این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد تایم سیتی کاملا محفوظ می باشد

خارج از دید: سریال The Leftovers
  • مهدی قربان‌زاده
  • پنجشنبه 19 دی 98
  • 0
  • 155

خارج از دید: سریال The Leftovers

طی خارج از دید هر هفته به سریال‌هایی که از کیفیت بالایی برخوردار هستند، ولی استقبال لازم از آن‌ها صورت نگرفته است اشاره خواهیم کرد. این هفته نوبت به سریال The Leftovers رسیده است. با تایم سیتی همراه باشید.

 

Justin Theroux and Carrie Coon in The Leftovers

 

The Leftovers یک سریال ماورایی درام است که توسط دیمن لیندلوف و تام پروتا خلق شده است و از سال 2014 تا سال 2017 از شبکه‌ی HBO پخش شده است. این سریال اقتباسی از رمانی با همین نام نوشته‌ی تام پروتا میباشد. قسمت پایلوت The Leftovers سریال توسط پیتر برگ کارگردانی شد و HBO به سرعت دستور ساخت فصل اول آن را داد. این سریال در سه فصل و 28 قسمت پخش شد. بعد از پخش فصل اول، سریال با تحسین منتقدان و بینندگان همراه شد اگرچه برخی تم خشن و ظالمانه آن را نقد کردند. به همین دلیل نویسندگان سریال برخی از نکات اصلی سریال را دوباره بازبینی کردند و پس از پخش فصل‌های دوم و سوم سریال، موج عجیبی از طرفداران را به همراه خود داشت. این دو فصل آنقد موفق بودند که بسیاری از منتقدان The Leftovers را یکی از بهترین سریال‌های تاریخ نامیدند. در کنار نویسندگی، کارگردانی و بازیگری خارق‌العاده‌ی آن باید به موسیقی متن بینظیر Max Richter اشاره کرد که میتوان ساعت‌ها به آن گوش داد و لذت برد.

داستان سریال تم ماورایی دارد و همین باعث عصبانی شدن برخی از مذهبیان شده است. داستان سریال سه سال پس از اتفاقی به نام "عزیمت ناگهانی" اتفاق می‌افتد که در آن 2 درصد از جمعیت جهان بدون دلیل مشخصی ناپدید میشوند. اما غیب شدن 140 میلیون نفر از جمعیت جهان، همه چیز را برهم میریزد، خانواده‌ها را از هم جدا میکند و حتی سیاست جهان را تغییر میدهد. شخصیت اصلی سریال رییس پلیس شهر Mapleton به نام کوین گاروی (با بازی Justin Theroux) میباشد که باید با مشکلات عجیب شهر خود دست و پنجه نرم کند. از جمله این مشکلات پیدایش یک گروه نیهیلیستی سفید پوش هست که روزه‌ی سکوت گرفته‌اند و تحت رهبری مردی به نام وین مقدس هستند. داستان شخصیت‌های دیگری را نیز دنبال میکند که میتوان به نورا درست (با بازی Carrie Coon) اشاره کرد. نورا همسر و فرزندانش را در "عزیمت ناگهانی" از دست داده است. همچنین Amy Brenneman نقش همسر کوین را بازی میکند که به گروه نیهیلیست‌ها پیوسته است.

 

Justin Theroux in The Leftovers

 

مسئله‌ای که سریال The Leftovers را خاص میکند باعث میشود شما دری را باز کنید تا در مورد چیزهایی صحبت کنید که هیچوقت دوست ندارید به آن‌ها فکر کنید. به طرز شگفت‌انگیزی اینکار را راحت میکرد تا بتوانید با پیامدهای آن نیز کنار بیایید. حتی وقتی در فصل پایانی بزرگترین سوال سریال را جواب میدهد برای شما مهم نیست که آیا این جواب دروغ است، بلکه نکته‌ی اصلی آن است که آیا اعتماد باور کردن وجود دارد یا خیر.

Leftovers شاید اولین سریالی باشد که دنیایی را به نمایش میگذارد که هسته‌ی اصلی آن مشکل روبه‌رو شدن با تجربه‌ی واقعیت زندگی ما را نشان میدهد. وقتی سریال با ناپدید شدن 140 میلیون نفر آغاز میشود، سرنوشت ناپدید شده‌ها را وظیفه خود نمیداند و مهم نیست جواب آن چه چیزی باشد.  میتواند جواب آن بسیار پیچیده و جذاب باشد اما برای هیچکس مهم نیست. بلکه سوال اصلی این سریال آن است که چگونه با این حقیقت رو به رو میشوید.شاید تماشای فصل او سریال کمی سخت باشد اما همان فصلی است که نشان میدهد چرا Leftovers یک اثر خاص است، جاییکه به ما نشان میدهد که انسانیت چگونه متوجه میشود تمام سازمان زندگی‌اش یک شوخی است.وقتی به فصل دوم و سوم سریال میرسید، پاسخگویی به سوالات شروع میشود و سفر معنوی شخصیت‌ها جدی‌تر دنبال میشود و در فصل سوم به اوج خود میرسد.

 

Justin Theroux in The Leftovers

 

نبوغ فصل سوم Leftovers از ساختار طراحی شده برای پایان‌بندی شخصیت‌ها نشات میگیرد. کاراکترها راه خود را برای پایان پیدا میکنند و سپس از آن‌هایی که هنوز نتوانسته‌اند معنای زندگی را پیدا کنند، جدا میشوند. سریال تلاش نمیکند که داستان را به یک نتیجه گیری کلی برساند بلکه تمرکز میکند کاراکتر ها را به سمت یک حس کلی برساند که میتواند حس خوبی نباشد. آن‌ها ممکن است برای همیشه غمگین، عصبانی و یا حتی خسته باشند اما همه‌ی آن‌ها اجازه پیدا میکنند که برای لحظه‌ای حس مهربانی و قدرشناسی را تجربه کنند، چرا که اگر زندگی بی معنی و بی هدف باشد این حس آخرین چیزی است که برای ما باقی میماند.

اگر هنوز سریال The Leftovers را تماشا نکرده‌اید  بباید بدانید که تمام قسمت‌های آن هم اکنون در دسترس است پس وقت خود را هدر ندهید و به تماشای آن بنشینید. منتظر نظرات شما هستیم.


بیشتر بخوانید:

نظرات

captcha Refresh
rtyddrt75667