سینمای ایراننقد و بررسی

شما تصمیم بگیرید که آیا سریال هیولا ارزش دیدن دارد یا خیر [ نقد و بررسی ]

سریال هیولا یکی از مجموعه‌هایی است که در سال 98 از شبکه خانگی نمایش منتشر شده و سروصدای زیادی را به پا کرده است . انتقادات زیادی نسبت به این سریال شده و ما دراین مطلب قصد داریم مروری بر آنها داشته باشیم و در نهایت به این جمع بندی برسیم که آیا سریال هیولا ارزش دیدن دارد یا خیر ؟

بنابراین تا انتهای مطلب با ما همراه باشید .

نقد و بررسی سریال هیولا

داستان سریال هیولا بر چه اساسی است ؟

به طور کلی اگر بخواهیم داستان هیولا را بدانیم ، مجموعه در مورد یک معلم شیمی به نام هوشنگ شرافت « با بازی فرهاد اصلانی » است که ارثیه‌ای از خاندان خود دارد و آن شرافت است . درواقع خاندان او به دور از اتفاقات و معضلات جامعه ، شرافت خود را نفروخته‌اند و این لقب همواره با آنها همراه بوده . اما زمانی که این ارث به هوشنگ شرافت رسیده ، مشکلات کم کم بر او قالب شده‌اند و قرار است که شرافت خودرا کنار بگذارد و وارد درآمدهای غیرقانونی شود .

همانطور که اکثر بینندگان و منتقدین عرض کرده‌اند ، در ابتدا این سوال برای مخاطب پیش می‌آید که نکند مدیری داستان برکینگ بد رو کپی کرده باشه . از جهاتی میشه گفت که همین کارو انجام داده و از جهات دیگه نه . اما اگر چنین کاری صورت گرفته باشد هم برای ما چه فرقی میکند . نکته‌ای که حائز اهمیت است جلو بردن سریال و به تصویر کشیدن هرچه بهتر آن است .

نقد و بررسی سریال هیولا

بگذارید از همین قسمت بررسی و مرور این مجموعه را آغاز کنیم . هنگامی که اخبار ساخت هیولا منتشر شد ، ذهن خیلی از مخاطبین به سمت آثار گرانقدر مدیری همچون « شب‌های برره » و یا « مرد هزارچهره » رفت . افراد دیگری نیز بودند که به آثار نه چندان موفق او همچون « ساعت 5 عصر » و یا « قهوه تلخ » فکر کردند ، آثاری که به دور از انتظاراتی است که از مهران مدیری میرود . اما نهایتا خبر حضور پیمان قاسم خانی به عنوان سرپرست نویسندگان ، توانست تاحدود زیادی رضایت بخش باشد و توجهات بیشتری را به سمت این سریال جذب کند .

نهایتا سریال منتشر شد و همانطور که انتظار میرفت ، مدیری مشکلات جامعه را به قالب طنز درآورده بود . قبلا دیده بودیم که مدیری در مجموعه دورهمی به خوبی این کار را انجام میدهد و معضلات و اتفاقات تلخ جامعه را در قالب شوخی بیان میکند . اما به نظر میرسد مدیری اینبار در هیولا نتوانسته این نقش را به خوبی اجرا کند .

ضرباهنگ کُندی که در سریال وجود دارد ، شوخی‌های قدیمی که دفعات زیادی تکرار میشوند ، فضای خسته کننده و کِش دادن بیش از حد سکانس‌ها از دلایل مهمی است که مردم میگویند هیولا ارزش دیدن را ندارد .

به نظر بنده این موضوع کاملا صحیح است و فضای سریال تاحدودی کسل کننده به نظر میرسد ، اما بیایید کمی بیشتر وارد موضوع شویم ، امروزه تعداد کسانی که سریال و فیلم‌های خارجی را به عناوین ساخت داخل کشور ترجیح میدهند زیاد شده ، ممکن است خود ما نیز جزء این دسته از افراد باشیم .

میتوان گفت که سینمای خارج از کشور ، پیشرفت جدی‌تری نسبت به سینمای داخل داشته و رضایتی که برای بیننده به وجود میاورد ، به مراتب از عناوین داخلی بیشتر است . خوب حال فرض کنید من به عنوان کسی که سریال‌های خارجی زیادی را دیده‌ام ، به تماشای هیولا بنشینم . چه اتفاقی میفتد ؟ در همان لحظات نخست به این نتیجه میرسم که سریال با سلیقه‌ی من همخوانی ندارد و ممکن است دیگر سمت مجموعه نروم . از همین رو انتقاداتی انجام میدهم و صراحتا میگویم که سریال هیولا ارزش دیدن ندارد ، چراکه من قصد دارم هیولا را با عناوین بسیار بزرگ سینمای جهانی مقایسه کنم .

امیدوارم قبول کرده باشید که این موضوع به کل غلط است . چراکه سریال‌ و فیلم‌های ایرانی قشر خاصی از جامعه را هدف قرار میدهند و بنا به سلیقه‌ی آنها مجموعه خود را میسازند .

از طرفی دیگر دست سازندگان عناوین ایرانی در بسیاری از شوخی‌ها بسته است و نمیتوانند به صراحت سکانس‌هایی مطابق با میل جامعه تولید کنند . اما در هیولا میبینیم که مدیری تا حدود خیلی زیادی این کار را کرده . شوخی‌های که با صندوق فرهنگیان و اختلاص 3 هزار میلیاردی انجام داده کمتر کارگردانی جرئت همچین کاری را دارد .

اما با درنظر گرفتن تمامی این اوصاف ، بازهم میتوان ریتم کُند کمدی و سکانس‌های طولانی کننده سریال را دید که عده‌ی بسیار زیادی را ناراضی کرده .

به طور کلی اگر بخواهیم در مورد سریال هیولا دیدگاهی داشته باشیم ، بهتر است آن را به عنوان یک درام بشناسیم که از چاشنی طنز در آن استفاده شده نه یک مجموعه کاملا طنز .

مهران مدیری سال ها قبل به وضوح گفته بود که قصد دارد در زمینه ساخت مجموعه‌هایی با داستان های جدی فعالیت کند ، اما بنا به استقبال بینظیری که از کمدی‌هایش شده ، ناچار است که هدف اصلی‌اش را طنز درنظر گیرد .

با دانستن این موضوع ، شاید بتوان دید جدیدی نسبت به هیولا داشت ، درامی که قصد دارد مشکلات جامعه را به همراه چاشنی طنز به میان بکشد .

سخن آخر :

بنده نه به عنوان یک منتقد ، بلکه به عنوان یک بیننده این مطلب را نوشتم و قصد ندارم نظر کسی را بیهوده بدانم . هدف من از نوشتن این مطلب این بود که ما میتوانیم با دیدگاه دیگری به هیولا نگاه کنیم و صرفا نباید آنرا با عناوینی همچون برکینگ بد یا سریال‌های بزرگ دیگر جهان مقایسه کنیم .

یک مثال برایتان میزنم و حرفم رو تموم میکنم .

فرض کنید در سالن اجرایی نشسته‌اید و گروهی در حال اجرای کاری هستند ، ممکن است شما بی توجه به این موضوع که کار آنها خوب است یا بد فقط به تماشا نشسته باشید . حال در این هنگام فردی شروع به دست زدن و تشویق کردن میکند ، چه اتفاقی میفتد ؟ افراد دیگری ناخودآگاه شروع به تشویق کردن میکنند و شما نیز ممکن است همراه این موج همین کارو انجام دهید .

حال فرض کنید شما بدون تماشا و تفکر در مورد ماهیت سریال هیولا همراه موجی از انتقادات منفی همراه شوید . پیشنهاد میکنم که با دید جدیدی که خدمتتان عرض کردم هیولا را شروع کنید و سپس با بینشی کامل نقد خود را بگویید . شما میتوانید دیدگاه ارزشمند خودتان را در مورد این مجموعه به ثبت برسانید . اینکار به سایر مخاطبین این اجازه را میدهد که با درنظر گرفتن بیانات شما تصمیم بگیرند که ، آیا سریال ارزش دیدن دارد یا خیر .


بیشتر بخوانید

امتیاز کاربران: 3.75 ( 14 رای)
برچسب ها

8 دیدگاه

 1. به اين سريال نميتوان ديدگاهي درام داشت چرا كه هجم انبوهي از موقعيت هاي كمدي دكوراتيو و غلوآميز است كه كاملا مخاطب را از فضاي رئاليستي دور ميكند و كاراكرترها هم برخلاف آثار رئاليسي حس و جاني ندارند و فقط نوع شوخي مورد نظر را به شكل نمايشي اجرا ميكنند. و قرار نيست اين سريال را با سريال هاي خارجي مقايسه كنيم تا متوجه ضعيف بودنش باشيم كافيست آن را با آثار خوب مديري مثل مرد هزارچهره مقايسه كرد. در ضمن محدوديت در شوخي دليلي بر تكرار بيش از حد بعضي شوخي ها و كش دادن كسالت بار موقعيت ها ندارد بلكه دست خالي عوامل را در قصه گويي رو ميكند.

 2. الان که ۱۳ قسمت از سریال گذشته به نظرم سریال خیلی جذاب شده و دو قسمت آخر به اندازه کافی بامزه بوده. کلا کارهای مدیری اول در چند قسمت دنیای خودشون رو می سازن بعد در همون دنیا شوخی ها ساخته میشه و به نظرم برخی نوشته ها در بعضی سایت ها که به صورت حرفه ای، نیمه حرفه ای یا حتی آماتور، فیلم ها و سریال ها رو نقد و بررسی می کنن خیلی عجولانه نوشته شده بود و الان که سریال از نیمه گذشته کاملا مشخصه که این سریال جزو سریال های خوب مدیری دسته بندی میشه و حتی اگه بخوایم خاطره سازی و نوستالژی رو کنار بذاریم و فقط فنی و هنری بحث کنیم، شاید حتی هیولا جایگاه اول یا دوم رو در آثارش به دست بیاره

  1. سلام خانوم شیرازی وقتتون بخیر. آقای مدیری از بهترین و حرفه‌ای‌ترین کارگردانان کشورمون هستند و پیشینه‌ای که از ایشون در دسترس هست ثابت کرده که همیشه آثارشون از کیفیت خوبی برخوردارند.
   خیلی خوشحالم که افرادی نظیر شما با چنین طرز فکر زیبایی رو توی سایت کنار خودمون داریم.

  2. به نام خدا
   به نظر من عده ی کثیری از مردم نگاه منتقدانه ندارند و صرف اینکه سریالی نظرشان را جلب کند انرا دوست خواهند داشت من هم به نوبه خودم از کارهای قدیم تر اقای مدیری شب های برره و غیره خوشم نمیاد چون خیلی طنز سطحی دارند حال شاید شما از نظر کارشناسی شده بگویید که انها بهتر بودند اما من عاشق سریال هیولا هستم و هرشب دوشنبه سراغش میروم امیدوارم پایان این سریال نیز جذاب تمام شود

 3. به نظر میرسد که سریال هیولا. یک سریال نچسب با برخی سکانسهای تماشایی است. مثل سکانس وصیت.کردن میرحاکم مظلومی. اما در کل کسل کننده است.

 4. اگه این سریال رو درام بدونیم در واقع به شعور خودمون توهین کردیم. مگر این که فرض کنیم مخاطب اصلی سریال افرادی با ضریب هوشی منفی دو هستن. سریال به هیچ وجه واقعی نیست و در حد بسیار بالایی اغراق آمیزه. در حدی که بنا به سلیقه شخصی من واسه کار طنز هم مناسب نیس. دلیلش هم چیزی هست که خودتون گفتین : شاید سریال برره طنز خیلی اغراق آمیزتری نسبت به این سریال داشته باشه اما به زمان خودش مناسب بوده. اما الان با پیشرفت سینمای جهانی و بهتر شدن سلیقه و شعور جامعه و من ، که مدام سریال های خارجی مثل برکینگ بد و .. دیدیم و میبینیم، باید اگه سریالی میخواد موفق باشه حداقل سطح انتظارش از شعور مخاطب رو بالا ببره و بهش احترام بذاره. تو خیلی از موقعیت ها اگه یه هویج بذاریم جا شخصیت داستان متوجه جریانی که داره اتفاق میوفته میشه. ولی سریال ما رو مجبور میکنه که باور کنیم طرف نمیفهمه!
  علاوه بر این من هیچ دلیلی نمیبینم که وقتی میتونم یه سریال سطح بالای خارجی رو ببینم ، نبینم، و بیام هیولا یا سریالای داخلی دیگه رو ببینم. و یا اینکه خودمو مجبور کنم که فقط با سریالای داخلی مقایسشون کنم.

 5. و اگه این سریالو طنز بدونیم که مشخصه داستان چیه. چندبار واقعا تو طول سریال میخندی؟ جواب از حجم انتقاد ها مشخصه. شوخی ها بسیار اغراق آمیز هستن. اصلن آدمو غافلگیر نمیکنن و از قبل مشخصن و خلاقیتی توشون نیست. شوخی ها مثل اکثر کارای مهران مدیری بیشتر از روی حماقت افراد (به جز شخصیت خود مهران مدیری) هستن تا شوخی زیرکانه ای باشن.

 6. با سلام و احترام

  بسیار بسیار نقد شخصی و ضعیفی بود. البته اشارات صحیح هم وجود داشت مثل این که این اثر اصلا درام است و به خاطر سلیقه عموم مخاطبین مجبور به اضافه کردن چاشنی طنز شده است.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 + نه =

دکمه بازگشت به بالا