مقالات فیلم و سریالبهترین‌های فیلم و سریالفیلم و سریال خارجی

10 نکته و حقیقت جالب در مورد وایکینگ ها که تاکنون نمیدانستید

وایکینگ ها، یکی از جالب ترین قبایل تاریخ که داستان‌های بسیار جذابی در مورد آن‌ها وجود دارد و سریال آن هم یکی از بهترین سریال های خارجی به شمار می‌رود.

جذاب بودن این قوم به حدی است که عناوینی اعم از سریال، فیلم و انیمیشن درمورد آن‌ها ساخته می‌شود و می‌توان گفت که هرکدام از آن‌ها جزء پرطرفدارترین آثار جهان هستند.

در این مطلب ما قصد داریم تعدادی از حقایق جالب در مورد این قبایل استثنایی را برای شما عزیزان بازگو کنیم.

1- روزهای هفته از اسامی خدایان وایکینگز الهام گرفته شده.

شاید یکی از نکات جالب در مورد تاریخ اروپاییان و مسیحیان همین مورد باشد. روزهای هفته با الهام گرفتن از خدایان وایکینگ‌ها نام گذاری شده است. روز چهارشنبه یا همان Wednesday از خدای بزرگ وایکینگ‌ها “اودین” الهام گرفته. در تاریخ وایکینگ‌ها اودین خدای بزرگ آن‌ها است که با نام وودن (Wooden) نیز شناخته می‌شود. روز چهارشنبه (Wednesday) با تغییر دادن نام اودین شکل گرفته.

علاوه براین، روزهای سه شنبه (Tuesday) و جمعه (Friday) از نام خدایان دیگر وایکینگ‌ها یعنی (تیر و فریگا – Tyr & Frigg) الهام گرفته.

همچنین روز پنجشنبه (Thursday) نیز از یکی دیگر از خدایان وایکینگ الهام گرفته. خدای رعد و برق و یکی از قدرتمندترین خدایان Vikings که با نام تور (Thor) آن را می‌شناسیم و تاکنون عناوین زیادی در مورد او ساخته شده.

[ad-1]

2- کلاه خودهای وایکینگ‌ها شاخ نداشته است.

شاید بیشتر مردم فکر کنند که وایکینگ‌ها کلاه خودهایی با شاخ‌های بلند و ترسناک داشته‌اند. اما علی رغم اعتقادات عموم، این قوم هیچگاه چنین کلاه‌هایی به سر نمی‌گذاشتند.

این‌ها بزرگ نمایی‌هایی است که مسیحیان معاصر گفته‌اند تا در نظر عموم، وایکینگ‌ها را وحشی‌تر و ترسناک‌تر نشان دهند. دقیقا همانند شیطان که شاخک‌هایی بر سر دارد.


3- برخی از کلمات محبوب لاتین از ادبیات وایکینگ‌ها سرچشمه می‌گیرند.

کلمات محبوبی همانند Snort (خرُپف)، Lump (توده)، Scrawny (جنجال) و Anger (عصبانیت) همگی از ادبیات وایکینگ‌ها به وجود آمده است. این کلمات از مورد استفاده‌ترین و محبوب‌ترین کلمات نزد اروپاییان هستند.


4- وایکینگ‌ها به بهداشت شخصی اهمیت زیادی می‌دادند.

یکی دیگر از اشتباهات رایج، یا بهتر است بگوییم تصویرسازی‌هایی که توسط مسیحیان انجام شده این است که وایکینگ‌ها را افرادی کثیف جلوه می‌دهند.

ظبق تحقیقاتی که امروزه انجام می‌شوند، محققان به این نکته دریافته‌اند که وایکینگ‌ها به شدت به بهداشت فردی اهمیت می‌داده‌اند و درواقع ابزارهای بسیار زیادی برای بهبود این وضعیت ابداع کرده بودند.


5- آن‌ها هیچگاه خود را وایکینگ صدا نمی‌زدند.

واژه وایکینگز یکی از کلماتی است که در قرن نوزدهم ابداع شده و بدین ترتیب می‌توان گفت در زمان‌های دور کسی آن‌ها را با این نام صدا نمی‌زده. شواهدی در دسترس است که نشان می‌دهد اروپاییان آن زمان، به این قبایل نورس (Norse)، نورسمن (Norseman) و دانمارکی (Dane) می‌گفته‌اند.

هیچ گونه اطلاعاتی مبنی براینکه این قبایل خود را چه می‌نامیدند وجود ندارد.


6- وایکینگ‌ها کشتی سازانی بسیار باهوش بودند.

Longboats vikings

کشتی‌های قدرتمند و سریع یکی از دلایل موفقیت چشمگیر وایکینگ‌ها بوده است. آن‌ها می‌دانستند چطور کشتی‌هایی بزرگ بسازند که تعداد زیادی جنگجو درآن جای بگیرد و در عین حال سرعت بالایی داشته باشد.

قایق‌های متداول وایکینگ‌ها، قایق‌های بلند یا به اصطلاح “Longboats” نام داشتند که چیزی حدود 60 نفر در آن جای می‌گرفتند. این قایق‌ها با وجود بزرگ بودن بسیار سریع بودند و تکنیک‌های ساخت آن‌ها به گونه‌ای بود که به راحتی در خشکی پهلو می‌گرفتند و خیلی راحت به آب باز می‌گشتند.

[ad-2]

7- تشیع جنازه‌های خاص آن‌ها

یکی دیگر از حقایق جالب درمورد وایکینگ‌ها، مراسم‌های تشیع جنازه آن‌ها بوده. هنگامی که یک وایکینگ نامدار و بزرگ در می‌گذشت، او را سوار بر یک قایق می‌کردند و با تمامی اموالش (اعم از: حیوانات، جواهرات و لباس‌هایش) روی هیزم می‌خوابانیدند.

سپس هیزم‌ها را روشن می‌کردند و قایق را به میان دریا می‌فرستادند.


8- وایکینگ‌ها کودکانی را که با معلولیت متولد می‌شدند از بین می‌بردند.

یکی از مواردی که در مورد وایکینگ‌ها کاملا شناخته شده است قدرت بدنی بسیار زیاد آن‌ها و جثه‌های بزرگشان است.

آن‌ها کودکانی را که با معلولیت به دنیا می‌آمدند رها می‌کردند تا از بین برود. چراکه معتقد بودند در بزرگسالی نمی‌توانند جنگجویان خوبی شوند و زندگی آن‌ها بیهوده می‌شود.

از روش‌های معمولی که وایکینگ‌ها برای از بین بردن کودکان معلول استفاده می‌کردند، رها کردن در بیابان و غرق کردن آن‌ها در دریا بوده است.


9- زنان وایکینگ، حق و حقوق جالبی داشتند.

Vikings Women

در فرهنگ وایکینگ‌ها همواره تمایزهای زیادی میان مردان و زنان وجود داشته و این امر بر همگان موجه است.

اما نکته‌ی جالب اینجاست که در آیین وایکینگ ها، حق طلاق با زن بوده و نکته‌ی جالب دیگر وراثت زن اموال همسرش بوده. این امر در فرهنگ امروزه کاملا طبیعی است. اما اینکه سالیان پیش، چنین قبایل خطرناکی این حقوق را برای زن در نظر گرفته‌اند بسیار جالب است.


10- وایکینگ‌ها بلوند بودن را ترجیح می‌دادند.

همانند جوامع امروزی که مو طلایی یا به اصطلاح “بلوند – Blode” ها جذاب تر شناخته می‌شوند، در فرهنگ قدیمی وایکینگ ها نیز چنین بوده.

مردان وایکینگی که موطلایی بودند و پوست روشنی داشتند بیشتر مورد توجه زن‌ها قرار می‌گرفتند. حتی گفته می‌شود که مردان وایکینگ یک صابون مخصوص با چربی زیاد برای سفید کردن موهای خود داشته‌اند.


بیشتر بخوانید

 

به این مطلب چه امتیازی میدی؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا