این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد تایم سیتی کاملا محفوظ می باشد

بهترین فیلم های جیمز کامرون [ 10 فیلم برتر جیمز کامرون ]

جیمز کامرون یک کارگردان و فیلم‌نامه‌نویس متولد سال 1954 در کشور کانادا است که به‌عنوان یکی از خلاق‌ترین فیلم‌سازان سینما شناخته می‌شود. 

کامرون در طول کارنامه هنری‌اش آثار فوق‌العاده‌ای را خلق کرده است که بیشتر آن‌ها تا ابد در تاریخ سینما ماندگار خواهند بود. 

طی این مطلب می‌خواهیم به معرفی بهترین فیلم های جیمز کامرون بپردازیم. با تایم‌سیتی همراه باشید. 

 

بهترین فیلم های جیمز کامرون در یک نگاه کوتاه 

 

  • نابودگر 2: روز داوری
  • بیگانه‌ها
  • نابودگر
  • تایتانیک
  • آواتار
  • ورطه
  • دروغ‌های حقیقی
  • بیگانه‌ها در عمق
  • اشباح غوطه‌ور
  • پیرانا 2: تخم‌ریزی

 

نابودگر 2: روز داوری - Terminator 2: Judgement Day

 

نابودگر 2: روز داوری - Terminator 2: Judgement Day  

مجموعه فیلم‌های نابودگر جزو محبوب‌ترین فیلم‌های تاریخ سینما محسوب می‌شوند؛ اما بدون شک فیلم نابودگر 2: روز داوری (Terminator 2: Judgement Day) را باید موفق‌ترین و بهترین فیلم این مجموعه دانست که در سال 1991 اکران شد. وظیفه کارگردانی، تهیه‌کنندگی و نویسندگی این فیلم برعهده جیمز کامرون قرار داشت؛ البته ویلیام ویشر در امر نویسندگی به کامرون کمک کرد. 

فیلم نابودگر 2: روز داوری پس از اکران تحسین گسترده منتقدان را به همراه داشت و نمرات بالایی را کسب کرد. منتقدان این فیلم را به دلیل بازی درخشان گروه بازیگری، کارگردانی قدرتمند و پایان‌بندی عالی مورد تحسین قرار دادند. 

این فیلم طی مراسم اسکار در شش رشته نامزد دریافت جایزه شده بود که درنهایت در چهار بخش بهترین گریم، بهترین صداگذاری، بهترین تدوین صدا و بهترین جلوه‌های بصری موفق به کسب این جایزه شد. 

فیلم نابودگر 2: روز داوری در گیشه عملکرد خارق‌العاده‌ای داشت و توانست مخاطبان زیادی را به سمت سالن‌های سینما روانه کند. این فیلم با بودجه تولید 100 میلیون دلاری‌اش، حدود 520 میلیون دلار فروش کرد. 

ازجمله بازیگرانی که در این فیلم به ایفای نقش پرداختند می‌توان به آرنولد شوارتزنگر، لیندا همیلتون، رابرت پاتریک، ادوارد فرلانگ، جو مورتن، ارل بوئن، دان لیک و مایکل بین اشاره کرد. 

خلاصه داستان این فیلم بدین شرح است: در قسمت دوم، هدف اصلی جان کانر است. اسکای‌نت، نابودگر مدل تی-1000 را به گذشته می‌فرستد. این بار نیز نیروی مقاومت انسانی مأمور دیگری را برای حفاظت او به گذشته می‌فرستد و او کسی نیست جز یک نابودگر دیگر از مدل تی-101 که توسط خود جان کانر در 2029 برنامه‌ریزی شده ‌است که زندگی خودش را در گذشته از خطرات در مقابل ربات اسکای‌نت محافظت کند.

 


بیگانه‌ها – Aliens

 

بیگانه‌ها – Aliens 

بیگانه‌ها (Aliens) یکی از بهترین فیلم های جیمز کامرون به شمار می‌آید که در سال 1986 اکران شد. جیمز کامزون وظیفه کارگردانی و نویسندگی این فیلم را برعهده داشت. گیل آن هارد، دیوید گیلر و والتر هیل نیز تهیه‌کنندگان این فیلم بودند. 

فیلم بیگانه‌ها با دیدگاه‌های مثبت منتقدان مواجه شد و توانست مورد تحسین آن‌ها قرار بگیرد. منتقدان از این فیلم در زمینه‌های عملکرد گروه بازیگری، جلوه‌های ویژه و فیلم‌نامه تمجید کرد. 

فیلم بیگانه‌ها طی مراسم اسکار در هفت بخش نامزد دریافت جایزه شده بود که درنهایت در دو بخش بهترین تدوین صدا و بهترین جلوه‌های بصری موفق شد این جایزه را کسب کند. این فیلم طی مراسم گلدن گلوب تنها در بخش بهترین بازیگر زن فیلم درام برای بازی سیگورنی ویور نامزد دریافت جایزه شده بود که موفق به کسب آن نشد. 

فیلم بیگانه‌ها نسبت به بودجه تولیدش فروش بسیار خوبی را گیشه تجربه کرد و توانست سود خوبی را برای سازندگانش به ارمغان بیاورد. این فیلم که با بودجه 18 میلیون دلاری تولید شده بود، حدود 131 میلیون دلار در باکس‌آفیس فروش کرد. 

ازجمله مهم‌ترین بازیگرانی که در این فیلم حضور داشتند می‌توان به سیگورنی ویور، بیل پاکستون، مایکل بین، لانس هنریکسن و پل رایزر اشاره کرد. 

خلاصه داستان فیلم بیگانه‌ها بدین شرح است: 57 سال از زمانی که الن ریپلی برای نخستین بار با موجودات بیگانه روبه‌رو شده می‌گذرد و سفینه نجات حامل وی که او را در حالت خلسه در خود نگه می‌داشت، به‌صورت سرگردان در فضا چرخان است. روی کره زمین هیچ‌کس داستان وی راجع‌به وجود آدم فضایی در سیاره LV-426 را باور نمی‌کند. اداره‌ای که با نام کمپانی شناخته می‌شود، گروهی را مأمور می‌کند تا به LV-426 بروند و صحت این مطالب را بررسی کنند. بعد از مدتی تمامی ارتباطات با گروه فرستاده‌ شده قطع می‌شود و کمپانی، الن ریپلی و گروهی از سربازان بسیار حرفه‌ای را برای بررسی و نجات گروه قبلی به LV-426 می‌فرستد. 

 

 


نابودگر - The Terminator

 

نابودگر - The Terminator 

آغاز مسیر موفقیت‌آمیز مجموعه فیلم‌های نابودگر با فیلم نخست این مجموعه رقم خورد که در سال 1984 اکران شد. وظیفه کارگردانی و نویسندگی این فیلم برعهده جیمز کامرون قرار داشت. گیل آن هرد در امر نویسندگی کامرون را همراهی کرد. آن هرد علاوه‌بر نویسندگی، به‌عنوان تهیه‌کننده نیز در این پروژه همکاری داشت. 

فیلم نابودگر نمرات بسیار خوبی دریاف کرد و توانست نظرات مثبت منتقدان را به سمت خود جلب کند. منتقدان این فیلم را به دلیل فیلم‌نامه قدرتمند، داستان جذاب و بازی درخشان گروه بازیگری مورد تحسین قرار دادند. 

فیلم نابودگر در گیشه نیز عملکرد درخشان را از خوبی برجای گذاشت و به موفقیت تجاری بزرگی دست پیدا کرد. این فیلم با بودجه تولید 6.4 میلیون دلاری‌اش حدود 78 میلیون دلار فروش کرد. آرنولد شوارتزنگر، مایکل بین، لیندا همیلتون، پل وینفیلد، ارل بوئن، لانس هنریکسن و ماریان مولرلایلی ازجمله بازیگرانی هستند که در این فیلم به ایفای نقش پرداختند. 

خلاصه داستان فیلم نابودگر بدین شرح است: فیلم طی صحنه‌های اولیه مخاطب را به سال 2029 می‌برد؛ دورانی که در میان جنگ هسته‌ای، ماشین‌ها و روبات‌ها کنترل زمین را به دست گرفته‌اند و مشغول از بین بردن آخرین انسان‌های باقی‌مانده هستند. نابودگر که یک سایبورگ یا ربات انسان‌نما است، به سال 1984 فرستاده می‌شود تا یک زن جوان به نام سارا کانر را که مادر جان کانر ناجی بشریت در جدال با روبات‌ها خواهد بود بکشد. به دنبال او نیروهای انسان‌ها نیز یک جنگجوی جوان را به اسم کایل ریس می‌فرستند تا از سارا کانر در مقابل نابودگر دفاع کند. 

 


تایتانیک – Titanic

 

تایتانیک – Titanic 

تایتانیک (Titanic) نیز بدون شک سزاوار حضور در لیست بهترین فیلم های جیمز کامرون است. جیمز کامرون وظیفه کارگردانی، تهیه‌کنندگی و نویسندگی این فیلم را برعهده داشت. البته جان لاندو در امر تهیه‌کنندگی کامرون را همراهی کرد. 

منتقدان از فیلم تایتانیک به‌عنوان یکی از بهترین فیلم‌های تاریخ سینما یاد کرده‌اند و نمرات خارق‌العاده‌ای را به آن اعطا کردند. این فیلم در زمینه‌های بازیگری، کارگردانی، فیلم‌نامه و جلوه‌های بصری با تحسین منتقدان مواجه شد. 

فیلم تایتانیک طی مراسم اسکار در 14 بخش نامزد دریافت جایزه شده بود که در 11 رشته ازجمله بهترین فیلم، بهترین کارگردانی و بهترین بازیگر نقش اول زن برای بازی کیت وینسلت توانست جایزه اسکار را کسب کند. این فیلم طی مراسم گلدن گلوب در هشت بخش نامزد دریافت جایزه بود که در چهار رشته بهترین کارگردانی، بهترین فیلم درام، بهترین ترانه و بهترین موسیقی موفق به کسب این جایزه شد. 

لئوناردو دی‌کاپریو، کیت وینسلت، بیلی زین، فرانسیس فیشر، ویکتور گاربر، کتی بیتس، گلوریا استوارت، بیل پکستون، دنی نوچی و ران دوناکی ازجمله بازیگرانی هستند که در فیلم تایتانیک حضور داشتند. 

خلاصه داستان این فیلم بدین شرح است: داستان فیلم در قالب خاطره‌ یک زن سالخورده نشان داده می‌شود. این فیلم راجع‌به دختری 17 ساله به نام رز و پسری جوان به نام جک است. رز یک دختر از قشر مالی بالای جامعه است که باید با مردی از قشر خود به نام کال ازدواج کند. رز هیچ علاقه‌ای به کال ندارد؛ اما تنها ببه دلیل اصرارهای مادرش قصد دارد تا با او ازدواج کند. در طرف دیگر داستان، جک نقاشی از قشر پایین‌دست اجتماع است. رز به همراه کال و باقی اعضای خانواده‌اش تصمیم می‌گیرند با کشتی به آمریکا بروند. در طرف دیگر جک نیز با برنده شدن یک بازی به بلیط این کشتی دست پیدا کرده و وارد آن می‌شود. این دو در ادامه در کشتی با یکدیگر مواجه شده و عاشق هم می‌شوند.
 


آواتار – Avatar

 

آواتار – Avatar 

آواتار (Avatar) برای مدت زمان زیادی پرفروش‌ترین فیلم تاریخ سینما به‌حساب می‌آمد که درنهایت این عنوان را به فیلم انتقام‌جویان: پایان بازی واگذار کرد. جیمز کامرون به‌عنوان کارگردان، تهیه‌کننده و نویسنده در این پروژه همکاری داشت. جان لاندو در انجام وظیفه تهیه‌‌کنندگی کامرون را همراهی کرد. 

فیلم آواتار با استقبال گسترده منتقدان روبه‌رو شد و منتقدان آن را یکی از بهترین فیلم‌های تاریخ سینما توصیف کردند. فیلم آواتار در بسیاری از زمینه‌ها ازجمله جلوه‌های ویژه بصری، کارگردانی، عملکرد گروه بازیگری و فیلم‌برداری با تحسین منتقدان مواجه شد. 

فیلم آواتار طی مراسم اسکار در نه رشته (ازجمله بهترین فیلم و بهترین کارگردانی) نامزد دریافت جایزه شده بود که در سه رشته بهترین فیلم‌برداری، بهترین کارگردانی هنری و بهترین جلوه‌های ویژه توانست این جایزه را به دست بیاورد. این فیلم در مراسم گلدن گلوب در چهار رشته نامزد دریافت جایزه بود که در دو رشته بهترین فیلم درام و بهترین کارگردانی موفق به کسب این جایزه شد. 

فیلم آواتار موفقیت بزرگی را در گیشه تجربه کرد و به یکی از پرفروش‌ترین فیلم‌های تاریخ سینما تبدیل شد. این فیلم با بودجه تولید 237 میلیون دلاری‌اش حدود 2.790 میلیارد دلار فروش کرد. سم ورثینگتون، زویی سالدانیا، استیون لانگ، میشل رودریگز و سیگورنی ویور ازجمله مهم‌ترین بازیگرانی هستند که در این فیلم حضور داشتند. 

خلاصه داستان این فیلم بدین شرح است: زمینی‌ها برای تصرف منابع غنی سیاره پندورا و رسیدن به سنگ آنابتانیوم، ترتیب یک حمله نظامی به این سیاره را داده‌اند؛ این حمله نظامی می‌تواند باعث نابودی محیط زیست و خانه اهالی این سیاره (که با نام ناوی‌ها شناخته می‌شوند) شود. 

 

 


ورطه - The Abyss

 

ورطه - The Abyss 

ورطه (The Abyss) یک فیلم ماجراجویانه و علمی تخیلی است که یکی از بهترین فیلم های جیمز کامرون به حساب می‌آید. کامرون به‌عنوان کارگردان و نویسنده در این فیلم حضور داشت. گیل آن هارد نیز تهیه‌کننده فیلم ورطه بود. 

فیلم ورطه واکنش‌های مختلف منتقدان را به همراه داشت؛ اما در مجموع نمرات خوبی را از سوی آن‌ها دریافت کرد. منتقدان از این فیلم در زمینه‌های فیلم‌برداری و عملکرد گروه بازیگری تمجید کردند؛ اما آن‌ها اعتقاد داشتند که سازندگان باید در نگارش فیلم‌نامه دقت بیشتری به خرج می‌دادند. 

این فیلم در بخش فروش نتوانست مطابق انتظارات سازندگانش ظاهر شود و نسبت به بودجه تولیدش فروش خوبی را تجربه نکرد. فیلم ورطه که با بودجه 70 میلیون دلاری تولید شده بود، حدود 90 میلیون دلار در باکس‌آفیس فروش کرد. ازجمله مهم‌ترین بازیگرانی که در این فیلم به ایفای نقش پرداختند می‌توان به اد هریس، مری الیزابت ماسترانتونیو و مایکل بین اشاره کرد. 

خلاصه داستان فیلم ورطه بدین شرح است: بعد از غرق شدن یک زیردریایی اتمی متعلق به کشور آمریکا در دریای کارائیب، تیم جستجو و بازیابی نیروی دریایی آمریکا همراه با خدمه یک سکوی نفتی، در رقابتی در برابر کشتی‌های روسی تلاش در یافتن و بازیابی زیردریایی غرق شده دارند. اما در اعماق دریا آ‌ن‌ها به چیزی عجبیب برخورد می‌کنند.
 


دروغ‌های حقیقی - True Lies

 

دروغ‌های حقیقی - True Lies 

دروغ‌های حقیقی (True Lies) فیلمی اکشن به کارگردانی، تهیه‌کنندگی و نویسندگی جیمز کامرون است که در سال 1994 اکران شد. استفانی آستین در انجام وظیفه تهیه‌کنندگی به کامرون کمک کرد. 

فیلم دروغ‌های حقیقی نقدهای مختلفی را دریافت کرد و نمرات متوسطی را دریافت کرد. منتقدان نسبت به شخصیت‌پردازی‌ها و روند داستان این فیلم انتقاد داشتند؛ از اما آن‌ها از صحنه‌های اکشن و بازی گروه بازیگری تمجید کردند. 

فیلم دروغ‌های حقیقی استقبال مخاطبان را به همراه داشت و توانست سود خوبی را برای سازندگانش در گیشه رقم بزند. این فیلم با بودجه تولید 100 میلیون دلاری‌اش حدود 378 میلیون دلار فروش کرد. 

از جمله بازیگرانی که در فیلم دروغ‌های حقیقی به ایفای نقش پرداختند می‌توان به آرنولد شوارتزنگر، جیمی لی کرتیس، تام آرنولد، بیل پاکستون، تیا کریر، ارت مالک، الیزا دوشکو، گرانت هسلو و چارلتون هستون اشاره کرد. 

خلاصه داستان فیلم دروغ‌های حقیقی بدین شرح است: مأمور امنیتی هری تاسکر که خانواده‌اش فکر می‌کنند فروشنده کامپیوتر است با یک گروه تروریستی درگیر می‌شود و نقشه آنان را برای نابود کردن شهرهای آمریکا ناتمام می‌گذارد.

 


بیگانه‌ها در عمق - Aliens of the Deep

 

بیگانه‌ها در عمق - Aliens of the Deep 

بیگانه‌ها در عمق (Aliens of the Deep) یک فیلم مستند به کارگردانی جیمز کامرون و استیون کوال است که در سال 2005 ساخته شد. 

در این مستند کامرون به همراه گروهی از دانشمندان ناسا و همچنین برخی از زیست‌شناسان دریایی آمریکایی، در کشتی تحقیقاتی Akademik Mstislav Keldysh به تحقیق می پردازد تا ده منافذ گرمابی را در اقیانوس اطلس و اقیانوس آرام بررسی کند.

این مستند واکنش‌های مختلف منتقدان و دانشمندان را به همراه داشت و حدود 9 میلیون دلار فروش کرد. 

 


اشباح غوطه‌ور - Ghosts of the Abyss

 

اشباح غوطه‌ور - Ghosts of the Abyss 

اشباح غوطه‌ور (Ghosts of the Abyss) یکی دیگر از مستندهای جذاب جیمز کامرون است که در سال 2003 ساخته شد. کامرون وظیفه کارگردانی و تهیه‌کنندگی این مستند تماشایی را برعهده داشت. 

کامرون در امر تهیه‌کنندگی تنها نبود و افرادی چون جان برینو، چک کامیسکی، جنیس تشجین و اندرو ویت در این امر او را همراهی کردند. جیمز کامرون در این مستند از بقایای لاشه کشتی آر ام اس تایتانیک دیدن می‌کنند. 

 


پیرانا 2: تخم‌ریزی - Piranha II: The Spawning

 

پیرانا 2: تخم‌ریزی - Piranha II: The Spawning 

پیرانا 2: تخم‌ریزی (Piranha II: The Spawning) فیلمی در ژانر وحشت است که در سال 1978 اکران و توسط جیمز کامرون کارگردانی شد. این فیلم درواقع نخستین تجربه کارگردانی کامرون به حساب می‌آید. وظیفه تهیه‌کنندگی این فیلم برعهده چاکو ون لیووان و جف شچمان قرار داشت. داستان فیلم پیرانا 2: تخم‌ریزی توسط جیمز کامرون، اوودیوی جی. آسونیتس و چارلز اگلی نوشته شد. 

فیلم پیرانا 2: تخم‌ریزی به شدت مورد انتقاد منتقدان قرار گرفت و نمرات بسیار پایینی را دریافت کرد. منتقدان داستان این فیلم را بسیار آبکی دانسته و از بازی گروه بازیگری و فیلم‌نامه این اثر انتقاد کردند. 

این فیلم در گیشه حضور چندان پرسروصدایی نداشت و با بودجه تولید 145 هزار دلاری‌اش حدود 389 هزار دلار فروش کرد. ازجمله بازیگرانی که در فیلم پیرانا: تخم‌ریزی به ایفای نقش پرداختند می‌توان به تریسیا اونیل، استیو مارشوک و لانس هنریکسن اشاره کرد. 
خلاصه داستان فیلم پیرانا 2: تخم‌ریزی بدین شرح است: یک هتل تفریحی ساحلی در کارائیب به نام هتل الیسیوم، مورد هجوم یک‌سری حیوانات دریایی قرار می‌گیرد. 


بیشتر بخوانید

بهترین فیلم‌های مریل استریپ
بهترین فیلم‌های فرانسیس فورد کاپولا
بهترین فیلم‌های کریستوفر نولان
بهترین انیمیشن های جهان

 


به این مطلب امتیاز دهید


تعداد رای: 4

نظرات

captcha Refresh
مشاهده نظرات (0)