بررسی قسمتمقالات

نشانه‌های مخفی و ایستراگ‌ها قسمت سوم سریال ماندالوریان [The Mandalorian]

قسمت سوم سریال جدید از دنیای جنگ ستارگان یا The Mandalorian که توسط دیزنی ساخته شده، هم‌اکنون برای تماشا در دسترس است و البته که یک اپیزود بسیار جذاب بود. در این قسمت بیش از پیش با فرهنگ قبیله این ماندالوریان و همچنین راز سرسپردگی او آشنا شدیم.

در نقد قسمت سوم سریال ماندالوریان، کریس هینر از گیم اسپات نوشته است:

اپیزود The Sin توسط دبورا چاو کارگردانی شده است. او قرار است سریال جدید اوبی وان کنوبی را که توسط دیزنی ساخته خواهد شد کارگردانی کند. او با خود موارد زیادی به این قسمت آورده که به‌خوبی با سریال هم‌خوانی دارد. در حالی که در این قسمت موارد جذاب بسیاری وجود داشت از جمله یودای نوزاد که هیجان بسیاری از هواداران را برانگیخت، داستان هرگز زیر سایه این موارد فرعی نرفت. این داستان هسته اصلی پیشروی سریال است. امیدوارم ماندالوریان در قسمت‌های بعدی نیز به این روند ادامه بدهد.

هرچند اگر قصد دارید که بیشتر از این با دنیای جنگ ستارگان و فرهنگ ماندالور آشنا شوید، اشارات پنهان و ایستر اگ‌های متعددی در این قسمت نهفته شده است که تعدادی از آنها اصلاً نامحسوس نیستند. ما در قسمت سوم یک توییلِک، چند جاوا و فردی را دیدیم که شبیه به «بوبا فت» بود. گذشته از آن، قسمت سوم سریال ماندالوریان شامل تعداد زیادی ایستر اگ، اشارات پنهان و ریزه‌کاری‌هایی مربوط به دنیای جنگ ستارگان است که شاید شما در نگاه اول متوجه آنها نشده باشید. در این مطلب، ۱۵ اشاره مخفی و ایستر اگ مربوط به اپیزود سوم سریال The Mandalorian گردآوری شده است. در ادامه با شهر زمان همراه باشید.

۱- توییلک‌ها

The Mandalorian

حلقه بیرونی از نژادهای مختلف بیگانگان سرشار است و البته یک جنگ ستارگان بدون آنکه چند توییلک به تصویر کشیده نشوند هرگز یک جنگ ستارگان واقعی نخواهد بود. این نژاد فضایی به‌خاطر دو زائده که از سرشان خارج می‌شود معروف است. البته در آثار مختلف جنگ ستارگان این نژاد هرگز تنها یک تزئین صرف نبود و در فیلم‌های مختلف شاهد افراد مختلفی از همین نژاد بودیم، مثل بیب فورچونا، آیلا سکیورا و هرا سیندولا.

۲- جاواها

The Mandalorian

در حالی که ما پیش از این نیز چند جاوا را در تاتویین و آروالا-۷ (سیاره‌ای که در قسمت دوم سریال ماندالوریان دیدیم) مشاهده کردیم، این نژاد دوره‌گرد در سرتاسر حلقه بیرونی دیده می‌شود. چیزی که در این جالب است به رنگ متفاوت شنل جاواها مربوط می‌شود که با محیط اطرافشان هماهنگ است.

۳- لباس محافظ انوایرو

The Mandalorian

چیزی که ما چندان در دنیای جنگ ستارگان شاهد آن نیستیم، لباس‌های مخصوص فضایی است. هرچند این تجهیزات واقعاً وجود دارند. در قسمت سوم مندالورین ما در سطح شهر موجودی را می‌بینیم که یک لباس محافظ انوایرو (Enviro-Suits) را بر تن دارد. برای آنکه این موجود این لباس را بپوشد دلایل متعددی وجود دارد، مثلاً شاید برای محافظت در برابر سمیت یا فشار هوا آن را بر تن کرده است.

۴- محافظ دروازه TT-8L/Y7

The Mandalorian

در گذشته به آن «روبات دهن‌لق» می‌گفتند. اولین‌بار این اندروید را در فیلم Return of the Jedi و در قصر جبا دیده بودیم و همچنین در قسمت اول سریال The Mandalorian نیز آن را بازهم مشاهده کردیم. این روبات درها را کنترل کرده و آدم‌ها و اشیاء مختلف را برای پیدا کردن سلاح اسکن می‌کند.  

۵- مرگ سالاشس بی کرامب

The Mandalorian

پس از آنکه ملاقات ماندو با «The Client» یا مشتری به پایان می‌رسد، از یک بازار عبور می‌کند و یک میمون-مارمولک کواکیایی را می‌بیند که در حال کباب شدن است. تصویر هرگز در این صحنه واضح نیست اما در عکس زیر بهترین نما دیده می‌شود. همچنین در قسمت اول نیز این موجود را دیدیم. شما شاید آن را از فیلم بازگشت جدای به یاد داشته باشید. دلقک قصر جبا سالاشس بی کرامب نام داشت که از نژاد میمون-مارمولک‌هایی کواکیایی بود. حالا به‌نظر می‌رسد آنها به یک خوراکی تبدیل شده‌اند!

۶- مشاهده مجدد بوبا فت؟

The Mandalorian

جدا از این نکته که بوبا فت یک ماندالوریان نیست و ارتباطی واقعای با قبیله جنگجو ندارد، ما دوباره نمایی از یک ماندالوریان با کلاه‌خود سبزرنگ می‌بنیم که شیشه محافظ آن قرمزرنگ است و خودش از گذرگاه مخفی ماندالوریان حفاظت می‌کند. کلاه‌خود سبز به معنی وظیفه و محافظ قرمزرنگ به افتخار فرزند داشتن است. با درنظر گرفتن این نکته که این ماندالوریان‌ها کودکانی بودند که پدر و مادرشان در طول اشغال ماندالور کشته شدند، این دو رنگ احتمالا در میان اعضای این گروه رایج است. دو ماندالورین دیگر با کلاه‌خود سبز در این نما دیده می‌شوند.

۷- جزئیات بیشتر درباره  رنگ‌نگاری‌های ماندالوریان

The Mandalorian

ما این ماندالوریان درشت‌هیکل را چندبار دیگر هم در این اپیزود دیده‌ایم. او زرهی کاملاً به رنگ آبی بر تن دارد که به معنای قابل وفادار بودنش است. اما او به چه کسی وفادار است؟ به سبک زندگی ماندالوریانی. او به قبیله خود متعهد است و آنها را بالاتر از هر اولویت دیگری قرار داده است.

۸- آهنگر بی‌اعصاب

The Mandalorian

آخرین نکته رنگ‌شناسی درباره ماندلوریان‌ها! آهنگر کلاه‌خود طلایی‌رنگ بر سر می‌کند. این نشانه انتقام است. با توجه به وفاداری بالای او، احتمالاً به معنای انتقام گرفتن از امپراتوری است.

۹- صدای جان فورو؟

The Mandalorian

یک ماندالوریان دیگر که ماندو با او به زد و خورد می‌پردازد پاز ویزلا نام دارد و در جلوی نام بدلکار او در تیتراژ تیت فلچر درج شده است اما خبری از صداپیشه نیست. نکته مهم درباره این شخصیت آن است که ما قبلاً در سریال کارتونی The Clone Wars شخصیتی با لقب ویزلا را دیده بودیم. آن ویزلا عضوی از گروه نگهبانان مرگ بود، گروهی از ماندالوریان‌های جدا افتاده پس از آنکه صلح‌طلب‌ها در دولت ماندالور به قدرت رسیدند. صداپیشگی آن کاراکتر بر عهده جان فورو بود. با توجه به شباهت نام این دو شخصیت پازِ سریال صدایی شبیه به جان فاورو دارد و البته خود فاور تهیه‌کننده سریال ماندالوریان است. شاید شخصیت سریال، پسر پاز کاتون باشد و صداپیشگی او را فورو انجام داده باشد، البته هنوز هیچ چیز رسماً تأیید نشده است.

۱۰- نشانه‌ای از ویلرو هود

The Mandalorian

به بستنی‌ساز جالبی که ماندو از مشتری گرفت نگاه کنید، همانطور که در قسمت یک سریال دیدیم اسم آن کمتونو است. در طول حمله مجدد امپراتوری، یک کمتونوی دیگر در دست ویلرو هود دیده شد. این شخصیت به‌خاطر آن معروف شده بود که همراه با یک بستنی‌ساز مشغول دویدن بود.

۱۱- کلاه‌خود سابین

The Mandalorian

ماندالورین‌ها در خاندان‌های مختلف قرار می‌گیرند. برخی از خاندان‌ها مثل خاندان ورن با درآوردن کلاه‌خودشان هیچ مشکلی ندارند مثل سابین ورن در شورشی‌ها. اما برخی دیگر تفکری سنتی‌تر و قدیمی‌تر دارند، مثل گروه ماندو. احتمالا بالایی وجود دارد که این خاندان ماندالوریان از نگهبانان مرگ باشند، کسانی که به سنت‌ها اهمیت بسیار می‌دهند. آنها هرگز کلاه‌خودشان را در نمی‌آورند.

۱۲- حمله به ماندالور

The Mandalorian

در زمانی که زره جدید ماندو در حال ساخت است، ما فلش‌بک‌هایی از کودکی و مورد حمله قرار گرفتن سیاره‌اش را می‌بینیم. هنگامی که جمهوری کهکشان به‌دنبال دارث مال (بله، او زنده است) بود، ماندالور در میان نبرد قرار گرفت. پس از آنکه فرمان ۶۶ باعث اعدام جدای توسط تروپرها شد، امپراتوری کل سیاره را فرا گرفت. همین باعث شد تا ماندالوریان‌های مورد اعتماد در سایه قدرت امپراتوری ه خدمت گماشته شوند. چیزی که ما در اینجا می‌بینیم، احتمالاً استفاده امپراتوری از روبات‌ها برای کشتن شورشیان است.

۱۳- ترجمه عبارت مرموز

The Mandalorian

ماندو مزد خودش را از گریف دریافت می‌کند و ما یک کلمه به زبان اوربش، رایج‌ترین زبان در کهکشان می‌بینیم. اما این عبارت چه چیزی را بیان می‌کند؟ «تحت تعقیب»!

۱۴- انتقال قدرت

The Mandalorian

گریف درباره گزارش دادن وفاداران به امپراتوری به جمهوری جدید صحبت می‌کند. وقایع این سریال تقریباً هفت سال پس از بازگشت جدای رخ می‌دهد پس یک دولت جدید در رأس امور قرار دارد. هرچند، ما می‌دانیم که First Order در راه است اما برای قدرت گرفتن کامل آن ۲۳ سال وقت لازم است که زمان آغاز «بیداری نیرو» است.

۱۵- حضور زبرک‌ها

The Mandalorian

در حالی که زبرک‌ها در سرتاسر کهکشان حضور دارند، ما چندان آنها را رویت نکردیم. دارث مال یک زبرک داتومیری بود چون مادرش یک نایت‌سیستر بود. تنها زبرکی که ما در فیلم‌ها دیده‌ایم اث کوث و ایگن کولار، اعضای شورای عالی جدای در روزهای جمهوری بودند. تا قبل از این هرگز یک زبرک جایزه‌بگیر را ندیده بودیم.


بیشتر بخوانید:

نکاتی که باید درباره فصل ۶ سریال پیکی بلایندرز بدانید
نکاتی که باید درباره فصل ۲ سریال پسران (The Boys)
معرفی سریال ویچر – The Witcher
تاریخ اکران فیلم ونوم ۲

برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا