نقد و بررسی

نقد و بررسی فیلم گودزیلا: سلطان هیولاها – Godzilla

گودزیلا: سلطان هیولاها، عنوانی که شاید چندماه پیش فکر می‌کردم یکی از بهترین فیلم‌های 2019 باشه و پس از دیدنش کاملا نا اُمید شدم. گودزیلا ادامه دهنده فرانچایز محبوب «گودزیلا» است که چیزی بیش‌از 60 سال قدمت داره و از با سابقه‌ترین مجموعه‌های کایجویی به‌شمار میره.

قسمت‌های قبلی گودزیلا طی دهه‌های گذشته، از محبوب‌ترین آثار سینمای هالیوود بوده، به‌همین دلیله که سازندگانش چند سال وقت گذاشتن تا قسمت جدید و به‌خیال خود کامل رو بسازن; البته باید بگم توی این مسیر کاملا شکست خوردن و به‌معنای واقعی افتضاح به‌بار آوردن.

گودزیلا: سلطان هیولاها از بخش‌هایی نقاط قوتی داره و از جنبه‌های زیادی به‌شدت ضعیف عمل کرده. اگه بخوایم اول به نقاط قوط و مثبت فیلم نگاه کنیم، می‌تونیم جلوه‌های ویژه تماشایی‌اش رو به چالش بکشیم; از ابتدای فیلم می‌بینیم که هیولاها و تایتان‌های بزرگی نشون داده می‌شن و برای طرفداران و علاقه‌مندان به‌این سبک دیدن این هیولاها خیلی جذابه.

Godzilla King of Monsters

اگه بخوایم روراست باشیم تنها نکته‌ی مثبت درمورد گودزیلا پاراگراف بالا بود. تنها چیزی که می‌تونه توی این فیلم چشم‌نواز باشه جلوه‌های ویژه و جزئیاتیه که توی به‌تصویر کشیدن هیولاها رعایت شده.

و اما نقاط ضعف …

داستان فیلم ادامه‌ای بر قسمت قبلی گودزیلا است که توی سال 2014 اکران شد. همین اول کار خیالتون رو راحت می‌کنم; با خوندن این قسمت هیچ چیزیو از دست نمیدید و فیلم‌نامه‌ی فیلم به‌هیچ وجه چنگی به‌دل نمیزنه که بخوام هشدار اسپویل شدن بنویسم براش.

به هرحال داستان درنقطه‌ای شروع می‌شه که وقایع 5 سال قبل رو به‌تصویر می‌کشه و فاجعه‌ای که طی اون گودزیلا فرزند دکتر اِما و مارک راسِل رو نابود کرده رو نشون می‌ده. چند دقیقه بعد زلزله‌ای ایجاد می‌شه و اما و دخترش مدیسون خودشون رو به مرکز حادثه می‌رسونن. مشخص می‌شه که زلزله توسط یکی از تایتان‌های اسیر شده ایجاد شده و تایتان درحال به‌دنیا آوردنه بچشه. درهمین حین دکتر راسل تصمیم می‌گیره اورکا (دستگاهی که خودش و همسر سابقش درست کردن تا به‌کمک اون بتونن پژواک هیولارو ایجاد کنن) رو امتحان کنه و موفق می‌شه. درست همون لحظه یه گروه آدمکش پیداشون می‌شه و اما و مدیسون و اورکا رو باهم می‌دزدن.

Godzilla 2019 Characters

همین لحظه سرآغازی می‌شه برای فاجعه‌ای به‌نام «گودزیلا: سلطان هیولاها». ضعف‌هایی که دربالا بهشون اشاره کردیم ازهمین ابتدا شروع می‌شن و هرچی جلوتر می‌ریم بیشتر به‌چشم میخورن.

یکی از ضعف‌های این عنوان، فیلم‌نامه‌ی پراز نقصش بود. داستان بدون اینکه جذابیت خاصی ایجاد کنه جلو می‌ره و چند دقیقه‌ای یه‌بار یه هیولای جدید رو نشون می‌ده. این مورد به‌حدی به‌چشم میخوره که می‌شه گفت لجندری فقط می‌خواسته به بقیه نشون بده که “هی ببین ما چه‌قدر هیولا داریم”. شخصیت‌هایی که توی فیلم حضور دارن فقط درحال جابه‌جایی هستن، بدون اینکه دیالوگ مفیدی استفاده کنن و به‌طور کلی مجموعه‌ای از به‌درد نخورترین کاراکترها دور هم جمع شده‌اند. هر فردی که توی فیلم مشاهده می‌کنید تعداد کمی دیالوگ سطحی می‌گه و نوبتو به‌نفر بعدی می‌ده.

فاجعه فیلم‌نامه زمانی قابل درک می‌شه که متوجه میشیم 5 سال زمان برای خلقش صرف شده. دقت کنید 5 سال !!

اگه دوست داشته باشید بیشتر این قسمت رو براتون باز کنم به قسمت آخر Avengers توجه کنید. فیلم‌نامه توی چند ماه نوشته شده و اکران فیلم حدودا یک سال بعداز جنگ ابدیت اتفاق افتاده. اما می‌بینیم که توی این 1 سال چطوری تونستن تمام شخصیت‌ها رو به‌هم متصل کنن و گذشته و آیندشون رو به‌تصویر بکشن. اگه بخوایم گودزیلا رو به‌عنوان یک فیلم هالیوودی شاخص و مدعی محسوب کنیم، خیلی ساده می‌تونیم اون رو درقیاس با دیگر آثار فاخر 2019، به یه فیلم پوچ و بی‌هدف تشبیه کنیم.

داستان فیلم و مسیری که پیش می‌گیره یکی دیگه از نکاتی بود که خیلی آزارم داد. اخیرا نویسندگان هالیوودی نسبت به ازبین رفتن زمین علاقه‌ی شدیدی پیدا کردن و توی همین سال 2019، این دومین فیلمی بود که در مورد خطراتیه که انسان‌ها برای زمین به‌وجود آوردن و زیستگاه طبیعی رو درخطر انقراض قرار دادن ساخته شده.

همگی قصد دارن به‌یه طریقی دنیارو متعادل کنن. یکی می‌خواد با به‌دست آوردن سنگ‌های قدرت اینکارو کنه و یکی دیگه می‌خواد با آزادسازی هیولاهایی که سال‌هاست انسان‌هارو می‌خورن اینکارو کنه.

شاید این موضوع خیلی مهم باشه و این‌که توی چنین فیلم‌های مطرحی ازش یاد بشه خیلی قشنگ و قابل تحسینه، اما این‌که بدون هیچ هدف و برنامه‌ای این کار انجام بشه به‌شدت آزاردهندست. دقیقا مثل کاری که گودزیلا کرد. اومدن یه سری تایتان رو آزاد کردن و چند دقیقه بعدش به‌این نتیجه رسیدن که کارشون اشتباهه . حتی اگه فرض کنیم تایتان‌ها کاملا مطیع باشن و با انسان‌ها کاری نداشته باشن (نخورن انسان‌هارو) بازم خیلی سخته قبول کنیم که کنار یه اژدها با چنین توصیفاتی زندگی کنیم.

Godzilla 2019

بخش دیگه‌ای که فیلم توی اون عملکرد ضعیفی داشت مبارزه‌هایی بود که اول خیلی جذاب و دیدنی بود، اما رفته به‌رفته جذابیتشو از دست داد. می‌توان گفت هیچ نقطه‌ی عطفی توی مبارزه‌های تایتان‌ها نیست و حتی یک‌بار دیدن آن‌ها هم خسته کننده است. این موضوعیه که توی قسمت‌های آخر ترانسفورمز هم به‌شدت به‌چشم میخورد و مخاطبینش رو خیلی آزار می‌داد.

به‌طور کلی اگر بخواهیم گودزیلا سلطان هیولاها را تحلیل و ارزیابی کنیم، می‌توانیم بگوییم که ضعیف‌ترین و مضحک‌ترین فیلمی است که از فرانچایز گودزیلا ساخته شده. درواقع این قسمت، اعتبار 60 ساله‌ی این مجموعه را زیر سوال برد و بدون اینکه پایان خاصی داشته باشد، در حال پیشروی به‌سمت نابود کردن دیگر موجود افسانه‌ای لجندری « کونگ » است.

Godzilla King of Monsters Review

امیدوارم اتفاقی که توی این قسمت از گودزیلا افتاده برای قسمت بعدی فیلم نیوفته. اگه مطلع نیستید، «گودزیلا دربرابر کونگ» عنوان بعدیه کمپانیه که برای سال آینده آماده می‌شه. ظاهرا قراره درگیریه شدیدی بین این دو آلفا به‌وجود بیاد.

اگر با خواندن این نقد از دیدن این فیلم دل‌سرد شده‌اید، می‌توانم بگویم که کاملا احساس درستی برایتان به‌وجود آمده. اگر فقط قصد لذت بردن از صحنه‌های اکشن و جلوه‌های تماشایی فیلم را دارید می‌توانید 132 دقیقه لذت ببرید و این فیلم را تماشا کنید. اما اگر بخش فیلم‌نامه و کاراکترها نیز برایتان حائز اهمیت است، بدانید که با ندیدن این فیلم چیز خاصی را از دست نداده‌اید و می‌توانید وقت گرانبهای خودرا صرف فیلم دیگری کنید.

گودزیلا سلطان هیولاها در گیشه چه عملکردی داشت؟

عملکرد ضعیف این فیلم به‌بخش گیشه و فروش آن نیز ضرر زیادی رساند. قسمت دوم گودزیلا با بودجه‌ی 200 میلیون دلاری ساخته شد و نهایتا توانست 385 میلیون دلار فروش جهانی داشته باشد. یعنی این اثر نتوانست حتی 2 برابر سود برای سازندگانش به‌ارمغان بیاورد.


نمره تایم سیتی: 4.7/10

سال اکران: 2019
محصول: آمریکا
کارگردان: مایکل دووگرتی
تهیه‌کننده: ماری پازنت
باکس آفیس: 385 میلیون دلار
بودجه ساخت: 200 میلیون دلار
بازیگران: ویرا فارمیگا- کن واتانابه- کایل چندلر- چارلز دنس- سالی هاوکینز


بیشتر بخوانید

امتیاز کاربران: 4.77 ( 3 رای)
منبع
تایم سیتی
برچسب ها

1 دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 4 =

دکمه بازگشت به بالا