این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد تایم سیتی کاملا محفوظ می باشد

آیا سریال تابو (Taboo) بر پایه داستانی واقعی است؟

نخستین قسمت سریال تابو (Taboo) در سال 2017 توسط شبکه‌های بی‌بی‌سی وان و اف‌ایکس پخش شد. این مجموعه که ابتدا قرار بود در قالب یک مینی‌سریال تولید شود بعد از موفقیتش برای فصل دوم تمدید شد. اما چه میزان از حوادث سریال تابو بر اساس واقعیت است؟ جهت پی بردن به پاسخ این سوال با تایم‌سیتی همراه باشید.

 

Taboo

 

طی این سریال جیمز کزیا دلانی جهت رسیدن به ارثیه خانوادگی‌اش به لندن بازمی‌گردد. این اقدام او را وارد اختلافی بزرگ با کمپانی هند شرقی می‌کند. با توجه به بافت تاریخی که مجموعه تابو دارد، ممکن است گمان کنید حوادث این سریال بر پایه حقیقت است. اما درواقع داستان‌های جیمز دلانی تنها برای خلق این سریال ایجاد شده‌اند و اصالت تاریخی ندارند.

بله، کمپانی هند شرقی و سرزمینی که اختلاف بر روی آن وجود دارد حقیقی هستند؛ اما طرح کلی و داستان سریال تابو حقیقت ندارند. خالق سریال یعنی استیون نایت طی مصاحبه‌ای با Yahoo TV صحبت‌هایی راجع‌به اینکه چطور به این بافت تاریخی جذب شد و داستان تابو را خلق کرد انجام داد. او توضیح داد که این سریال ابتدا قرار بود دوره‌ای دیگر را به‌تصویر بکشد، اما انحصار کامل کمپانی هند شرقی در سال 1814 باعث شد تا داستان به این سمت گره بخورد.

 

Taboo

 

اگر نایت داستان سریال را بر پایه واقعیت خلق می‌کرد، دیگر نمی‌توانست انعطاف‌پذیری لازم را به آن اعطا کند. او همچنین صحبت‌هایی راجع‌به الهاماتش جهت خلق کاراکتر هاردی انجام داد و گفت:

 

«در آن سال کمپانی هند شرقی انحصار خود را از تاج‌وتخت بریتانیا برداشته بود. چیزی که من قصد داشتم انجام دهم این بود که کاراکتری بگیرم و او را در جنون آن دوره زمانی رها کنم. این به‌مانند انفجاری بود که تازه در حال به‌وقوع پیوستن بود. به همین دلیل حس می‌کردم اگر  قرار باشد شما شاهد داستان یک کاراکتر ماجراجو و تازه بازگشته از آفریقا باشید، چنین لندنی باید وجود داشته باشد که او به آنجا بازگردد.»

 

اگرچه ممکن است این اثر تخیلی باشد. اما سریال تابو از واقعیت نتیجه‌گیری می‌کند. این مجموعه به‌دلیل نشان دادن چهره‌ای تاریک از کمپانی هند شرقی نقدهایی را نیز دریافت کرد. طبق مقاله‌ای که تلگراف در سال 2014 منتشر کرد شبکه بی‌بی‌سی وان همکاری خود را با تابو قطع کرد؛ زیرا آن‌ها با نحوه توصیف کمپانی هند شرقی به‌عنوان یک بنگاه بزرگ و بد در این سریال موافق نبودند. دکتر تیرتانکار روی مورخ اقتصادی در این‌باره گفت:

 

Taboo

 

«این شرکت درمجموع آثار مثبتی داشت. این یک شرکت تجاری بود. برای درک اقدامات انجام شده از سوی این شرکت تنها کافی است به تاثیر آن‌ها در تجارت، دادوستد و سرمایه‌گذاری بنگرید. تاثیر خوب آن‌ها فقط شامل حال اروپا، ماموران کمپانی و حتی خود کمپانی نمی‌شد. بخش‌های بزرگی از مناطق جنوب شرقی آسیا، هند و چین از تجارت‌های این شرکت نفع می‌بردند.»

 

کمپانی هند شرقی ممکن است آثار مثبت زیادی ایجاد کرده باشد. اما این بدان معنی نیست که همه‌چیز راجع‌به آن‌ها خوب بود. آن‌ها علاوه‌بر شرکت در تجارت بردگان به کشتار مردم بومی نیز می‌پرداختند. بنابراین با توجه به طرح سریال تابو، این کمپانی دارای روی تاریکی نیز بود.

اگرچه تصویرپردازی سریال تابو از این دوره بحث‌برانگیز و داستان آن زائده تخیل سازندگان بود، اما این مجموعه دارای دیدی جالب از یک دوره تاریخی حقیقی است.

 


بیشتر بخوانید:

 


هم اکنون تماشا کنید 🔴

نظرات

captcha Refresh
مشاهده نظرات (0)
rtyddrt75667