بیوگرافی و تاریخچه

بیوگرافی منوچهر بی بی یان ؛ بنیانگذار جام جم کیست؟ [پشت پرده علت مرگ]

منوچهر بی‌بی‌یان، بنیانگذار تلویزیون جام جم و همچنین تهیه کننده موسیقی و مالک چند شرکت موسیقی از جمله پارس ویدیو، آپولون و آرگامان است.در این مقاله از تایم سیتی به بیوگرافی منوچهر بی بی یان خواهیم پرداخت.

او در تاریخ ۱ آذر سال ۱۳۱۲ در یک خانواده کلیمی در تهران به دنیا آمد. متأسفانه در تاریخ ۶ شهریور سال ۱۴۰۲ به علت یک ایست قلبی که به دلیل سن بالا رخ داد، در کشور آمریکا در سن ۸۹ سالگی درگذشت.

او پس از انقلاب ۵۷ به لس آنجلس مهاجرت کرد و تا آخرین لحظات عمر خود در این کشور زندگی کرد و به ایران برنگشت.

بیوگرافی منوچهر بی بی یان ؛ manoochehr bibian

بیوگرافی منوچهر بی بی یان

منوچهر بی بی یان، روزنامه نگار و تهیه کننده موسیقی ایرانی، در تاریخ ۱ آذر ۱۳۱۲ در تهران به دنیا آمد و در تاریخ ۶ شهریور ۱۴۰۲ درگذشت.

وی بنیانگذار و مدیر چند شرکت موسیقی مانند آپولون و آرگامان بودند که در دوران پیش از انقلاب اسلامی، جزو شرکت‌های برتر و به نامی بودند که در زمینه ضبط و پخش موسیقی فعالیت می‌کردند.

در سال ۲۰۱۳، وی در برنامه تلویزیونی تلویزیون ملی ایران (NITV) و تلویزیون پارس، تاریخ موسیقی قبل از انقلاب ۵۷ را مورد بررسی قرار داد.

زندگی شخصی منوچهر بی بی یان

شخصی به نام منوچهر بی بی یان وجود دارد که ازدواج کرده است و یک پسر به نام کوروش دارد. کوروش فعالیت خود را در شبکه جام جم و شرکت‌های پدرش انجام می‌دهد.

پیشنهاد کاربران تایم سیتی:  بیوگرافی سهیلا در عشق ممنوع (بیوگرافی نباهات چهره – Nebahat Cehre) + جزئیات روابط عاطفی

فعالیت‌های منوچهر بی بی یان

وقتی منوچهر بی بی یان هنوز نوجوان بود، علاقه شدیدی به موسیقی داشت اما به دلیل نداشتن صدای خوب، تصمیم گرفت فعالیت در زمینه پخش و فروش موسیقی برود و یک فروشگاه برای فروش آثار موسیقی تاسیس کند.

با استفاده از سرمایه‌ای که از خوانندگان بدست می‌آورد، او شرکت موسیقی‌های مختلفی را تأسیس کرد. او در سال ۱۳۳۳ شرکت آپولون را در ایران تأسیس کرد و خوانندگان زیادی را حمایت کرد.

او یکی از افرادی بود که پخش نوار کاست و صفحه گرامافون را در ایران گسترش داد و از این طریق موفق شد به سود بالایی دست یابد.

منوچهر بی بی یان با حمایت و گسترش موسیقی در بین جوانان، توانست خوانندگان بسیاری را معروف کند. بعد از انقلاب اسلامی، منوچهر بی بی یان به آمریکا سفر کرد و شبکه‌های ماهواره‌ای متعددی را ایجاد کرد که می‌توان گفت شبکه جام جم، یکی از مهمترین آنها بود.

شرکت پارس ویدیو نیز در سال ۱۹۸۱ به واسطه منوچهر بی بی یان تأسیس شد و تمامی شبکه‌های او در لس آنجلس قرار داشتند.

بیشتر بخوانید:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا