نقد و بررسی

نقد و بررسی فیلم مردان سیاه پوش: بین‌المللی – MIB 2019

مردان سیاه پوش 4، فیلمی به‌کارگردانی اف.گری گری که در تاریخ 14 ژوئن 2019 اکران شد و انتظار می‌رفت تبدیل به‌یکی دیگر از بلاک باسترهای تابستانی شود، اما پس از گذشت چند هفته مشخص شد که این فیلم با شکست بزرگی مواجه شده و فروش و نقدهای دریافتی به‌شدت علیه این فیلم هستند.

مردان سیاه پوش بین‌المللی فیلمی به‌کارگردانی اف.گری گری و ستارگانی همچون کریس همسورث، لیان نسون و تسا تامپسون است و به‌عنوان یک اسپین‌آف مابین وقایع قسمت سوم تولید شده.

نقد و بررسی مردان سیاه پوش 4

داستان فیلم درمورد دختری به‌نام مولی (تسا تامپسون) است که در زمان کودکی خود توانسته از دست اشعه فراموشی آور مشهور مردان سیاه پوش قِصِر در برود و حال پس‌از گذشت 20 سال انگیزه‌ی زیادی دارد تا مردان سیاه پوش را پیدا کُند و به‌آن‌ها ملحق شود. مولی نهایتا موفق می‌شود مقر مردان سیاه‌پوش را پیدا کُند و پس‌از متقاعد کردن آن‌ها به‌صورت آزمایشی مورد ارزیابی قرار می‌گیرد. مولی به‌لندن فرستاده می‌شود تا درکنار مأمور اِچ (کریس همسورث) مرحله آزمایشی را پشت سر بگذارد. دراین مسیر اتفاقات جالبی برای مامور اِم (Agent M) و مأمور اِچ (Agent H) می‌اُفتد که در ادامه قصد تحلیل و بررسی آن‌ها را داریم.

مردان سیاه پوش همیشه برای من کالکشن محبوبی بوده، علی‌الخصوص قسمت اول این فیلم که از هرلحاظ (کارگردانی، بازیگران، جلوه‌های ویژه) قوی بود. سناریوی فیلم برای عنوانی که درسال 1997 ساخته می‌شد به‌شدت جذاب بود و ترکیب ویل اسمیت و تامی لی جونز به‌همراه شوخی‌هایشان فیلم را هرچه تماشایی‌تر می‌کردند.

وضعیت زمانی بد شد که قسمت سوم از مردان سیاه‌پوش 7 سال پیش (2012) به‌اکران رسید. جنب و جوش قدیم بازیگران و ماجراهای جذاب قدیمی از بین رفته بودند و فیلمنامه با ایرادات زیادی نوشته شده بود. شاید سال 2012 همان زمانی بود که تولیدکنندگان باید مردان سیاه پوش را پایان می‌دادند.

اما این اتفاق نیوفتاد و والتر پارکس (تهیه کننده قسمت نخست) تصمیم گرفت باری دیگر مردان سیاه پوش را سر زبان‌ها بیاندازد.

فیلم از هر جنبه دارای ضعف‌های زیادی است و به‌هیچ وجه نمی‌تواند لحظات شادی برای بیننده به‌ارمغان بیاورد. راستش زمانی که متوجه شدم کارگردانی فیلم توسط اف.گری گری انجام شده انتظار خیلی بیشتری از فیلم داشتم. مخصوصا حس و حال زیبایی که فیلم مستقیم کامپتون (Straight Outta Compton) برایم ایجاد کرده بود. اما پس از تماشای قسمت چهارم مردان سیاه پوش به‌شدت ازاین کارگردان نااُمید شدم. راستش اگه لیست سازندگان فیلم رو ندیده بودم هیچجوره باور نمی‌کردم که اف.گری کارگردانی چنین افتضاحی را انجام داده باشد.

به‌معنای واقعی کلمه می‌توانم بگویم این مضحک‌ترین قسمت از فرانچایز مردان سیاه پوش بود.

فیلمنامه‌ای پر از ایراد، شخصیت‌های بی‌مصرف، جلوه‌های ویژه سطحی و دور از انتظار، انرژی بسیار پایین فیلم و کسل کننده بودنش این فیلم را تبدیل به‌یکی از بدترین فیلم های 2019 کرده است.

شخصیت پردازی دراین فیلم به‌شدت ضعیف بوده. مأمور اِچ کسی است که به‌عنوان باهوش ترین فرد سازمان شناخته می‌شود و حتی یک بار دنیارو نجات داده. اما توی فیلم می‌بینیم که هیچ مهارت خاصی نداره و توی خیلی مواقع حتی خنگ‌تر از موجودات فضایی است. زمانی این ضعف پررنگ می‌شود که فیلم را با قسمت‌های قبلی مقایسه کنیم. مأمور کی و مأمور جی افرادی بودند که به‌شدت باهوش بودند و اقدامات آن‌ها دائما مخاطب را حیرت زده می‌کرد.

شخصیت‌های منفی فیلم دیگر ضعف شخصیت پردازی بود. 2 موجود به‌شدت قدرتمند که هیچ‌گونه اطلاعاتی از آن‌ها در دسترس نیست و به‌دنبال خطرناک ترین سلاح کهکشان به‌زمین آمده‌اند. توی فیلم فقط 3 صحنه وجود آن‌ها نمایش داده شد و می‌توان گفت خطرناک‌ترین قابلیت آن‌ها غیب شدنشان بود. از این بدتر زمانی است که مأمور بزرگ سازمان تی T این دو موجود را نابود کرد. آن‌ها به‌ساده ترین روشی که می‌شد از پا درآمدند.

مورد دیگر مأمور تی (T) بود که مشخص نشد شخصیت منفی داستان است یا شخصیت محبوب. حتی در انتهای فیلم‌هم این مورد کاملا مشخص نشد.

فیلمنامه این عنوان نیز دست کمی از شخصیت پردازی‌ها نداشت. درواقع این بخش به‌حدی تهی و خسته‌کننده بود که اف.گری تنها توانسته بود با نشان دادن شهرهای مختلف از جهان و لوکیشن‌های مشهور این خلاء را پر کند.

جلوه‌های ویژه نیز توفیق خاصی نداشت و می‌توانم بگویم جلوه‌های ویژه‌ای که در قسمت نخست فرانچایز استفاده شده بود خیلی کارآمدتر و جذاب‌تر از این قسمت بود. تنها نکته‌ی جالبی که در این بخش به‌چشم می‌خورد پاونی (موجود کوچکی که خودش رو وقف مولی کرد) بود که با جثه‌ی کوچک و حرکات بامزه‌اش توانسته بود روحی به فیلم دهد.

دیگر نکته‌ی جالب درمورد مردان سیاه پوش 4 زوج تسا تامپسون و کریس همسورث بودند. این دو که پیش‌تر در فیلم تور باهم هم‌بازی شده بودند توانستند با شوخی‌های نسبتا جالبشان جو خسته‌کننده فیلمنامه را کمرنگ‌تر کنند.

به‌طور کلی مردان سیاه‌ پوش از ضعیف‌ترین فیلم‌های 2019 بود و وقتی به‌این فکر می‌کنم که 7 سال برای نوشتن این فیلمنامه زمان صرف شده است احساس بدی پیدا می‌کنم. شاید خیلی دور از انتظار نباشد که بگویم مردان سیاه پوش 4 عنوانی است که تنها یک‌بار می‌توانید آن را ببینید.


نمره تایم سیتی: 4.3/10

نام فیلم: مردان سیاه پوش: بین‌المللی
کارگردان: اف. گری گری
نویسنده فیلمنامه: ارت مارکوم
تاریخ اکران: 14 ژوئن 2019
بازیگران: کریس همسورث- تسا تامپسون- لیام نسون- ربکا فرگوسن- ریف اسپال
ژانر: اکشن- علمی تخیلی
زمان فیلم: 120 دقیقه


بیشتر بخوانید

امتیاز کاربران: 4.78 ( 2 رای)
برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هفده + هفت =

دکمه بازگشت به بالا