سینمای خارجیمقالات

11 دلیل برای خواندن کتاب های گیم اف ترونز

گیم اف ترونز قطعا یکی از پر سر و صداترین سریال های تاریخ تلویزیون برگرفته از رمان بی‌نظیر جورج آر.آر.مارتین به نام نغمه های آتش و یخ است.

اما با پیشرفت سریال از فصل 4 به بعد و فاصله گرفتن هرچه بیشتر سریال از کتاب که در فصل 8 به اوج خودش رسید و ضعفی که به خاطر همین فاصله ایجاد شد، بسیاری از نگاه‌ها به سمت کتاب برگشت، بازهم مثل همیشه مشخص شد که تقریبا هیچکس نمی‌تواند داستان اصلی و عمق روایتی که در کتاب وجود دارد را به تصویر بکشد.

Game of thrones books

با وجود اینکه فصل‌های ابتدایی راضی کننده بودند اما با روند چهار فصل اول احتمالا بیش از 15 تا 20 فصل یا حتی بیش‌تر برای روایت کتاب لازم بود و غیر ممکن بود HBO تصمیم به انجام چنین پروژه‌ای بگیرد، حالا سوال مهمی که پیش می‌آید این است که آیا کتاب‌ها ارزش خواندن برای کسی که سریال را تماشا کرده دارند؟ جواب کوتاه: بله دارند و در ادامه با ما همراه باشید با 11 دلیل که چرا طرفداران گیم اف ترونز باید کتاب‌هایش را بخوانند!


1. تاریخ

تاریخ، بر عکس چیزی که درون سریال می‌بینیم بسیار پیچیده و کامل است و با جزئیات تمام تاریخ تک تک خاندان‌ها در کتاب ذکر می‌شود که عمق داستان را ده چندان می‌کند، برن بارها به گذشته سفر می‌کند و هربار جزئیات بیش‌تری را از تاریخ وستروس و حتی بیش‌تر بازگو می‌کند.


2. پیشگویی‌ها

در سریال دیدیم که سرسی در نوجوانی آینده خودش را می‌شنود و ملیساندرا هم بارها درمورد “شاهزاده‌ای که وعده داده شده است” صحبت می‌کرد، پیشگویی‌ها در سریال هم مهم هستند ولی در کتاب پیشگویی‌های بیشتر و قوی‌تری وجود دارند که چالش حدس زدن آینده داستان را شیرین‌تر می‌کنند، به عنوان مثال در کنار پیش‌بینی اینکه همه‌ی بچه‌های سرسی می‌میرند، در کتاب آمده که سرسی به وسیله‌ی برادر کوچک‌ترش کشته می‌شود.


3. هنر نویسندگی آر آر مارتین

مارتین خالق دنیای گیم اف ترونز است. او داستان و شخصیت‌ها را خودش خلق کرده و از هرکسی بهتر به جزئیات داستانی که می‌خواهد روایت کند تسلط دارد پس به بیان ساده سریال فقط ادای داستان نویسی مارتین را درمی‌آورد و فاصله زیادی با اصل داستان دارد، تا حدی که David Orr از نیویورک تامیز در تمجید از مارتین می‌نویسد: “توانایی مارتین در روایت داستان فراطبیعی است.” پس کتاب‌ها در اوج داستان پردازی قرار دارند.


4. شخصیت‌های دیده نشده

خب قطعا برگشتن Benjen یا Cold Hand عموی جان اسنو خیلی هیجان انگیزتر می‌شد اگر حداقل او را می‌شناختیم و کمی بیش‌تر با شخصیتش آشنا می‌شدیم، حداقل Benjen فرصت پیدا کرد برای مدت کوتاهی هم که شده به سریال راه پیدا کند ولی بسیاری شخصیت‌های دیگر وجود دارند که به طور کامل برای سریال از داستان حذف شده‌اند و خواندن کتاب‌ها این فرصت را می‌دهد که با شخصیت‌های بیش‌تری آشنا شویم.


