بیوگرافی و تاریخچهبازیگرانبهترین فیلم و سریال بازیگران

بهترین فیلم های ناصر ملک مطیعی【10 مورد + امتیاز IMDb و Rotten】

ناصر ملک مطیعی یکی از بازیگران و کارگردانان برجستهٔ سینمای ایران بود که به مدت چند دهه در صنعت سینما و تلویزیون فعالیت داشت. بهترین فیلم های ناصر ملک مطیعی بیش از ۲۰۰ فیلم، سریال و تئاتر را شامل می‌شود که به عنوان بازیگر، کارگردان و تهیه‌کنندهٔ در آن‌ها حضور داشته است.

نگاهی به برترین فیلم های ناصر ملک مطیعی

ناصر ملک مطیعی یکی از بازیگران و کارگردانان برجستهٔ سینمای ایران است که در طول دورهٔ فعالیتش در این صنعت، توانسته است با آثاری درخشان و بازیگری برجسته، جایگاه خود را در تاریخ سینمای ایران به دست آورد.

در این مقاله از تایم سیتی به بررسی بهترین فیلم‌های ناصر ملک مطیعی پرداخته‌ایم که با داشتن داستان‌های جذاب و بازیگری برجسته توانسته‌اند جایگاه ویژه‌ای در دل مخاطبان قرار گیرند و جایگاه خود را در تاریخ سینمای ایران به دست آورند.

بیوگرافی ناصر ملک مطیعی

ناصر ملک مطیعی، بازیگر و کارگردان ایرانی، پیش از انقلاب فعالیت هنری خود را شروع کرد. وی در تاریخ ۸ فروردین ۱۳۰۹ در تهران متولد شد و دیپلم رشتهٔ تربیت بدنی از دانشسرای عالی تهران را دریافت کرد. در ابتدا به عنوان معلم ورزش در دبستان‌های تهران کار کرد و پس از ورود به صنعت سینما، به فعالیت در تئاتر از سال ۱۳۳۵ و دوبلهٔ فیلم از سال ۱۳۳۸ نیز پرداخت.

او پس از انقلاب، همچون بسیاری از هنرمندان دیگر به دلیل شرایط سیاسی، فعالیت هنری خود را ادامه نداد و تنها در دو فیلم بازی کرد. پس از انقلاب و تا زمان درگذشتش، در حوزه‌های شیرینی‌فروشی و مشاور املاک فعالیت داشت.

پیشنهاد کاربران تایم سیتی:  بیوگرافی بازیگران سریال تاخیر در عدالت 【زمان پخش + عکس】

علاوه بر فیلم‌های عامّه‌پسند ایرانی، ناصر ملک مطیعی در بعضی از فیلم‌های دیگر فیلم‌سازان مشهور ایرانی همچون علی حاتمی، زکریا هاشمی، مسعود کیمیایی، رضا میرلوحی و هوشنگ کاووسی بازی کرد.

در گذشت ناصر ملک مطیعی

در تاریخ ۳۱ اردیبهشت ۱۳۹۷، ناصر ملک‌مطیعی به دلیل مشکلات تنفسی و کلیوی در بیمارستان آتیه تهران بستری شد. متأسفانه، چند روز بعد در تاریخ ۴ خرداد ۱۳۹۷ و در سن ۸۸ سالگی درگذشت. پیکر این هنرمند بزرگ، در روز بعد با حضور جمع کثیری از اهالی سینما و مردم از مقابل خانهٔ سینمای ایران تشییع و در قطعه هنرمندانِ بهشت زهرا در کنار آرامگاه محمدعلی فردین به خاک سپرده شد.

بهترین فیلم های ناصر ملک مطیعی ؛ نقش نگار

نقش نگار (1397)

فرزاد بدون هماهنگی با پدرش، قصد ازدواج با “نگار” را دارد. پدر او به صورت موقت، برای برگزاری مراسم خواستگاری، رضایت خود را اعلام می‌کند. اما گذشته “نگار” باعث می‌شود که همه چیز دچار تغییر شود. ملک مطیعی بعد از گذشت چندین سال در این فیلم به ایفای نقش پرداخت.

بهترین فیلم های ناصر ملک مطیعی ؛ دو مرد خشن (1357)

دو مرد خشن (1357)

رئیس پلیس وظیفه‌شناس به نام “کمال”، پس از مرگ همکارش “جمال” در مواجهه با تبهکاران، از پسر و همسر او به نام‌های “مراد” و “زینب” مراقبت می‌کند. در سال‌های نوجوانی، “مراد” به همراه گروهی قاچاقچی به رهبری “عبدالله” همکاری می‌کند، اما به طور همزمان با “عبدالله” به مخالفت می‌پردازد. با توطئه “عبدالله”، “مراد” به اتهام قتل نمایندگان کارگر، دستگیر و به حبس ابد محکوم می‌شود.

بهترین فیلم های ناصر ملک مطیعی ؛ چلچراغ (1355)

چلچراغ (1355)

تعدادی از کارکنان معدن به اعتصاب پرداخته‌اند. “ابراهیم”، نماینده کارگران، به دلیل تهدیدات کارفرما، مجبور به امضای یک قرارداد می‌شود که باعث تنگ شدن حقوق و شرایط کارگران می‌شود. ابراهیم به دلیل شرم و احساس گناه، خود را به حلق آویزی می‌اندازد و همسر و فرزندانش “اصلان” و “سلیم” را ناچار به ترک دیار می‌کند. آنها به سوی جنوب حرکت می‌کنند.

بهترین فیلم های ناصر ملک مطیعی ؛ عبور از مرز زندگی (1354)

عبور از مرز زندگی (1354)

“امیر” پس از گذراندن شش سال در حبس و تبعید، آزاد می‌شود و به دنبال خواننده‌ای به نام “مینا” می‌رود که فرزندی به نام “مهرداد” دارد. “امیر” با “مینا” ازدواج می‌کند و سعی در پیدا کردن کار دارد.

برادرش، “جمشید” به دو تن از افرادش دستور می‌دهد تا فرزند جواهر فروشی را با اتومبیل شبیه به “امیر” و با استفاده از سلاحی شبیه سلاحی که “امیر” شش سال قبل از آن استفاده کرد، به قتل برسانند و جواهرها را بربایند. در همین حین، “جمشید” برادرش را به همکاری دعوت می‌کند، اما او این پیشنهاد را نمی‌پذیرد.

پیشنهاد کاربران تایم سیتی:  بیوگرافی بازیگران سریال کره ای ضربان قلب - Heartbeat 【زمان پخش + عکس】

بهترین فیلم های ناصر ملک مطیعی ؛ چهارراه حوادث (1333)

چهارراه حوادث (1333)

“فرید” پس از اینکه دختر مورد علاقه‌اش، جوان و پولدار، به عنوان همسرش را انتخاب می‌کند، برای کسب درآمد بیشتر وارد دنیای دسته‌ی “سلیم” و همکارانش می‌شود و به سرقت می‌پردازد. اما در طول یکی از دزدی‌ها، پلیس وارد ماجرا می‌شود و “فرید” در حالی که به همراه دختری به نام “هما” فرار می‌کند، با او برخورد می‌کند. “هما” که خودش نیز فراری از واقعیت‌های تلخ است، “فرید” را به زندگی امیدوار باز می‌گرداند و او را به راه درست هدایت می‌کند.

بهترین فیلم های ناصر ملک مطیعی ؛ ولگرد (۱۳۳۱)

ولگرد (۱۳۳۱)

“ناصر” و “پروین” زندگی ساده و خوشی دارند و نوزادی کامل‌تر خوشبختیشان را به ارمغان می‌آورد، اما بدخواهان “ناصر” را به سمت انحطاط سوق می‌دهند و او به گونه‌ای سقوط می‌کند که با وجود علاقه و پیوندش به خانواده، نمی‌تواند به راه بازگشتی فکر کند.

پس از هفده سال سرگردانی و تحمل رنج‌ها و شکنجه‌های بسیار، اتفاقی او را بار دیگر در کنار همسر و دخترش قرار می‌دهد. چهره “ناصر” کاملاً تغییر کرده است، اما “پروین” او را هنوز شناسایی می‌کند و آن‌ها یک بار دیگر به سوی زندگی تازه‌ای رو به رشد حرکت می‌کنند.

بهترین فیلم های ناصر ملک مطیعی ؛ دشمن زن (۱۳۳۷)

دشمن زن (۱۳۳۷)

پدر “ویدا” به دلیل قصد داشتن برای ازدواج دخترش با مرد پیر و ثروتمند، او را از پانسیون شبانه‌روزی خارج می‌کند. اما وقتی دختر از قصد پدر خود آگاه می‌شود، از خانه فرار می‌کند و مجدداً به پانسیون بازمی‌گردد و از مدیر پانسیون و همچنین معلم جوان زبان انگلیسی تقاضای کمک می‌کند.

بهترین فیلم های ناصر ملک مطیعی ؛ آس و پاس (۱۳۴۰)

آس و پاس (۱۳۴۰)

یک کارمند ساده که خودش را بیمه عمر کرده است، ناگهان ناپدید می‌شود و بعد از مدتی به عنوان برادر دوقلوی خود ظاهر می‌شود تا بتواند پس از دریافت حق بیمه عمر با همسرش زندگی آرامی را در شهر دیگری آغاز کند.

پیشنهاد کاربران تایم سیتی:  بیوگرافی بازیگران سریال زخم کاری ۲ : بازگشت 【زمان پخش + عکس】

بهترین فیلم های ناصر ملک مطیعی ؛ کلاه مخملی (1341)

کلاه مخملی (1341)

جاهلي کلاه مخملی پس از آزادی از زندان، عهد می‌کند که دیگر به کارهای خلاف نپردازد و آدم سربلندی باشد. اما دوستان نابابش با صحنه‌سازی، او را به جرم حمل مواد مخدر متهم می‌کنند تا خودشان را نجات دهند. “جاهلي کلاه مخملی” فرار می‌کند و به یک روستای پرت پناه می‌برد و به دلیل شباهتی که با یک جوان روستایی دارد، با او اشتباه گرفته می‌شود. جوان روستایی به دلیل این شباهت، مورد تعقیب قرار می‌گیرد و دستگیر می‌شود.

در ادامه، “جاهلي کلاه مخملی” به دختر کدخدا دل‌بازی می‌کند و با گرفتن گروهی بزهکار که قصد تصاحب اموال کدخدا را دارند، آن‌ها را به دام می‌اندازد و پس از روشن شدن واقعیت، تبرئه می‌شود و با دختر کدخدا ازدواج می‌کند. همچنین، جوان روستایی نیز پس از آزادی از زندان، با دختر محبوب خود به عقد می‌نشیند.

بهترین فیلم های ناصر ملک مطیعی ؛قیصر (1348)

قیصر (1348)

در داستان، برادران آب‌منگل به نام منصور فاطی را هتک حرمت می‌کنند که پس از نوشتن نامه‌ای به مادر و دایی‌اش، خودکشی می‌کند. فرمان، برادر بزرگ فاطی، پس از آگاهی از این موضوع، به دکان آب‌منگل می‌رود و با برادران آب‌منگل روبرو می‌شود ولی به دلیل عدم استفاده از چاقو، جنگی رخ نمی‌دهد. برادران آب‌منگل، رحیم و کریم، به قصد انتقام، قیصر برادر کوچک فرمان را می‌کشند. در پایان، قیصر به‌همراه ننه مشهدی و نامزدش به مشهد می‌روند. بعد از بازگشت، در مراسم تشییع جنازه مادرش، منصور را در ایستگاه راه‌آهن پیدا کرده و با چاقو می‌کشد و در نهایت توسط پلیس دستگیر می‌شود.

جمع‌بندی

ناصر ملک مطیعی با بازیگری و کارگردانی‌هایش، موفق به خلق آثاری شده است که تاکنون همچنان در صنعت سینمای ایران جایگاه ویژه‌ای دارند. فیلم‌هایی مانند «عبور از مرز زندگی»، «قیصر»، «آقا مهدی وارد می‌شود» تنها بخشی از آثار برجستهٔ او هستند که همچنان مورد توجه مخاطبان قرار دارند.

به عنوان یکی از نقاط قوت سینمای ایران، اعمال ناصر ملک مطیعی همواره مورد توجه بوده و نشان داده است که با توانایی و استعدادی که دارد، می‌تواند آثاری خارق‌العاده در تاریخ سینمای ایران ایجاد کند. نظر شما درباره این بازیگر برجسته قدیمی چیست؟

بیشتر بخوانید:

به این مطلب چه امتیازی میدی؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا