این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد تایم سیتی کاملا محفوظ می باشد

بهترین راه های مراقبت از پوست [ سریع‌ترین و موثرترین روش‌ها ]

 

بهترین راه های مراقبت از پوست چیست؟ مراقبت از پوست بدن امروزه به یک موضوع مهم تبدیل شده است. پوست ما تأثیر بسزایی روی زیبایی ما دارد و همگی ما به سلامت آن اهمیت می‌دهیم.

اهمیت این موضوع بعضا در خانم‌ها بیشتر است و با بالا رفتن سن، وسواس‌ها نسبت به پوست صورت و سایر اندام‌ها بیشتر می‌شود.

دغدغه‌ی این روزهای ما انسان‌ها، گاهی اوغات به یک مشکل بزرگ تبدیل می‌شود. گاهی ما بدون آگاهی دست به کارهایی میزنیم که تاوان سنگینی در پی دارند و عوارض جبران ناپذیری را برای پوستمان ایجاد می‌کند.

استفاده نادرست از ماسک‌ها، لایه‌بردارها و لوازم غیراستاندارد، پاکسازی‌های غیر اصولی تنها بخشی از کارهایی هستند که ما برای مراقبت از پوستمان انجام می‌دهیم و موجب آسیب رساندن به پوستمان می‌شوند.

اهمیت این موضوع باعث شد که ما پس از مطالعه و تحقیق فراوان، مقاله‌ای کامل از بخش‌های مختلف پوست را برای شما عزیزان و همراهان تایم سیتی تهیه نماییم.

در لیست زیر خلاصه‌ای از سرفصل‌های این مقاله را مشاهده می‌نمایید. جهت دسترسی سریع به هریک از این بخش‌ها می‌توانید روی آن کلیک نمایید و به شروع آن قسمت هدایت شوید.

 • پوست چیست؟
 • معرفی برخی از رایج‌ترین بیماری‌های پوستی
 • تشریح لایه‌های مختلف بدن

Best ways to care body skin

 

پوست چیست؟

پوست بخشی از دستگاه پوششی بدن محسوب می‌شود که اعضای داخلی بدن را در مقابل خطرات بیرونی محافظت می‌کند. سطح متوسط پوست حدود 2 متر مربع است که آن را به یکی از بزرگ‌ترین اعضای بدن تبدیل می‌کند. این عضو درواقع یک سد بزرگ بین محیط اطراف با اعضای داخلی بدن و رگ‌ها محسوب می‌شود. مو و ناخنها که یک محافظ اضافی به حساب می‌آیند، دارای سرمنشا پوستی هستند.

پوست جزو آن دسته از عضوهای بدن است که پیوسته تغییر می‌کند. سطح پوست از سلول‌های زنده و مرده تشکیل شده است و در هر فرد حدود 30 هزار عدد از این سلول‌ها در هر دقیقه ریزش می‌کند؛ سلول‌های زنده پوست پیوسته در قسمت‌های زیرین پوست تشکیل شده و جایگزین سلول‌های ریزش کرده می‌شوند. بهترین روش برای مراقبت از پوست باید به شکلی باشد که به فرآیند تولید سلول‌های زنده نیز کمک کند.

جالب است بدانید بدن انسان طی یک زندگی 70 ساله چیزی در حدود 47.5 کیلوگرم پوست را دور می‌ریزد. در هر ماه تمام پوست فرد عوض شده و تازه می‌شود. با اینکه ضخامت بخش‌های مختلف پوست چیزی کمتر از شش میلی‌متر است، اما این عضو برای انسان بسیار حیاتی است و یک لایه محافظتی بسیار قدرتمند محسوب می‌شود. پوست درواقع از یک جزء اصلی پروتئینی زمخت به نام کراتین تشکیل شده است. کراتین را می‌توان در مو و ناخن‌ها پیدا کرد.

همانگونه که ذکر کردیم پوست یک سد دفاعی مهم در مقابل میکروارگانیسمها و مواد خطرناک محسوب می‌شود، که بیشترین تاثیر را زمانی دارد که سطح آن دست‌نخورده باقی بماند. پوست انسان دارای یک حالت ضدآب است که باعث می‌شود هنگام دوش گرفتن آب را مانند اسفنج جذب نکنیم. در قسمت درم پوست گیرنده‌های حسی وجود دارند که باعث درک ما از گرما، سرما، درد و فشار می‌شوند. پوست نقشی اساسی در تنظیم دمای بدن دارد. این عضو همچنین وقتی که در معرض نور خورشید قرار دارد می‌تواند ویتامین D تولید نماید که برای قوی‌سازی استخوان ضروری است.

حالت پوست ما متاثر از شیوه زندگی ماست؛ به‌طور مثال پوست دست یک مکانیک ضخیم شده تا حفاظت بیشتری را برای او ایجاد کند. با بالاتر رفتن سن، پوست انسان چروکیده شده و خاصیت ارتجاعی آن کمتر می‌شود که روند سرعتی این حالت می‌تواند با سیگار کشیدن یا تماس بیش از حد با نور خورشید افزایش پیدا کند. رنگ پوست نیز می‌تواند تغییر کند؛ در اثر برخورد نور خورشید، برخی از لایه‌های پوست ملانین بیشتر تولید می‌کنند.

ملانین رنگدانه‌ای است که تشعشعات مضر ماورا بنفش را فیلتر می‌کند. با افزایش ملانین پوست نیز تیره‌تر می‌شود. مردمانی که در مناطقی با تابش شدید نور خورشید زندگی می‌کنند دارای پوست تیره‌تری هستند؛ درواقع پوست این افراد مانند افرادی که دارای پوست روشن هستند به‌راحتی نمی‌سوزد. افرادی که پوست روشن‌تری دارند، درحقیقت ملانین کمتری در سطح پوست خود دارند؛ به همین دلیل نیز پوست این افراد در مقابل نور خورشید حساس‌تر است.

هنگامی که پوست آسیب می‌بیند با ترمیم بافت آسیب دیده و جایگزین ساختن این بافت با سلول‌های جدید به شکل قبلی خود بازمی‌گردد. ترمیم پوست دارای 4 مرحله است:

 1. هر آسیبی که منجر به ضایعه پوستی شود، در صورتی‌ که ضایعه سطحی باشد مسئله مهمی نیست. ممکن است رگهای خونی میان‌پوست آسیب دیده و باعث خون‌ریزی شود.
   
 2. خون از رگهای خونی نشت پیدا کرده و منجر به تشکیل لخته می‌شود. فیبروبلاست‌ها و دیگر یاخته‌های اختصاصی ترمیمی تکثیر شده و به ناحیه آسیب دیده مهاجرت می‌کنند.
   
 3. فیبروبلاستها کلافه‌ای از بافت فیبردار در داخل لخته ایجاد می‌کنند. به موازات انقباض رشته‌های فیبرین کلافه دچار چروکیدگی می‌شود. بافت پوستی جدید در زیر تشکیل می‌گردد.
   
 4. کلافه سفت شده تا یک کبره زخم بر روی سطح پوست ایجاد کند. زمانیکه رشد پوست جدید کامل شود این کبره می‌افتد. با این وجود اثر زخم ممکن است باقی ماند.

 

روش‌های زیادی جهت محافظت هرچه بیشتر از پوست وجود دارند؛ طی این مطلب قصد داریم ضمن معرفی بهترین روش برای مراقبت از پوست، شما را کاملا با این عضو بدن آشنا کنیم. دنیای پوست بسیار گسترده و وسیع است؛ دانشمندان هر روزه به یافته‌های جدیدی در رابطه با این عضو بدن دست پیدا می‌کنند که به ما در مراقبت بیشتر از آن کمک می‌کند.

معرفی برخی از رایج‌ترین بیماری‌های پوستی

عفونت پوستی: ابتدا باید بدانید که عفونت پوستی کاملا با التهاب پوستی متفاوت است؛ البته عفونت می‌تواند در صورت کنترل نشدن تبدیل به التهاب پوستی شود.

درواقع التهاب پوستی به دلیل عفونت پوستی ایجاد می‌شود که به آن درماتیت عفونی می‌گویند. اما دلیل اصلی عفونت پوستی چه عامل‌هایی می‌تواند باشد؟ چهار عامل اصلی وجود دارند که می‌توانند باعث بروز عفونت پوستی شوند؛ این چهار عامل عبارت‌اند از

 • باکتری
 • قارچ
 • انگل، نیش، گزش
 • ویروس

 

- عامل باکتریایی: عفونت‌های باکتریایی پوستی شامل انواع مختلفی هستند که از جمله آن‌ها می‌توان به فولیکولیت، ایمپتیگو، اریزیپل و سلولیت اشاره کرد.

- عامل قارچی: عفونت‌های پوستی قارچی به شکل عفونت سطحی یا عمقی در پوست، مو یا ناخن اتفاق می‌افتند. در سال 2010 این نوع عفونت در مجموع حدود یک میلیارد نفر را درگیر کرده بود.

- عامل انگل، نیش، گزش: این نوع عفونتها به وسیله گروه‌های متعددی از ارگانیسمها به وجود می‌آیند که به شاخه‌های زیر تعلق دارند: بندپایان، خزه‌زیان، طنابداران، گزنده‌تباران، سیانوباکترها، خارپوستان، کرمهای حلقوی، کرم‌های لوله‌ای، کرم‌های پهن و تک‌یاختگان.

- عامل ویروسی: مشکلات پوستی ناشی از ویروس‌ها به‌طور عمده حاصل از دو نوع اصلی آن‌ها یعنی دی‌ان‌ای ویروس‌ها و آران‌ای ویروس‌ها هستند.

التهاب پوستی: التهاب درواقع پاسخ حفاظتی بافت در برابر آسیب واردشده یا تخریب یاخته‌ها است. التهاب پاسخ موضعی بدن است که درنتیجه خراش، بریدگی، سوختگی یا هر نوع آسیب بافتی دیگر بروز می‌کند و باعث تورم، قرمزی، گرمی و خارش محل آسیب دیده می‌شود. محرک‌های گوناگونی مانند عفونت، زخم‌های بافتی، سرمای زمستان و ... می‌توانند باعث بروز التهاب در پوست شوند.

فاکتورهایی که باعث بروز التهاب می‌شوند، می‌توانند میکروبیولوژیکی (باکتری، ویروس، قارچ)، شیمیایی (مواد حساسیت‌زا و غیره) و یا جسمانی (گرما، پرتوهای یون‌ساز، پرتوهای فرابنفش و غیره) باشند.

البته التهاب می‌تواند در پی واکنش خودایمنی بدن مانند رماتیسم نیز ایجاد شود؛ درواقع بدن با التهاب سعی می‌کند عوامل آسیب‌رسان را از بین برده و آسیب را ترمیم کند. بسیاری از موارد التهاب با یکسری داروهای ضدالتهاب ساده برطرف می‌شوند. در ابتدای فرآیند التهاب، ناحیه آسیب‌دیده از دیگر بافت‌ها جدا می‌شوند.

فرآینده مجزا شدن بافت آسیب دیده چگونه رخ می‌دهد؟

فضاهای بافتی و لنفاتیک در ناحیه ملتهب توسط لخته‌های فیبرینوژن مسدود می‌شوند و از این راه مایع به سختی در این فضا جریان می‌یابد. این مجزا کردن با دیوارکشی ناحیه آسیب دیده، انتشار باکتری‌ها یا محصولات سمی را به تاخیر می‌اندازد. شدت روند التهابی معمولا متناسب با میزان آسیب بافتی است. برای نمونه باکتری‌های استافیلوکوک که بافت‌ها را مورد تهاجم قرار می‌دهند، سم‌های سلولی به‌شدت کشنده‌ای آزاد می‌کنند.

 

پوست بدن از چند لایه تشکیل شده است؟

پوست بدن از سه لایه اصلی روپوست (اپیدرم)، درم و هیپودرم تشکیل شده است.

 

Body skin parts

 

روپوست یا اپیدرم: روپوست همراه با لایه شاخی، لایه بیرونی پوست را تشکیل می‌دهند. این لایه درواقع مرز اصلی سطح بدن است که آن را از محیط بیرون جدا می‌کند. نازک‌ترین لایه اپیدرم در انسان مربوط به پلک است که 0.1 میلی‌متر ضخامت دارد و ضخیم‌ترین آن نیز با 1.5 میلی‌متر مربوط به کف دست و پا است.

لایه بیرونی پوست از چهار نوع سلول تشکیل شده است:

 1. سلول‌های مرکل
 2. سلول‌های کراتینوسیت
 3. سلول‌های لانگرهانس
 4. سلول‌های ملانوسیت.

بیشترین بخش روپوست از سلول‌های کراتینوسیت تشکیل شده است. لایه اپیدرم با توجه به بخش‌های مختلف بدن دارای چهار یا پنج لایه است. این لایه‌ها عبارت‌اند از: لایه شاخی، قشر میانی، لایه دانه‌ای، قشر زبرین و قشر انتهایی.

سلول‌های لایه دانه‌ای مسطح‌تر از سلول‌های قشر زبرین هستند و ساختار سلولی آن‌ها شروع به بهم خوردن می‌کند. قشر زبرین از سلول‌های خاردار تشکیل شده است؛ سلول‌های خاردار برآمدگی‌های خارمانندی دارند که آن‌ها را به یکدیگر متصل کرده و به پوست قدرت می‌دهند.

سلول‌های قاعده‌ای که عمدتا در قشر انتهایی وجود دارند و به میان‌پوست چسبیده‌اند، پیوسته تقسیم می‌شوند تا سلول‌های جدید را که در ادامه به لایه های بعدی تبدیل می‌شوند، ایجاد کنند. سلول‌های قشر انتهایی به لحاظ ظاهری کاملا به ستون شباهت دارند.

درم یا پوست حقیقی: درم درواقع لایه‌ای پوست است که در زیر روپوست قرار دارد. درم دارای دو بخش سطحی‌تر پاپیلاری و عمیق‌تر رتیکولار است. این لایه بین روپوست و زیرپوست قرار دارد. بین اپیدرم و درم نیز یک لایه غشای قاعده‌ای یا بازال وجود دارد. گیرنده‌های حسی پوست، غدد عرق، فولیکول مو، غدد سباسه، غدد آپوکرین، عروق خونی و لنفی همگی در این لایه حضور دارند.

ضخامت این لایه نیز مانند اپیدرم در بخش‌های مختلف بدن متفاوت است. درم در پلک کمترین و در کمر دارای بیشترین ضخامت است. درم از سه نوع بافت تشکیل شده که این سه نوع عبارت‌اند از: 1. کلاژن 2. بافت الاستیک 3. فیبر مشبک. دو بافت نخستین از فیبرهای ظریف کلاژن تشکیل شده است و بافت فیبر مشبک نیز از آرایش فیبرهای ضخیم کلاژن ایجاد شده است.

هیپودرم: هیپودرم انتهایی‌ترین لایه پوست است که دارای تعداد مختلفی از یاخته‌های چربی است. کارایی اصلی این لایه متصل کردن پوست به بافت‌های زیرین است. ساختار این لایه به شکل کامل از ساختار دو لایه بالایی متفاوت است. هیپودرم از رگ‌های خونی، عصب‌های بزرگ و پیچیده تشکیل شده است. فیبروبلاست‌ها که مسئول تولید کلاژن هستند نیز در این لایه قرار دارند؛ فیبرهای کلاژن بعد از تولید در هیپودرم، به لایه‌های بالایی منتقل می‌شوند.

تنظیم دما بدن نیز به‌واسطه لایه هیپودرم صورت می‌گیرد. یکی از مهم‌ترین وظایف هیپودرم ذخیره انرژی است؛ این لایه آب و چربی را برای مصارف مورد نیاز بدن ذخیره می‌کند. هیپودرم قادر است به‌واسطه چربی‌های ذخیره شده‌اش، در زمان لازم انرژی ضروری بدن را تامین کند.

پوست بدن از سه لایه اصلی تشکیل شده که هرکدام کارایی مخصوص به خود را دارند و محافظت از آن‌ها بسیار ضروری محسوب می‌شود. بدون شک ما باید از پوست خود محافظت کرده و با تحقیقات مختلف به بهترین روش برای مراقبت از پوست دست پیدا کنیم.

 

پوست بدن چگونه تیره می‌شود؟

پیش‌تر درمورد ملانین توضیحاتی را ارائه دادیم؛ ملانین درواقع رنگدانه‌هایی هستند که رنگ پوست انسان را مشخص می‌کنند. هرچه میزان ملانین در پوست بیشتر باشد، این عضو بدن رنگی تیره‌تر خواهد داشت. پوست روشن با گذر زمان به دلایل گوناگون (ژنتیکی یا اکتسابی) به سمت تیره‌تر شدن می‌رود.

یکی از مهم‌ترین دلایل تیره شدن پوست مربوط به الگوی غذایی نامناسب می‌شود. رنگ پوست درواقع نشان‌دهنده سلامت بدن و اعضای مختلف (ازجمله کبد و معده) است. ما در مورد رنگ‌های پوستی که حاصل ژنتیک هستند صحبت نمی‌کنیم. (افراد رنگین پوست نیز از خطر تغییر رنگ پوستشان در امان نیستند) تحقیقات ثابت کرده اشخاصی که معده و کبد سالم دارند رنگ چهره آن‌ها شاداب و شفاف است و افرادی که با مشکلات سلامتی مواجه هستند دارای رنگ پوست کدر و بی‌روح هستند.

اختلال در سیستم کبد باعث می‌شود سموم موجود از بدن خارج نشده و در سطح پوست تجمع کنند؛ حال این تغییر رنگ می‌تواند به سمت زردی و یا تیره‌تر شدن پوست حرکت کند. الگوی غذایی نامناسب مانند مصرف فست فود، آب سرد به میزان زیاد، گوشت مرغ صنعتی، گوشت گاو و روغن‌های صنعتی مهم‌ترین دلیل تیرگی پوست به حساب می‌آید.

همانگونه که ذکر کردیم تیرگی رنگ پوست می‌تواند اکتسابی باشد؛ اگر در طول روز به مدت زیاد در معرض نور خورشید قرار داشته باشید، به مرور زمان پوست شما به سمت تیره شدن می‌رود. تغییرات هورمونی نیز می‌تواند یکی دیگر از دلایل تیره شدن پوست باشد. تغییرات هورمونی می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد. (استرس، حاملگی و غیره)

کمبود هرکدام از ویتامین‌های ضروری پوست و یا بدن، مستیما بر روی رنگ پوست اثر می‌گذارد. خواب ناکافی، عصبی بودن و فعالیت کم ازجمله دیگر دلایل مهم تغییرات رنگ پوست و تیره شدن آن هستند.

 

چگونه از تیره شدن پوست جلوگیری کنیم؟

در ابتدا باید با تحقیقات گوناگون و مراجعه به یک دکتر تغذیه دلیل اصلی تیره شدن پوست خود را جویا شویم و با توجه به آن بهترین روش برای مراقبت از پوست را انتخاب کنیم. ریشه اصلی بسیاری از مشکلات پوستی و تیره شدن رنگ این عضو مربوط به تغذیه ناسالم و غلط است. رعایت یک رژیم غذایی مناسب و درست می‌تواند کاملا شما را از شر تغییر رنگ پوست و تیرگی آن نجات دهد.

 

نقش ویتامین‌ها در پوست بدن

 

فراهم بودن ویتامین‌های ضروری بدن نقش مهمی را در سلامت بدن و پوست ایفا می‌کند. مصرف مدام سبزیجات میوه ضمن فراهم کردن این ویتامین‌ها، می‌تواند مانع از تیرگی پوست شود. یکی از مهم‌ترین کارهای برای جلوگیری از تیرگی پوست، مراقبت از آن در مقابل نور شدید خورشید است. درواقع با قرار گرفتند در معرض پرتوهای فرابنفش پوست سعی می‌کند با تولید ملانین بیشتر از خود محافظت کند؛ تولید ملانین بیشتر به معنای افزایش تیرگی پوست است. برای محافظت در مقابل نور خورشید می‌توانید از کرم‌های ضد آفتاب و لوازم آرایشی معتبر استفاده کنید.

عفونت‌های مختلف پوستی و حضور دائمی در معرض آلودگی می‌تواند یکی دیگر از دلایل تیره شدن پوست به مرور زمان باشد. اگر پیوسته دستان و پاهای خود را تمیز نگه دارید و از حضور داشتن همیشگی در مکان‌های آلوده پرهیز کنید، تا حد زیادی سلامت پوست خود را حفظ کرده و از تیرگی آن جلوگیری می‌کنید.

بسیاری از خانم‌ها برای پدیکور و مانیکور به سالن‌ها آرایشی مختلف رجوع می‌کنند؛ این افراد باید توجه داشته باشند که از لوازم تمیز و بهداشتی برای این کار استفاده کنند. استفاده از لوازم آلوده می‌تواند باعث بروز بیماری‌های گوناگون پوستی و تیرگی آن شود.

مصرف دخانیات پوست را نابود می‌کند. کشیدن سیگار علاوه‌بر ایجاد چروک بر پوست، باعث تغییر رنگ و تیرگی آن می‌شود. با ترک سیگار می‌توانید کمک زیادی به سلامت پوست خود بکنید. کلاژن پوست باعث حفظ قابلیت ارتجاعی پوست می‌شود؛ با مصرف سیگار تولید کلاژن با اختلال مواجه شده و پوست با از دست دادن ویژگی ارتجاعی‌اش چروک می‌شود. نیکوتینی که در سیگار وجود دارد رگ‌های خونی را باریک می‌کند؛ باریک شدن رگ‌ها باعث بسته شدن مویرگ‌هایی می‌شود که مسئول تغذیه پوست هستند و به این طریق پوست آسیب دیده و رنگ آن تغییر می‌کند.

 

چگونه پوست بدنمان را روشن کنیم؟

مهم‌ترین نکته در سفید کردن پوست رعایت سلامت و زیبایی درون است. اول از همه سعی کنید تا پوست خود را به شکل طبیعی و با استفاده از تغذیه مناسب و داروهای خانگی به سمت سفید شدن سوق دهید.

 

روشن کردن پوست بدن با استفاده از داروهای گیاهی

 

اما اگر صبر و حوصله ندارید و می‌خواهید هرچه زودتر به نتیجه برسید، در ادامه روش‌هایی را برای شما ذکر می‌کنیم که می‌توانند کاربردی باشند. (روش‌هایی که در ادامه ذکر می‌شوند باید با تحقیقات کامل و به شکل اصولی انجام گیرند، در غیر این صورت نتیجه‌ای خطرناک به بار می‌آورند.)

1. میکرودرم: به عقیده بسیاری از افراد روش میکرودرم بهترین راه برای جوانسازی پوست به حساب می‌آید. در این روش با تحریک اپیدرم به تولید کلاژن بیشتر، پوست حالتی شاداب به خود می‌گیرد. میکرودرم درواقع درمانی غیرشیمیایی محسوب می‌شود که در آن اصلا نیازی به عمل باز صورت نیست. در ایم روش سلول‌های خشک و مرده در بخش خارجی پوست از بین رفته و پوست شاداب‌تر می‌شود.

میکرودرم همچنین لایه‌های زیرین جدید پوستی را با میزان بیشتر کلاژن و الاستین ایجاد می‌کند. این روش هم به صورت عمقی و هم به صورت سطحی کاملا پوست شما را احیا کرده و به سفید شدن آن کمک می‌کند. توجه داشته باشید اگر این روش توسط افراد غیرمتخصص و بی‌تجربه انجام شود، ممکن است اثری ویرانگر بر روی پوست شما داشته باشد؛ پس ابتدا توجه کنید که این اقدام را زیر نظر متخصصان برجسته انجام دهید.

2. پیلینگ: برخی از افراد نیز پیلینگ را بهترین راه برای جوانسازی پوست می‌دانند. در این روش لایه سطحی و مرده پوست برداشته می‌شود. درواقع اساس استفاده از پیلینگ بر مبنای لایه‌برداری است. لایه‌برداری به شیوه‌های گوناگون در این روش انجام می‌شود که ازجمله آن‌ها عبارت‌اند از: لایه‌برداری شیمیایی، لایه‌برداری مکانیکی و لایه‌برداری به کمک لیزر. از پیلینگ هم برای روشن کردن پوست و هم برای تقویت آن استفاده می‌شود. (استفاده دومی مرسوم‌تر است)

در روش شیمیایی لایه‌برداری با کمک اسیدها با درصد مختلف انجام می‌شود؛ الفا هیدروکسی اسید ( AHA )، تری کلرو استیک اسید ( TCA ) و فنل ازجمله اسیدهایی هستند که در این روش از آن‌ها استفاده می‌شود. پیلینگ شیمیایی دارای سه سطح مختلف است که عبارت‌اند از: نرم، متوسط و عمیق.

اشخاصی که مشکلات پوستی بسیار کمی دارند می‌توانند از پیلینگ شیمیایی نرم استفاده کنند. شما با یک بار استفاده از روش نرم متوجه تغییری در پوست خود نمی‌شوید و با چندین بار استفاده از این روش است که می‌توانید مشکلات پوستی نه چندان وخیم خود را حل و پوست خود را تقویت کنید.

از پیلینگ شیمیایی متوسط برای حذف زخم، خطوط مختلف و خال‌ها استفاده می‌شود.

در روش پیلینگ شیمیایی نرم از چندین اسید با نسبت ضعیف استفاده می‌شد؛ اما در این روش نسبت یک اسید خاص بیشتر بوده که همین ویژگی نیز باعث قدرتمندتر بودن آن می‌شود. قدرت زیاد اسید ممکن است منجر به ایجاد احساس سوزش بر روی پوست شما شود. این روش ممکن است آثاری زیان‌بار نیز داشته باشد. بسیاری از متخصصان استفاده از پیلینگ شیمیایی نرم را به افراد پیشنهاد می‌کنند؛ زیرا پیلینگ شیمیایی متوسط (و یا عمیق که در ادامه توضیح خواهیم داد) ممکن است آسیب‌های گوناگونی را به پوست شما وارد کند و باعث ایجاد التهاب پوستی نیز شود.

از پیلینگ شیمیایی عمیق برای حذف آثار زخم‌های شدید، خال‌های پیری، تومورهای سرطانی و یا چین و چروک استفاده می‌شود.

نتایج این نوع درمان تنها با یک جلسه مشاهده می‌شود. با توجه به عوارض جانبی خطرناکی که این روش به همراه می‌آورد، متخصصان تنها یک بار استفاده از آن را به افرادی که واقعا نیاز دارند پیشنهاد می‌کنند. این روش نسبت به دو روش شیمیایی قبلی هزینه بیشتری نیز دارد.

لایه‌برداری مکانیکی یکی دیگر از زیرشاخه‌های پیلینگ است که در آن فرد متخصص به کمک یک دستگاه تراشنده و یا به وسیله سنباده پوست را لایه‌برداری می‌کند. در این روش، پزشک می‌کوشد با سایش فیزیکی لایه‌های سطحی و حتی بخشی از لایه‌های میانی اپیدرم را که اغلب ناهموار و حاوی سلول‌های فرسوده و مرده است، بردارد تا پوست جدیدی که جوان‌تر و مسطح‌تر است جایگزین آن‌ها شود.

یکی دیگر از روش‌های جوانسازی و روشن کردن پوست استفاده از پیلینگ لیزری است. برای انجام این روش از لیزر CO2 استفاده می‌شود. درواقع در این روش به کمک لیزر سعی می‌شود تا رشته‌های آسیب دیده کلاژن بازسازی شده و در پوست جدید شاهد کلاژن بیشتری باشیم. توجه داشته باشید که تمام روش‌های پیلینگ باید حتما زیرنظر متخصصین برجسته صورت گیرند.

این روش در حالت عادی نیز ممکن است آثار زیان‌بار برای پوست شما داشته باشد و اگر یک متخصص این کار را انجام ندهد، ممکن است به بیماری‌های پوستی بسیار خطرناکی مبتلا شوید.

لیزر فرکشنال: این روش نیز باید در لیست بهترین راه برای سفید شدن پوست حضور داشته باشد. افراد با کمک لیزر فرکشنال سعی می‌کنند تا آثار زخم، آکنه و چین‌وچروک‌های خود را برطرف کنند. هزینه این روش نسبت به مشکلی که بیمار با آن دست‌وپنجه نرم می‌کند متفاوت است. این روش برای سالیان زیادی به‌عنوان یکی از بهترین روش‌ها جهت روشن کردن پوست شناخته می‌شد؛ اما بزرگ‌ترین نقطه ضعف آن که باعث می‌شد فرد از انجام آن خودداری کند، مربوط به دوره التیام بعد از درمان می‌شد. این دوره برای افراد بسیار سخت و طولانی بود؛ اما در ادامه و با پیشرفت دنیای پزشکی، نسل جدیدی از لیزرهای فرکشنال معرفی شد که مشکلات دوره التیام طولانی‌مدت را کاملا برطرف کرد.

انجام این روش نیز ممکن است با درد همراه باشد و افرادی که نسبت به درد حساس هستند می‌توانند با نظر متخصص با بی‌حسی این روش را انجام دهند. توجه داشته باشید که انجام لیزر فرکشنال (مانند روش‌های قبلی که ذکر کردیم) نیز باید زیر نظر متخصص ماهر انجام شود تا آثاری خطرناک برای شما ایجاد نکند.

کرم‌ و سرم: یکی دیگر از روش‌های خوب برای سفید شدن پوست استفاده از کرم و یا سرم است.

محصولات زیادی در بازار وجود دارند که می‌توانند به تقویت و روشنی پوست شما کمک کنند. دنیای کرم‌های روشن‌کنند بسیار وسیع و گسترده است. ما در بخشی جدا طی همین مطلب برخی از بهترین کرم‌های سفیدکننده را به شما معرفی خواهیم کرد. توجه داشته باشید که قبل از خرید کرم یا سرم موردنظرتان به خوبی تحقیق و از برندهایی استفاده کنید که معتبر هستند. استفاده از کرم‌های بی‌کیفیت و یا جعلی می‌تواند باعث بروز بیماری‌های مختلف پوستی ازجمله التهاب شود.

روش‌های خانگی و طبیعی: متخصصان و کارشناسان بهترین روش برای مراقبت از پوست و سفید شدن آن را استفاده از روش‌های طبیعی و خانگی می‌دانند.

در ادامه برخی از بهترین روش‌های خانگی که تاثیری بسیار مثبت دارند به شما معرفی می‌کنیم.

آب لیمو: آب لیمو یکی از روشن‌کننده‌های قدرتمند است که می‌تواند با استفاده مداوم تاثیر بسیار مثبتی بر سفیدی و شادابی پوست شما بگذارد. این ماده دارای اسیدهای آلفا هیدروکسی (AHA) است. این اسیدها کمک می‌کنند تا لایه‌های مرده و خشک پوست جدا شده و صورت شما روشن‌تر به‌نظر برسد؛ البته تنها با استفاده یک یا دو مرتبه از محلول آب لیمو، انتظار معجزه نداشته باشید. استفاده مداوم و با فاصله زمانی درست می‌تواند تاثیر مثبتی بر پوست شما ایجاد کند.

 

ماسک آلوئه ورا

 

ماسک آلوئه‌ورا: آلوئه‌ورا معمولا به عنوان آلوئه نیز شناخته شده است و در انواع مختلفی از آب‌و‌هوای گرم رشد می‌کند.

این گیاه در حدود 30 تا 60 سانتیمتر بلند و گسترده می‌شود. گیاه آلوئه‌ورا یکی از بهترین گیاهان جهت مراقبت و ترمیم پوست محسوب می‌شود.

ازجمله خواص آلوئه‌ورا می‌توان به خاصیت مرطوب‌کنندگی، افزایش سرعت روند درمان زخم، مبارزه با پیری زودرس، کاهش جوش و عفونت پوستی و رفع لکه‌های مختلف پوست اشاره کرد.

با توجه با خاصیت‌های فوق‌العاده این گیاه، کرم‌ها و سرم‌های گوناگونی با عصاره آن ساخته شده که به فروش بسیار بالایی دست پیدا کرده‌اند؛ اما شما می‌توانید با خریداری این گیاه، آن را به صورت مستقیم بر روی پوست خود قرار دهید و از تاثیرات مثبت آن استفاده کنید.

این گیاه علاوه‌بر مصارف پوستی، مزایای دیگر نیز دارد که از جمله آن‌ها می‌توان بدین موارد اشاره کرد: تقویت‌کننده بدن است، یبوست را برطرف کرده و روده‌ها را تمیز می‌کند، سوء هاضمه را برطرف می‌کند، خون را تصفیه می‌کند، برای رفع ریزش مو شیرآبه آن را به سر مالیده و موها را با آن ماساژ دهید، برای التیام زخم‌ها شیرآبه آن را روی زخم بمالید، مبتلایان به بیماری قند می‌توانند با مصرف این گیاه قندخون خود را کنترل کنند،

تقویت و تعدیل سیستم ایمنی در بیماری‌های ویروسی مثل تبخال، ترمیم زخم، ترمیم آسیب‌های ناشی از سوختگی و ضد التهاب و برای معالجه آسم مفید است. (فواید این گیاه بسیار زیاد است که ما تنها به بخش کوچکی از آن اشاره کردیم.)

توجه داشته باشید مصرف طولانی و مزمن شیره آلوئه می‌تواند سبب کمبود پتاسیم گردد که می‌تواند با پاره‌ای از معالجات قلبی تداخل کند. احتمال کمبود پتاسیم در بدن در صورتی که شیره آلوئه را با مدرهای تیازید، شیرین بیان یا کورتیکواستروئید مصرف کنید، بیشتر است.

ماسک توت فرنگی و آلوئه‌ورا: استفاده از ماسک ترکیبی توت‌فرنگی و آلوئه‌‍ورا جزو بهترین راه برای سفید شدن پوست است که بسیاری از افراد از آن استفاده می‌کنند. استفاده مداوم از این ماسک علاوه‌بر سفید کردن پوست، باعث از بین رفتن جوش و آکنه می‌شود. درواقع این ماسک دارای خاصیت ضدالتهابی و آنتی‌باکتریال است که با مصرف پیوسته می‌تواند موثر واقع شود. البته به یاد داشته باشید که این روش مانند بسیاری دیگر از روش‌های خانگی دارای اثری قدرتمند و فوری نیست.

 

ماسک سفیده تخم مرغ

 

ماسک سفیده تخم‌مرغ: استفاده از این ماسک برای پوست نیز می‌تواند بسیار کارآمد و موثر باشد.

سفیده تخم‌مرغ به دلیل داشتن پروتئین باعث هیدراته شدن پوست می‌شود. ساختار شیمیایی پروتئین‌ها به شکلی است که امکان جذب آن‌ها را بالا می‌برد. وقتی پروتئین‌ها بر سطح پوست قرار داشته باشند، به جذب آب روی پوست بسیار کمک می‌کنند. با جذب آب توسط سطحی بالایی پوست آب‌رسانی رخ می‌دهد.

سفیده تخم‌مرغ دارای چندین آنزیم است که به آن خاصیت ضد باکتریایی می‌دهد؛ این خاصیت ضد باکتریایی باعث می‌شود تا سفیده تخم‌مرغ گزینه خوبی برای جلوگیری از آکنه و جوش باشد. ازجمله دیگر تاثیرات مثبت این ماده می‌توان به خاصیت مبارزه با چین و چروک و بهبود سریع زخم‌ها اشاره کرد.

برای آماده کردن ماسک سفیده‌ تخم‌مرغ ابتدا باید سفیده را از زرده جدا کنید؛ سپس باید سفیده را تا جایی که سفت می‌شود هم بزنید. در این مرحله ماسک به‌راحتی آماده شده و شما می‌توانید آن را روی صورت خود قرار دهید. ماسک را باید حدود 15 دقیقه روی پوست خود بگذارید تا نسبتا خشک شود؛ بعد از 15 دقیقه ماسک را با آب گرم شسته و صورت خود را با حوله خشک کنید.

البته ماسک‌های ترکیبی زیادی با سفیده تخم‌مرغ وجود دارند که می‌توانید جهت تاثیر بیشتر از آن‌ها نیز استفاده کنید. توجه داشته باشید استفاده از سفیده تخم‌مرغ ممکن است خطراتی نیز داشته باشد که ازجمله آن‌ها می‌توان بدین موارد اشاره کرد:

1. استفاده از این ماسک برای افرادی که به تخم‌مرغ حساسیت دارند ممکن است خطرساز باشد.

2. استفاده از تخم‌مرغ ممکن است باعث عفونت سالمونلا شود. باکتری این عفونت ممکن است در برخی از تخم‌مرغ‌های خام وجود داشته باشند و برای پوست شما مشکل ایجاد کنند. (البته این اتفاق بسیار نادر است)

3. استفاده از تخم‌مرغ‌ خام خطر ابتلا به عفونت‌ها باکتریایی را افزایش می‌دهد.

4. مشاهده شده سفیده تخم‌مرغ در برخی موارد باعث تشدید التهاب پوستی شده است.

 

coconut oil

 

روغن نارگیل: شسشتوی پوست با روغن نارگیل می‌تواند باعث ازبین رفتن آلودگی و چربی‌های مضر پوست شود. این روغن همچنین به آب‌رسانی پوست نیز بسیار کمک می‌کند. روغن نارگیل به دلیل داشتن خواص آنتی‌اکسیدان فراوان و ویتامین ای باعث کاهش چین و چروک‌های پوستی و جوان‌تر شدن پوست می‌گردد و همینطور به علت داشتن مقادیر بالای پروئین برای پوست مفید است. طبق تحقیقات انجام شده بر روی روغن نارگیل محققان دست یافتند که این روغن با داشتن SPF 8 می‌تواند به عنوان یک ضد آفتاب طبیعی عمل کرده و احتمال آفتاب سوختگی را تا حد زیادی کاهش دهد و همینطور در صورت ایجاد سوختگی و کدر شدن پوست آن را در دراز مدت بهبود می‌دهد.

ماسک گریپ‌فروت: گریپ‌فروت یک میوه از خانواده مرکبات است که خاصیت‌های بسیار زیادی دارد. ازجمله خاصیت‌های مثبت این میوه می‌توان به درمان کم‌اشتهایی، اختلالات مفصلی و عفونت‌های ریوی، تشنج، بند آمدن ادرار، سوءهاضمه، سرماخوردگی و زخم‌های عفونی، کمبود قند و مواد حیاتی، خارش و بواسیر اشاره کرد. یکی از مهم‌ترین کاربردهای این میوه، استفاده از آن به‌عنوان ماسک روی صورت است. درحقیقت این میوه دارای ویتامین‌های A و Cو آنتی‌اکسیدان است که از پیری زودرس جلوگیری می‌کند.

توجه داشته باشید که این میوه در برخی موارد باعث بروز حساسیت‌های شدید شده است. جهت پی بردن به اینکه آیا نسبت به گریپ‌فروت حساسیت دارید یا نه، بهتر است کمی از آن را به مدت 20 دقیقه بر روی پوست خود قرار دهید تا از حساسیت داشتن به این میوه مطمئن شوید.

ماسک برنج: استفاده از ماسک برنج نیز می‌تواند به‌عنوان بهترین روش برای مراقبت از پوست شناخته شود. مهم‌ترین جنبه مثبت این ماسک رفع چین و چروک و کمک آن به حفظ خاصیت ارتجاعی پوست است. علاوه‌بر خاصیت رفع چروک، استفاده از این ماسک باعث درمان آکنه، جوش و لکه‌ها می‌شود و پوست شفافی را برای شما به ارمغان می‌آورد.

علاوه‌بر خود برنج، از آب آن نیز می‌توان برای شستشوی پوست استفاده کرد؛ آب برنج دارای مقادیر زیادی آنتی‌اکسیدان است. آب برنج می‌تواند به‌عنوان مرطوب‌کننده عمل کرده و با جذب اشعه ماورا بنفش از آسیب پوست در برابر نور شدید آفتاب جلوگیری کند. یکی دیگر از خاصیت‌های جالب آب برنج کاهش تولید رنگدانه پوست است؛ درواقع کاهش رنگدانه باعث روشن شدن هر چه بیشتر پوست می‌شود. استفاده از آب برنج همچنین به درمان جوش و آکنه نیز بسیار کمک می‌کند.

 

ماسک عسل و لیمو برای سفید شدن پوست

 

ماسک عسل و لیمو: ماسک عسل و لیمو یکی دیگر از بهترین روش‌های مراقبت از پوست است که خواص مثبت بسیاری زیادی را برای پوست شما به ارمغان می‌آورد. ازجمله خواص مثبت استفاده از این ماسک می‌توان به احساس طراوت و تازگی به پوست، ضد پیری، خواص آنتی اکسیدان، ضد سرطان، روشن‌کننده پوست، ضد التهاب، نرم کننده پوست، ضد چین و چروک صورت، کاهش خطوط صورت، اثر هیدراته، ضدآکنه و جلوگیری از تشکیل دایره سیاه اطراف چشم اشاره کرد.

فرآیند تهیه این ماسک بسیار ساده است؛ شما تنها باید یک قاشق غذاخوری عسل را به یک قاشق غذاخوری آبلیموی تازه اضافه کرده و به مدت 30 دقیقه آن را بر روی پوست خود قرار دهید. توجه داشته باشید استفاده بیش از حد از این ماسک ممکن است تاثیر منفی بر روی پوست شما داشته باشد و باعث ایجاد سوزش پوستی شود. سعی کنید در فواصل زمانی درست از این ماسک استفاده کنید تا دچار مشکلات پوستی نشوید.

نکاتی در استفاده از ماسک عسل و لیمو باید به آن توجه داشته باشید بدین شرح است:

1. این ماسک را در نزدیکی چشمان خود قرار ندهید؛ زیرا ممکن است باعث بروز سوزش‌های چشمی شود.

2. ماسک نباید در زیر نور مستقیم خورشید قرار داشته باشد. این ماسک را در یخچال قرار داده و جهت جلوگیری از ورود میکروب به آن از ظرف دربسته برای نگه‌داری‌اش استفاده کنید.

3. ماسک را در مقدار زیاد تهیه نکنید. سعی کنید به‌اندازه‌ای این ماسک را تهیه‌کنید که پس از دو روز استفاده به اتمام برسد. کارآیی اصلی این ماسک مربوط به زمانی می‌شود که بسیار تازه است.

توجه داشته باشید در صورت پیروی نکردن از دستورالعمل‌های ذکر شده، ممکن است استفاده از این ماسک تاثیری بد بر روی پوست شما داشته باشد.

 

ماسک خیار

 

ماسک خیار: این ماسک یکی از معروف‌ترین ماسک‌های خانگی است که بسیار از افراد از آن استفاده می‌کنند. خاصیت آبرسانی این ماسک خارق‌العاده است. خیار دارای آنتی‌اکسیدان‌‌های مختلفی است که علاوه‌بر خاصیت ازبین‌برندگی جوش و آکنه به مبارزه با پیری زودرس پوست نیز کمک می‌کند. از خیار می‌توان به‌عنوان ماده تکمیل‌کننده در بسیاری از ماسک‌های ترکیبی خانگی استفاده کرد.

ازجمله بهترین ماسک‌های خانگی ترکیبی با خیار می‌توان به ماسک خیار و گلاب، ماسک خیار و بادام، ماسک خیار ، نعنا و تخم مرغ، ماسک خیار و آرد، ماسک خیار و لیمو ترش، ماسک خیار و کشک، ماسک خیار، کدو و خربزه، ماسک خیار و هویچ و همچنین ماسک خیار و گوجه فرنگی اشاره کرد.

نکات پایانی در مورد ماسک‌های خانگی:

ماسک‌های خانگی زیادی وجود دارند که با استفاده از آن‌ها می‌توانید پوستی شفاف و سفید را برای خود به ارمغان بیاورید؛ اما توجه داشته باشید برخی از ماسک‌های خانگی ممکن از باعث ایجاد تاثیراتی خطرناک بر پوست شما شود. برخی از نکاتی که در استفاده از این نوع ماسک‌ها باید بدان توجه داشته باشید بدین شرح است:

 1. بر اساس نوع ماسک مورد استفاده باید 10 الی 30 دقیقه آن را روی پوست خود قرار دهید. (سعی کنید از این مقدار کمتر یا بیشتر نباشد؛ البته این مدت زمان بر اساس نوع ماسک مورد استفاده متفاوت است)
   
 2. قبل از اینکه از ماسک خانگی مورد نظر خود را استفاده کنید، بهتر است پوست خود را با آب گرم بشویید و آن را تمیز کنید؛ این اقدام باعث می‌شود ماسک بهتر و سریع‌تر به پوست شما نفوذ کند و تاثیر مثبت خود را نشان دهد.
   
 3. بعد از استفاده از ماسک‌ها پوست خود را با آب گرم بشویید و با حوله‌ای نرم آن را خشک کنید. برخی از ماسک‌ها خاصیت اسیدی دارند و در صورت شسته نشدن ممکن است تاثیرات خطرناکی را روی پوست شما ایجاد کنند.
   
 4. توجه کنید اگر دارای التهاب پوستی هستید و یا از حساسیت پوستی خاصی رنج می‌برید، باید قبل از استفاده هر ماسکی با یک متخصص پوست مشورت کنید. استفاده از برخی ماسک‌ها ممکن است تاثیری بد روی پوست ایجاد کرده و بیماری پوستی شما را تشدید کند.

 

بهترین راه برای پاکسازی پوست چیست؟

انتخاب بهترین روش برای مراقبت از پوست و همچنین پاکسازی آن با توجه به تعدد روش‌ها کار بسیار سختی محسوب می‌شود. در ادامه قصد داریم برخی از بهترین و معروف‌ترین راه‌های پاکسازی پوست را به شما معرفی کنیم.

بخور: استفاده از بخور جهت پاکسازی و مراقبت از پوست، یکی از بهترین و ارزان‌ترین روش‌های ممکن است که تاثیرات مثبت زیادی نیز دارد. درواقع بخور منافذ مسدود شده پوست را باز کرده و باعث می‌شود تا انواع آلودگی نفوذ کرده در پوست ازبین رفته و شسته شوند. طریقه آماده کردن بخور نیز بسیار راحت است.

شما تنها باید بگذارید آب شما جوش بیاید و سپس آن را در ظرف مناسبی قرار دهید؛ حوله‌ای را بر روی سر خود قرار داده و به شکلی این کار را انجام دهید که بخور تا جای ممکن راه نفوذی برای خروج از حوله نداشته باشد. این کار را به مدت 10 الی 15 دقیقه ادامه دهید. بخور علاوه‌بر بازکردن منافذ مسدود شده پوست، باعث افزایش آبرسانی و روشن شدن پوست می‌شود. توجه داشته باشید هنگام استفاده از این روش پوست خود را آب جوش نسوزانید.

 

ماسک آلوئه ورا

 

آلوئه‌ورا: استفاده از آلوئه‌ورا یکی دیگر از بهترین روش‌های ممکن جهت پاکسازی پوست است. پیش‌تر راجع‌به تاثیر سفیدکنندگی و روشن‌کنندگی پوست این گیاه صحبت کرده بودیم. علاوه‌بر خاصیت‌های ذکر شده، استفاده از این گیاه به عقیده بسیاری از متخصصان بهترین روش برای مراقبت از پوست محسوب می‌شود.

برای استفاده از این گیاه تنها لازم است ژل آن را استخراج کرده و آن را مستقیما روی پوست خود قرار دهید. سپس بعد از 30 دقیقه ژل روی پوست را بشویید. با استفاده مدام و درست از آلوئه‌ورا پوست شما به بهترین شکل ممکن پاکسازی می‌شود.

تونر صورت: استفاده از تونرهای صورت نیز یکی دیگر از روش‌های پاکسازی پوست است که بسیار مورد توجه قرار گرفته است. تونر درواقع یکی از بهترین محصولات موجود در بازار است که می‌تواند به بهترین شکل ممکن باعث پاکسازی پوست شما شود. این محصول کمک می‌کند که منافذ پوستتان از هرگونه آلودگی عاری شود. ازجمله مهم‌ترین خواص تونر می‌توان به این موارد اشاره کرد: تمیز شدن منافذ پوست، شفاف شدن پوست صورت، تنظیم pH پوست، آبرسانی به پوست صورت و بسته شدن منافذ پوست.

در بازار تونرهای زیادی وجود دارند که برند برخی از آن‌ها ممکن است معتبر نباشند و باعث تاثیرات منفی بر پوست شما شود؛ قبل از استفاده از تونر مهم‌ترین موضوع استفاده از محصولی معتبر و قابل اعتماد است. سپس باید توجه کنید تونر انتخابی متناسب با نوع پوست شما باشد. جهت حداکثر بهره‌وری از تونر باید این محصول کاملا با پوست شما وفق‌پذیر باشد.

اگر پوست خشکی دارید، از تونرهایی استفاده کنید که تمرکز اصلی آن‌ها بر روی خاصیت آبرسانی به پوست است؛ اما اگر دارای پوست چربی دارید، باید از تونرهایی استفاده کنید که خاصیت لایه‌برداری دارند. در صورت استفاده از تونر نامناسب برای پوست، ممکن است دچار خارش، التهاب و یا حساسیت‌های پوستی شوید.

طریقه استفاده از تونر به چه شکل است؟ ابتدا صورت خود را به آب گرم بشویید و سپس کمی آب سرد روی صورتتان بپاشید. در ادامه با استفاده از پنبه یا پد، تونر را بر روی پوست صورت و حتی گردن خود بمالید. توجه داشته باشد با توجه به اینکه تونر دارای الکل است، امکان دارد پوست شما را به سمت خشک شدن سوق دهد؛ در صورتی‌که شاهد هرگونه علائم خشک شدن پوست یا خارش شدید، سریعا مصرف تونر را کاهش دهید و یا قطع کنید.

مرطوب‌کننده پوست: استفاده از کرم‌های مرطوب‌کننده نیز می‌تواند کمک زیادی به پاکسازی پوست بکند. باور غلطی وجود دارد مبنی براینکه تنها پوست‌های خشک نیاز به مرطوب‌کننده دارند؛ اما پوست‌های چرب نیز به همان اندازه به مرطوب‌کننده نیاز دارند. جهت استفاده از مرطوب‌کننده برای پوست‌های خشک، باید محصولاتی را انتخاب کنید که مخصوص استفاده برای پوست‌های چرب هستند.

توجه داشته باشید در صورت استفاده از مرطوب‌کننده‌های غیرمعتبر و همچنین مرطوب‌کننده‌هایی که متناسب با پوست شما نیستند، ممکن است تاثیراتی خطرناک و عکس را بر روی پوستتان مشاهده کنید. هنگام خرید کرم‌های مرطوب‌کننده حتما به نوع محصول و کیفیت آن توجه داشته باشید.

جوش شیرین: استفاده از جوش شیرین نیز می‌تواند بهترین روش برای مراقبت از پوست باشد. جوش شیرین دارای ترکیباتی است که می‌تواند در صورت استفاده درست تاثیرات شگرفی بر روی پوستتان داشته باشد و باعث پاکسازی آن شود. جوش شیرین یک لایه‌بردار قوی برای صورت محسوب می‌شود؛ همچنین از آن می‌توان برای برطرف کردن بوی بد بدن نیز استفاده کرد. اما شاید مهم‌ترین اثر آرایشی-بهداشتی جوش شیرین درمان آفتاب سوختگی است که برای استفاده از آن کافی است در حمام آب گرم را باز کنید و نیم فنجان جوش شیرین به آن اضافه کنید تا یک لوسیون پوستی برای التیام آفتاب سوختگی داشته باشید.

گیاه چریش: چریش یک گیاه مخصوص نواحی گرمسیری و نیمه‌گرمسیری است که در کشور ما در جنوب غرب بلوچستان مشاهده می‌شود. از این گیاه در شامپو‌ها و دارو‌های پوستی مختلف استفاده می‌شود. استفاده از محصولات تولیدی عصاره این گیاه می‌تواند گزینه خوبی برای افرادی باشد که پوست سر آنان خشک و پوسته پوسته می‌شود. داروی چریش برای رفع مشکلات پوستی و لکه‌های آن مفید و ضد باکتری و قارچ است. این گیاه دارای خاصیت تصفیه‌کنندگی خون و روغن آن برافروخته‌کننده رنگ پوست است. درنتیجه استفاده از گیاه چریش می‌تواند گزینه خوبی برای جوانسازی و پاکسازی پوست باشد.

 

بهترین داروهای گیاهی برای سفید شدن پوست

داروهای گیاهی زیادی در بازار وجود دارند که در قالب قرص و یا حتی به شکل طبیعی مورد استفاده قرار می‌گیرند. استفاده از این داروها به عقیده بسیاری از افراد بهترین روش برای مراقبت از پوست محسوب می‌شود. در ادامه قصد داریم برخی از بهترین داروهای گیاهی که نتایج بسیار خوبی دارند به شما معرفی کنیم.

 

قرص پرفکتیل

این محصول یکی از بهترین داروهای گیاهی جهت سفید شدن پوست محسوب می‌شود که با استفاده از عصاره انگور تولید می‌شود. قرص پرفکتیل مزایای زیادی برای پوست دارد که ازجمله آن‌ها می‌توان به این موارد اشاره کرد: سلامت و حفاظت کامل از پوست، مو و ناخن، کاهش روند ایجاد چروک و پیری پوست بر اثر تابش نورخورشید و آلودگی‌های محیط، کاهش خشکی و شکنندگی ناخن و مو، بهبود روند رشد و کیفیت ناخن و مو و افزایش سفتی و استحکام پوست.

درواقع در این دارو ویتامین‌ها و مواد معدنی ضروری وجود دارند که با ساختن کلاژن باعث افزایش استحکام پوست و حفاظت از آن می‌شود. ازجمله مهم‌ترین ترکیبات و ویتامین‌هایی که در این دارو مورد قرار دارند می‌توان به عصاره دانه انگور، ویتامین B3، ویتامین B7، سیستین، زینک و ویتامین C اشاره کرد.

اما ویتامین‌ها و ترکیبات مورد استفاده در این قرص چه خواصی دارند؟

عصاره انگور: این ماده از پوست در مقابل نور شدید خورشید محافظت می‌کند. عصاره انگور همچنین مانع پیری زودرس پوست می‌شود.

ویتامین B3: این ویتامین از ایجاد التهاب پوستی جلوگیری می‌کند و با کاهش تولید ترشحات چربی از منافذ پوست از ایجاد آکنه و جوش جلوگیری می‌کند.

ویتامین B7: ویتامینی برای حفظ رشد مو و سلامت پوست است که باعث استحکام بافت ناخن‌های شما نیز می‌شود.

سیستین: یکی از مهم‌ترین اسیدآمینه‌های ضروری جهت رشد مو و محافظت از پوست است.

زینک: این ماده معدنی از خشکی و آسیب موها جلوگیری می‌کند و برای تقویت موها مناسب است.

ویتامین C: یکی از ویتامین‌های ضروری جهت تولید کلاژن پوست محسوب می‌شود.

توجه داشته باشید قبل از مصرف قرص پرفکتیل از یک مشاور درمانی کمک بگیرید تا به این دارو حساسیت نداشته باشید. این دارو در حین دوران بارداری باید با مشورت پزشک مورد استفاده قرار بگیرد. روزانه نیز تنها 1 عدد از این قرص را به همراه وعده اصلی غذایی و با یک لیوان آب مصرف کنید.

 

گیاه شیرین بیان

 

شیرین بیان

استفاده از گیاه شیرین بیان نیز می‌تواند بهترین راه برای سفید شدن پوست باشد. گیاه شیرین بیان در طب سنتی برای مصارف پزشکی مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. یکی از موارد استفاده از گیاه شیرین بیان برای مراقبت و سفیدسازی پوست است. این گیاه می‌تواند به‌عنوان یک ضدالتهاب در کاهش قرمزی پوست و رفع تیرگی نقش داشته باشد.

گیاه شیرین بیان با پراکنده کردن رنگدانه‌های پوست موجب روشن شدن آن می‌شود. اگر به‌دنبال یک داروی گیاهی بسیار موثر برای سفیدی پوست خود هستید، گیاه شیرین بیان انتخاب فوق‌العاده‌ای برای شما محسوب می‌شود.

البته قبل از استفاده گیاه شیرین بیان باید به موارد زیر توجه داشته باشید:

1- مصرف بی رویه شیرین بیان یا سایر فراورده‌های آن به سبب تحریک غدد فوق کلیوی و ترشح بیش از اندازه هورمون آلدسترون ممنوع اعلام گردیده ‌است.

2- استفاده زیاد از شیرین بیان برای طحال مضر است.

3- مصرف بسیار بالای شیرین بیان ممکن است به بروز حالاتی خطرناک نظیر فشارخون و حتی سکته قلبی منجر شود و تهدید کننده حیات است.

4- مصرف زیاد این ماده سبب افزایش وزن نیز می‌شود.

5- برخی از افراد با مصرف زیاد شیرین ‌بیان دچار درد عضله و عده‌ای دیگر با کرخت شدن دست و پا و حتی فلج هر چهار اندام مواجه می‌شوند.

6- در صورت بالا بودن فشار خون یا ناراحتی کلیه، قلب یا کبد باید از مصرف شیرین بیان پرهیز کرد.

7- مصرف این گیاه و فراورده‌های آن برای زنانی که در دوران بارداری یا شیردهی‌اند، منع شده ‌است.

با وجود خطراتی که ذکر شد اگر از گیاه شیرین بیان به مقدار مناسب و غیرافراطی استفاده کنید، می‌توانید نتایج مثبت آن را بر روی پوست و موی خود به شکل واضح مشاهده کنید.

 

حنا

حنا یک داروی گیاهی محشر جهت مراقبت از پوست است که به عقیده بسیاری از کارشناسان حوزه بهداشت به‎‌عنوان بهترین روش برای مراقبت از پوست شناخته می‌شود. این گیاه با پاکسازی و لایه‌برداری باعث سفید شدن پوست می‌شود.

ازجمله دیگر فواید حنا برای پوست می‌توان به این موارد اشاره کرد: جوانسازی پوست، درمان آکنه و جوش صورت، خاصیت ضد التهابی و التیام زخم، درمان آفتاب سوختگی، درمان التهاب و عفونت‌های پوستی، پاکسازی و لایه برداری پوست، کلاژن‌سازی و ضدپیری.

قبل از مصرف حنا باید به موارد زیر توجه داشت:

1- حنا ممکن است باعث آلرژی پوستی در برخی از افراد شود.

2- بهتر است زنان در دوره بارداری و شیردهی از خوردن حنا جلوگیری کنند.

3- نباید حنا را بیش از زمان مجاز بر روی پوست سر یا مناظق مختلف بدن بگذارید. استفاده از حنا طی زمان زیاد باعث بروز مسمومیت و یا سردرد می‌شود.

4- توجه داشته باشید هنگام استفاده از حنا از برخورد آن به چشم‌های جلوگیری کنید.

 

عرق کاسنی

عرق کاسنی یکی دیگر از بهترین داروهای گیاهی برای سفید شدن پوست است که بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد. درواقع مصرف مرتب این گیاه باعث روشن شدن پوست می‌شود و از ابتلا به بیماری‌های مزمن پوستی جلوگیری می‌کند. عرق کاسنی در روند بهبود جوش و آکنه نیز بسیار موثر است.

قبل از مصرف عرق کاسنی باید به موارد زیر توجه داشته باشید:

1- در صورت بارداری نباید بیش از حد از آن استفاده کرد؛ زیرا ممکن است موجب خون‌ریزی گردد و احتمال سقط جنین غیرعمدی را افزایش دهد.

2- گفته شده طی دوران شیردهی به کودک نیز نباید از عرق کاسنی استفاده کرد؛ زیرا کاسنی از طریق شیر مادر به کودک منتقل می‌شود.

3- مصرف بیش از حد کاسنی موجب ترش کردن معده و کاهش وزن می‌شود.

4- کاسنی برای افرادی که از ناراحتی سرفه رنج می‌برند مضر است.

درمجموع باید گفت کاسنی به‌عنوان یک داروی گیاهی فواید زیادی دارد که شما را از استفاده داروهای شیمیایی و ترکیبات محتلف جهت روشن کردن پوست نجات می‌دهد؛ البته باید قبل از مصرف به مضرات آن نیز توجه کرد.

 

بهترین خوراکی‌ها برای سفید شدن پوست

خوراکی‌های زیادی وجود دارند که با مصرف آن‌ها به شکل مداوم و درست می‌توانید پوستی روشن و سفید را برای خود به ارمغان بیاورید. در ادامه برخی از موثرترین و بهترین خوراکی‌ها برای سفید شدن پوست را به شما معرفی خواهیم کرد.

 

سیب زمینی

سیب زمینی یکی از بهترین خوراکی‌ها جهت روشن کردن پوست است که مصرف درست و به اندازه آن نتایج مثبتی را برای پوستتان به ارمغان می‌آورد. سیب زمینی دارای مقادیر زیادی ویتامین C است. ویتامین C یک آنتی‌اکسیدان محسوب می‌شود که به تولید پروتئینی به نام کلاژن بسیار کمک می‌کند. تولید کلاژن در پوست به استحکام و قابلیت ارتجاعی آن بسیار کمک می‌کند. استفاده از سیب زمینی باعث پراکنده شدن ملانین بر روی پوست و درنتیجه روشنایی پوست می‌شود.

سیب زمینی را جهت مصرف خوراکی باید به صورت آب‌پز میل کنید؛ استفاده از سیب ‌زمینی سرخ شده نه‌تنها آثار مثبتی روی پوستتان نخواهد داشت، بلکه در صورت استفاده پیوسته ممکن است موجب عارضه‌های پوستی نیز بشود. برای تقویت هرچه بیشتر پوست می‌توانید سیب‌ زمینی را به صورت خام رنده کرده و روی پوست صورتتان قرار دهید.

 

انار

استفاده از انار نیز می‌تواند بهترین روش برای مراقبت از پوست باشد. این میوه سرشار از آنتی‌اکسیدان و ویتامین C است. انار علاوه‌بر کمک به کلاژن‌سازی پوست و جلوگیری از پیری زودرس، باعث سفیدی و روشن شدن پوست نیز می‌شود.

 

fish food

 

ماهی

به عقیده بسیاری از پزشکان در بین خوراکی‌ها ماهی بهترین راه برای سفید شدن پوست است. ماهی سرشار از ویتامین‌های مختلف و همچنین یک اسید چرب سودمند به نام امگا 3 است که تاثیر بسیار زیادی در سفیدی و تقویت پوست شما دارد. امگا 3 با حفظ رطوبت پوست ظاهری شاداب و جوان به آن اعطا می‌کند.

حفظ رطوبت پوست باعث می‌شود شما دارای پوستی روشن و سفید باشید.

اسیدهای چرب امگا 3 در ماهی دارای خواصی هستند که پوست را از پرتوهای خطرناک خورشید محافظت می‌کنند. این اسید چرب باعث کاهش موارد بروز آفتاب‌سوختگی و کاهش تأثیرات منفی اشعه ماوراءبنفش می‌شود.

به عقیده کارشناسان تغذیه استفاده طولانی‌مدت از امگا 3 می‌تواند به حفاظت بیشتر در برابر پرتوهای خطرناک خورشید و جلوگیری از سرطان پوست کمک کند. امگا 3 موجود در ماهی دارای خاصیت ضدالتهابی نیز است.

امگا 3 همچنین با تغذیه ریشه مو موجب تقویت آن و همچنین مانع ریزش مو می‌شود. تنها امگا 3 موجود در ماهی نیست که به روشن شدن و جوانسازی پوست کمک می‌کند. ماهی سرشار از ویتامین‌ها و مواد معدنی مختلف است که در ادامه به برخی از مهم‌ترین آن‌ها که تاثیر بسیار مثبتی روی پوست دارند اشاره خواهیم کرد:

1. ویتامین D: ماهی دارای میزان زیادی ویتامین D است که مصرف مداوم آن می‌تواند کاملا نیاز بدن شما را به این ویتامین رفع کند. ویتامین D خواص آنتی‌اکسیدانی دارد. این ویتامین از پیری زودرس جلوگیری کرده و برای رفع چین‌وچروک و جوان‌سازی پوست صورت موثر است. ویتامین D خواص ضدالتهابی نیز دارد. این ویتامین یکی از ضروری‌ترین ویتامین‌های بدن جهت مراقبت از پوست محسوب می‌شود که ماهی می‌تواند بخش بزرگی از آن را برای ما تامین کند.

2. ویتامین C: ماهی سرشار از ویتامین C است. کارشناسان تغذیه ویتامین C را مهم‌ترین ویتامین مورد نیاز برای تقویت پوست می‌دانند. این ویتامین یک آنتی‌اکسیدان قدرتمند است که نقش مهمی در تولید پروتئین کلاژن دارد. کلاژن برای حفظ قابلیت ارتجاعی پوست و همچنین تقویت مو دارای اهمیت فراوانی است. ویتامین C به‌ فراوانی در اپیدرم (لایه‌ی بیرونی پوست) و درم (لایه‌ی داخلی پوست) وجود دارد.

3. ویتامین K: ماهی دارای مقدار زیادی ویتامین K است که یک آنتی‌اکسیدان‌ مهم برای پوست محسوب می‌شود. این ویتامین در التیام زخم‌، کوفتگی‌ها، کبودی‌های پوستی و ورم بسیار دارای مهم است. ویتامین K باعث رفع تیرگی پوست و همچنین جلوگیری از چروک شدن آن می‌شود. ویتامین K به گردش خون در پوست سر کمک می‌کند و به این طریق باعث بهبود رشد و تقویت موها می‌شود.

4. ویتامین E: ویتامین E یک ویتامین محلول در چربی است که می‌توان توسط منابع غذایی نیاز بدن به آن را تامین نمود. این ماده نیز یکی از مهم‌ترین ویتامین‌های مورد نیاز برای مراقبت از پوست است که مقادیر زیادی از آن در ماهی وجود دارد. ویتامین Eبه نوعی نقش یک مانع را برای تاثیر آلودگی در بدن دارند و می‌تواند به‌عنوان یک ماده جهت مبارزه با سرطان مورد استفاده قرار گیرد.

این ویتامین تاثیر زیادی در محافظت از پوست در مقابل نور خورشید دارد و به همین دلیل نیز تامین آن برای بدن ضروری است. این ویتامین در کاهش صدمات ناشی از تابش اشعه‌های فرابنفش خورشید نیز نقش دارد؛ این موضوع به پیشگیری از بروز چین‌وچروک و لکه‌های تیره کمک می‌کند. ویتامین E باعث برطرف شدن التهابات پوستی و همچنین تقویت ریشه مو می‌شود.

5. روی: شما می‌توانید بخش اعظمی از روی مورد نیاز برای بدنتان را توسط ماهی تامین کنید. ازجمله مهم‌ترین خواص روی برای پوست می‌توان به تنظیم التهاب، تولید سلول‌های پوستی و فولیکولی جدید و سلامت کلی پوست و مو اشاره کرد. کمبود روی اثرات منفی بسیاری دارد که مهم‌ترین تاثیر بد آن مربوط به ایجاد التهاب پوستی می‌شود.

روی درواقع یک ماده معدنی بسیار مهم برای تقویت پوست و مو محسوب می‌شود که کمک زیادی به بهبود زخم‌ها و بافت‌های آسیب‌دیده می‌کند. این ماده معدنی برای محافظت از پوست در مقابل اشعه‌های مضر خورشید مفید است. روی همچنین می‌تواند با بروز آکنه مبارزه کرده و تولید چربی در پوست تنظیم کند. این ماده معدنی اثرات بسیار مثبتی روی موهای شما نیز دارد.

6. پروتئین: تامین پروتئین سالم برای داشتن پوست و موهایی شاداب بسیار مؤثر است. غذاهای دریایی به‌عنوان بهترین منبع جهت تامین پروتئین‌های سالم مورد نیاز بدن به‌حساب می‌آیند. پروتئین ماهی با دارا بودن مقادیر زیادی اسیدهای آمینه لیزین، گلیسین، پرولین و هیدروکسی پرولین و کلاژن تاثیر بسیار بالایی در محافظت پوست و مو دارد.

کلاژن یک پروتئین حیاتی برای بدن محسوب می‌شود که نقش مهمی در ظاهر شاداب پوست و روشن ماندن آن دارد. با افزایش سن انسان، مقدار کلاژن طبیعی در بدن کاهش پیدا می‌کند. جهت افزایش کلاژن‌سازی باید ویتامین‌ها و مواد موردنیاز را سریعا برای پوستتان تامین کنید. ماهی دارای مقدار زیادی کلاژن است که می‌تواند نیاز پوست شما را برطرف کند. کلاژن در سه لایه پوست وجود دارد و باعث حفظ حالت ارتجاعی و تقویت پوست می‌شود.

 

coconut oil

 

روغن نارگیل

استفاده از روغن نارگیل یکی دیگر از بهترین روش‌های ممکن جهت سفیدسازی پوست محسوب می‌شود که بسیاری افراد آن را تجربه می‌کنند. روغن نارگیل یکی از معروف‌ترین روغن‌های مورد استفاده توسط مردم جهت زیبایی و محافظت از پوست است. این روغن به دلیل داشتن خواص آنتی اکسیدان فراوان و ویتامین ای باعث کاهش چین و چروک‌های پوستی و جوان تر شدن پوست می‌گردد و همینطور به علت داشتن مقادیر بالای پروئین برای پوست مفید است.

طبق تحقیقات انجام شده بر روی روغن نارگیل محققان پی بردند این روغن با داشتن SPF 8 می‌تواند به عنوان یک ضد آفتاب طبیعی عمل کرده و احتمال آفتاب سوختگی را تا حد زیادی کاهش دهد و همینطور در صورت ایجاد سوختگی و کدر شدن پوست آن را در دراز مدت بهبود می‌دهد. درواقع استفاده از روغن نارگیل می‌تواند به‌عنوان بهترین روش برای مراقبت از پوست شناخته شود.

 

ماست

استفاده از لبنیات تاثیرات مثبت بسیاری بر سلامتی انسان دارد؛ ماست یکی از خوراکی‌های بسیار مفید برای سلامت پوست است که با خاصیت رطوبت‌رسانی خود موجب افزایش شادابی و روشن شدن پوست می‌شود.

از نظر تغذیه‌ای، ماست ماده غذایی مفیدی محسوب می‌شود که سرشار از پروتئین و برخی انواع ویتامین ب است. املاح موجود در ماست بسیار زیاد بوده و در عوض، میزان چربی آن با میزان چربی شیری که ماست از آن تهیه شده برابر می‌باشد. ماست نیز مانند بقیه لبنیات‌ها منبع بسیار خوب کلسیم، فسفر، اسید پانتوتنیک و روی است. روی موجود ماست می‌تواند به بهبود زخم‌ها و بافت‌های آسیب‌دیده کمک کند.

 

بهترین راه‌ها برای سفید شدن پوست

 

خواب کافی

بنا به اعتقاد بسیاری از کارشناسان و متخصصان خواب کافی می‌تواند بهترین روش برای مراقبت از پوست باشد. وقتی در خواب هستید متابولیسم یا سوخت و ساز بد‌‌ن پایین می‌آید‌‌؛ این اتفاق باعث می‌شود ایجاد‌‌ راد‌‌یکال‌های آزاد‌‌ زیانبار پوست کاهش پیدا کند. در طول شب شما دیگر در معرض پرتوهای مضر خورشیدی و یا آلودگی‌های مختلف قرار ندارید؛ درنتیجه طی این زمان پوست شما جهت بازسازی فرصت کافی پیدا می‌کند.

اولین نکته‌ای که قبل خوابیدن در شب باید به آن توجه کنید، آن است که هیچ‌گاه با صورتی کثیف و سرشار از آلودگی به سراغ خواب نروید. قبل از خواب حتما صورت خود را به خوبی بشویید و تمام محصولات آرایشی که از آن‌ها استفاده کرده‌اید پاک کنید. بهترین مدت زمان برای خوابیدن بین 7 تا 9 ساعت است.

توجه داشته باشید اگر از این میزان کمتر و یا بیشتر بخوابید متابولیسم بدن شما با اختلال مواجه شده و این اختلالات ممکن است به شکل ناراحتی‌های مختلف در پوست شما نمایان شوند.

توجه داشته باشید هورمون رشد که یکی از مهم‌ترین هورمون‌های بدن است،

طی مدتی که خواب هستید در بدن تولید می‌شود. این هورمون نقش مهمی در ترمیم پوست، ساخت کلاژن و رشد موها دارد.

کمبود خواب باعث ایجاد اختلال در روند تولید هورمون رشد شده و تاثیرات مخربی را بر روی پوست شما ایجاد می‌کند؛ ازجمله مخرب‌ترین این تاثیرات می‌توان به از دست رفتن شادابی پوست، ایجاد چین‌وچروک صورت و همچنین ایجاد سیاهی در پوست دور چشم اشاره کرد. طبق تحقیقات صورت گرفته حتی حالت خواب نیز می‌تواند بر سلامت پوست شما تاثیرگذار باشد.

اگر روی پوست خود بخوابید مانع از گردش خون در آن می‌شوید؛ این موضوع می‌تواند باعث بروز پیری زودرس شود. طبق نظر کارشناسان بهترین حالت، خوابیدن به پشت است؛ در این حالت پوست شما تحت فشار قرار ندارد و خون می‌تواند به خوبی در زیر پوست جریان داشته باشد.

جهت حداکثر آب‌رسانی و تقویت پوست، می‌توانید قبل از خواب از مرطوب‌کننده‌های مناسب و معتبر استفاده کرده و بدین طریق به بازسازی بهتر پوست خود کمک کنید.

 

آب کافی

نوشیدن آب می‌تواند کمک زیادی به حفظ سلامتی و شادابی پوست شما بکند. فواید آب برای پوست بسیار زیاد است که در ادامه به برخی از مهم‌ترین آن‌ها اشاره خواهیم داشت:

1. نوشیدن آب کافی در طول روز باعث حفظ رطوبت پوست شما شده و از ایجاد چروک و خطوط مختلف بر روی پوسستان جلوگیری می‌کند؛ مقدار آب مورد نیاز برای حفظ سلامت پوست می‌تواند متغیر باشد؛ اما کارشناسان عموما نوشیدن روزانه 8 الی 12 لیوان آب را جهت حفظ سلامت پوست پیشنهاد می‌کنند.

2. آب کافی ضمن حفظ رطوب پوست بدنتان، باعث افزایش خاصیت ارتجاعی پوست شده و شادابی خاصی را به آن اعطا می‌کند.

3. توجه داشته باشید نوشیدن آب کافی باعث حداکثر کارایی دستگاه گوارش شما می‌شود؛ اگر دستگاه گوارش شما به بهترین شکل ممکن کار کند، آن‌گاه تمام مواد مضر و غیرمفید بدن دفع شده و این مواد خطرناک تاثیری بر سلامت پوست شما نخواهند گذاشت.

آب فقط به صورت نوشیدنی نیست که تاثیر مهمی در سلامتی پوست شما دارد، بلکه شما با دوش گرفتن نیز می‌توانید از آثار مثبت این مایع حیاتی روی پوستتان بهره ببرید. ازجمله مهم‌ترین تاثیرات مثبت دوش گرفتن و استحمام می‌توان به این موارد اشاره داشت:

1. با دوش گرفتن و استفاده از صابون‌های مناسب می‌توانید چربی‌های مخرب پوست خود را از بین ببرید. این چربی‌ها می‌توانند راه نفوذ پوست را ببندند و باعث ایجاد جوش و آکنه روی پوست شوند. طبق نظر بسیاری از کارشناسان دوش آب سرد می‌تواند بسیار موثرتر از دوش آب گرم باشد. با یک دوش خوب می‌توانید پوست خود را از خطراتی مانند التهاب، جوش و آکنه نجات دهید.

2. دوش گرفتن با آب خنک بهترین روش برای مراقبت از پوست سر محسوب می‌شود. درواقع با استحمام بسیاری از چربی‌های مخرب و آلودگی‌های مختلف موجود در سر از بین رفته و ریشه موها می‌توانند بهتر تغذیه شوند.

برای برطرف کردن سیاهی دور چشم و خشکی پوست صورتتان می‌توانید در کنار ماسک‌های تقویت‌کننده مختلف از کمپرسور آب سرد نیز استفاده کنید. درواقع آب خنک ضمن کاهش دمای پوست باعث رفع التهاب پوستی و همچنین برطرف کردن پف زیر چشم می‌شود. اگر لایه سطحی پوستتان آسیب دیده و دارای ترک‌های زیادی است، با استفاده از بخار آب می‌توانید تا حد زیادی پوست خود را ترمیم کرده و از ایجاد ترک‌های مختلف روی آن جلوگیری کنید.

بدون شک با توجه به بی‌ضرر بودن آب و تاثیرات مثبت مهمی که این ماده حیاتی بر سلامت انسان دارد، می‌توان استفاده از آب را نیز در لیست بهترین روش برای مراقبت از پوست قرار داد.

 

آرامش و نداشتن استرس

وجود آرامش و نداشتن استرس می‌تواند تاثیر مثبت زیادی روی سفیدی و سلامت پوست شما داشته باشد. درواقع افزایش هورمون‌هایی مانند کورتیزول و آدرنالین سبب بروز ناراحتی‌های مختلف جسمی و پوستی می‌شوند. در ادامه به برخی از تاثیرات منفی استرس روی پوست اشاره خواهیم داشت:

1. آکنه و جوش: طبق تحقیقات کارشناسان، قرارگیری در معرض استرس به شکل طولانی مستقیما بر ایجاد بیماری‌های پوستی و اگزما تاثیر می‌گذارد. درواقع آزاد شدن هورمون‌های مخصوص استرس باعث ایجاد اختلالات هورمونی در بدن می‌شود. یکی از هورمون‌هایی که افزایش آن به‌شدت بر سلامت پوست تاثیرگذار است، هورمون کورتیزول است. درحقیقت افزایش کورتیزول باعث ایجاد اختلال در عملکرد طبیعی فلور روده می‌شود؛ از آنجایی که فلور روده تاثیر بسزایی بر سلامت پوست دارد، برهم خوردن عملکرد آن موجب ایجاد ناراحتی‌های پوستی مختلف، ازجمله : آکنه و جوش می‌شود.

2. چین و چروک: افزایش کورتیزول که یکی از عوارض استرس بر بدن است، باعث ایجاد چین و چروک پوست نیز می‌شود. با افزایش کورتیزول، وزن بدن به شکل جدی دستخوش تغییر می‌شود، فشار خون افزایش پیدا می‌کند و روند کلاژن‌سازی با مشکل روبه‌رو شده و کاهش پیدا می‌کند. با کاهش کلاژن، پوست خاصیت ارتجاعی خود را از دست داده و دچار پیری زودرس می‌شود. درنتیجه استرس بدین طریق می‌تواند تاثیر زیادی بر ایجاد چین و چروک روی پوست داشته باشد.

3. کهیر: همانطورکه پیش‌تر ذکر کردیم استرس باعث ایجاد اختلال در عملکرد روده می‌شود. قرارگیری مستمر در معرض استرس موجب ازبین رفتن باکتری‌های مفید روده شده و باکتری‌های مضر جایگزین آن‌ها می‌شوند. درواقع با ازبین رفتن باکتری‌های مفید روده سلامتی پوست به خطر افتاده و درنتیجه شاهد ایجاد کهیر روی پوست خواهیم بود.

4. خشکی پوست: اکثر افرادی که پیوسته در معرض استرس قرار دارند به عارضه خشکی پوست مبتلا می‌شوند. درواقع نوشیدن آب تاثیر زیادی در آبرسانی پوست و حفظ رطوبت آن دارد. افرادی که در معرض استرس قرار دارند، معمولا میل کمتری به نوشیدن آب دارند. این افراد ضمن عدم نوشیدن آب، به سمت نوشیدنی‌هایی مانند قهوه و نوشابه رفته و با مصرف آن‌ها پوست خود را بیشتر در معرض خطر قرار می‌دهند. عدم نوشیدن آب یعنی عدم آبرسانی به پوست که خشکی آن را در پی خواهد داشت.

5. عفونت پوستی: قرارگیری پیوسته در معرض استرس باعث از بین رفتن محافظ طبیعی پوست می‌شود؛ با از بین رفتن محافظ، پوست شما عملا هیچ‌گونه مقاومتی در مقابل عوامل بیماری‌زا ندارد و با عفونت مواجه خواهد شد. ازجمله دیگر عوارض‌ها و بیماری‌های پوستی که با از بین رفتن لایه محافظ ایجاد می‌شوند، می‌توان به بروز قارچ‌ها، سوختگی‌های سطحی، لکه‌ها و علائم پیری اشاره کرد.

6. سیاهی پوست زیر چشم: وجود استرس و نگرانی‌های دائمی موجب اختلال در سیستم خواب شما می‌شود. با کاهش کیفیت خواب پوست و چشم شما ظاهری خسته به خود گرفته و سیاه می‌شوند. تنها راه‌حل برطرف شدن این مشکل عبور از مشکلات روحی و روانی و همچنین ایجاد آرامش درونی است.

 

با توجه به مطالبی که ذکر شد، کاهش استرس و رسیدن به آرامش می‌تواند تاثیر مستقیم بر سلامت پوست شما داشته باشد.

درواقع استفاده از کرم‌ها و محصولات دارویی، مداوایی موقتی بر سلامت پوست محسوب می‌شوند؛ اگر آرامش نداشته باشید و از فضای پراسترس خارج نشوید، مشکلات پوستی و عارضه‌های جسمی پیوسته با شما خواهند بود و برطرف نمی‌شوند.

 

ورزش کردن

ورزش کردن نیز می‌تواند به‌عنوان بهترین روش برای مراقبت از پوست شناخته شود. با ورزش می‌توان به شکل بسیار مثبتی از پیری زودرس و ایجاد چین و چروک پوستی جلوگیری کرد.

با ورزش کردن چربی‌های مضر و اضافی زیر پوستی از بین رفته و شما دارای پوستی سالم و شاداب خواهید بود. ورزش همچنین باعث افزایش جریان خود در پوست شده و بدین طریق مواد مغذی به شکل بهتری پوست را تغذیه می‌کنند. طبق تحقیقات کارشناسان، ورزش همچنین مواد مخرب و سمی پوست را نابود کرده و بدین طریق به حفظ سلامت پوست کمک می‌کند.

با ورزش پوست شما جوان می‌شود؛ درواقع ورزش کردن موجب افزایش تولید کلاژن پوست شده و با افزایش کلاژن پوست شما جوان‌تر به‌نظر خواهد رسید.

ورزش کردن باعث کاهش استرس شده و بدین طریق ترشح هورمون‌های استرس را کاهش می‌دهد. با کاهش ترشح هورمون‌های استرسی، دیگر شاهد پیامدهای خطرناک استرس روی پوست خود نخواهیم بود.

افرادی که ورزش می‌کنند دارای پوست شفاف‌تر و روشن‌تری بوده و در مقابل بیماری‌های پوستی مانند جوش، آکنه و التهاب مقاوم‌تر هستند.

 

بهترین راه‌ها برای محافظت از پوست

راه‌های بسیار زیادی برای محافظت پوست وجود دارند که با رعایت آن‌ها می‌توانید تا حد زیادی به محافظت پوست خود کمک کنید. در ادامه سعی داریم برخی از مهم‌ترین و بهترین روش‌ های مراقبت از پوست را ذکر کنیم.

1. پاکسازی پوست: شتشوی پیوسته پوست و حفظ تمیزی آن می‌تواند به‌عنوان بهترین روش برای مراقبت از پوست شناخته شود. بعد از یک روز سخت و قرارگیری در معرض آلودگی‌های مختلف، باید حتما پوست خود را با محصولات بهداشتی معتبر و باکیفیت بشویید.

درواقع با شتسشوی پوست و صورت خود بسیاری از آلودگی‌ها و چربی‌های مضر را از بین برده و بدین طریق از ایجاد ناراحتی‌های پوستی مانند: جوش، آکنه و التهاب جلوگیری کرده‌اید.

خانم‌ها باید توجه داشته باشند که قبل از خواب حتما مواد آرایشی روی پوست صورت خود را پاک کرده و اجازه دهند تا پوست بتواند به‌راحتی هوا جذب کند.

درواقع با شستشوی صورت و تمیزی آن به بازسازی پوست خود تا حد زیادی کمک می‌کنید. شما همچنین می‌توانید با مشورت از متخصصان پوست، بهترین روش‌های ممکن جهت پاکسازی پوستتان را امتحان کرده و بدین طریق به حفظ شادابی پوست خود کمک بسیار زیادی کنید.

2. استفاده از ضدآفتاب مناسب: استفاده از کرم‌های ضدآفتاب مناسب می‌تواند تا حد بسیار زیادی به محافظت پوست شما در برابر اشعه‌های مضر نور خورشید کمک کند. طبق تحقیقات کارشناسان پوست قرار گرفتن در معرض نور خورشید یکی از اصلی‌ترین دلایل ایجاد چین و چروک روی پوست است.

به کمک یک کرم ضدآفتاب خوب و معتبر می‌توانید از بسیاری از مشکلات پوستی جلوگیری کنید.

توجه داشته باشید که برای استفاده از کرم‌های ضدآفتاب، محصولاتی مناسب و برندهایی معتبر را انتخاب کنید. استفاده از کرم‌های غیرمعتبر و نامناسب اثراتی خطرناک روی پوست شما خواهد داشت. همچنین حتما کرم ضدآفتابی را انتخاب کنید که با پوست شما سازگار بوده و مناسب با نوع آن (خشک یا چرب) باشد.

3. لایه‌برداری پوست: این روش را می‌‌توان به‌عنوان بهترین راه برای جوانسازی پوست محسوب کرد که پوستی زیبا و شفاف را برای شما به ارمغان می‌آورد. پوست شما دارای مقدار زیادی سلول مرده، چربی و آلودگی‌های مختلف است که ممکن است باعث ایجاد التهاب و ناراحتی‌های گوناگون روی آن شود.

شما با لایه‌برداری پوست می‌توانید بخشی بزرگی از سلول‌های مرده و چربی‌های مخرب را از بین ببرید.

راه‌های مختلفی برای لایه‌برداری پوست وجود دارد؛ یکی از این روش‌ها استفاده از کرم‌های لایه‌بردار است. توجه داشته باشید در هنگام استفاده از کرم‌های لایه‌بردار، برندهایی معتبر و همچنین محصولاتی سازگار با پوست خود را انتخاب کنید. یکی دیگر از روش‌های لایه‌برداری پوست انجام میکرودرم است. انجام میکرودرم باید زیرنظر متخصصان با تجربه و حرفه‌ای انجام شود تا تاثیراتی منفی روی پوست شما ایجاد نکند.

4. رژیم غذایی درست: استفاده از یک رژیم غذایی مناسب می‌تواند کمک بزرگی به حفظ سلامتی پوست شما بکند. شما با استفاده از غذاهایی سالم که تامین‌کننده انواع ویتامین‌های مورد نیاز برای پوست هستند می‌توانید پوستی سالم و جوان را برای خود به ارمغان بیاورید.

سعی کنید از غذاهایی استفاده کنید که موجب افزایش کلاژن‌سازی پوست شوند. افزایش کلاژن پوست موجب حفط خاصیت ارتجاعی پوست شده و از پیری زودرس پوست جلوگیری می‌کند.

ازجمله بهترین خوراکی‌هایی که می‌توانند کمک زیادی به حفظ شادابی پوست شما بکنند می‌توان به ماهی، انواع میوه‌ها و آجیل اشاره کرد.

5. وسایل آرایشی خود را پیوسته تمیز کنید: یکی دیگر از مهم‌ترین موضوعاتی که خانم‌ها باید حتما به آن توجه داشته باشند استفاده از محصولات آرایشی تمیز هنگام آرایش کردن است.

قبل از استفاده مواد آرایشی حتما برس‌ها و اسفنج‌های خود را پاک کنید. در صورت عدم پاکسازی این لوازم، آلودگی‌های قبلی روی این محصولات و همچنین چربی‌‌های آن‌ها می‌توانند صدمات جدی به پوست وارد کنند. ازجمله مهم‌ترین ناراحتی‌هایی که به‌دنبال استفاده از لوازم آلوده در پوست شما ایجاد می‌شوند می‌توان به ایجاد جوش، آکنه و التهاب اشاره کرد.

6. کرم‌های تقویت‌کننده: استفاده از کرم‌های تقویت‌کننده را نیز می‌توان به‌عنوان بهترین راه برای جوانسازی پوست درنظر گرفت.

کرم‌های تقویت‌کننده ضمن آبرسانی به پوست باعث محافظت از آن در مقابل آلودگی‌های مختلف می‌شود. آبرسانی به پوست باعث افزایش کلاژن‌سازی پوست شده و خاصیت ارتجاعی پوست را حفظ می‌کند؛ حفظ خاصیت ارتجاعی پوست باعث جوانسازی پوست شده و از پیری زودرس آن جلوگیری می‌کند.

این کرم‌ها همچنین می‌توانند به‌عنوان یک لایه محافظ در مقابل آلودگی‌ها عمل کرده و بدین طریق از ایجاد ناراحتی‌های پوست مختلف جلوگیری کنند. توجه داشته باشید برای استفاده از کرم‌های تقویت‌کننده حتما از برندهای معتبر و محصولات متناسب با پوست خود استفاده کنید.

 

بهترین کرم‌های مرطوب‌ کننده و نرم ‌کننده پوست

با توجه به سیل عظیم محصولات مختلف بهداشتی، به خصوص کرم‌های مرطوب‌کننده، انتخاب بهترین محصول کاری دشوار به‌حساب می‌آید. در ادامه برخی از پرفروش‌ترین و محبوب‌ترین کرم‌های مرطوب‌کننده موجود در بازار را به شما معرفی خواهیم کرد.

 

کرم مرطوب کننده دست و صورت لافارر مدل آب رسان

 • مناسب برای: پوست معمولی و مختلط
 • حجم: 75 میلی‌لیتر

 

کرم مرطوب‌کننده لافارر یکی از بهترین کرم‌های مرطوب کننده موجود در بازار است که بعد از عرضه تبدیل به یکی از پرفروش‌ترین محصولات آرایشی و بهداشتی بازار شد.

کرم مرطوب‌کننده لافارر قادر به رطوبت‌رسانی عمقی پوست، کاهش سرعت روندی پیری و محافظت از پوست در مقابل رادیکال‌های آزاد مضر است.

این محصول برای پوست‌های معمولی و مختلط تولید شده است. سازندگان برای تولید کرم لافارر از عصاره گیاهان بابونه، گل همیشه بهار و آلوئه ورا استفاده کردند. در این محصول از روغن زیتون و روغن بادام نیز جهت احیای نرمی، لطافت پوست و رطوبت‌رسانی طولانی مدت استفاده شده است. در این کرم از مواد کومدوژن و براق‌کننده استفاده نشده است. این کرم دارای ویتامین E و C بوده و به بازسازی پوست کمک شایانی می‌کند.

 

کرم مرطوب کننده کامان مدل Oil pluse

 • مناسب برای: پوست حساس، پوست خشک و پوست معمولی
 • حجم: 400 میلی‌لیتر 

 

کرم oil pluse کامان محصولی عالی جهت تغذیه و مراقبت از پوست‌های معمولی و خشک دست و صورت به حساب می‌آید که می‌تواند تا حد زیادی به حفظ رطوبت و بازسازی لایه محافظ پوست کمک کند.

این محصول با ترکیبات خاص خود قادر است از پوست در برابر رادیکال‌های آزاد و عوامل تسریع‌کننده پیری پوست محافظت کند. این کرم از ایجاد چربی روی پوست شما جلوگیری کرده و مانع از ایجاد جوش و آکنه در پوست می‌شود. این محصول دارای ماندگاری بالای روی پوست بوده و باعث حفظ لطافت و نرمی پوست می‌شود.

ازجمله خواص مثبت کرم مرطوب‌کننده کامان مدل Oil pluse می‌توان به این موارد اشاره کرد: تاثیر بسیار مثبت روی پوست‌های خشک و حفظ رطوبت، جذب بالا، سریع با آبرسانی عالی و ایجاد لایه محافظ بر پوست در مقابل آلودگی‌های مختلف.

 

کرم مرطوب‌کننده کیووی

 • مناسب برای: پوست خشک و حساس
 • وزن: 250 گرم

 

کرم مرطوب‌کننده کیووی یکی دیگر از بهترین محصولات آرایشی و بهداشتی موجود در بازار است که پس از عرضه بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

کیووی جزو برترین برندهای تولیدکننده محصولات آرایشی در جهان است که محصولات مراقبت از پوست آن آوازه زیادی دارد. کرم کیووی دارای خاصیت مرطوب‌کنندگی بالایی است و به همین دلیل نیز کاملا برای پوست‌های خشک مناسب است.

این محصول همچنین دارای خاصیت ترمیم‌کنندگی بالایی است که می‌تواند تا حد زیادی به بازسازی پوست شما کمک می‌کند؛ به دلیل همین خاصیت بازسازی می‌توان از این محصول برای نواحی آسیب‌دیده پوست مانند نواحی زیر آرنج و روی زانو استفاده کرد.

ازجمله دیگر خواص مثبت کرم کیووی می‌توان به این موارد اشاره کرد: درمان پوست‌های خشک و پوسته‌پوسته، خارش‌های زمستانی، ایکتیوز، گزروزیس، آسیب‌های حاصل از آفتاب، درماتیت، اگزمای آتوپیک و اگزمای اطفال.

 

کرم مرطوب‌کننده ژوت مدل هیدرا اکتیو

 • مناسب برای: انواع پوست
 • حجم: 120 میلی‌لیتر

 

کرم مرطوب‌کننده ژوت مدل هیدرا اکتیو از دیگر بهترین محصولات مرطوب‌کننده موجود در بازار است که برای انواع پوست‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این محصول سرعت جذب بالایی دارد و می‌تواند تا عمق پوست شما نفوذ کند. ازجمله مهم‌ترین ترکیباتی که در این کرم مورد استفاده قرار گرفته است می‌توان به شی باتر، دکسپنتنول، روغن زیتون، ویتامین E و آلوئه ورا اشاره کرد که همگی خاصیتی ضد التهابی و تسکین دهنده دارند.

کرم هیدرا اکتیو باعث افزایش جذب آب در پوست شده و همچنین به‌عنوان یک لایه محافظ در پوست عمل می‌کند.

از آنجایی که در این کرم هیچ‌گونه چربی و پارابن وجود ندارند، می‌توان از آن برای انواع پوست‌ها استفاده کرد.

 

بهترین کرم‌های لایه ‌بردار برای سفید شدن پوست

استفاده از کرم‌های لایه‌بردار بنا به اعتقاد بسیاری از افراد به‌عنوان بهترین راه برای جوانسازی پوست محسوب می‌شود؛ کرم‌های لایه‌بردار زیادی در بازار وجود دارند که با استفاده از آن‌ها می‌توانید پوستی لطیف و شاداب را برای خود به‌ ارمغان بیاورید. توجه داشته باشید با توجه به گستردگی بازار کرم‌های تقویت‌کننده پوست، محصولات فراوانی وجود دارند که تاثیرات مخربی روی پوستتان دارند و باعث بروز بیماری‌های مختلف پوستی می‌شوند.

حتما قبل از خرید محصول موردنظرتان از کیفیت و اصالت برند آن اطمینان حاصل کنید. در ادامه قصد داریم جهت کمک هرچه بیشتر، برخی از بهترین کرم‌های لایه بردار پوست را به شما معرفی کنیم.

 

کرم لایه بردار سینره ده درصد AHA

 • مناسب برای: انواع پوست
 • حجم: 40 میلی‌لیتر

 

سینره جزو برترین برندهای تولیدکننده کرم‌های تقویت‌کننده پوست است که با محصولات عالی‌اش توجه مصرف‌کنندگان زیادی را به سمت خود جلب کرده است؛ یکی از محصولات پرفروش این برند، کرم لایه بردار سینره ده درصد AHA است که با بهره‌گیری از اسیدهای میوه باعث لایه‌ برداری ملایم پوست و روشن‌تر شدن آن می‌شود.

این کرم از مانع تجمع سلول‌های مرده و فرسوده روی پوست می‌شود و از ایجاد جوش‌های سرسفید و سرسیاه جلوگیری می‌کند.

کرم لایه بردار سینره چگونه سلول‌های مرده را از پوست جدا می‌کند؟ این محصول به دلیل نفوذپذیری بالایی که دارد در داخل لایه شاخی پوست نفوذ کرده و اتصالات بین سلولی آن را سست می‌کند؛ سست شدن اتصالات بین سلولی باعث می‌شود سلول‌های کهنه و فرسوده پوست از آن جدا شوند.

این محصول با توجه به سازوکار ذکر شده با از بین بردن سلول‌های مرده باعث نوسازی پوست و افزایش سرعت ساخت کلاژن و الاستین در آن می‌شود.

افزایش کلاژن پوست منجربه حفظ خاصیت ارتجاعی پوست شده و مانع از ایجاد چین و چروک روی آن می‌شود؛ درنتیجه کرم لایه بردار سینره ده درصد AHA تاثیر مستقیمی بر جوانسازی پوست نیز دارد. این کرم همچنین با از بین بردن چربی‌های مخرب پوستی، مانع از ایجاد جوش و آکنه روی پوست می‌شود.

 

کرم لایه بردار نئودرم مدل Renewal AHA 13%

 • مناسب برای: انواع پوست
 • حجم: 50 میلی‌لیتر

 

کرم لایه بردار نئودرم مدل Renewal AHA 13% یکی دیگر از بهترین کرم‌های لایه بردار پوست موجود در بازار است که مصرف‌کنندگان زیادی را به سمت خود جذب کرده است.

این محصول یک لایه‌بردار طبیعی قدرتمند است که می‌تواند با از بین بردن سلول‌های آسیب دیده و فرسوده، پوستی زیبا و روشن را به شما هدیه دهد.

کرم Renewal به‌واسطه آلفا هیدروکسی اسیدها (اسیدهای طبیعی میوه و شـیر)، ویتامین‌های A، E و آلفابیزابولول قادر است لایه‌های سطحی پوست را با ملایمت پاکسازی کند. این محصول ضمن لایه‌برداری، باعث افزایش رطوبت، شفافیت و نرمی پوست شما می‌شود.

در ترکیب کرم Renewal به‌هیچ عنوان پارابن وجود ندارد؛ پارابن درواقع یک ماده شیمیایی برای جلوگیری از ایجاد باکتری در محصول و افزایش طول عمر آن است که برای پوست کاملا مضر است. درواقع نبود پارابن در این کرم تا حد زیادی پوست شما را از حساسیت‌های مختلف نجات می‌دهد.

 

کرم لایه بردار سی گل مدل 2in1

 • مناسب برای: انواع پوست
 • حجم: 50 میلی لیتر

 

کرم لایه بردار سی گل مدل 2in1 را نیز می‌توان جزو بهترین محصولات لایه بردار پوست به‌حساب آورد که با قدرت لایه‌برداری عالی و پاک‌کنندگی محشر خود، مورد استقبال بسیاری از مصرف‌کنندگان قرار گرفت.

همانگونه که تاکنون متوجه شدید اساس کار کرم‌های لایه‌بردار، از بین بردن لایه‌های فرسوده پوست بدون ایجاد حساسیت روی آن است؛ کرم سی گل مدل 2in1 به بهترین شکل ممکن قادر به انجام این کار است. این محصول در ترکیب خود دارای AHA، دکسپنتانول، مواد پاک‌کننده و پاک‌کننده‌های فیزیکی است.

با این محصول قادر هستید به طور همزمان به لایه‌برداری فیزیکی و پاکسازی پوست خود بپردازید.

جهت حداکثر بهره‌وری از این محصول، باید صورت خود را ابتدا با آب ولرم بشویید؛ سپس باید کرم را در سرتاسر صورت قرار داده (به غیر از دور چشم‌ها) و به مدت یک دقیقه پوست خود را ماساژ دهید.

بعد از ماساژ، باید صورت خود را با آب سرد بشویید و آن را خشک کنید. اگر هنگام استفاده از این محصول دستورالعمل ذکر شده را عینا به طور مداوم انجام دهید، تاثیرات مثبت آن را روی پوست خود حتما مشاهده خواهید کرد.

بهترین زمان جهت استفاده از این محصول، در حمام است؛ زیرا در این زمان منافذ پوست شما کاملا باز بوده و این کرم قادر است جهت پاکسازی به عمیق‌ترین لایه‌های پوست نفوذ کند.

برخی از مصرف‌کنندگان بعد از استفاده این محصول، اعلام کردند حساسیت‌هایی روی پوست آن‌ها ایجاد شده است؛ درنتیجه قبل از خریداری کرم لایه بردار سی گل مدل 2in1، حتما با یک متخصص پوست مشورت کنید.

 

کرم لایه بردار هیدرودرم مدل AHA

 • مناسب برای: انواع پوست
 • حجم: 50 میلی‌لیتر

 

کرم لایه بردار هیدرودرم مدل AHA یکی دیگر از محصولات عالی تولیدی برای پوست است که می‌تواند به‌عنوان بهترین راه برای جوانسازی پوست نیز شناخته شود. این محصول نیز مانند دیگر کرم‌های لایه‌بردار، سلول‌های مرده و فرسوده پوست را از بین برده و بدین طریق باعث افزایش شفافیت و روشن شدن پوست می‌شود.

در ترکیب کرم AHAویتامین Eوجود دارد که به‌عنوان یک آنتی‌اکسیدان باعث خنثی شدن اثرات رادیکال‌های آزاد شده و بدین طریق از تاثیر مخرب آن‌ها روی پوست جلوگیری می‌کند.

برخی از لایه‌بردارهای پوست باعث ایجاد التهاب پوستی می‌شوند؛ کرم لایه بردار هیدرودرم مدل AHA با دارا بودن روغن کالاندولا در ترکیب خود، از ایجاد مشکل التهاب روی پوست جلوگیری می‌کند. این روغن همچنین با خاصیت آنتی باکتریال خود باعث التیام و ترمیم پوست می‌شود.

کرم AHA با داشتن آسکوربیل پالمیتات در ترکیب خود، به افزایش تولید کلاژن پوست بسیار کمک می‌کند. افزایش کلاژن پوست باعث حفظ خاصیت ارتجاعی آن شده و مانع از ایجاد چین‌وچروک‌های پوستی با افزایش سن می‌شود. این کرم باید هرشب با یک پاک‌کننده ملایم روی پوست قرار گیرد؛ سپس صبح روز بعد باید صورت خود را با پنبه و آب ولرم شسشو دهید. توجه داشته باشید قبل از استفاده از این محصول یا هر کرم لایه‌بردار دیگر، حتما با یک متخصص پوست مشورت کنید تا شاهد تاثیر مخرب روی پوست خود نباشید.

معمولا هنگام استفاده از کرم‌های لایه‌بردار، باید از یک کرم ضدآفتاب نیز استفاده کنید تا پوست شما در مقابل اشعه‌های مضر خورشید بی‌دفاع نباشد.

 


هم اکنون تماشا کنید 🔴

نظرات

captcha Refresh
مشاهده نظرات (0)
rtyddrt75667