بیوگرافی و تاریخچهافراد مشهور

عزالدین قسام کیست ؟ 【بیوگرافی مجاهد عرب سوری + فعالت های سیاسی】

نام گردان های حماس از کجا آمده است ؟

در مقاله عزالدین قسام کیست ؟ همراه تایم سیتی باشید تا علاوه‌بر بیوگرافی عزالدین قسام با سرگذشت، پیشه و فعالیت‌های سیاسی آن آشنا شوید.

عزالدین قسام فعال و مبارز سیاسی فلسطینی فرزند عبدالقادر بن مصطفی قسام، یکی از علما، سخنوران مذهبی و رهبران ضد استعماری و ضد صهیونیستی بود. پدر او همچنین بنیانگذار اولین سازمان جهاد مسلحانه در فلسطین در قرن سیزدهم و چهاردهم هجری قمری بود.

عزالدین قسام، روحانی سوری که شاخه نظامی گروه حماس نام او را برای خود انتخاب کرد در جنبش‌های آزادی‌بخش علیه فرانسه و انگلیس مبارزه کرد. همچنین او امام جماعت حیفا و عضو جمعیت الشبان المسلمین بود. قسام نخستین هسته‌های مبارزه مسلحانه علیه صهیونیسم در فلسطین را بنیان گذاشت و در نهایت به شهادت رسید.

بیوگرافی عزالدین قسام

عزّالدین بن عبد القادر بن مصطفی بن یوسف بن محمد القسام در تاریخ ۱۹ دسامبر ۱۸۸۲ در جبله، سوریه به دنیا آمد. شیخ عزالدین القسام، عضو حزب استقلال عربی بود و در الازهر مصر به تحصیل پرداخت.

در آن دوران تحت تأثیر تعالیم شیخ محمد عبده قرار گرفت و در مصر به جنبش ملی مخالف بریتانیا پیوست. قسام که  یک فعال سیاسی عرب بود و در زمان تسلط بریتانیا بر فلسطین وارد مبارزه مسلحانه شد.

در این میان، او به گروه عمر بیطار پیوست و سپس در شمال سوریه همراه با شیخ صالح علی، علیه نیروهای فرانسوی در جنگ مشارکت کرد.

همسر و فرزندان عزالدین قسام

اطلاعات دقیقی از همسر عزالدین قسام و فرزندان او در دست نیست.

فوت شیخ عزالدین قسام

قسام در تاریخ ۲۰ نوامبر ۱۹۳۵ در Ya’bad درگذشت و در آرامگاه مقبره القسام در حیفا به خاک سپرده شد. به منظور شرکت در مراسم تشییع جنازه قسام، تعداد زیادی از رهبران و بزرگان فلسطین به حیفا سفر کردند و این شهر پر از جمعیتی بود که از سراسر فلسطین به آنجا آمده بودند.

پس از رهبری در انقلاب علیه بریتانیا و گسترش نفوذ صهیونیست‌ها، شیخ قسام از یک روستا به روستای دیگر در فلسطین متواری بود. در سال ۱۹۳۵، او در شیخ زاید پناه گرفت. در تاریخ ۱۹ نوامبر ۱۹۳۵، نیروهای انگلیسی او و گروهش را محاصره کردند و از او خواستند تسلیم شود، اما شیخ قسام با آن‌ها درگیر شد و در نهایت این محاصره با شهادت شیخ قسام به پایان رسید.

عزالدین قسام ؛ نماد مقاومت عرب

عزالدین قسام ؛ نماد مقاومت عرب

شیخ عزالدین القسام نقش بسزایی در تشویق فلسطینیان به مبارزه علیه استعمار و سپس اشغالگری اسرائیل ایفا کرد به طوری که به یکی از شخصیت‌های برجسته و نماد مقاومت عربی و اسلامی تبدیل شد.

فلسطینیان به او به عنوان “رهبر مجاهدین” اشاره می‌کنند. پس از موج مهاجرت یهودیان به فلسطین و افزایش حوادث در سال ۱۹۳۵، شیخ قسام تمام عرب‌ها را به اتحاد و همبستگی در مبارزه با گسترش سیاست‌های توسعه‌طلبانه اسرائیل فراخواند. او هسته‌های مخفی تشکیل داد و به جمع‌آوری کمک‌های مالی از مردم برای خرید اسلحه پرداخت.

در حال حاضر، نام عزالدین قسام به عنوان یکی از شاخه‌های نظامی گروه حماس شناخته می‌شود و هربار که علیه رژیم صهیونیستی اقدامی انجام می‌شود، نام و یاد او زنده می‌شود.

گردان های عزالدین قسام

گردان‌های عزالدین قَسّام، شاخهٔ نظامی حماس است که در سال ۱۹۹۲ تأسیس شد. این گردان‌ها در نوار غزه فعالیت می‌کنند و مناطق فعالیت آن‌ها شامل دولت فلسطین و اسرائیل است. ایدئولوژی این گردان‌ها خودمختاری است.

مسیر نهضت اسلامی و مقاومت ملت‌های مسلمان در مقابل استعمار و حاکمان استبدادی توسط افرادی شکل گرفته است که امروزه در میان ما حضور ندارند؛ اما سایه قوی درخت مقاومت که آنان با دستان پرتوانشان کاشته‌اند به قدری سنگین است که بر سر اشغالگران و بیگانگان فشار می‌آورد و آنان تنها راه فرار را پیش روی خود می‌بینند.

بیشتر بخوانید:

به این مطلب چه امتیازی میدی؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا