مقالات

تاریخچه کاراکتر مرد عنکبوتی در کمیک‌ها و آثار مختلفش (به‌همراه معرفی تمام فیلم‌ها)

کاراکتر مرد عنکبوتی (Spider-Man) یکی از محبوب‌ترین ابرقهرمانان دنیای مارول است که با شوخ‌طبعی و شخصیت جالبش توانست توجه طرفداران بی‌شماری را به سمت خود جلب کند. طی این مطلب قصد داریم تاریخچه این ابرقهرمان را از کمیک‌ها تا آثار مختلفش بررسی کنیم. با تایم‌سیتی همراه باشید.

بیوگرافی مرد عنکبوتی

در کمیک شماره ۱۵ فانتزی شگفت‌انگیز پیتر پارکر دانش‌آموزی دبیرستانی و یتیم بود که به همراه عمویش بن و زن‌عمویش می در شهر نیویورک زندگی‌ می‌کرد. او طی یک نمایشگاه علمی توسط عنکبوتی رادیواکتیوی گاز گرفته شد. بعد از این اتفاق پیتر به چابکی و قدرتی شبیه به عنکبوتیان دست پیدا می‌کند. او همچنین قادر بود به‌راحتی به یک دیوار چسبیده و آویزان شود.

با توجه به میل شدید پیتر به موضوعات علمی او موفق شد با کمک یک تکنولوژی خاص مچ‌بندی برای خود طراحی کند تا به واسطه آن قادر باشد تار چسبناک عنکبوت تولید کند. او خیلی سریع با تکیه بر توانایی‌های جدید و لباس جالبش به یک ستاره بزرگ تلویزیونی تبدیل شد.

این کاراکتر در ادامه با یک اتفاق تراژدیک روبه‌رو می‌شود که به‌واسطه آن مسیر زندگی‌اش کاملا تغییر می‌کند. پیتر پس از مواجه شدن با یک دزد او را نادیده گرفته و به حال خود رها می‌کند. آن دزد نیز در ادامه با سرقت از عمویش بن او را می‌کشد. مرد عنکبوتی سپس به‌دنبال آن قاتل رفته و بعد از پیدا کردنش پی می‌برد قدرت زیاد مسئولیت بزرگی را نیز بر روی دوش او قرار داده است. از همین نقطه بود که مسیر زندگی پیتر پارکر به‌سمت نجات جان افراد بی‌گناه تغییر می‌کند.

تاریخچه مرد عنکبوتی در کمیک‌ها و انیمیشن‌ها

مرد عنکبوتی یکی از ابرقهرمانان کمیک‌های مارول است که ابتدا توسط نویسنده استن لی و طراح استیو دیتکو خلق شد. در ابتدا سردبیر مارول با حضور پیتر پارکر در کمیک‌ها مخالفت کرد. همین موضوع نیز باعث شد استن لی این کاراکتر را وارد یکی از کمیک‌های کم‌فروش مارول به‌نام فانتزی شگفت‌انگیز (Amazing Fantasy) کند. مرد عنکبوتی در سال ۱۹۶۲ وارد کمیک شماره ۱۵ فانتزی شگفت‌انگیز شد.

پس از موفقیت زیاد این کاراکتر در کمیک فانتزی شگفت‌انگیز، تصمیم گرفته شد مرد عنکبوتی نیز صاحب داستان‌های کمیک مخصوص به خودش شود. نخستین کمیک اختصاصی این ابرقهرمان مشهور مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز (The Amazing Spider-Man) بود که با توجه به محبوبیتش تا ۷۰۰ شماره ادامه داشت. پیتر پارکر سپس وارد کمیک اختصاصی دیگری به‌نام مرد عنکبوتی برتر شد. مرد عنکبوتی در کمیک‌های فرعی بسیاری نیز حضور داشت.

طی این کمیک‌ها مرد عنکبوتی عاشق دختران گوناگونی می‌شود. او هشت معشوقه در طول این سالیان در کمیک‌ها داشت. این معشوقه‌ها عبارت‌اند از: بتی برانت، گوئن استیسی، مری جین واتسون، فلیشیا هاردی، بابی مورس، کارلی کوپر، الیزابت الن و سیلک.

کارتون‌ها و انیمیشن‌های گوناگونی از کاراکتر مرد عنکبوتی در تاریخ تولید شد که ازجمله‌ آن‌ها می‌توان به مرد عنکبوتی (Spider-Man) در سال ۱۹۶۷، داستان‌های فوق‌العاده عنکبوتی (Spidey Super Stories) در سال ۱۹۷۴، مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز (The Amazing Spider-Man) در سال ۱۹۷۷، مرد عنکبوتی در سال ۱۹۸۱، مرد عنکبوتی و دوستان شگفت‌انگیزش (Spider-Man and His Amazing Friends) در سال ۱۹۸۱، مرد عنکبوتی در سال ۱۹۹۴، مرد عنکبوتی نامحدود (Spider-Man Unlimited) در سال ۱۹۹۹، مرد عنکبوتی: مجموعه انیمیشنی جدید (Spider-Man: The New Animated Series) در سال ۲۰۰۳، مرد عنکبوتی تماشایی (The Spectacular Spider-Man) در سال ۲۰۰۸ و مرد عنکبوتی نهایی (Ultimate Spider-Man) اشاره کرد.

فیلم‌های مرد عنکبوتی

تاکنون نه فیلم از دنیای عنکبوتی تولید شده است که در ادامه قصد داریم آن‌ها را به شما معرفی کنیم.

۱٫ مرد عنکبوتی (۲۰۰۲) Spider-Man

مرد عنکبوتی یکی از دوست‌داشتنی‌ترین فیلم‌های دنیای عنکبوتی محسوب می‌شود که طرفداران زیادی را به سمت خود جذب کرد. کارگردانی این فیلم به مانند فیلم‌های دوم و سوم برعهده کارگردان سم ریمی قرار داشت. توبی مگوایر نقش پیتر پارکر را در این فیلم ایفا کرد. ازجمله بازیگران دیگری که در فیلم مرد عنکبوتی حضور داشتند می‌توان به ویلم دفو، کیرستن دانست، جیمز فرانکو، کلیف رابرتسون، رزماری هریس و جی کی سیمونز اشاره کرد.

۲٫ مرد عنکبوتی ۲ (۲۰۰۴) Spider-Man 2

مرد عنکبوتی ۲ نیز به‌مانند فیلم نخست موفق شد نقدهای مثبت زیادی از سوی منتقدان و طرفداران سینما دریافت کند. بسیاری از طرفداران این اثر را یکی از بهترین فیلم‌های ابرقهرمانی تاریخ سینما می‌دانند. این فیلم همچنین موفق به دریافت جایزه اسکار بهترین جلوه‌های ویژه شد. از عملکرد خارق‌العاده آلفرد مولینا در نقش شرور اصلی داستان یعنی دکتر اختاپوس نیز نباید غافل شویم.

۳٫ مرد عنکبوتی ۳ (۲۰۰۷) Spider-Man 3

مرد عنکبوتی ۳ آخرین و پرفروش‌ترین فیلم سه‌گانه ساخته کارگردان سم ریمی محسوب می‌شود. شرور‌های اصلی داستان این فیلم مرد شنی و ونوم بودند. این دو کاراکتر به‌زیبایی هیجان سه‌گانه ریمی را به اوج خود رساندند. مهم‌ترین بازیگرانی در این فیلم حضور داشتند عبارت‌اند از: توبی مگوایر، کیرستن دانست، جیمز فرانکو، توماس هیدن چرچ، توفر گریس، برایس دالاس هاوارد، رزماری هریس، جی. کی. سیمونز، جیمز کرامول، دیلن بیکر و کلیف رابرتسون.

۴٫ مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز (۲۰۱۲) The Amazing Spider-Man

فیلم مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز از کارگردان مارک وب بیشتر بهانه‌ای برای کمپانی سونی محسوب می‌شد تا به‌واسطه آن بتواند حقوق کاراکتر مرد عنکبوتی را حفظ کند. این کمپانی می‌بایست هر پنج سال یک فیلم از کاراکتر مرد عنکبوتی تولید می‌کرد؛ زیرا اگر این کار را انجام نمی‌داد حق مالکیت کاراکتر مرد عنکبوتی و ۹۰۰ شخصیت مارول مرتبط با او را از دست می‌داد.

اندرو گارفیلد نقش پیتر پارکر را در این اثر بازی کرد. از دیگر بازیگران فیلم مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز می‌توان به اما استون، ریس ایفانز، دنیس لری و کمپیل اسکات اشاره کرد.

۵٫ مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز ۲ (۲۰۱۴) The Amazing Spider-Man 2

نخستین فیلم مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز به‌سختی وجودش را توجیه می‌کند. درنتیجه طبیعتا دنباله آن نیز به همان میزان بی‌معنی می‌شود. این فیلم با عدم یادگیری درس‌های فیلم مرد عنکبوتی ۳ به داستانش هیچ‌ نتیجه‌ای نمی‌بخشد. در مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز ۲ ما شاهد نقطه داستانی‌های زیاد و شرورهای گوناگون هستیم. وظیفه کارگردانی این اثر نیز برعهده مارک وب قرار داشت.

۶٫ مرد عنکبوتی: بازگشت به خانه (۲۰۱۷) Spider-Man: Homecoming

فیلم بازگشت به خانه کاری را انجام داد که فیلم مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز موفق به انجام آن نشد: این اثر جانی تازه به فرنچایز مرد عنکبوتی بخشید. تام هالند با بازی فوق‌العاده‌اش به‌زیبایی توانست سرزندگی شخصیت پیتر پارکر را به طرفداران نشان دهد. او خیلی سریع در دنیای سینمایی مارول جا افتاد. بازیگران دیگری که در این فیلم حضور داشتند عبارت‌اند از: مایکل کیتون، مریسا تومی، زندیا، لورا هری‌یر، تونی ریوولوری و رابرت داونی جونیور.

۷٫ ونوم (۲۰۱۸) Venom

ونوم ممکن است فیلم خوبی نباشد ولی برخلاف نقدهای ضعیفی که دریافت کرد طوری هدایت شد که داستانی موفق داشته باشد. مسلما اگر از این اثر دنباله‌ای نیز ساخته شود به‌مراتب موفق‌تر از فیلم مرد عنکبوتی شگفت‌انگیز ۲ خواهد بود. فیلم ونوم به کارگردانی روبن فلیشر تولید شد و در آن بازیگرانی چون تام هاردی، میشل ویلیامز، ریز احمد، اسکات هیز، رید اسکات و جنی اسلیت به ایفای نقش پرداختند.

۸٫ مرد عنکبوتی: به درون دنیای عنکبوتی (۲۰۱۸) Spider-Man: Into the Spider-Verse

فیلم انیمیشنی مرد عنکبوتی: به درون دنیای عنکبوتی بدون شک یکی از برترین آثار عنکبوتی تاریخ سینما محسوب می‌شود که به‌شکل گسترده‌ای موردتوجه منتقدین قرار گرفت. این فیلم موفق به دریافت جایزه اسکار بهترین انیمیشن سال شد. ازجمله صداپیشگانی که در این فیلم حضور داشتند می‌توان به جیک جانسون، ماهرشالا علی، هیلی استاینفلد، برایان تایری هنری، لی‌لی تاملین، لورین ولز، کیمیکو گلن، جان مولانی، نیکلاس کیج، لیو شرایبر و کریس پاین اشاره کرد.

۹٫ مرد عنکبوتی: دور از خانه (۲۰۱۹) Spider-Man: Far From Home

فیلم مرد عنکبوتی: دور از خانه پرفروش‌ترین فیلم فرنچایز مرد عنکبوتی محسوب می‌شود که ما در آن با کاراکتر شرور میستریو آشنا شدیم. در این فیلم که توسط جان واتس کارگردانی شد بازیگرانی چون تام هالند، ساموئل ال. جکسون، کوبی اسمالدرز، زندیا، جان فاورو، مریسا تومی، و جیک جیلنهال حضور داشتند.

سخن پایانی

کاراکتر مرد عنکبوتی همواره جایگاهی ویژه در قلب طرفداران دنیای ابرقهرمانان دارد که بدون شک با توجه به حضورش در دنیای سینمایی مارول به راه موفقیت‌آمیزش ادامه خواهد داد. دنیای مرد عنکبوتی پر از حوادث جذاب و هیجان‌انگیز است که باعث می‌شود همیشه طرفداران جدیدی آن را دنبال کنند.


بیشتر بخوانید:

برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا