این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد تایم سیتی کاملا محفوظ می باشد

بهترین فیلم های علمی تخیلی [ 25 فیلم برتر ]

سینمای جهان حداقل یک دهه است که در عصر فیلم‌های علمی تخیلی به سر می‌برد عصری که فیلم علمی تخیلی عمده‌ی فروش و هزینه‌ی سینما را در برمی‌گیرد و بیشترین ساعات تماشا و تبلیغات را نیز به خود اختصاص می‌دهد.

بعد از چندین هزار سال تلاش بشریت امروز از راه تکنولوژی خود را به آرزوهای دیرینه‌اش مثل خلق هوش مصنوعی، سفر به سیارات دیگر، ماشین‌های خدمتکار و... نزدیک‌تر می‌بیند و البته امروز توانایی به تصویر کشیدن این آرزوهای مشترک بین همه‌ی انسان‌ها را دارد و همین باعث می‌شود که عده‌ی باورندکردنی برای تماشای آرزوهای مشترک خود وارد سینما شوند و فروش 2.8 میلیارد دلاری را برای فیلم انتقام جویان: پایان بازی رقم بزنند.

فیلم‌های علمی تخیلی رویاهای احمقانه بشریت نیستند آن‌ها آرزوها و ترس‌های عمق وجود انسان‌ها را به نمایش می‌گذارند، بسیاری از تکنولوژی‌های به تصویر کشیده شده در فیلم‌های علمی تخیلی امروز به واقعیت پیوسته‌اند و فیلم‌های علمی تخیلی امروز هم شاید روزی به واقعیت بپیوندند.

و اما بهترین و تاثیرگذارترین فیلم‌های علمی تخیلی از گذشته تا به امروز از نگاه تایم سیتی

 

میان ستاره‌ای - Interstellar

 

Interstellar

 

میان ستاره‌ای یک فیلم علمی تخیلی نسبتا جدید است که با واقعیت‌های عجیب نظریه نسبیت عام انیشتین دست و پنجه نرم می‌کند و به زبانی ساده نشان می‌دهد که دنیا شگفت انگیزتر از آن چیزی است که همگی فکرش را می‌کردیم.

جالب است بدانید در کنار همه‌ی هنرنمایی‌های سینمایی، بازی فوق‌العاده متیو مک کانهی، داستان جذاب و گیرا و کارگردانی فوق‌العاده، فیلم میان ستاره‌ای یک پیش‌بینی تاریخی انجام داد و آن هم ظاهر سیاه چاله‌ی واقعی بود، مدت‌ها دانشمندان تصور می‌کردند که سیاه چاله قابل دیدن نیست و هیچ نوری از خود ساطع نمی‌کند درواقع دانشمندان درست تصور می‌کردند خودِ سیاه چاله را نمی‌توان دید چرا که نوری از درون "افق رویداد" که مرکز سیاه چاله است خارج نمی‌شود اما استیون هاوکینگ کشف کرده بود که پدیده‌ای شبیه به چیزی که در فیلم Interstellar می‌بینید اطراف سیاه چاله شکل خواهد گرفت و پرتوهای نور به همین شکل در اطراف آن حرکت خواهند کرد.

سازندگان فیلم میان ستاره‌ای به کمک متخصصین و دانشمندان دانشگاه کالیفورنیا(Caltech) ظاهر سیاه چاله را با استفاده از شبیه سازی‌های کامپیوتری بازسازی کردند و به نوعی ظاهر سیاه چاله را پیشبینی کردند این فیلم در سال 2014 در سینما به نمایش درآمد و مردم دنیا برای اولین بار ظاهر سیاه چاله را مشاهده کردند اما شگفتی آنجا بود که وقتی سال 2017 یعنی سه سال بعد از اکران فیلم برای اولین بار ناسا موفق شد تصویری از یک سیاه چاله واقعی در کهکشانی با فاصله 54میلیون سال نوری ثبت کند دقیقا چیزی را مشاهده کرد که فیلم میان ستاره‌ای به تصویر کشیده بود.

البته این شباهت اتفاقی نبود و حاصل کار و پیشبینی چندین فیزیکدان و ریاضی‌دان مطرح دنیا از جمله خود استیون هاوکینگ بود، همه‌ی چیزهایی که در فیلم به نمایش درمی‌آید 100% علمی نیستند و همیشه بخشی از فیلم را جذابیت‌های سینمایی برای پیچ و تاب دادن به داستان در بر می‌گیرند اما Interstellar به عنوان یکی از بهترین فیلم‌های علمی تخیلی تاریخ که هم از نظر داستانی و سینمایی فوق‌العاده است و هم یکی از مهمترین پیش بینی‌های قرن اخیر را انجام داده است همیشه در خاطر مردم باقی خواهد ماند.

داستان این فیلم درمورد زمانی در آینده است که سیاره زمین دچار تحولات عظیم آب و هوایی شده است و دیگر جای مناسبی برای ادامه زندگی نوع بشر به حساب نمی‌آید بنابراین ناسا تصمیم می‌گیرد گروهی از متخصصان را برای پیدا کردن مقصد بعدی انسان‌ها به فضا بفرستد و در طول این سفر پدیده‌های کشف شده در قرن 20 و 21 در فیزیک و کیهان شناسی به نمایش درمی‌آید البته قسمت‌هایی از فیلم علمی نیست و فقط جنبه سینمایی دارد.

 


 

مجموعه جنگ ستارگان - Star Wars

 

Star Wars

 

جنگ ستارگان یا همان Star Wars را می‌توان یکی تاثیرگذارترین یا حتی تاثیرگذارترین مجموعه سینمایی تاریخ دانست که بعد از چندین نسل هنوز هم طرفداران زیادی در سراسر دنیا دارد به نوعی جنگ ستارگان را می‌توان افسانه سرایی عصر جدید دانست افسانه‌ای که مانند افسانه‌های قدیمی اینبار نه مردم یک قبیله یا یک کشور بلکه مردم دنیا را به هم ارتباط می‌دهد و نقطه مشترک بین آن‌ها می‌شود.

مجموعه Star Wars بسیار بزرگ است و امروز چند ده فیلم و سریال را شامل می‌شود که همگی داستان اولیه یعنی سه گانه‌ای که از سال 1977 آغاز شد را گسترش می‌دهند جدیدترین عناوین وابسطه به این دنیا سریال بسیار زیبای ماندالورین و فیلم خیزش اسکار واکر (The Rise of the Skywalker) است، اگر علاقه‌ای به تماشای سه گانه‌ی اولیه که سال‌ها پیش اکران شده است ندارید می‌توانید فیلم‌های جدید را تماشا کنید هرچند دانستن گذشته فیلم می‌تواند آن را جذاب تر کند اما اکثر آثار امروزی جنگ ستارگان طوری ساخته می‌شوند که همه‌ی مخاطبان را حفظ کنند و حتی برای کسانی که به طور کلی با این دنیا آشنایی زیادی ندارند جذاب و قابل درک باشند.

اما اگر علاقه‌مند هستید به جمع بزرگ طرفداران جنگ ستارگان بپیوندید و وارد جزئیات این دنیای بی‌نظیر شوید می‌توانید کامل ترین راهنمای ورود به دنیای جنگ ستارگان را مطالعه کنید.

 


 

تلقین - Inception

 

Inception

 

تلقین از آن دسته فیلم‌هایی است که باید آن را اورجینال نامید کمتر فیلم جدید یا قدیمی وجود دارد که بتوان آن را با تلقین مقایسه کرد.

Inception به کارگردانی کریستوفر نولان و با بازی دیکاپریو و کیلیان مورفی یک اثر بی‌نظیر است که 3 اسکار و 2 بفتا در رشته‌های مختلف جشنواره‌های سینمایی دریافت کرد و از آن دسته فیلم‌هایی است که با گذشت زمان دائما بیشتر مورد ستایش قرار می‌گیرد از آن فیلم‌هایی که انگار از زمان خودششان جلوتر هستند و باید مدتی بگذرد تا کم کم به عمق اثر و جزئیات آن پی برد.

تلقین درمورد رویاست اما اینبار نه رویای ساختِ ماشین زمان یا سفر به دیگر کره‌ها اینبار خود رویا به تصویر کشیده می‌شود، شاید بیشترین علمی که در ساخت این فیلم به کار گرفته شده است بجای فیزیک و کیهان شناسی یا مهندسی و علوم کامپیوتری علم فلسفه است، مرز باریک بینِ واقعیت و رویا البته اگر چنین مرزی وجود داشته باشد.

 این فیلم را فقط کارگردان توانایی مثل کریستوفر نولان می‌توانست به این زیبایی به تصویر بکشد توضیح رویا سخت است اما اگر خوب ساخته شود همه رویا را درکر می‌کنند چراکه همه قبلا رویا دیده‌اند و این همان کاری بود که نولان انجام داد او رویا را به تصویر کشید.

اما این همه‌ی ماجرا نیست Inception یک داستان فوق‌العاده جذاب و صحنه‌های اکشن با کیفیت را هم در کنار هنرِ کارگردانی و البته هنر بازیگری دیکاپریو قرار داده است، داستان درمورد گروهی است که سعی می‌کنند از طریق رویای افراد به اطلاعات مختلف دسترسی پیدا کنند اتفاقی که شاید در آینده و با شناخت بهتر از مغز و پیشرفت عصب شناسی واقعا محقق شود.

 


 

او - Her

 

Her

 

یکی از ناشناخته ترین شاهکارهای سینما که تنها 48 میلیون دلار در سینما فروش داشت البته این در برابر هزینه 23 میلیون دلاری برای تولید فیلم همچنان یک موفقیت تجاری است ولی فیلم Her لیاقت آن را داشت که همه‌ی طرفداران سینما و دوست داران تفکر آن را تماشا کنند.

واکین فینیکس که امروز بیشتر با بازی در نقش جوکر شناخته می‌شود نقش تئودور را به عنوان شخصیت اصلی فیلم بازی می‌کند و اسکارلت جوهانسون به عنوان صدای یک هوش مصنوعی که یک سیستم عامل جدید است ایفای نقش می‌کند این فیلم به عنوان بهترین اثر اورجینال در مراسم اسکار و به عنوان بهترین فیلم در مراسم گلدن گلوب جایزه دریافت کرد و می‌توان آن را یکی از الهام بخشترین فیلم‌های دنیا در هوش مصنوعی دانست.

داستان فیلم درمورد فردی است که سیستم عامل جدید یک شرکت که یک هوش صنوعی است و از طریق یک هدفون با کاربر در ارتباط است را خریداری می‌کند و از اینکه چقدر این هوش مصنوعی هوشمند و حتی گاهی خودآگاه به نظر می‌رسد شگفت زده می‌شود اما هنرِ فیلمِ Her اینجاست که همیشه یک قدم از شما جلوتر است درست وقتی که احساس می‌کنید می‌توانید پایان داستان را حدس بزنید همه چیز عوض می‌شود و باز وقتی می‌خواهید با اتفاقات جدید پایان دیگری را متصور شوید باز هم فیلم قدم دیگری برمی‌دارد و شما را پشت سر می‌گذارد و به همین دلیل Her تا آخرین ثانیه جذاب و به یاد ماندنی است.

Her یکی از مهمترین و عمیق ترین نگرانی‌ها و البته یکی از مهمترین امیدهای امروز بشر را به تصویر می‌کشد ساختن هوش مصنوعیِ خودآگاه، تکنولوژی که فعلا هیچ دلیلی وجود ندارد که فرض کنیم غیر ممکن است و وقتی اتفاق بیفتد همه چیز را دگرگون خواهد ساخت.

 


 

ماتریکس - Matrix

 

Matrix

 

فیلم ماتریکس با بازی کیانو ریوز یکی از ماندگارترین فیلم‌های تاریخ سینما است که بدون شک بهترین نمایش سینمایی نظریه شبیه سازی است، نظریه‌ای که بعد از بیش از 20 سال که از اکران این فیلم می‌گذرد امروز جدی تر از همیشه مورد بحث قرار گرفته.

نظریه شبیه سازی بیان می‌کند با توجه به اینکه قدرت پردازش‌های کامپیوتری روز به روز درحال افزایش است و با منابع کمتر محاسبات بیشتری انجام می‌دهد می‌توان از همین حالا روزی را پیش بینی کرد که عینک‌های واقعیت مجازی یا حتی دستگاه‌های پیشرفته تری که در آینده ساخته خواهند شد یک شبیه سازیِ آنچنان نزدیک به واقعیت انجام دهند که تشخیص واقعیت از شبیه سازی غیر ممکن باشد پس اگر ما توانایی تولید چنین دنیایی را داریم احتمال اینکه خودِ ما درون یک شبیه سازی کامپیوتری باشیم وجود دارد.

ماتریکس 20سال پیش از همین نظریه استفاده کرد و داستانی را به نمایش گذاشت که در آن هوش مصنوعی آنچنان پیشرفت کرده که به خود آگاهی رسیده است و تصمیم گرفته انسان‌ها را درون یک شبیه سازی فوق‌العاده نزدیک به واقعیت قرار دهد که همه‌ی انسان‌ها در آن قرار دارند و احساس می‌کنند که همین دنیا دنیای واقعیشان است اما درواقع آن‌ها به ماشین‌های تولید دنیای مجازی وصل شده‌اند و هرچیزی که می‌بینند و حس می‌کنند مجازی است در این بین افرادی هستند که به دلایل مختلف از این موضوع آگاه می‌شوند و ادامه ماجرا.

از دید علمی ماتریکس یک نگاه فلسفی به دنیای واقعی دارد و البته پیش بینی کننده پیشرفت مداوم قدرت پردازش و هوش مصنوعی است که طی این 20 سال همچنان ادامه داشته اما از نگاه سینمایی نیز ماتریکس یک اثر فوق‌العاده مهم در تاریخ سینما است که از جنبه‌های مختلف بسیاری از فیلم‌های بعد از خود را تحت تاثیر قرار داد یکی از مهمترین خلاقیت‌های ماتریکس فیلمبرداری‌های 360 درجه است که تا آن زمان انجام نشده بود و بعد از آن به دنیای سینما معرفی شد، از آنجا که ماتریکس در یک دنیای مجازی اتفاق می‌افتد راه‌های مختلفی برای تولید سکانس‌های اکشن وجود داشت که نویسندگان و کارگردان نهایت استفاده را از این قابلیت کردند و سکانس‌های اکشن جذابی به فیلم اضافه نمودند البته با توجه به اینکه بیش از 20 سال از اکران فیلم می‌گذرد اگر به دنیال سکانس‌های اکشن بی عیب و نقص و با کیفیت می‌گردید ماتریکس گزینه‌ی مناسبی برای شما نیست اما اگر یک داستان جذاب و تازه می‌‌‌خواهید این فیلم را از دست ندهید.

 


 

مسافران - Passengers

 

Passengers

 

فیلم مسافران از آن دسته فیلم‌هایی است که با تعداد کمی بازیگر و یک داستان فوق‌العاده ساعت‌ها مخاطب را میخکوب می‌کند.

حتی از خلاصه داستان هم می‌توان متوجه شد که این فیلم چقدر جذاب است، داستان در مورد زمانی است که انسان‌ها قابلیت مسافرت به کُرات دیگر را به دست آورده‌اند اما از آنجا که فاصله بین سیاره مقصد و زمین حدود 120 سال نوری است با بالاترین سرعت ممکن یعنی سرعت نور هم عمر انسان برای رسیدن به مقصد کافی نیست، بنابراین انسان‌ها درون دستگاه‌های مخصوصی می‌خوابند که بدن آن‌ها را تازه نگه می‌دارند و بعد از رسیدن به مقصد دوباره از خواب بیدار می‌شوند اما در میانه راه به دلیل مشکلات فنی ناگهان یکی از دستگاه‌های خواب فردی را بیدار می‌کند درحالی که هنوز 90 سال برای رسیدن به مقصد زمان نیاز است او در فصا پیمایی پر از انسان‌های دیگر تنهای تنها باید 90 سال صبر کند تا به مقصد برسد البته او قطعا 90 سال دیگر عمر نخواهد کرد و داستان تازه از اینجا شروع می‌شود.

این فیلم به دلایلی نمرات بسیار ضعیفی از وب سایت‌های معروف مثل Meta و Rottentomatoes دریافت کرده اما شک نکنید که ارزش تماشا دارد و بعد از تماشای آن شما هم از این نمرات عجیب منتقدین تعجب خواهید کرد.

 


 

فراماشین - Ex Machina

 

ex machina

 

فراماشین محصول سال 2014 نیز درمورد هوش مصنوعی و دیگر نگرانی عمیق روشن فکران جهان یعنی پیشرفت هوش مصنوعی فرای قابلیت‌های انسانی است موضوعی که در سال‌های اخیر سریال West World به آن پرداخته و به نظر می‌رسد یکی از مهمترین دلایل نگرانی روشنفکرانی مثل ایلان ماسک و سم هریس از پیشرفت بدون حد و مرز هوش مصنوعی است.

بزرگترین نگرانی درمورد هوش فرا انسانی اینجاست که تا زمانی که وجود نداشته باشد نمی‌توانیم روی آن آزمایش کنیم و آن را بشناسیم یا حتی روش‌های واقعی برای کنترل آن پیدا کنیم و وقتی هم که بالاخره ساخته شود دیگر برای کنترل و آزمایش و شناخت این موجود جدید دیر شده است چراکه بعد از ساخته شدن هوش فرا انسانی این موجودِ جدید موجود برتر است و اوست که تصمیم می‌گیرد که چطور با انسان‌ها رفتار کند رابطه‌ی ما با چنین موجودی(البته اگر قابل ساخته شدن باشد) شبیه به رابطه‌ی حیوانات با انسان است، حیوانات هیچ شانسی برای کنترل کردن انسان‌ها ندارند و این انسان‌ها هستند که قوانین را تعیین می‌کنند.

Ex Machina درمورد یک برنامه نویس است که برای یک آزمایش هوش مصنوعی دعوت می‌شود، از او خواسته می‌شود که با یک ربات انسان نما صحبت کند و شباهت‌های این ربات را به انسان مورد بررسی قرار دهد، در واقع این فیلم شکل جدیدی از آزمایش تورینگ است، آزمایش تورینگ که توسط آلان تورینگ در سال 1950 پیشنهاد شد، تورینگ در مقابل این سوال که چطور متوجه شویم یک ماشین به قابلیت‌های انسانی دست یافته پیشنهاد داد که طی یک آزمایش انسانی را در مقابل یک کامپیوتر قرار می‌دهیم و تنها راه ارتباط با هوش مصنوعی از طریق متن است اگر انسان متوجه شود که در حال صحبت با یک ماشین است پس هوش مصنوعی قابلیت‌های انسانی ندارد ولی اگر انسان متوجه نشود پس یعنی وجه تمایزی بین هوش مصنوعی و هوش انسانی وجود نداشته و هوش مصنوعی به قابلیت‌های انسانی دست یافته البته درمورد این فیلم فرض ارتباط فقط از طریق متن کنار گذاشته شده ولی مدل آزمایش تقریبا تکرار شده است.

بیشترِ فیلم به مکالمات جذاب بین ربات و برنامه نویس اختصاص دارد و با وجود اینکه خبری از جلوه‌های ویژه و سکانس‌های اکشن نیست تمام طول مدت فیلم جذاب باقی می‌ماند و در نهایت با یک پایان شگفت انگیز تمام می‌شود.

 


 

مریخی - The Martian

 

Martian

 

فیلم مریخی به کارگردانی ریدلی اسکات و با بازی مت دیمون در مورد فردی است که در سیاره مریخ تنها می‌ماند و امید بسیار کمی برای نجات او وجود دارد این فیلم می‌توانست به سادگی به یک فیلم خسته کننده و بدون جذابیت تبدیل شود اما به کمک بازی بی‌نظیر مت دیمون و البته همکاری ناسا برای اضافه کردن جزئیات تکنیکی و باور پذیر این فیلم فراتر از حد انتظار است.

ناسا در تولید و البته تبلیغ فیلم مریخی نقش مهمی داشت و بسیاری از اتفاقات درون فیلم برگرفته از حقایق فیزیکی و کیهشان شناسی هستند که بار دیگر یادآور می‌شوند جهان حقیقی شگفت انگیزتر و جادویی تر از آن چیزی است که فکر می‌کنیم.

فیلم مریخی از سوی منتقدان هم مورد استقبال قرار گرفت البته با وجود اینکه این فیلم در 7 رشته مختلف اسکار نامزد شد موفق به دریافت هیچکدام از جوایز نشد، در مراسم گلدن گلوب هم جوایز بهترین فیلم و بهترین بازیگر نقش اول مرد را دریافت کرد و همچنین به عنوان انتخاب مردمیِ بهترین فیلم دراماتیک برگزیده شد.

 


 

آوتار - Avatar

 

Avatar

 

فیلم آواتار محصول سال 2009 یکی از تاثیرگذارترین فیلم‌های تاریخ سینما که بعد از 12 سال موفق شد با فروش 2,790,439,000 دلاری رکورد فروش فیلم تایتانیک را جابجا کند که البته بعدها در سال 2019 این رکورد تنها با 7 میلیون دلار فاصله توسط فیلم انتقام جویان: پایان بازی دوباره جابجا شد.

فیلم آواتار حتی امروز بعد از 11 سال یک پروژه شدیدا بلند پروازانه است و نمی‌توان تصور کرد که سال‌ها پیش تیم تولید کننده چه تصمیم بزرگی برای انجام این پروژه و ساختن این فیلم گرفته‌اند فیلمی که به صورت کامل از جلوه‌های ویژه و کاراکترهای گرافیکی تشکیل شده و حتی محیطِ فیلم هم کاملا ساختگی و گرافیکی است چنین پروژه بلند پروازانه‌ای حتی برای کمپانی به بزرگی فاکس قرن 20 هم می‌توانست به یک نا امیدی بزرگ تبدیل شود اتفاقی که برای سه گانه هابیت افتاد سه گانه‌ای که از بسیاری جهات کار راحت تری نسبت به آواتار داشت اما به هر حال دنیای کاملا ساختگی آواتار به کمک کارگردان بزرگ سینما جیمز کامرون(جالب است بدانید کارگردانی فیلم تایتانیک هم به عهده جیمز کامرون بوده است یعنی تا سال 2019 هر دو فیلم پر فروش تاریخ را جیمز کامرون کارگردانی کرده بود) یک شاهکار از آب درآمد.

داستان آواتار درمورد زمانی است که انسان‌ها به کره‌ای به نام پندورا خارج از منظومه شمسی رفته‌اند و با تکنولوژی‌های خود موادی با ارزش را از یک سیاره دیگر خارج می‌کنند، جَو در این سیاره برای انسان‌ها سمی است و آن‌ها نمی‌توانند در این سیاره نفس بکشند به همین دلیل مغز آن‌ها را به یک بدنِ دیگر(یا همان آواتارِ آن‌ها) که شبیه به بومی‌های سیاره پندورا است وصل می‌کنند و از این طریق با بدن‌های جدید خود وارد این سیاره می‌شوند یکی از جذابیت‌های فیلم و دنیای آواتار تنوع گونه‌های فرا زمینی در سیاره پندورا است، اما بومی‌های این سیاره از فعالیت‌های انسانی راضی نیستند و...

جالب است بدانید که بعد از موفقیت فوق‌العاده آواتار فاکس آواتار را برای سه سری دیگر تمدید کرد و همزمان شروع به ساخت آن‌ها کرد فیلم‌های آواتار 2، 3 و 4 به ترتیب در سال‌های 2021، 2023 و 2025 اکران خواهند شد و طبق ادعای فاکس اهمیتی ندارد که فیلم آواتار 2 یا 3 چقدر موفق عمل کنند به هر حال ما شاهد اکران هر سه فیلم طبق برنامه خواهیم بود و حتی بعد از آن هم ممکن است دنباله‌ها و اسپین‌ آف‌های دیگری برای این مجموعه ساخته شود پس قطعا این فیلم را از دست ندهید.

 


 

2001 ادیسه فضایی - 2001 A Space Odyssey 

 

A-Space-Odyssey

 

فیلم 2001 ادیسه فضایی یک اثر کلاسیک در ژانر علمی تخیلی است که 1968 به روی پرده سینما رفت ولی به طرز باورنکردنی همه چیز در این فیلم خوب و با کیفیت به نظر می‌رسد، انتظاری که از فیلمی از سال 1968 داریم جلوه‌های ویژه فوق‌العاده ضعیف است اما 2001 ادیسه فضایی علاوه بر اینکه یک داستان فوق‌العاده دارد می‌توان ادعا کرد که از نظر ظاهری هم ضعف مشخصی ندارد.

فیلم به تهیه کنندگی و کارگردانی استنلی کوبریک یکی از بهترین کارگردان‌های تاریخ سینما و نویسندگی آرتور سی. کلارک البته با کمک خود کوبریک به طرز شگفت آوری از نظر علمی دقیق عمل کرده است و جزئیات فراوانی را رعایت کرده که اصلا از فیلمی مربوط به بیش از 50 سال پیش انتظار نمی‌رود و همه‌ی این‌ها دلایلی است که این فیلم به صورت گسترده‌ای به عنوان یکی از بهترین و تاثیرگذارترین فیلم‌های تاریخ سینما شناخته می‌شود.

این فیلم برای 4 اسکار نامزد شد و موفق به دریافت بهترین جلوه‌های ویژه شد در نگاه کلی نظرات درمورد فیلم در سال‌های اولیه مختلف بوده و بسیاری به خاطر حس آخر و زمانی و تاریک فیلم از آن انتقاد کردند و البته بسیاری هم از همان سال‌ها این فیلم را ستایش کردند ولی بعد از مدتی تقریبا همگی روی شاهکار بودن این اثر به اتفاق نظر رسیدند و امروز کمترین انتقاد از این فیلم مشاهده می‌کنید.

داستان فیلم درمورد رویارویی بشر با سنگی عجیب به نام مونولیت است که آنطور که در فیلم به تصویر کشیده شده در تکامل و پیشرفت انسان‌ها تاثیر فراوانی داشته و...

از کنار موسیقی فیلم هم نمی‌توان به راحتی عبور کرد قطعا موسیقی برای شما هم آشنا خواهد بود این اثر حماسی قرن 20 از همه‌ی جهات بر فیلم‌های بعد از خودش تاثیرگذار بوده و موسیقیِ متفاوت و بی‌نظیرِ آن هم از این قاعده مستثنی نیست.

 


 

جاذبه - Gravity

 

Gravity

فیلم جاذبه محصول سال 2013 از آن دسته فیلم‌هایی است که با لوکیشن‌های محدود آنچنان داستان جذابی را روایت می‌کند که در پایان فقط از خود می‌پرسید چطور امکان دارد که در یک اتاق کوچک چنین فیلم بی‌نظیری ساخته شده باشد، از دیگر نکات جذاب این فیلم وفاداری به قوانین فیزیکی است برخلاف اکثر فیلم‌های علمی تخیلی که قوانین فیزیکی خاصی دارند و برای قسمت‌هایی مجبور می‌شوند از قوانین من دراوردی استفاده کنند تا داستان را جذاب کنند جاذبه به ندرت خط بین واقعیت و فانتزی را رد می‌کند و تا آخرین لحظه علمی و همچنان جذاب باقی می‌ماند.

فیلم Gravity در مراسم اسکار 2014 در 10 رشته مختلف نامزد و در هفت رشته موفق به دریافت جایزه شد و از نگاه منتقدان مختلف به خصوص بخاطر تصویر برداری‌، موزیک متن فوق‌العاده زیبا و جلوه‌های ویژه بی‌نظیر مورد ستایش قرار گرفت.

در کل داستان فیلم روایت کننده چالش‌های دو فضا نورد است که در یک شاتل فضایی قرار دارند و تلاش می‌کنند که به خاظر مشکلات فنی به زمین برگردند، این فیلم سراسر هیجان است و کاملا این احساس را به شما می‌دهد که در شاتل فضایی کنار این دو فضا نورد گیر افتا‌ده‌اید و کنار آن‌ها تلاش می‌کنید که به زمین برگردید.

 


 

انتقام جویان - Avengers

 

Avengers

 

سری انتقام جویان یکی از پرطرفدارترین مجموعه فیلم‌های تاریخ سینما است که پرفروش ترین فیلم تاریخ سینما یعنی انتقام جویان: پایان بازی (Avengers: Endgame) را نیز در خود جای داده است، هرچند انتقام جویان تفاوت واضحی با اکثر فیلم‌های ذکر شده در این مطلب دارد و هر کدام از فیلم‌های این مجموعه در ژانرهای مختلفی بیشتر با تمرکز بر اکشن و فانتزی دسته بندی می‌شوند اما قطعا انتقام جویان را یک فیلم علمی تخیلی هم می‌توان در نظر گرفت از شخصیت تونی استارک یا همان مرد آهنی (Iron man) گرفته که کاملا داستان علمی تخیلی دارد تا شخصیت هالک که حاصل آزمایشات بیولوژیکی است و دیگر شخصیت‌ها که هرکدام به نوعی به واقعیت‌های علمی گره زده شده‌اند.

 بهترین فیلم سری انتقام جویان را می‌توان همان انتقام جویان 2012 یعنی اولین فیلم از این مجموعه دانست و بعد از آن فیلم انتقام جویان: جنگ بی‌نهایت که با شوخی‌ها و صحنه‌های اکشن فراوان فیلم فوق‌العاده جذاب و سرگرم کننده‌ای بود و برخلاف انتظار انتقام جویان: پایان بازی چندان فیلم خوبی نیست هرچند که به دلیل محبوبیت فراوان مجموعه، تبلیغات فراوان و همچنین پایان دادن به یک دنیای بزرگ که مارول 80 سال برای آن زحمت کشیده بود توانست فروش باورنکردنی داشته باشد.

مجموعه انتقام جویان یکی از مجموعه‌هایی است که قبل از مرگ باید دید مجموعه‌ای که 7.7 میلیارد دلار فروش جهانی داشته، پرهزینه ترین مجموعه سینمایی تاریخ است و بهترین بازیگران دنیا را در کنار بهترین کارگردان‌ها و بهترین و قویترین تکنولوژی‌های روز کامپیوتری به کار گرفته تا فیلم‌هایی با کیفیت بی‌نظیر تولید کند حتی اگر خروجی نهایی بهترین فیلم‌های علمی تخیلی از نظر محتوایی نباشند حتما ارزش تماشا دارند.

 


 

بلید رانر - Blade Runner

 

Blade Runner 2049

 

1 Blade Runner سال 1982 به کارگردنی ریدلی اسکات یکی از فیلم‌های محبوب علمی تخیلی آن زمان شد که با بازی بی‌نظیر هریسون فورد و روختر هاور سکانس پایانی این فیلم به عنوان یکی از بهترین سکانس‌های تاریخ سینما در خاطر همه باقی ماند، Blade Runner یک فیلم  پادآرمان‌شهری، نئو نوآر و علمی-تخیلی است.

Blade Runner به سبک فیلم‌های علمی-تخیلی کمی عمیق و مفهومی است که اکشن یا جلوه‌های ویژه فوق‌العاده‌ای ندارد و از همین جهت فیلم نسبتا کم هزینه و البته کم فروشی بوده است که با هزینه 30میلیون دلاری حدود 32میلیون دلار فروش داشته است البته Blade Runner 1982 از آن دسته فیلم‌هایی است که در زمان خودش خیلی خوب شناخته نشد بنابراین فروش خوبی نداشت اما بعدها با گسترش ایده‌های علمی تخیلی بیشتر و بیشتر به عنوان یک اثر فاخر مورد توجه قرار گرفت.

اما در سال 2017 ادامه‌ای بر فیلم Blade Runner به نام Blade Runner 2049 با بازی رایان گاسلینگ و حضور دوباره‌ی هریسون فورد با کارگردانی Denis Villeneuve ساخته شد که اینبار با هزینه خیلی بیشتر نسبتا موفق عمل کرد و با هزینه 150میلیون دلاری بیش از 260 میلیون دلار فروش جهانی داشت.

داستان درمورد زمانی است که انسان‌های مصنوعی از دیگر سیارات وارد زمین شده‌اند و طبق قانون حضور آن‌ها روی زمین ممنوع است، و دکارد(هریسون فورد) ماموری است که وظیفه دارد این انسان‌های مصنوعی را روی زمین شناسایی و دستگیر کند و تحویل قانون دهد اما چند انسان مصنوعی وارد شهر لس آنجلس شده و سعی می‌کنند وارد شرکتی شوند که همین انسان‌های مصنوعی را تولید کرده است و...

 


 

ورود - Arrival

 

Arrival

 

فیلم ورود با بازی جذاب امی آدامز یک فیلم عمیق علمی است که سعی می‌کند به یکی از اساسی ترین سوالات تاریخ بشریت که ذهن هر انسانی حتی برای مدت کوتاهی هم که شده درگیر کرده است پاسخی ارائه دهد، آیا حقیقت از چیزی که ما می‌بینیم بزرگتر و بیشتر است؟ آیا دنیا فقط همین چیزی است که ما با حس‌های چندگانه درک می‌کنیم؟

«ورود» ماجرای ارتباط برقرار کردن انسان‌ها با موجودات فرازمینی است که دنیا را بسیار متفاوت از چیزی که ما حس می‌کنیم و درک می‌کنیم تجربه کرده‌اند و می‌کنند، این برقراری ارتباط همانطور که انتظارش را داریم ساده نیست و به بحث‌های عمیق فلسفی و علمی کشیده می‌شود که «ورود» به خوبی آن‌ها را به نمایش درآورده است و اکثر دیالوگ‌ها و سکانس‌های فیلم با دقت فراوان و تفکر  انتخاب شده‌اند.

