علمیکتاب

بهترین رمان های تاریخی [ زندگینامه فرمانروایان باستانی ]

بهترین رمان های تاریخی کدام هستند؟ می‌توانم بگویم رمان‌های تاریخی، از محبوب‌ترین موارد برای دوست‌داران مطالعه هستند.

بیرون کشیدن اطلاعات تاریخی همراه با داستان‌های جذاب و خواندنی، لذت بالایی به همراه دارد.

اما امروزه کتاب‌های تاریخی بسیار زیادی وجود دارند که ممکن است چند تای آن‌ها روایتگر یک داستان، با تفاوت‌های بزرگ و عمده باشند.

بنابراین باید توجه داشته باشید که برای انتخاب رمان تاریخی، به دنبال معتبرترین رمان‌های تاریخی باشید.

بهترین رمان های تاریخی

در این مقاله ما قصد داریم این کار را برای شما عزیزان انجام دهید. در ادامه لیستی از بهترین و معتبرترین رمان‌های تاریخی را مشاهده می‌کنید.

لازم به ذکر است که در جمع‌آوری این لیست، ما وسواس زیادی به خرج داده‌ایم و با مطالعه و تحقیق فراوان، توانسته‌ایم مشهورترین آثار را جمع‌آوری نماییم.

همچنین توجه داشته باشید که شما نیز می‌توانید در تکمیل کردن این لیست با ما سهیم باشید.

تنها کافی است نام رمان تاریخی مورد علاقه‌ی خودتان را با ما به اشتراک بگذارید تا در بروزرسانی‌های جدید، آن را به لیست اضافه نماییم.

دن آرام - میخائیل شولوخوف

دن آرام – میخائیل شولوخوف

دن آرام یکی از بهترین رمان های تاریخی است که توسط میخائیل شولوخوف نوشته شد. شولوخوف برای نوشتن این کتاب 12 سال زمان صرف کرد. این اثر درواقع شاهکار این نویسنده روس به حساب می‌آید که جایزه نوبل ادبیات را برایش به ارمغان آورد. این کتاب یکی از محبوب‌ترین کتاب های تاریخ است که در ایران توسط مترجم‌های گوناگون ترجمه و منتشر شد.

داستان رمان دن آرام در دوره‌های زمانی جنگ جهانی اول و انقلاب 1917 اکتبر روسیه رخ می‌دهد. بسیاری از کتاب‌دوستان به دلیل درون‌مایه اجتماعی و تاریخی کتاب دن آرام، این اثر را با کتاب جنگ و صلح اثر تولستوی مقایسه می‌کنند. این اثر بعد از انتشار با تحسین گسترده منتقدان و طرفداران دنیای کتاب مواجه شد. منتقدان دلیل اصلی جذابیت و موفقیت این کتاب را به استفاده از لهجه محلی و اجزای شعر عامیانه کازاک‌ها در آن نسبت داده‌اند.

خلاصه داستان کتاب دن آرام بدین شرح است: گریگوری دومین فرزند و دومین پسر و آخرین پسر خانواده ملخوف ‌است. او دلباخته زن همسایه به نام آکسیانا می‌شود. آکسیانا که از شوهر تندخو و بدرفتار خود استپان آستاخوف بیزار است، متقابلا به گریگوری دل می‌بازد و با او رابطه برقرار می‌کند. وقتی پدر گریگوری به رابطه نامشروع این دو پی می‌برد به اجبار گریگوری را به ازدواج با دختری پاکدامن به نام ناتالیا وامی‌دارد؛ ولی گریگوری دل در گرو عشق آکسیانا دارد و با زن قانونی خود به سردی برخورد می‌کند. آنگاه وقت آن می‌رسد که گریگوری کار در مزرعه را رها کند و به خدمت نیروهای نظامی روسیه اعزام شود.

جنگ و صلح – لو تولستوی

جنگ و صلح – لو تولستوی

جنگ و صلح اثر لو تولستوی نیز جزو بهترین رمان های تاریخی جهان است که پس از انتشار سروصدای زیادی به پا کرد و طرفداران زیادی را به سمت خود جلب کرد. به عقیده بسیاری از کارشناسان کتاب جنگ و صلح یکی از بزرگ‌ترین و تاثیرگذارترین کتاب‌های تاریخ است که درون‌مایه غنی سیاسی و اجتماعی آن در هیچ اثر دیگری به چشم نمی‌آید.

این کتاب نخستین بار در سال 1869 منتشر شد. داستان رمان جنگ صلح در دوره جنگ‌های روسیه و فرانسه بین سال‌های 1805 تا 1814 رخ می‌دهد. بزرگ‌ترین نقطه قوت کتاب جنگ و صلح شخصیت‌پردازی فوق‌العاده آن است. این کتاب دارای شخصیت‌های بسیار زیادی است؛ اما هیچ‌کدام از آن‌ها اضافی یا مازاد نیستند. هرکدام از این شخصیت‌ها داستان را به شکل درست و منطقی هدایت می‌کنند.

بخش از کتاب جنگ و صلح بدین شرح است: رستف اسب خود را نگه داشت و می‌کوشید در چهره دشمنش نگاه کند و ببیند بر چه کسی پیروز شده است. یک پای جوان فرانسوی در رکاب گیر کرده بود و افسر بر پای دیگر بر زمین لی‌لی می‌کرد و از وحشت چشم درهم کشیده، هر لحظه منتظر ضربه دیگری بود و با چهره‌ای از وحشت درهم پیچیده از زیر به رستف فرامی‌نگریست. چهره رنگ‌پریده و به گل آغشته جوانش با آن موهای طلایی روشن و چشمان آبی کمرنگ و چال ملیحی که بر چانه داشت هیچ خصمانه نبود و با جنگ و خونریزی سازگاری نداشت. سیمای ساده‌اش بیشتر برای بگووبخند و تالار پذیرایی مناسب می‌نمود.

سلاخ‌خانه شماره پنج - کرت وانه‌گت

سلاخ‌خانه شماره پنج – کرت وانه‌گت

سلاخ‌خانه شماره پنج یکی دیگر از بهترین رمان های تاریخی است که توسط کرت وانه‌گت نوشته و در سال 1969 منتشر شد. وانه‌گت این کتاب را بر اساس تجربیات شخصی خودش در جنگ جهانی دوم درباره واقعه بمباران درسدن آلمان توسط متفقین نوشته ‌است. این کتاب یکی از تحسین‌شده‌ترین رمان‌های تاریخ است که توجه طرفداران زیادی را به سمت خود جلب کرد.

بمباران شهر درسدن آلمان بین روزهای 13 تا 15 فوریه سال 1945 رخ داد و در طی این بمباران‌های سهمگین 1300 بمب‌افکن نیروی هوایی انگلیس و آمریکا، حدود 3900 تن بمب روی این شهر ریختند. داستان کتاب سلاخ‌خانه شماره پنج نیز در همین دوره زمانی جریان دارد. این کتاب نخستین بار در ایران توسط علی اصغر بهرامی ترجمه و توسط انتشارات روشنگران و مطالعات زنان منتشر شد. (البته بعدها با ترجمه‌های مختلفی منتشر شد)

خلاصه داستان کتاب سلاخ‌خانه شماره پنج بدین شرح است: بیلی پیلگریم قهرمان داستان، در زمان خدمت خود در ارتش آمریکا در جنگ جهانی دوم، قابلیت حرکت در زمان را پیدا می‌کند و از آن لحظه به‌طور همزمان در زمین و یک سیاره دور به نام ترالفامادور زندگیش را پی می‌گیرد. او به فلسفه سرنوشت ترالفامادوری‌ها باور پیدا می‌کند. آنها قادر به دیدن محیط خود در چهار بعد هستند؛ بنابراین از تمام اتفاقات گذشته و آینده باخبرند. پس واکنش او به تمام اتفاقات ناخوشایندی که واقع می‌شود، گفتن این جمله است: بله! رسم روزگار چنین است.

بچه‌های نیمه‌شب – سلمان رشدی

بچه‌های نیمه‌شب – سلمان رشدی

بچه‌های نیمه‌شب را نیز باید جزو بهترین رمان های تاریخی دانست که توسط سلمان رشدی نوشته و درسال 1981 منتشر شد. داستان این رمان در دوره‌‌های استعمار انگلیس تا استقلال هند جریان دارد. این رمان تحسین گسترده منتقدین و کارشناسان را به همراه داشت و تبدیل به یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های زمان خود شد.