5. داستان‌های ناگفته

یکی از مهمترین دلایلی که خواندن کتاب‌ها را بعد از تماشای سریال توجیه می‌کند داستان‌های ناگفته است، بسیاری از داستان‌های کتاب حتی داستان‌های اصلی به خصوص در فصل‌های پایانی از سریال حذف شده پس نگران دانستن داستان از پیش و از روی چیزی که در سریال دیده‌اید نباشید، هرچند هسته‌ی اصلی کتاب همان چیزی است که در سریال به نمایش درآمد اما خواندن داستان‌های فرعی و مطالعه تفاوت‌ها و جزئیات بیش‌تر در داستان اصلی لذت خودش را دارد.


6. بحث کردن

یکی از لذت‌های خواندن رمان‌های فانتزی به بزرگی گیم اف ترونز، بحث پیرامون داستان با افراد دیگر است که شما را به مرکز هر جمعی تبدیل می‌کند و اگر فکر می‌کنید با تمام شدن سریال بحثی باقی نمی‌ماند بهتر است سری به انجمن‌ها و گروه‌های ارباب حلقه‌ها یا هری پاتر بزنید و ببینید بعد از سال‌ها هنوز هم به داغیِ گذشته درباره‌ی داستان‌های مختلف بحث می‌کنند؛ علاوه بر آن سریال گیم اف ترونز پایان کار نغمه‌های آتش و یخ نیست، HBO در حال تولید 4 اسپین اف از گیم ترونز است که البته همه از نغمه‌های آتش و یخ برگرفته نشده‌اند اما مقدار زیادی از محتوای آن‌ها به همین سری برمی‌گردد.


7. ظاهر شخصیت‌ها

همانطور که شاید تا اینجا هم حدس زده باشید تقریبا همه‌ی برتری‌های کتاب نسبت به سریال به محدودیت‌های تصویر برمی‌گردد و همین محدودیت‌ها باعث شده که ظاهر تقریبا همه‌ی کاراکترها نسبت به چیزی که در کتاب عنوان شده متفاوت باشد.

دلیلش هم این است که نویسنده‌ای به توانایی مارتین می‌تواند در چند خط تصویری که در ذهنش هست را ترسیم کند، اما برای ساخته شدن همین کاراکتر در سریال باید اول بازیگر مناسب از نظر ظاهری با توانایی کافی پیدا شود، بعد گریم و پوششی برای او انتخاب شود که برای چندین ساعت فیلم برداری راحتی کافی داشته باشد و چالش‌های دیگری که اکثرا باعث می‌شوند ظاهر برای محتوای نمایشی با کتاب‌ها کاملا متفاوت شود.

به علاوه با وجود این که بازیگران سریال گیم اف ترونز همگی توانا و هنرمند هستند، اما هیچکس نمی‌تواند دقیقا همان شخصیتی که کتاب در ذهن شما می‌سازد را پیاده سازی کند.


8. سرزمین دُرن

تصویری که از دُرن در سریال دیدیم آنقدر بد و سطحی بود که طرفداران بلافاصله بعد از فصل 6 یک کمپین برای جمع آوری 20 میلیون دلار پول راه اندازی کردند تا بتوانند قسمت‌های دُرن در سریال را جایگزین کنند هرچند کمپین در نهایت شکست خورد و نتوانست بیش‌تر از 35 هزار دلار جمع کند اما همین عدد هم نشان می‌دهد که تعداد زیادی از طرفداران از نحوه به تصویر کشیده شدن درن کاملا ناراضی بودند.

خاندان درن در کتاب برخلاف سریال ریشه دار تر و کمی لطیف‌تر هستند و فقط می‌خواهند انتقام کشته شدن اُبرین و اِلیا را بگیرند؛ در حالی که در سریال خیلی ناگهانی ظاهر شدند و بدون اینکه نقش چندانی در داستان داشته باشند و یا گذشته شفافی از آن ها ببینیم از سریال خارج شدند.


9. زاویه دید

مارتین معتقد است از آنجا که انسان دنیا را از نگاه خودش تجربه می‌کند پس روایت داستان هم باید از نگاه افراد مختلف باشد به این صورت که با توجه به وسعت دنیای گیم اف ترونز هر سمت این دنیا یک روایت کننده دارد که داستان را از نگاه او می‌بینیم به عنوان مثال اتفاقات شمال و وینترفل عمدتا از نگاه برن است؛ برخلاف سریال که داستان از دید یک بیننده کل دیده می‌شود.

همین نگاه اختلافاتی در روایت داستان ایجاد می‌کند به عنوان مثال در کتاب شما وقتی از دید یک شخص به داستان نگاه می‌کنید افکار شخص هم برای شما قابل شنیدن است و گاهی اوقات اتفاقاتی افتاده که شخصی که از نگاهش به داستان نگاه می‌کنید از آن بی خبر است؛ ولی بیننده کل که نگاه سریال است مخاطب را به موجودی خارج از داستان که از بالا به همه چیز نگاه می‌کند تبدیل کرده، البته این ضعفی برای سریال نیست چرا که پیاده سازی سریال به روش کتاب تقریبا غیر ممکن است.


10. کتاب‌ها هنوز تمام نشده‌اند

تابحال 5 کتاب از سری A Song of Ice And Fire منتشر شده ولی هنوز دو کتاب دیگر باقی مانده که در سال‌های آینده منتشر می‌شوند و برخلاف دید اکثریت مخاطبان فصل‌های آخر درواقع نوشته‌ی David Benioff و D.B.Weiss هستند نه جورج آر آر مارتین، درواقع مارتین درحال نوشتن کتاب ششم است و کتاب هفتم را حتی شروع به نوشتن هم نکرده.

با وجود اینکه مارتین انتهای داستان را در چند جلسه به تیم تولید سریال توضیح داده ولی مطمئنا در نهایت اختلاف فراوانی بین داستان کتاب‌هایی که هنوز نوشته نشده و سریال که فقط قسمت آخرش باقی مانده وجود خواهد داشت تا حدی که مارتین در مصاحبه‌اش می‌گوید: “اطمینان دارم در نهایت بعد از تمام شدن کتاب‌ها و سریال مردم به دو دسته تقسیم خواهند شد عده‌ای که فکر می‌کنند داستان من بهتر بوده و عده‌ای که سریال را بیش‌تر دوست داشته‌اند”.

البته به نظر شخصیِ من دسته دوم که داستان سریال را بیش‌تر از کتاب دوست داشته‌اند وجود نخواهند داشت و شاید مارتین این دسته را فقط برای نشان دادن فروتنی‌اش اضافه کرده وگرنه برتری داستانِ کتاب بر داستان پر از حفره‌ی سریال در فصل‌های اخیر بر هیچ کس پوشیده نیست.


11. تجربه طولانی‌تر

اگر شما هم عاشق دنیای گیم اف ترونز هستید و قصد خواندن کتاب‌ها را ندارید متاسفانه هفته بعد آخرین قسمت گیم اف ترونز پخش می‌شود و تمام.

اما اگر مطالعه کتاب‌ها را شروع کنید برای خواندن همین پنج کتاب به مدت‌ها زمان نیاز دارید به علاوه اینکه کتاب‌های ششم و هفتم هنوز در راه هستند و ممکن است روند نوشتن و انتشارشان سال‌ها زمان ببرد پس تمام این مدت دنیای گیم اف ترونز برای شما زنده خواهد ماند.


آیا شما هم قصد دارید مطالعه گیم اف ترونز را آغاز کنید؟ نظر خود را با دیگر همراهان تایم سیتی در میان بگذارید و به دوستانتان انگیزه‌ی مطالعه بدهید!

بیشتر بخوانید

امتیاز کاربران: 4.67 ( 3 رای)
برچسب ها

2 دیدگاه

  1. کتاباش به فارسی ترجمه شدن؟؟؟
    اگه شدن مال کدومدانتشارلتیه و از کجا میشه پیدا کرد

    1. بله ترجمه شدن! تنها انتشاراتی که اطلاع دارم ترجمه کردن انتشارات هخامنش هست، که می‌تونید از دیجی کالا نسخه فیزیکی و یا از فیدیبو نسخه دیجیتال رو خریداری کنید.
      ترجمه خوب و روانی داره اما بعضی کلمات بد معنی شدن بهتره خودتون اول نمونه رو مطالعه کنید بعد خرید کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × دو =

دکمه بازگشت به بالا