 


 

مجموعه پارک ژوراسیک - Jurassic Park

 

Jurassic-Park

 

فیلم ژوراسیک را می‌توان یکی از تاثیرگذارترین فیلم‌های تاریخ سینما دانست که بسیاری از تکنیک‌های جلوه‌های ویژه و فیلمبرداری را که امروز کاربرد دارند پارک ژوراسیک پایه گذاری کرده است.

بهترین فیلم این مجموعه را همچنان می‌توان پارک ژوراسیک سال 1993 دانست که بنیان گذار ایده این پارک بود تلاش‌های بعدی این مجموعه حرف جدیدی برای گفتن ندارند ولی همچنان سرگرم کننده هستند.

پارک ژوراسیک یک ایده جذاب برای به وجود آوردن دوره‌ی ژوراسیک در یک پارک است که برای این کار از دی‌ان‌ای موجودات از بین رفته برای بازسازی آن‌ها استفاده می‌کنند تا یک پارک پر از موجودات ما قبل تاریخیِ منقرض شده بسازند و مردم می‌توانند برای سرگرمی به این پارک بروند و از این موجودات دیدن کنند که البته مثل همیشه خیلی چیزها طبق برنامه پیش نمی‌رود.

 


 

مجموعه نابودگر - Terminator

 

Terminator

 

مجموعه نابودگر اولین حضور پر رنگ جیمز کامرون به عنوان یکی از بهترین کارگردان‌های هالیوود در سینما بود این فیلم با بازی بی‌نظیر آرنولد شواتزینگر که کاملا شبیه انسان‌های توسعه یافته است رنگ و بوی دیگری گرفته و تبدیل به یک شاهکار علمی تخیلی شده، مثل اکثر فیلم‌های قدیمی بازهم بهترین فیلم‌های این مجموعه را می‌توان چند فیلم اول دانست که پر از ایده‌های رنگارنگ بود و کم کم هرچه به سال‌های اخیر نزدیک می‌شویم برای کسب درآمد و جذب مخاطب ساخته شده‌اند.

فیلم‌های نابودگر از فیلم‌های نوستالژیک برای نسل‌های اخیر کشور ما است و داستان زمانی را روایت می‌کند که ربات‌های انسان نما می‌توانند از زمان‌های آینده به زمان حال مسافرت کنند و عده‌ای برای نابودی انسان‌ها و عده‌ی دیگری از ربات‌ها برای حفاظت از انسان‌ها تلاش کنند.

مهمترین دلایل محبوبیت این مجموعه حضور آرنولد مثل یک ابر انسان در این فیلم، جلوه‌های ویژه بی‌نظیر به خصوص با توجه به تاریخ اکران و البته ایده جذاب و گیرای مبارزه با ربات‌های قدرتمند و پیشرفته آینده است.

 


 

لوسی - Lucy

 

Lucy

 

فیلم لوسی محصول سال 2014 را نمی‌توان کاملا علمی یا کاملا غیر علمی دانست لوسی سعی می‌کند از نظریات مختلف در مورد ظرفیت مغز انسان به صورت دست و پا شکسته قسمت‌های مختلفی را جدا کند تا داستان جذابی درمورد فردی که به دلایلی می‌تواند از تمام ظرفیت مغزش استفاده کند را روایت کند.

این فیلم با هنرنمایی اسکارلت جانسون و مورگان فریمن و به کارگردانی Luc Besson با سرمایه گذاری 40 میلیون دلاری با امیدهای فراوان وارد سینما شد و توانست در گیشه با فروش 463 میلیون دلاری کاملا موفق ظاهر شود.

این فیلم از جنبه‌های مختلف مثل حال و هوای جذاب، جلوه‌های ویژه، داستان گیرا و پیوسته و همچنین هنرنمایی اسکارلت جانسون مورد تحسین قرار گرفت اما از سوی دیگر به دلیل استفاده از افسانه‌های غیرعلمیِ امروزی مثل اینکه افراد تنها از 5 یا 10 درصد ظرفیت مغز خود استفاده می‌کنند به عنوان حقایق علمی مورد انتقاد قرار گرفت.

داستان درمورد دختری 25 ساله است که ماده‌ای مخدر را در شکم او جاسازی می‌کنند تا آن را جابجا کند اما طی اتفاقاتی کیسه‌ی ماده مخدر در شکم او پاره می‌شود و حجم بالای مواد مخدر نیروی جدیدی به او می‌دهد که می‌تواند از تمام انرژی مغز خود استفاده کند و ...

 


 

حیات – Life

 

حیات – Life

 

حیات فیلمی به کارگردانی دنیل اسپینوزا است که در سال 2017 اکران شد و جزو بهترین فیلم های علمی تخیلی تاریخ به‌حساب می‌آید. فیلم حیات بعد از عرضه با نقدهای مختلف منتقدان مواجه شد؛ عموما بسیاری از منتقدان بزرگ‌ترین نقطه قوت این اثر را به گروه بازیگری‌ عالی‌اش نسبت داده‌اند. در کنار گروه بازیگری قدرتمند، جلوه‌های بصری زیبا نیز یکی دیگر از نقطه قوت‌های مهم فیلم حیات به‌شمار می‌آید.

ازجمله مهم‌ترین بازیگرانی که در این فیلم به‌ایفای نقش پرداختند می‌توان به جیک جیلنهال، ربکا فرگوسن، رایان رینولدز و هیرویوکی سانادا اشاره کرد. فیلم حیات که با بودجه 58 میلیون دلاری تولید شده بود، توانست چیزی در حدود 100 میلیون دلار در باکس‌آفیس بفروشد.

خلاصه داستان فیلم حیات بدین شرح است: شش فضانورد به فرماندهی کت درون ایستگاه فضایی بین‌المللی در حال مطالعه روی گونه‌ای هستند که روی سیاره مریخ کشف شده ‌است و ممکن است مدرکی مبنی بر وجود زیست فرازمینی روی مریخ باشد. خدمه متوجه می‌شوند که این‌گونه از دسته جانداران چندیاخته‌ای هستند و اولین نمونه حیات خارج از زمین را شامل می‌شود؛ ولی حقیقت با چیزی که آنها می‌بینند متفاوت است. خدمه در حال مطالعه روی این‌گونه (که در فیلم با نام کالوین شناخته می‌شود) هستند که روش آنها باعث به‌وجود آمدن عواقبی ناگوار و ناخواسته می‌شود. گونه ای که آنها کشف کرده‌اند زنده است و دارای سطح هوشی بسیار بالایی است که مانند انسان‌ها نیاز به اکسیژن، غذا و هوای کافی برای زنده ماندن دارد.

 


 

ئی.تی. موجود فرازمینی - E.T. the Extra Terrestrial

 

ئی.تی. موجود فرازمینی - E.T. the Extra Terrestrial

 

ئی.تی. موجود فرازمینی (E.T. the Extra Terrestrial) یکی دیگر از بهترین فیلم های علمی تخیلی است که توسط استیون اسپیلبرگ کارگردانی و در سال 1982 اکران شد. این فیلم علاوه‌بر جلب نظر منتقدین، توانست با استقبال گسترده مخاطبان در سالن‌های سینما مواجه شود.

فیلم ئی.تی. موجود فرازمینی از نگاه انجمن صنعت فیلم آمریکا جزو ده فیلم برتر ژانر علمی تخیلی در تاریخ محسوب می‌شود. این اثر پرفروش‌ترین فیلم کارنامه هنری اسپیلبرگ به‌حساب می‌آید.

این فیلم با بودجه 10 میلیون دلاری تولید شد و حدود 792 میلیون دلار در باکس‌آفیس فروش کرد. فیلم ئی.تی. موجود فرازمینی با این فروش فوق‌العاده تبدیل به پرفروش‌ترین فیلم سال شد. این اثر در ده بخش نامزد دریافت جایزه اسکار شده بود که در چهار بخش بهترین جلوه‌های تصویری، بهترین موسیقی، بهترین تدوین صدا و بهترین میکس صدا این جوایز را به‌دست آورد.

هنری توماس، دی والاس، رابرت مک‌ناتن، درو بریمور و پیتر کایوتی ازجمله مهم‌ترین بازیگرانی هسند که در این فیلم به ایفای نقش پرداختند.

خلاصه داستان فیلم ئی.تی. موجود فرازمینی بدین شرح است: در ابتدای فیلم، موجودات بیگانه که با سفینه خود به روی زمین آمده‌اند در جنگل مشغول تحقیقات در مورد حیات و پوشش گیاهی بر سطح زمین هستند. غافل از اینکه افرادی ناشناس که از حضور بیگانگان در آن حوالی اطلاع دارند در جستجوی آنان هستند. بیگانگان با دیدن آن‌ها بلافاصله به سمت سفینه بازمی‌گردند تا زمین را ترک کنند اما یک نفر از آن‌ها از سوار شدن بر سفینه بازمی‌ماند و تنها بر روی زمین رها می‌شود. در طول روزهای بعد همان افراد ناشناس که از باقی ماندن وی بر روی زمین نیز مطلع هستند همچنان به دنبال وی می‌گردند اما یک پسر نوجوان محلی حدودا 11 ساله موجود بیگانه را پیدا کرده و او را به خانه خود می‌برد و آرام آرام خودش و خانواده‌اش با موجود بیگانه دوست می‌شوند. اما افراد ناشناس که همچنان به دنبال بیگانه می‌گردند قدم به قدم در حال نزدیک شدن به آن‌ها هستند.

 


 

بیشتر بخوانید

بهترین فیلم های ترسناک جهان [ ترسناک ترین فیلم ها از نظر بینندگان ]
10 نکته و حقیقت جالب در مورد وایکینگ‌ها
معرفی فیلم های برتر جهان [ بهترین فیلم های خارجی از نگاه مخاطبان ]
بهترین فیلم های 2019 (40 تا از برترین فیلم‌های جدید که باید ببینید)

نظرات

captcha Refresh
مشاهده نظرات (3)
matin
۰۰
پاسخفرا ماشین خیلی قشنگ بود.
Chappie.2015 هم ارزش دیدن داره
lelouch
۰۰
پاسخstar wars علمی تخیلی؟ ما که توش علمی نمیبینیم
مصطفی کیانی‌تبار
۰۰
پاسخ

حتما که نباید علمی باشه و نکات آموزنده توی فیلم باشه دوسته من. این ژانر به لاتین Sci-fi نوشته می‌شه. شما تمام این فیلم‌هایی که ما گذاشتیم رو از iMDB یا جایی که خودتون قبول دارید نگاه کنید.
فقط کافیه یه سری المان‌های علمی در فیلم به کار رفته باشه تا علمی تخیلی به حساب بیاد مثل ساختن ماشین‌های پرنده، فضا پیماها، پخش شدن انسان‌ها در همه‌ی کره‌ها، حرکت با سرعت نور و... هرچند جنگ ستارگان یه مقدار فانتزی هم هست ولی قطعا علمی تخیلی هم به حساب میاد.

rtyddrt75667