کتاب بچه‌های نیمه‌شب جوایز گوناگونی را کسب کرد که ازجمله مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به جایزه بوکر و جایزه جیمز تیت بلک مموریال اشاره کرد. در جشن سالگرد بیست و پنجمین و چهلمین سال برگزاری جایزه بوکر، در 1993 و 2008، بچه‌های نیمه‌شب جایزه بوکر بوکرها و جایزه بهترین برگزیدگان بوکر در همه زمان‌ها را برنده شد. این کتاب در ایران نخستین بار توسط مهدی سحابی ترجمه و در سال 1363 منتشر شد.

بچه‌های نیمه‌شب داستان خانواده سینایی و رویدادهایی پیش از استقلال هند و جدایی از پاکستان را روایت می‌کند و این دو خط داستانی را به شیوه‌ای داستانی و تمثیلی به هم پیوند می‌دهد. سلیم درمی‌یابد که تمام کودکانی که بین ساعت 12 نیمه‌شب و 1 بامداد 15 آگوست 1947 به دنیا آمده‌اند توانایی‌هایی خارق‌العاده دارند؛ از این رو، تلاش می‌کند تا این کودکان ناهمگون را گرد هم آورد. این گردهمایی یا به عبارت دیگر کانون بچه‌های نیمه‌شب ملغمه‌ای است از همه مسائلی که هند هفتاد و دو ملت در روزهای آغازین استقلال با آن‌ها مواجه بود. مسائلی از قبیل تفاوت‌های فرهنگی، زبانی، مذهبی و سیاسی. سلیم به عنوان رابط تله‌پاتی دست به کار می‌شود تا صدها کودکی را که هر یک در گوشه و کنار کشور هند پراکنده‌اند دور هم جمع کند و دریابد توانایی‌های ویژه هرکدام به چه دردی می‌خورد.

سینوهه، پزشک مخصوص فرعون - میکا والتاری

سینوهه، پزشک مخصوص فرعون – میکا والتاری

سینوهه، پزشک مخصوص فرعون یکی دیگر از بهترین رمان های تاریخی است که توسط نویسنده فنلاندی میکا والتاری نوشته و در سال 1945 منتشر شده است. این کتاب پس از انتشار خیلی زود تبدیل به یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های سال شد. این اثر با استقبال گسترده منتقدین نیز روبه‌رو شد.

حوادث تخیلی کتاب سینوهه، پزشک مخصوص فرعون در زمان حکومت فرعون آخناتون و آغاز سلطنت فرعون هورم هپ رخ می‌دهد. بعد از موفقیت‌های بسیار کتاب در حوزه فروش و جلب مخاطب، فیلمی نیز بر اساس آن در سال 1954 ساخته شد. این اثر در ایران توسط ذبیح‌الله منصوری ترجمه شده است.

خلاصه داستان این کتاب بدین شرح است: این داستان درباره شخصیتی است که در هنگام تولد او را در یک سبد دست باف گذاشته و به رود نیل سپرده‌اند و خانواده‌ای فقیر او را یافته و به فرزندی بزرگ می‌کنند. سینوهه در ادامه به مقام کاهنی و پزشکی (مخصوص فرعون) می‌رسد و سفرهایی را به بابل و سوریه و کناره دریای مدیترانه آغاز می‌کند. در طول این سفر با رخدادهای گوناگون روبه‌رو می‌شود. در بازگشت به مصر برای نجات مصر از حرفه پزشکی خود استفاده می‌کند. در میانه‌های داستان او به هویت راستین پدر و مادرش پی می‌برد. یکی از ویژگی‌های بارز این کتاب، توصیف دقیق نحوه زندگی و اوضاع اجتماعی کشورهای مصر، سوریه، بابل، هیتی، میتانی در دوران آخناتون است که در میان سال‌های 1334–1351 پیش از زادروز مسیح می‌زیسته ‌است.

ملت عشق – الیف شافاک

ملت عشق – الیف شافاک

رمان ملت عشق اثر الیف شافاک با درون‌مایه جذاب و سبک منحصربه‌فردش، پس از انتشار در سال 2010 به محبوبیت زیادی دست پیدا کرد. این اثر که جزو بهترین رمان های تاریخی است، به صورت همزمان به دو زبان انگلیسی و ترکی عرضه شد. ملت عشق خیلی سریع تبدیل یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های کشور ترکیه شد. این رمان تاکنون بیش از 500 بار در ترکیه تجدید چاپ شده است.

ملت عشق تحسین گسترده منتقدان و طرفداران کتاب را به همراه داشت. این کتاب به زبان فارسی نیز ترجمه و به یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های کشور تبدیل شد. نام ترکی این اثر Aşk یا همان عشق است؛ اما در ایران این کتاب با نام ملت عشق شناخته می‌شود. نام فارسی این اثر برپایه بیتی از داستان موسی و شعبان در مثنوی معنوی گرفته شده است.

خلاصه داستان اول کتاب بدین شرح است: داستان اول کتاب مربوط به الا روبینشتاین است که در بوستون آمریکا زندگی می‌کند. الا یک همسر و مادر است که همه زندگی خود را صرف خانواده کرده است. با این که همسر الا، دیوید، دندانپزشک مشهوری بود و معیشت آن‌ها در سطح ایده‌آلی قرار داشت اما عشق و صمیمیتی در میان آن‌ها نبود. الا این موضوع را پذیرفته بود و همه اولویت‌های خود را تغییر داده بود و فقط به فکر بچه‌هایش بود. اما با این حال، رابطه الا با خانواده‌اش هم چندان خوب نبود. طبق تشبیه کتاب، الا شبیه برکه بود، برکه‌ای راکد که بعد از گذشت بیست سال زندگی مشترک با همسرش، خود را بازنده این زندگی می‌بیند. سرانجام در اولین روزهای چهل سالگی تصمیم می‌گیرد از قید و بند این زندگی آزاد شود و زندگی خود را تغییر دهد.

سرخ و سیاه – استاندال

سرخ و سیاه – استاندال

سرخ و سیاه نیز یکی دیگر از بهترین رمان های تاریخی است که توسط نویسنده فرانسوی استاندال نوشته و در سال 1830 منتشر شد. البته خود استاندال طی مقدمه اشاره داشت که این کتاب را درواقع در سال 1827 نوشته شده و اندیشه خلق آن را از سال 1818 در سر داشته است.

این کتاب مورد تحسین منتقدان قرار گرفته است و یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های تاریخ محسوب می‌شود. نام این کتاب بنابرعقیده کارشناسان می‌تواند معانی مختلفی داشته باشد؛ اما در کل می‌توان دو کلمه سرخ و سیاه را مظهر دو راهی دانست که هر آینه ممکن بود در برابر خلق و خویی چون خلق و خوی ژولین سورل گشوده شود. (با خواندن رمان بهتر به فلسفه این نام‌گذاری پی خواهید برد)

خلاصه داستان این رمان بدین شرح است: استاندال از خوانندگان مشتاق روزنامه دادگاه‌ها بود؛ در شماره‌های روز 28 تا 31 دسامبر 1827، گزارش محاکمه‌ها را در این روزنامه دید که آن روزها در دادگاه جنایی ایزر، یعنی در زادگاهش، جریان داشت. حادثه‌هایی که موجب این محاکمه شد، از این قرار است: آنتوان برته پسر خانواده‌ای پیشه ور، بسیار زود به سبب تیزهوشی‌اش در نظر کشیش خود ممتاز شمرده می‌شود. کشیش او را در مدرسه علوم دینی ثبت نام می‌کند، اما دیری نمی‌گذرد که به علت ضعف مزاج از این مدرسه بیرون می‌رود. آن‌وقت، معلم سرخانه بچه‌های مردی به نام موسیو می‌شود و کمی پس از آن، با زن صاحبخانه رابطه برقرار می‌کند و به اصطلاح فاسق او می‌شود. بار دیگر به مدرسه علوم دینی می‌رود. اما اقامتش در این مدرسه، که این بار مدرسه بزرگ علوم دینی گرنوبل است، مثل اقامتش در مدرسه نخست، به درازا نمی‌کشد.

دن کیشوت - میگل سروانتس

دن کیشوت – میگل سروانتس

دن کیشوت اثر میگل سروانتس با داستان زیبا و شخصیت‌های جذابش توانسته مخاطبان زیادی را به سمت خود جذب کند. این اثر که یکی از بهترین رمان های تاریخی به حساب می‌آید، طی دو بخش و به‌ترتیب در سال‌های 1605 و 1615 منتشر شد. بسیاری از کارشناسان معتقدند کمتر کتابی مانند دن کیشوت وجود دارد که بتواند تا این حد مورد عشق و محبت ملل گوناگون قرار بگیرد.

این کتاب اکنون به زبان‌های مختلف چاپ شده و در کشورهای مختلف منتشر شده است؛ کتاب دن کیشوت بعد از انتشار در کشورهای مختلف، تبدیل به یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌ها شد. این کتاب در ایران نیز نخستین بار توسط محمد قاضی ترجمه شد و خیلی زود توانست با استقبال گسترده کتاب‌دوستان مواجه شود. دن کیشوت یکی از تاثیرگذارترین آثار تاریخ بر فرهنگ ملل مختلف به‌حساب می‌آید.

خلاصه داستان بخش اول کتاب دن کیشوت بدین شرح است: آلونسو کیشانو پنجاه ‌ساله و نه چندان ثروتمند، لاغر اندام و با صورت استخوانی، به همراه خواهرزاده‌اش، آنتونیا و خدمتکار بداخلاقش در روستای اسپانیایی لامانچا زندگی می‌کند. کیشانو در اغلب کارهایش مردی عملگراست. او نسبت به هم‌رده‌هایش در جامعه، کشیش روستا و طبقه خدمتکاران مهربان است. کیشانو برای طبقه حاکم احترام ویژه‌ای قائل است و آن‌ها را بدون چون و چرا از خود بالاتر می‌داند. او نه میلی به ثروت و مقام دارد و نه فقر آبرومندانه‌اش مایه کج‌خلقی‌اش می‌شود. باارزش‌ترین دارایی کیشانو که کتاب‌خوان و اهل تفکر است، کتاب‌هایش هستند. او تحت تاثیر کتاب‌هایش، ابتدا به آیین‌ها، ماجراها و قصه‌های شوالیه‌گری علاقه‌مند می‌شود و سپس به تدریج شیفته شوالیه‌های ماجراجویی می‌شود که دنبال ماموریتی شرافتمندانه و آرمانی هستند.

وداع با اسلحه - ارنست همینگوی

وداع با اسلحه – ارنست همینگوی

کتاب وداع با اسلحه اثر ارنست همینگوی رمانی بر پایه واقعیت است که با داستان تاثیرگذار خود بدون شک شایستگی حضور در لیست بهترین رمان های تاریخی را داراست. این کتاب که در سال 1929 منتشر شد، برپایه تجربیات واقعی همینگوی در جنگ جهانی نخست نوشته شده است.

تمام شخصیت‌های درون داستان واقعی هستند و تنها نام آن‌ها تغییر کرده است؛ به‌طور مثال شخصیت کاترین بارکلی درحقیقت پرستاری با نام اگنس ون کوروسکی بوده که در بیمارستان صلیب سرخ آمریکا در شهر میلان از همینگوی مراقبت کرد. شخصیت کیتی کانل نیز با الهام از شخصیت هلن فرگوسن خلق شده است.

رمان وداع با اسلحه یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های تاریخ است که به زبان‌‌های مختلف ترجمه و منتشر شده است. این کتاب در ایران نخستین بار توسط نجف دریا‌بندری ترجمه و توسط انتشارات نیلوفر و انتشارات علمی فرهنگی منتشر شد.

خلاصه داستان رمان وداع با اسلحه بدین شرح است: جنگ جهانی اول، که در این کتاب از گوریتسیا، شهر کوچکی در شمال تریسته، در منتهی‌الیه سرحد ایتالیا به آن نگریسته شده‌ است، چندان ترسناک به نظر نمی‌رسد و در انعکاس گنگ چند صدای توپ دوردست خلاصه می‌شود. ستوان فردریک هنری آمریکایی، که بر اثر جوانی و لاقیدی و ذوق به ورزش در ارتش ایتالیا استخدام شده ‌است، در میان آمبولانس‌های خود و تالار ناهارخوری و شراب و زن زندگی بسیار مطبوعی دارد. با نزدیک شدن تدریجی زمستان صدای توپ‌ها بسیار کمتر می‌شود و درخواست مرخصی هنری را برای تمام زمستان می‌پذیرند. هنری از این فرصت برای خوش‌گذرانی در شبه جزیره استفاده می‌کند. وقتی به جبهه برمی‌گردد، با پرستاری انگلیسی با نام کاترین بارکلی آشنا می‌شود و تظاهر به دوست داشتن او می‌کند؛ در حالی که دروغ می‌گوید.

عشق سال‌های وبا – گابریل گارسیا مارکز

عشق سال‌های وبا – گابریل گارسیا مارکز

کتاب عشق سال‌های وبا نیز جزو بهترین رمان های تاریخی جهان است که توسط گابریل گارسیا مارکز نوشته و در سال 1985 منتشر شد. این اثر با محتوای داستانی عاشقانه و زیبای خود می‌تواند پیوسته احساسات مخاطبش را تحت تاثیر قرار می‌دهد. این کتاب توانسته تحسین گسترده منتقدین را به سمت خود جلب کند. طرفداران کتاب نیز این اثر را جزو بهترین رمان های تاریخ به حساب می‌آورند.

باموفقیت زیاد این اثر، فیلمی نیز با همین نام با اقتباس از آن ساخته شد، که البته موفق نشد در بخش فروش مطابق انتظارات ظاهر شود. این فیلم توسط مایک نیوول کارگردانی شد و بازیگرانی چون خاویر باردم، جیووانا متزوجیورنو، بنجامین برت و فرناندا مونتنگرو در آن به ایفای نقش پرداختند.

خلاصه داستان کتاب عشق سال‌های وبا بدین شرح است: ماجرای این رمان در شهری تاریخی در حوزه‌ دریای کارائیب در سال‌های آخر سده‌ نوزده و سال‌های ابتدایی سده‌ بیستم میلادی در حالی که کشورهای آمریکای لاتین در آتش جنگ‌های داخلی بین احزاب نوپا پس از استقلال از امپراتوری اسپانیا می‌سوختند، رخ می‌دهد. داستان با مرگ خرمیا دوسنت آمور، عکاس قدیمی شهر، در اثر خودکشی شروع می‌شود. دکتر خوونال اوربینو، پزشک سرشناس شهر، که با دوسنت آمور رفاقت داشته و هم‌بازی شطرنج با یکدیگر بوده‌اند، ضمن انجام کارهای مربوط به صدور گواهی فوت و جواز دفن برای دوست قدیمی خود، از خلال‌ نامه‌ای که او پیش از مرگش نوشته است، پی می‌برد که خرمیا دوسنت آمور در تمام این سال‌ها معشوقه‌ای پنهان داشته است.

قلعه سفید – اورهان پاموک

قلعه سفید – اورهان پاموک

از کتاب قلعه سفید اثر اورهان پاموک نیز می‌توان به‌عنوان یکی دیگر از بهترین رمان های تاریخی جهان نام برد که ابتدا در سال 1985 در ترکیه منتشر شد. بعد از موفقیت بزرگ قلعه سفید در ترکیه، این اثر به زبان‌های مختلف ترجمه و در کشورهای گوناگون عرضه شد. این کتاب نخستین بار در ایران در سال 1395 ترجمه و منتشر شد.

رمان قلعه سفید پس از انتشار، با استقبال گسترده منتقدان و حتی مورخان مواجه شد؛ این کتاب در کنار داستان جذاب و درون‌مایه قصه‌مانندش، تاریخ رویارویی امپراطور عثمانی با اروپایی‌ها را نشان می‌دهد. پاموک با الهام از تاریخ و فرهنگ پیشینیان خود، چگونگی پیشرفت علم را در زمان قدیم به مخاطبش نشان داد. پاموک برای نوشتن داستان کتابش کاملا به سنت‌ها و باورهای فرهنگی خود وفادار بوده و به‌هیچ‌وجه از عناصر بیگانه و خارجی در روند داستان‌‌نویسی استفاده نکرده است.

خلاصه داستان رمان قلعه سفید بدین شرح است: وقایع کتاب در استانبول قرن هفدهم اتفاق می‌افتد. داستان درباره یک مرد دانشمند ایتالیایی است که قصد سفر دریایی از ونیز به ناپل را دارد، که توسط ناوگان امپراطوری عثمانی زندانی شده و به بردگی گرفته می‌شود. نخست در خطر اعدام قرار می‌گیرد اما مردی به نام استاد که شباهت زیادی به او دارد او را به عنوان برده می‌خرد. دانشمند ونیزی به استاد برای پیدا کردن ارج و قرب نزد پاشا که از نزدیکان سلطان است کمک زیادی می‌کند و در نهایت آن دو به سلطان معرفی می‌شوند تا با کمک او اسلحه آهنین قدرتمندی بسازند.

داستان دو شهر – چارلز دیکنز

داستان دو شهر – چارلز دیکنز

داستان دو شهر اثر چالز دیکنز جزو بهترین رمان های تاریخی جهان است که در سال 1859 منتشر شد و توانست با استقبال عظیم مخاطبان و منتقدان روبه‌رو شود. این رمان همراه با رمان شازده کوچولو با فروش 200 میلیون نسخه، به‌عنوان پرفروش‌ترین کتاب‌های تک جلدی تمام دوران‌ها شناخته می‌شوند. این کتاب در ایران نیز طرفداران زیادی دارد؛ رمان داستان دو شهر در ایران توسط مترجم‌های گوناگون ترجمه شده و توسط انتشارات مختلف به چاپ رسیده است.

کتاب داستان دو شهر با درون‌مایه داستانی جذاب و کاراکترهای محشرش، جایگاهی ویژه در ادبیات دارد. بدون شک باید بزرگ‌ترین نقطه قوت این اثر را به شخصیت‌پردازی فوق‌العاده آن نسبت دهیم؛ دیکنز در کتاب خود سعی کرده هر شخصیت را در جایگاه درست خود قرار دهد و به بهترین شکل ممکن از آن‌ها استفاده کند. او به‌هیچ‌وجه از شخصیت‌های اضافی و بیهوده در داستانش استفاده نکرده است. تمام کاراکترها به‌نوعی منطقی و مناسب با یکدیگر ارتباط دارند و روند اصلی داستان را شکل می‌دهند.

این رمان داستان جوانی کشاورززاده را تحت تعالیم اشرافیگرائی‌های فرانسوی در سال‌های منتهی به انقلاب و خشونت‌های انقلابیون را نسبت به اشراف سابق، در سال‌های اول انقلاب فرانسه به تصویر می‌کشد. در این جریانات ماجرای چند نفر دنبال می‌شود، از همه مهمتر چارلز دارنه، اشرافی فرانسوی سابق که علی‌رغم ذات خوبش، قربانی هیجانات ضد تبعیض انقلاب می‌شود و سیدنی کارتن، وکیلی بریتانیایی که فراری است و تلاش می‌کند زندگی ناخوشایندش را با عشق به همسر دارنه، لوسی مانه نجات دهد.

دزیره - آن ماری سلینکو

دزیره – آن ماری سلینکو

دزیره اثر آن ماری سلینکو یکی از بهترین رمان های تاریخی است که اتفاقات آن در نیمه دوم قرن هجدهم رخ می‌دهد.

درواقع این کتاب ماجرای زندگی دزیره کلاری همسر کارل چهاردهم و مادر اسکار اول را از زبان خود او بیان می‌کند. دزیره کلاری ملقب به دزیدریا، ملکه سوئد و دختر فرانسیس کلاری تاجر ابریشم و اهل مارسی بود که در هشتم نوامبر سال 1777 میلادی در فرانسه متولد شد.

داستان این کتاب به صورت خاطراتی که دزیره آن‌ها را در دفتر اهدایی از سوی پدرش یادداشت می‌کند، نوشته شده است و ماجرا از زبان اول شخص ذکر می‌شود.

کتاب دزیره به زبان‌های گوناگون ترجمه و در بسیاری از کشورها منتشر شده است؛ در ایران نیز این کتاب توسط مترجم‌های مختلف ترجمه و منتشر شده است.

خلاصه داستان رمان دزیره بدین شرح است: پس از آشنایی دزیره با ژوزف بناپارت برادر ناپلئون بناپارت و ازدواج ژوزف با ژولی، خواهر دزیره، دزیره دل به عشق ناپلئون می‌سپارد. اما ناپلئون بر خلاف قولش برای ازدواج با او در پاریس با زن دیگری ازدواج می‌کند. چند سال بعد دزیره با مردی به نام ژان باپتیست برنادوت پیوند زناشویی می‌بندد که حاصل آن پسری می‌شود به نام اسکار. از آنجا که همسرش به عنوان فرزند خوانده کارل سیزدهم و ولیعهد سوئد برگزیده می‌شود دزیره به همراه شوهرش به سوئد می‌رود. اما پس از مشاجره‌ای با ملکه سوئد، به فرانسه بازمی‌گردد. سر انجام با فوت کارل سیزدهم وی به سوئد می‌رود و تا آخر عمر آنجا می‌ماند و در استکهلم چشم از جهان فرو می‌بندد.

بیشتر بخوانید

به این مطلب چه امتیازی میدی؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا