بیوگرافی و تاریخچهافراد مشهور

محمد مصدق کهنموئی کیست ؛ بازداشت دو فرزند معاون اول قوه قضائی

مصدق کهنموئی در حال حاضر به عنوان معاون اول قوه قضائیه فعالیت می‌کند و عضو شورای پژوهش پژوهشکده حقوق و قانون ایران نیز است. وی در گذشته به عنوان رئیس دیوان عدالت اداری ایران فعالیت داشته است و از اردیبهشت ۱۳۹۸ تا تیر ۱۴۰۰ به عنوان معاونت حقوقی قوه قضائیه و سپس به عنوان معاون اول دادستان کل کشور خدمت کرده است.

در ادامه مقاله محمد مصدق کهنموئی کیست به بیوگرافی ایشان و شرح سوابق شغلیشان پرداخته‌ایم. همراه تایم سیتی باشید.

بیوگرافی محمد مصدق کهنموئی

محمد مصدق کهنموئی، روحانی و قاضی ایرانی است. او در روستای کهنمو، توابع شهرستان اسکو، در سال ۱۳۴۱ به دنیا آمد. وی در سن ۱۴ سالگی وارد حوزهٔ علمیهٔ تبریز شده و سپس به قم مهاجرت کرد. در قم، او شاگرد برجسته افرادی همچون میرزا جواد تبریزی و محمد فاضل لنکرانی بود. بر اساس اطلاعات موجود در وبگاه پژوهشکده حقوق و قانون ایران، تحصیلات او بیش از ۱۰ سال به خارج فقه و اصول سطح چهار و معادل دکترا ادامه یافته است.

محمد مصدق در سال ۱۳۷۱ به عنوان دادیار در سازمان قضایی نیروهای مسلح فعالیت قضایی خود را آغاز کرد و به ترتیب به سمت‌های ریاست دادگاه، مدیرکلی و معاون قضایی این سازمان پیشرفت کرد. سپس در سال ۱۳۹۱ به معاونت بررسی و پیشگیری دادستانی دادگاه ویژه روحانیت منصوب شد.

در سال ۱۳۹۵، محمد مصدق کهنمویی به عنوان معاون محمد جعفر منتظری، دادستان کل کشور، منصوب شد. در فروردین ۱۳۹۸ و پس از یک ماه از انتصاب ابراهیم رئیسی به سمت معاونت حقوقی و امور مجلس قوه قضاییه، وی به این سمت منتقل شد. در حال حاضر حجت الاسلام و المسلمین محمد مصدق کهنموئی در سمت معاون اول قوه قضائیه فعالیت می‌کند.

سوابق شغلی محمد مصدق کهنموئی

در ادامه این مطلب به بررسی حرفه و سوابق شغلی حجت الاسلام و المسلمین محمد مصدق کهنموئی پرداخته‌ایم. همراه ما باشید.

معاون اول رئیس قوه قضائیه (متصدی)

 • آغاز به کار: ۲۲ تیر ۱۴۰۰
 • گمارنده: غلامحسین محسنی اژه‌ای
 • پس از: غلامحسین محسنی اژه‌ای

رئیس دیوان عدالت اداری

 • دوره مسئولیت: ۲۴ فروردین ۱۴۰۰ – ۲۱ تیر ۱۴۰۰
 • گمارنده: سید ابراهیم رئیسی
 • پس از: محمدکاظم بهرامی
 • پیش از: حکمتعلی مظفری

معاونت حقوقی قوه قضائیه

 • دوره مسئولیت: اردیبهشت ۱۳۹۸ – تیر ۱۴۰۰
 • گمارنده: سید ابراهیم رئیسی
 • پس از: ذبیح‌الله خدائیان
 • پیش از: نورالله قدرتی

تایید خبر بازداشت محمد صادق و امیر حسین مصدق کهنموئی ؛ فرزندان محمد مصدق کهنموئی

در چند وقت اخیر خبر بازداشت دو فرزند محممد مصدق، معاون اول قوه قضائیه به دلیل فساد اقتصادی سروصدای زیادی به پا کرده است. شایان ذکر است که پس از انتشار و همه‌گیری این خبر، سخنگوی این نهاد دولتی به طور ضمنی این موضوع را تأیید کرد.

اگرچه در ابتدا قوه قضاییه به انتشار خبر بازداشت فرزندان معاون اول این نهاد به نام‌های محمدصادق و امیرحسین، واکنشی نشان نداد و سکوت کرد، اما محمدرضا یزدی، رئیس دبیرخانه ستاد هماهنگی مبارزه با مفاسد اقتصادی، دو روز پیش در یک برنامه تلویزیونی به طور ضمنی به وجود پرونده قضایی برای “دو فرزند یک مقام ارشد قوه قضاییه” اشاره کرد.

در یک نشست خبری در چهارم شهریور ۱۴۰۲، مسعود ستایشی، سخنگوی قوه قضاییه جمهوری اسلامی، به پاسخ سؤال مربوط به ادعاهای اخیر درباره بازداشت یا احضار فرزندان یکی از مقامات برجسته در دستگاه قضایی اظهار داشت:

یک پرونده تشکیل شده است و با جدیت و بدون هیچ نوع تبعیضی بر آن پرونده تحقیق و تفحص صورت خواهد گرفت. هر زمان که اجازه اطلاع‌رسانی به لحاظ قانونی وجود داشته باشد، اطلاع‌رسانی انجام خواهد شد.

در باره بازداشت فرزندان محمد مصدق کهنموئی، معاون اول قوه قضاییه جمهوری اسلامی به اتهام فساد اقتصادی، ابتدا کانال تلگرامی “عیون” خبر داد. این امر نشان دهنده این است که “عیون” با نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی در ارتباط است. این افشای اطلاعات به دلیل اختلافاتی با قوه قضاییه، صورت گرفته است.

پس از انتشار خبر بازداشت فرزندان معاون اول قوه قضاییه، این کانال تلگرامی غیرفعال شد و از دسترس خارج شد. چندی پیش این کانال خبر بازداشت مهدی یراحی را نیز منتشر کرده بود.

بیشتر بخوانید:

به این مطلب چه امتیازی میدی؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا