نقد و بررسی

نقد و بررسی فیلم ال کامینو – El Camino

ال کامینو ساخته خالق سریال بریکینگ بد یعنی وینس گیلیگان در این فیلم داستان جسی پینکمن بازیگر روبروی والتر وایت در برکینگ بد را ادامه می‌دهد.او بعد از اینکه به کمک والتر وایت توانست فرار کند در فیلم ال کامینو نشان می دهد که او به دوستانش پناه می‌برد همان کسانی که در بریکینگ بد همیشه بی منت کنار او بودند.

داستان رفت و برگشتی به گذشته و حال جسی پینکمن دارد و آن هم به این دلیل است که اتفاقاتی که برای جسی می افتد ارتباطی مستقیم به گذشته دارد.برای مثال پولی که می‌دزدد مربوط به تاد با بازی جنسی پلمونس بود که زمانی جسی توسط عموی او زندانی شده بود و در آخر همه آنها توسط والتر وایت کشته شدند.در آخر فیلم ال کامینو جسی موفق می شود توسط همان مردی که والتر وایت را ناپدید کرد و فراری داد فرار کند.

el camino

نقد فیلم

طرفداران سریال بریکینگ بد بدون شک این فیلم را تماشا کردند اما طرفداران تعصبی فیلم هم متوجه ضعف داستانی فیلم شدند.

داستانی که گویی زمان کمی برایش صرف شده است. چیزی که فیلم واقعاً کم دارد خط تعلیق است. کسی که عاشق فیلم بریکینگ بد نباشد و شخصیت جنسی را دوست نداشته باشد به این فیلم یک نمره پایین می دهد اما از آنجا که سریال بریکینگ بد یک اتفاق کم نظیر در نسل سریال‌ها بود و طبیعتاً طرفداران این سریال هر فیلمی در این رابطه هم ساخته شود حتی معمولی تر از این را هم دوست خواهند داشت چرا که آنها را به یاد برکینگ‌بد می‌اندازد.

بگذارید کمی به عقب برگردیم زمانی که گفتیم که ایراد اصلی فیلم خط تعلیق است حال خط تعلیق چیست؟ خط تعلیق اتفاقاتی در فیلم است که باعث پیوستگی شدید هر لحظه در فیلم می شود طوری که نمی توانید از فیلم چشم بردارید هر لحظه منتظرید اتفاقی جدیدی رخ دهد و آرام و قرار ندارید اما ما این حس را در ال کامینو نداشتیم. کمی سخت گیرانه بود می دانم اما سریال بریکینگ بد توقع ما را بالا برد تا حدی که هنوز هم این سریال برای ما تازگی دارد و برای ما خاطره ساز بوده است.

وقتی شنیدیم که فیلمی در راه است آن هم ادامه مسیر زندگی جسی پینکمن با خود گفتیم قرار است هیجان ۵ فصل برکینگ بد را در یک سینمایی دوساعت تجربه کنیم. انگار که تیم کاری فیلم ال کامینو فقط می خواستند شخصیت های سریال بریکینگ بد را دوباره دور هم جمع کنند و دیداری تازه کنند اما خبری از یک داستان گیرا و جذاب و فیلمی خوش ساخت نبود.

آرون پال در نقش جسی پینکمن یک بازیگر فوق العاده است. بی‌انصافی است اگر بگوییم او بازی بدی از خود به نمایش گذاشت اما فراموش نکنیم که یک اثر خوب یک پکیج است در کنار نقش آفرینی خوب آرون پاول در نقش جسی جای یک داستان پر از فراز و نشیب کم بود و نبودنش هر لحظه احساس می‌شد. بگذارید این سینمایی را با سریال بریکینگ بد کمی مقایسه کنیم.اگر سریال را با دقت دنبال کرده باشین متوجه میشوید که به صورت صعودی داستان رشد می کند و هر قسمت شاهد در هم تنیدگی بیشتر کاراکترها در بطن داستان می شوید که گویی هر قسمت گلوی شما را محکم تر می فشارد. شاید با خود بگویید که آن سریال بود و زمان بیشتری داشت که داستان را بست بدهد جواب سوال شما این است که آیا ما فیلم سینمایی دو ساعت نداریم که شما را پای فیلم میخکوب کند ؟

el camino


سینمایی و سریال تفاوت هایی با هم دارند اما از لحاظ فرم و ساخت هر دو می توانند در شکل خود بدرخشند. من فیلم” در این شهر جایی برای پیرمردها نیست” ساخته ی برادران کن را مثال می زنم ،از لحاظ ریتم این دو فیلم شباهت زیادی با هم دارند .


اما این فیلم با بازی خاویر باردم و علیرغم ریتم نسبتاً کندی که دارد نمی توانید از جای خود بلند شوید و مجبورید تا انتهای فیلم چشم به صحنه بدوزید اما ال کامینو چنین نیست این فیلم نه تنها ریتم کندی دارد بلکه داستان جذابی برای تعریف کردن ندارد و کمی هم کلیشه‌ای است گویی وینس گیلیگان در این فیلم با همه شخصیت‌هایش وداع می کند و انگار با زبان بی زبانی دارد به ما می‌گوید بریکینگ بد و همه متعلقاتش بهتر است همین جا به پایان برسد .

و در آخر اینکه باید قبول کنیم یک سری از آثاری که ماندگار می‌شوند انگار در تک تک اعضا و تیم‌ فیلم فعل خواستن صرف شده است و انگار یک قانون نانوشته است که اگر یک فیلمی خیلی خوب از آب در می آید دلیل بر آن نیست که ادامه ی آن حتی با همان تیم به همان اندازه برجسته شود و بدرخشد انگار هنر واقعی و اثر بی بدیل یک اتفاق هستند که بر اثر پاره‌ای از تصمیمات و اتفاق‌ها به وقوع می‌پیوندد .

خلاصه اینکه که نمی توانیم با اطمینان بگویم که چرا ال کامینو یک اثر خوب از آب در نیامد. می تواند دلایل زیادی داشته باشد که ما از آنها بی خبریم. ما سینمادوستان هر لحظه منتظر یک اتفاق هستیم‌ و ال کامینو از همان دست اتفاق هایی بود که افتاد اما سر و صدایی نکرد.


نمره تایم سیتی: ۶/۱۰


بیشتر بخوانید:

برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا