بیوگرافی و تاریخچهافراد مشهور

بیوگرافی مریم کشاورز فیلم‌ساز ایرانی کیست؟ {اهل کجاست؟، زندگی عاطفی + همسر}

مریم کشاورز در برنامه چند شنبه با سینا

مریم کشاورز یک فیلمساز آمریکایی ایرانی الاصل است که بیشتر برای فیلم شرایط یا Circumstance در سال 2011 توانست برنده جایزه تماشاگران جشنواره فیلم ساندنس را از آن خود کند. در روزهای گذشته اون میهمان برنامه چند شنبه با سینا بود که همین موضوع باعث شد تا ما جزئیاتی از زندگی او را بیان کنیم.

بیوگرافی مریم کشاورز فیلم‌ساز ایرانی کیست؟ {اهل کجاست؟، زندگی عطفی + همسر}

تحصیلات مریم کشاورز

مریم لیسانس خود را در ادبیات تطبیقی ​​از دانشگاه نورث وسترن، کارشناسی ارشد در مطالعات خاور نزدیک از دانشگاه میشیگان، آن آربور، و کارشناسی ارشد کارگردانی فیلم را از دانشگاه نیویورک، دانشکده هنر تیش دریافت کرد. او همچنین دانشجوی مدعو در دانشگاه شیراز، گروه زبان و ادبیات بود.

فعالیت‌های اولیه در فیلم سازی

مریم کشاورز فعالیت سینمایی خود را در سال ۲۰۰۱ با ساخت فیلم کوتاه «Sanctuary» آغاز کرد. این فیلم فانتزی سورئال درباره یک زن ایرانی در آمریکا پس از حادثه ۱۱ سپتامبر بود و در چندین جشنواره بین‌المللی نمایش داده شد. این فیلم به مریم کمک مالی برای شرکت در برنامه فیلم فارغ‌التحصیلی دانشگاه نیویورک را فراهم کرد.

در سال ۲۰۰۳، مریم از تجربه‌اش در بین ایران و ایالات متحده بهره برد و اولین مستند بلند خود را به نام «رنگ عشق» کارگردانی کرد. این مستند به طور خاص به تغییرات در عشق و سیاست در ایران می‌پرداخت و در جشنواره‌های بین‌المللی مانند جشنواره جهانی فیلم مونترال، جشنواره فیلم فول فریم، موما نیویورک و برزیل به نمایش درآمد. این فیلم برخی از جوایز برجسته مانند جایزه دیوید ال ولپر انجمن بین‌المللی مستند را دریافت کرد.

فعالیت‌های اولیه در فیلم سازی

اوج فعالیت‌ها

اوج فعالیت‌های مریم کشاورز با ساخت فیلم «شرایط» در سال ۲۰۱۱ آغاز شد. این فیلم داستان دو دختر نوجوان ایرانی را روایت می‌کند. این فیلم در جشنواره فیلم ساندنس جایزه تماشاگران را دریافت کرد و در جشنواره‌های بین‌المللی متعددی دیگر نیز جوایز متعددی دریافت کرد.

در سال ۲۰۱۸، مریم کشاورز فیلم «باشگاه افعی» را کارگردانی کرد. این فیلم داستان یک گروه از زنان ایرانی را روایت می‌کند که در یک باشگاه زیرزمینی مبارزه با یکدیگر می‌پردازند. این فیلم در جشنواره فیلم فجر به نمایش درآمد و مورد استقبال قرار گرفت.

آخرین فعالیت‌ها تا سال 2023

آخرین فیلم بلند مریم کشاورز، «نسخه ایرانی» است که در سال ۲۰۲۳ اکران شد. این فیلم داستان یک زن ایرانی را روایت می‌کند که در تلاش است تا نسخه ایرانی یک فیلم آمریکایی را کارگردانی کند. این فیلم در جشنواره فیلم کن به نمایش درآمد و مورد توجه قرار گرفت.

بیوگرافی مریم کشاورز فیلم‌ساز ایرانی کیست؟ {اهل کجاست؟، زندگی عطفی + همسر}

همسر و روابط شخصی مریم کشاورز

طبق آنچه که درباره مریم کشاورز تاکنون شنیده‌ایم این است که اون شخصیتی دوجنسگرا دارد و هم اکنون مجرد است؛ اما مسائلی که در فیلم‌های خود سعی دارد به آن‌ها اشاره کند خارجی از زندگی شخصی او نیست.

جوایز و افتخارات

مریم کشاورز تاکنون جوایز و افتخارات متعددی از جمله جایزه خرس نقره‌ای بهترین فیلم کوتاه از جشنواره فیلم برلین، جایزه تماشاگران از جشنواره فیلم ساندنس و جایزه بهترین فیلم اول از جشنواره فیلم رم را دریافت کرده است.

موضع‌گیری‌ها

مریم کشاورز در آثار خود به مسائلی مانند حقوق زنان، حقوق LGBTQ+ و آزادی بیان پرداخته است. او در آثار خود به موضوعاتی از جمله هویت، جنسیت و فرهنگ می‌پردازد.

صفحه اینستاگرام مریم کشاورز

پیج اینستاگرام مریم کشاورز هم اکنون با حدود 7 هزار دانلود به آدرس: marakeshfilm است.

نتیجه‌گیری

مریم کشاورز یکی از فیلمسازان پیشرو در سینمای مستقل ایران-آمریکایی است. او با آثار خود به موضوعات مهمی در جامعه پرداخته و جوایز و افتخارات متعددی را کسب کرده است.

بیشتر بخوانید:

به این مطلب چه امتیازی میدی؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا