نقد و بررسی

نقد و بررسی فیلم Light Of My Life – نور زندگی من

فیلم نور زندگی من یک روایت درام از اتفاقی وحشتناک را به نمایش می‌گذارد. ولی چیزی که به نمایش در می‌آید بسیار محدود و ناقص است و بیننده‌ را راضی نمی‌کند.


فکر کنم از هر 8 فیلمی که می‌بینیم باید در یکی شاهد از بین رفتن جهان بر اثر بیماری، جنگ و حمله موجودات فضایی باشم ایده‌ای که دیگر تکرارش خسته کننده شده است و موفقیت‌های بعضی از آثار با این موضوعات به خاطر جلوه‌های ویژه، بازی بازیگران، یا دیالوگ‌های فوق العاده است و گرنه هیچکس با شنیدن داستان ذوق زده نمی‌شود و هوش نویسنده را ستایش نمی‌کند. افلک بعد از سال‌ها به سینما باز می‌گردد و می‌خواهد ثابت کند که در فیلم‌سازی هم به اندازه بازیگری موفق است ولی متاسفانه اینگونه نیست. در حقیقت کیسی فضاها را می‌شناسد و درام را به راحتی و با توجه به کارنامه درخشانش از هر کسی بهتر درک کرده است ولی پیداسازی یک درام با کمترین هیجان و بازیگر کار سختی است که به نظر من در فیلم Light Of My Life به خوبی از آب درنیامده است ولی باز هم دیدن این فیلم را به خاطر بازی بازیگران ، یکی دو نکته ارزشمند در این فیلمنامه فمینیستی و آشنایی با سینمای کیسی افلک برای یک بار پیشنهاد می‌کنم.

به سراغ فیلمی می‌رویم که از ابتدا کند ولی دیالوگ محور جلو می‌رود در حالی دقایق ابتدایی فیلم را تماشا می‌کنید که شاهد تعریف کردن یک داستان توسط یک پدر مهربان هستیم، داستانی که کاملا با فیلم مرتبط است ولی در آن عشق پیروز می‌شود. با شنیدن داستان حضرت نوح ولی با ساختاری جدید بیننده روند کند داستان را تحمل می‌کند ولی قطعا این سکانس چیز بدی نیست بلکه خط‌های بلند دیالوگ‌های بازیگران را در حالی که به چشم هم خیره شده اند به نمایش می‌گذارد. بعد از دیدن این سکانس بلند چه چیزی را متوجه می‌شویم. اول این که با توجه به داستان و فضای کم نور فیلم متوجه می‌شویم که با یک درام تاریک در فضای سنگین رو به رو هستیم که در قالب یک رابطه و شباهت آن به جهان که در زندگی می‌کند و این رابطه به گونه‌ای با بقای بشر یا یک گونه خاص ارتباط دارد. موضوع دیگر هوش و آگاهی دختربچه این فیلم به نام راگ است که در همان ابتدای داستان از داستان پدر چند نکته را بیرون می‌کشد و تا مشخص نشدن دقیق هویت آن کاملا شبیه‌ها پسرهاست و بیننده او را پسر تصور می‌کند و این گام خوبی از طرف فیلم‌سازان برای ساخته شدن ادامه فیلم و یک شوک ریز به بیننده است.

وقتی میفهمیم که فیلم پیرو یک بیمار خاص در زنان است و داستان در مورد نجات یک دختر از جمعیت بسیار زیاد مردان تشنه است کمی تکان می‌خوریم ولی این شوک در ادامه بیشتر می‌شود وقتی متوجه می‌شویم که فیلم کاملا فمینیستی می‌باشد و جهانی با این فضا مردانی وحشی و گرسنه را روایت می‌کند که بیننده را ترغیب خواهد کرد که همینگونه است و با نابودی تعدادی از زن‌ها بر اساس چنین بیماری مردان برای به دست آوردن باقی به حیواناتی نادر و وحشی و بدون منطق تبدیل می‌شوند قضاوت در این مورد را به شما واگذار می‌کنم. شاید هم این نگاه سازنده برای تاریک نشان دادن جهان و روایت داستان فیلم باشد و قصدی فراتر را دنبال نکند هرچند که مردان در این جهان بیشتر بیمار هستند تا زنانی که در حال منقرض شدن هستند.

Light Of My Life

فیلمنامه در بعضی نقاط پیوسته می‌شود و با کمی فکر می‌بینید که آنچنان هم بد و بی منطق نیست بلکه این فیلمنامه در بعضی نقاط شاهکار می‌شود. دختر مرد از پدر خود در مورد تفاوت اصول اخلاقی و هنجار می‌پرسد مسئله‌ای که در جامعه که مردم درگیر آن هستند کاملا به زیر پا گذاشته می‌شود. مثال پدر دختر در مورد اینکه کشتن یک فرد که برای کشتن چند نفر دیگر اقدام خواهد کرد یک اصول اخلاقی اشتباه ولی یک هنجار درست است. این هنجار به کشتن یک فرد که قصد کشتن پدرش را دارد ختم می‌شود و این ارتباط فیلمنامه شاید زیاد تخصصی نباشد ولی باز هم با چند پیوستگی اینگونه فیلمنامه شما را به درک بیشتر از فیلم و درس‌های اخلاقی آن کمک می‌کند. نزدیکی شخصیت نوح برای نجات دادن انواع گونه‌های جانوری در کنار تلاش کیسی افلک برای نجات دادن دختر خود که در حال انقراض است یک نکته زیباست که در دل این فیلم روایت می‌شود.

تکرار مکررات دستورات در موقعیت‌های از سوی افلک به دختر خود که در چند قسمت از فیلم می‎‌بینیم و اسرار او برای مطمئن شدن از فهمیدن راگ، تلخی زندگی در این جهان ویک سرنوشت شوم را به نمایش می‌گذارد. دختری که بچگی نکرده است و باید ماهیت جنسی خود را پنهان کند و خود را تا حد امکان به هیچ کسی نشان ندهد. این همه کار برای محافظت راگ طی 10 سال در یک سکانس به تزلزل می‌افتد وقتی که تام بور در نقش یک فرد با ایمان رو به روی پدر دختر می‌ایستد و به او می‌گوید که باید به من ثابت کنی که رابطه شما چه چیزیست. 10 سال از یک چیز مراقبت می‌کنید ولی در آخرحتی ثابت کردن آن به عنوان یک رابطه پدر و دختری برای یک فرد سخت است و این سکانس در حالی اتفاق می افتد که پدر راگ اصرار دارد که بچه او یک پسر است نه یک دختر بچه 11 ساله که همه در مورد او کنجکاو هستند.

بازیگران فیلم به خوبی از عهده نقش خود برآمده‌اند و در بازی آن‌ها کوچکترین اشکالی وارد نیست بلکه اشکال اصلی در فیلمنامه و داستان اصلی فیلم است که به جز یک درام کند چیزی را تحویل بیننده نمی‌دهد هر چند که شاید دیدن این درام آرام برای بعضی سلیقه‌ها لذت بخش باشد و باید به آن احترام گذاشت ولی کاش وقتی یک فیلمنامه بعد از یک فاجعه را به نمایش می‌گذارد به جز یک سفر عاشقانه خیلی دقیق تر به بیماری ، راه درمان آن و حتی کمپ زنان نجات یافته بپردازد تا اینقدر سربسته داستان یک فیلم به پایان نرسد.

رک و راست
(در این باکس نظرمو خیلی عامیانه و کوتاه در مورد فیلم میگم)

خیلی ساده اگه به درام علاقه دارید یا داستان براتون جالبه نگاه کنید و اصلا انتظار هیجان یا اتفاق شوکه کننده رو نداشته باشید.

به نظر شما فیلم Light Of My Life – نور زندگی من، چگونه می‌توانست پیرو این داستان موفق تر باشد؟؟؟


نمره تایم سیتی: 6/10

نام فیلم: نور زندگی من
کارگردان: کیسی افلک
نویسنده: کیسی افلک
تاریخ اکران: ۲۲ مارس ۲۰۱۹
بازیگران: کیسی افلک، انا نیوسکی و تام باور
ژانر: درام
زمان فیلم: 119 دقیقه


بیشتر بخوانید

امتیاز کاربران: 5 ( 1 رای)
برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده + 11 =

دکمه بازگشت به بالا