بیوگرافی و تاریخچهافراد مشهور

فاطمه سپهری کیست؟ (اهل کجاست + دلایل بازداشت + همسر و فرزندان)

فاطمه سپهری (متولد ۱۳۴۳) فعال سیاسی و کنشگر حقوق زنان ایرانی است. وی و برادرش محمدحسین سپهری امضا کنندگان درخواست استعفای رهبر جمهوری اسلامی حضرت آیت الله خامنه‌ای بوده‌اند. فاطمه سپهری به جرم اخلال در امنیت و آرامش عمومی، برانگیختن احساسات مردم و انتشار اخبار غیرواقعی به زندان و شلاق محکوم شده است. در ادامه این مقاله از تایم سیتی جزئیات بیشتری از حواشی مربوط به خانم فاطمه سپهری اشاره خواهیم کرد.

فاطمه سپهری کیست؟ (اهل کجاست + دلایل بازداشت + همسر و فرزندان)

بیوگرافی فاطمه سپهری

فاطمه سپهری در سال ۱۳۴۳ به دنیا آمد. در سال ۱۳۸۳، در سن ۴۰ سالگی، در آزمون کنکور دانشگاه شرکت کرد و موفق شد در رشته مدیریت بازرگانی در دانشگاه فردوسی مشهد پذیرفته شود و در نهایت مدرک کارشناسی خود را از این دانشگاه دریافت کند.

فاطمه سپهری فرزند ابراهیم است و همسرش را در طول جنگ ۸ سالهٔ ایران و عراق و در اوایل دههٔ ۶۰ از دست داد. حکم دادگاه، فرزندش را به پدر همسرش (به عنوان ولی شرعی) واگذار کرد.

فعالیت سیاسی و بازداشت فاطمه سپهری

در تاریخ ۱۴ مرداد ۱۳۹۸، فاطمه سپهری به عنوان یکی از امضاکنندگان بیانیهٔ ۱۴ زن کنشگر درون ایران شناخته می‌شود. پس از این اقدام، در تاریخ ۲۰ مرداد ۱۳۹۸، همراه با برادرش محمدحسین سپهری، دستگیر شدند. ابتدا به بازداشتگاه ادارهٔ اطلاعات مشهد منتقل شدند و سپس به زندان مرکزی در وکیل‌آباد مشهد منتقل شدند.

پس از حبس تقریباً ۹ ماه، در تاریخ ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۹، به دلیل همسر بودن شهید، فاطمه سپهری آزاد شد.

فاطمه سپهری و بردارش محمدحسین سپهری
فاطمه سپهری و بردارش محمدحسین سپهری

محکومیت و بازداشت فاطمه سپهری

در اتهام‌ها و محکومیت‌ها، مانند برادرش، محمدحسین سپهری، و سایر امضاکنندگان بیانیهٔ ۱۴ فعال سیاسی، بر اساس حکم دادگاه انقلاب مشهد، به اتهاماتی مانند توهین به اسلام، اهانت به امام خمینی و آیت الله خامنه‌ای، براندازی حکومت جمهوری اسلامی، تبلیغ علیه نظام، مصاحبه با رسانه‌های مخالف نظام، تشویش اذهان عمومی، نشر اخبار کاذب، برهم‌زدن امنیت ملی، اخلال در نظم عمومی با تجمع کردن و غیره، محکوم شدند.

در حکم اولیه، به ۶ سال حبس و پس از کاهش حکم، به ۳ سال و شش ماه حبس و نیز دو بار شلاقزنی (یک بار به ۷۰ ضربه و بار دیگر به ۸۴ ضربه، به طور مجموع ۱۵۴ ضربه) محکوم شدند. به دلیل همسر شهید بودن، حکم حبس به‌مدت ۵ سال (به‌شرط خودداری از اعتراض و فعالیت مجدد) تعلیق شد.

بیشتر بخوانید:

مادر فاطمه سپهری
مادر فاطمه سپهری

بازداشت مجدد فاطمه سپهری

در یک توییت، اصغر سپهری، برادر فاطمه سپهری، در روز پنج‌شنبه سوم فروردین ۱۴۰۲ اعلام کرد که حکم ۱۸ سال حبس خواهرش تأیید شده است. او به نقل از وکیل فاطمه سپهری، نوشت که پروندهٔ خانم فاطمه سپهری در شعبهٔ اول دادگاه انقلاب اسلامی مشهد مطرح بود و او به تحمل ۱۸ سال حبس محکوم شده بود.

به این مطلب چه امتیازی میدی؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا