بهترین فیلم های تاریخی جنگی پادشاهی [22 آثار حماسی بینظیر]

best history movies

یکی از لذت بخش‌ترین ژانرهای سینما، ژانر تاریخی است و از این رو ما قصد داریم لیستی از «بهترین فیلم های تاریخی» برای علاقه‌مندان به این سبک سینما آماده کنیم تا نیازی به گذراندن وقت برای پیدا کردن یک گزینه‌ی مناسب نداشته باشند.

پیش از شروع لیست بگذارید توضیحی مختصر در مورد لیست ارائه دهیم.

فهرست مطالب :

بهترین فیلم تاریخی اساطیری دنیا تا سال 2023

فیلم‌های موجود در این لیست تماما مربوط به آثار تاریخی و مربوط به قرون وُسطی هستند و اکثر آن‌ها مربوط به امپراطوری‌های قدیمی و باستانی و قهرمانان اساطیری است. بنابراین اگر به دنبال سبک‌های دیگری از ژانر تاریخی هستید، می‌توانید آن را به ما پیشنهاد دهید تا به مرور با بروزرسانی مطلب، آن را قرار دهیم.

همانند همیشه ما در تایم سیتی قصد داری با همکاری و مشارکت شما کاربران ارجمند لیست را تکمیل کنیم.
لذا اگر کمبود فیلمی را در لیست احساس می‌کنید، آن را در بخش نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

داستان شطرنج - Chess Story 2021

داستان شطرنج – Chess Story 2021

 • امتیاز درIMDb: شش و سه (6.3/10)
 • سال انتشار: 2021

فیلم «داستان شطرنج» محصول آمریکا در سال ۲۰۲۱ است. ژانر این اثر جنگی، هیجانی و درام است و کارگردانی و نویسندگی آن را فیلیپ اشتولزتل بر عهده دارد. در داستان شطرنج بازیگرانی مانند الیور مازوکی، یوهانس زیلر، الیاس گابله، به ایفای نقش پرداخته‌اند. این فیلم که از نگاه نقادانه مثبت طلقی شده و منابع این فیلم را با امتیاز 6.3 دهم در زمره بهترین فیلم های جنگی و حتی تاریخی جدید می‌دانند؛ باعث شده این فیلم جزئی از بهترین فیلم های تاریخی و جنگی قرار می‌دهد بگیرد.

کارگردان آلمانی فیلم، که سابقه کارگردانی فیلم‌هایی همچون «پزشک 2013» ، «کودک ۲۰۰۲ » و «گوته جوان در عشق ۲۰۱۰» را درکارنامه خود دارد، با ساخت این فیلم، نقطه قوت کار خودرا به نمایش گذاشت.

خلاصه داستان فیلم قصه شطرنج

فیلم تاریخی  قصه شطرنج  از آنجایی شروع  می‌شود که یک وکیل به هنگام جنگ،  به دست نازی‌ها دستگیر می‌شود و برای رهایی از شکنجه های روحی و روانی به بازی شطرنج روی ‌می‌آورد. در نهایت شطرنج زندگی او را دگرگون می‌کند. آیا پایانی خوش در انتظار او است یا نه؟

فیلم جعبه جنگ - 2023 Battlebox

فیلم جعبه جنگ – 2023 Battlebox

 • امتیاز در IMDb:  چهار و نه (4.9/10)
 • سال انتشار: 2023

نویسندگی و کارگردانی این فیلم بر عهده «کریگ مک کوری» است و صحنه های هیجان انگیز و البته دردناکش، شما را به فکر فرو برده و این فیلم  یکی از فیلم های جنگی تاریخی جدید است که آدرنالین خون را بالا خواهد برد. ژانر کلی این سینمایی، درام، تاریخی و جنگی است. جعبه جنگ در سال ۲۰۲۳ شروع به فیلمبردای شد و در نهایت در همین سال هم بر روی پرده اکران رفت. بازیگران این فیلم، مایکل سوک، جی دی، الکساندر زورن، لوسیا لام و میرا لیونگ، هستند. به این فیلم انتقاد های مثبت و گوناگونی داده شده است و همچنین اقبال کلی مردم هم به آن، مثبت و حتی برخی بینندگان این فیلم را چالش برانگیز خطاب کرده اند.

خلاصه داستان جعبه جنگ

نبرد میان مرگ و جاودانگی که سرانجام آن مشخص نیست. داستان فیلم از آنجایی شروع می‌شود  که با حمله ژاپنی‌ها، سرلشکر بریتانیایی که با تعدادی از افسران ارشدش در میان خاک و خون مانده اند باید تصمیم بگیرند که تا آخرین قطره خون بجنگند یا تسلیم  شده و در هنگ کنک به طرز تمسخرآمیزی مستعمره بریتانیا شوند. همه چیز به تصمیم آنها بستگی دارد و آنها راهی را انتخاب می‌کنند که…

فیلم نبرد سپین - Battle for Saipan 2022

فیلم نبرد سپین – Battle for Saipan 2022

 • امتیاز در IMDb: پنج و نه (5.9/10)
 • سال انتشار: 2022

فیلم نبرد سیپن به کارگردانی برندون اسلگل در سال ۲۰۲۲ ساخته شده است. این فیلم در ژانر فیلم های اکشن تاریخی و همچنین جنگی جدید است و در این فیلم بازیگرانی همچون کسپر ون دین،جنیفر ونگر، دوانی پین، ایون اوبرایان و جف فاحی به هنرمندی پرداخته اند. مشکلات یک جراح در جریان جنگ جهانی دوم، به خوبی توسط این فیلم در یک ساعت و ۳۴ دقیقه توصیف شده است. فیلم نبرد سیپن به گفته مردم، فیلمی  غمگین و دردناک است که سختی‌های جنگ را به وضوح بیان می‌کند؛ چه جنگ جهانی باشد چه جنگ‌هایی که در جهان امروزی رخ می‌دهد. این فیلم زیبا، امتیاز ۵.۹ را در سایت IMDb کسب کرده است و همچنین برای سنین بالای ۱۸ سال مناسب است.

خلاصه داستان فیلم نبرد سپین

داستان فیلم از آنجایی شروع میشود که یک جراح که در جنگ جهانی دوم به سر میبرد تصمیم  می گیرد تا در برابر نیروهای دشمن، بیمارستانی را از خطر حفظ کند. او سخت تلاش می‌کند تا اینکه… اتفاقات پیش روی او، چگونه رقم خواهد خورد و انتهای داستان او همان طور که میخواهد رخ می‌دهد؟

پادشاهی دوردست 2 - Harukanaru Daichi e Kingdom 2

پادشاهی دوردست 2 – Harukanaru Daichi e Kingdom 2

 • امتیاز در IMDb: شش و هفت (6.7/10)
 • سال انتشار: 2022

فیلم پادشاهی که تلفیق تاریخ و جنگ است و هدف زندگی و جاودانگی را بیان می‌کند، یکی از بهترین فیلم های تاریخی و جنگی محصول کشور ژاپن به کارگردانی شینسوکو ساتو می‌باشد، که در سال ۲۰۲۲ ساخته شده است. بازیگران این فیلم را اشخاصی همچون، کنتو یامازاکی، ریو یوشیزاوا، کانا هاشیموتو، نانا سینو، ماسایا کاتو تشکیل می‌دهند. فیلم پادشاهی ۲ بخش دور دست، اثرگذار ترین فیلم در زمینه جنگ و تاریخ است که اتفاقات گوناگونی را نمایش می‌دهد. پادشاهی ۲، توانست امتیاز ۷.۱ را در سایت IMDb  کسب کند که این جزئی از بالاترین و بهترین امتیازات این سایت است. این فیلم برای سنین بالای 18 سال مناسب است.

خلاصه داستان پادشاهی دوردست 2

این به داستان مرد جوانی  که در سر رویای ژنرال شدن دارد می‌پردازد؛ سرگذشت بینگ ژنگ که هدف آن رسیدن به اتحادی  بزرگ است تا بتواند مشکلاتی که ممکن است رخ دهد را کنترل کند؛ حماسه آفریدن و در تکاپوی صلح شاید هدف اصلی رویای او باشد.

فیلم مارگارت ملکه شمال - Margrete: Queen of North 2021  

فیلم مارگارت ملکه شمال – Margrete: Queen of North 2021  

 • امتیاز در IMDb: شش وشش (6.6/10)
 • سال انتشار: 2021

فیلم بین المللی «مارگرت: ملکه شمال» محصول سال ۲۰۲۱ است که در کشورهایی همچون دانمارک، سوئد، ایسلند و نروژ فیلم برداری شده است. این فیلم در ژانر بیوگرافی، درام و تاریخی توسط شارلوت سیلینگ تولید شده است. شارلوت سیلینگ دانمارکی، که با فیلم‌هایی همچون پنج مانع و گرگ پشت در، فعالیت هنری خود را آغاز کرده است، حال با این فیلم تازه ساخت، قدرت خود، در صنعت فیلم سازی را به رخ می‌کشد. تراینی دیرهولم، سورن مالینگ، مارتین هی اندرسون، جکوب افت‌برو و بجورن فلوبرگ در این سینمایی به هنرنمایی پرداخته‌اند. فیلم سلطنتی «مارگارت: ملکه شمال» که از جنگ‌های کاخ‌نشینانه خبر می‌دهد، می‌تواند شما را درگیر احساساتی همچون، غصه و شادی، جنگ و نفاق و درنهایت صلح و نابودی کند.

خلاصه داستان مارگارت: ملکه شمال

فیلم تاریخی جنگی پادشاهی برگرفته  از جنگ های کاخ نشینانه ملکه مارگارت دانمارکی در سال ۱۴۰۲ می‌باشد که وی از طریق پسرخوانده اش اریک بر کشورهایی همچون نروژ، دانمارک و سوئد فرمانروایی می‌کند؛ اما مشکل اصلی در حال شکل گیری است و مارگارت بر سر دوراهی قرار می‌گیرد که می‌تواند ثمره زندگی اش یعنی اتحاد کالمار را به نابودی بکشاند. تصمیم او چه خواهد بود؟

فیلم بازی سپتامبر: دقیقه به دقیقه - 9/11 :Minute by Minute 2021

فیلم بازی سپتامبر: دقیقه به دقیقه – 9/11 :Minute by Minute 2021

 • امتیاز در :IMDb  شش و پنج (6.5/10)
 • سال انتشار: 2021

غم و اندوهی فراوان برای سپتامبر، که  همچون ساختمانی فرو ریخت. سینمایی  ۱۱ سپتامبر« دقیقه به دقیقه» که یک فیلم تاریخی بر اساس واقعیت است؛ نگاهی تازه به حملات وحشیانه‌ای که درتاریخ ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ اتفاق افتاده است؛ می‌اندازد و با زاویه‌ای جدید به ارتباط آشفته‌ که میان خدمه پرواز، ارتش، رئیس جمهور و همچنین آتش نشانان نیویورک سیتی اتفاق افتاده است؛ نگاه می‌کند. این فیلم که در زمره ژانر جنگی و حتی تاریخی جدید است؛ اتفاقات به وقوع پیوسته را به شکل دیگری بیان می‌کند. این فیلم که در زمره ژانر جنگی و حتی تاریخی جدید است؛ اتفاقات به وقوع پیوسته را به شکل دیگری بیان می‌کند. این فیلم محصول انگلستان، در سال ۲۰۲۱، توسط پیرس گارلند ساخته و در همان سال اکران شده است. برخی از بازیگران این سریال، باب تیلور، بتی اونگ، نیدیا گونزالو و جرج دبلیو بوش، هستند.

خلاصه داستان بازی سپتامبر: دقیقه به دقیقه

عدد ۹ و ۱۱ خاطره‌‌ای دردناک در ذهن تمام مردم جهان خوانده می‌شود، حملات ۱۱ سپتامبر، سلسله ای از حملات تروریستی انتحاری در ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ است؛ که توسط گروه تروریستی القاعده در خاک ایالات متحده آمریکا اتفاق افتاد. در این حادثه ۱۹ تن از عناصر القاعده ۴ هواپیمای تجاری مسافربری را ربودند و در فاصله‌های زمانی گوناگون به برج‌های دوقلوی مرکز تجارت جهانی در نیویورک کوبیدند. نتیجه این دو برخورد، همه مسافران به همراه بسیاری در ساختمان‌ها کشته شدند. پس از گذشت سال‌ها، حالا غصه و اندوه پیش آمده را از نگاه افراد متفاوتی نظاره گر خواهیم بود.

فیلم خلبان: مبارزه برای نجات - The Pilot. a battle for survival 2022

فیلم خلبان: مبارزه برای نجات – The Pilot. a battle for survival 2022

 • امتیاز در IMDb: شش و یک (6.1/10)
 • سال انتشار: 2021

این فیلم که یک فیلم تاریخی حماسی است؛ مخصوص سنین بالای ۱۸ سال ساخته شده است و ذهن شما را به چالش خواهد کشید. این فیلم محصول سال ۲۰۲۲ در روسیه است و یکی از جدیدترین آثار در زمینه بهترین فیلم‌ های تاریخی و جنگی است. امتیاز این فیلم در سایت IMDb  شش و یک است که این موفقیت بزرگی برای این فیلم محسوب می‌شود. دنیل براچ، مکسیم املیانوف، میخائیل ایهنو، پائول اوسادچی از بازیگران این فیلم جذاب هستند و رنات داولتیاروف کارگردانی این فیلم را بر عهده دارد. این فیلم محصول کشور روسیه است و داستان مرگ و زندگی را روایت می‌کند؛ تلاش برای بقا، تلاش برای نجات یافتن زندگی و خویشتن. در نهایت چه اتفاقی خواهد افتاد؟

خلاصه داستان خلبان: مبارزه برای نجات

و اما اتفاقات تمام نشدنی برای یک سرباز در جوخه زندگی؛ داستان غمگین یک خلبان که هواپیمایش در جریان ماموریتی که در جنگ جهانی دوم دارد از کار می‌افتد. او با سختی های بسیار به هر حال موفق می‌شود هواپیمایش را به جنگلی دور افتاده برساند؛ جنگلی وهم برانگیز که خالی از درخت و حتی بته است که سراغاز درد و رنج او می‌شود. وی در آن مکان با آزمایشاتی بی رحمانه و خطرناک مواجه است که استقامت جسمانی و ذهنی او را مورد آزمایش قرار می‌دهد.

فیلم مولان - Mulan 2020

فیلم مولان – Mulan 2020

 • امتیاز در IMDb: پنج و هفت (5.7/10)
 • سال انتشار: 2020

دختران اگر بخواهند جهانی را به سلطه در می‌آورند و این شروع داستان مولان است. سینمایی محبوب در سبک تاریخی افسانه ای که میتوان گفت تمام ژانرها را دربر گرفته‌است. «مولان» محصول سال ۲۰۲۰ و کمپانی دیزنی می‌باشد؛ به کارگردانی نیکی کارو، بانوی سرشناس دیزنی و دومین بانوی کارگردانی است که  فیلمی با بودجه بیشتر از ۱۰۰ میلیون دلار، تولید می‌کند. نقطه قوت دیگر این فیلم، لی یو فی است. بازیگر نقش اول فیلم، که ۹۰% حرکات رزمی  فیلم را، خودش انجام داده‌است و تنها ۱۰ درصد آن توسط بدلکار یا جلوه های ویژه ساخته شده است؛ وی، از بین هزار نفر، کاندید این نقش شد و مهارت‌هایش در هنرهای رزمی و تسلطش به زبان انگلیسی را به نمایش گذاشت.

خلاصه داستان مولان

قصه زندگی مولان دختری باهوش، شجاع و فداکار که برای حفظ جان پدرش و همچنین امر بزرگتری همچون محافظت از کشور چین به ارتش می‌رود تا برای پیروزی کشورش بر دشمنان تلاش کند. فیلمی که با اقتباس از انیمیشن مولان ساخته شده است حال واقعیت را از زاویه و شکل دیگری نمایش می‌دهد.

فیلم ماراکار: شیر دریای عرب - Markkar: Lion of the Arabian Sea 2021

فیلم ماراکار: شیر دریای عرب – Markkar: Lion of the Arabian Sea 2021

 • امتیاز در IMDb: پنج و نه (5.9/10)
 • سال انتشار: 2021

فیلم آمیخته شده با جنگ و تاریخ و حماسه که سرگذشت ماراکار چهارم را نشان می‌دهد. این فیلم حماسی، اثری پر افتخار است که موفق به دریافت جایزه های بسیاری دربخش های مختلف همچون، بهترین فیلم، بهترین طراحی لباس و بهترین جلوه های ویژه از جشنواره ملی هندوستان شده است. فیلم ماراکار شیردریای عرب یکی از بهترین فیلم های تاریخی که شما را در فکر فرو خواهد برد. برخی از بازیگران این فیلم موهان لال، سونیل شتی، ارجون ساجا، مانجو واریر، نادومودی ونو، پراناو موهان لال هستند و کارگردانی این اثر بر عهده پریادارشیان است.

خلاصه داستان فیلم ماراکار: شیر دریای عرب

مردی که در جریان جنگ حماسی علیه پرتغال، به نمایندگی از پادشاهی کوچین، تبدیل به فرمانده نیروی دریایی قدرتمند و افسانه‌ای می‌شود. سرگذشت او در نهایت چه خواهد شد و وقایعی که برای او ممکن است رخ دهد چه خواهد بود؟

فیلم به سوی تاریکی - Into The Darkness 2021

فیلم به سوی تاریکی – Into The Darkness 2021

 • امتیاز IMDb:  شش و چهار (6.4/10)
 • سال انتشار: 2021

فیلم حماسی جنگی و همچنین درام «به سوی تاریکی» توسط آندرس رفن در سال ۲۰۲۰  در دانمارک فیلم‌برداری شد. این فیلم پس از حضور در جشنواره های بین المللی متعدد و همچنین جشنواره های داخلی موفق شد نامزد دریافت ۳ جایزه شود. داستان فیلم بر محوریت دانمارک سال ۱۹۴۰ است، حساس‌ترین فیلم و جدیدترین فیلم تاریخی که میتوان از سینمای دانمارک نام برد، قطعا همین فیلم است. از بازیگران این فیلم میتوان به جسپر کریستنسن، بودیل جورجنسن، مدس ریدر، مایرون ملویل اشاره کرد. همچنین امتیاز این فیلم در راتن تومیتوز (Rotten Tomatoes) 61 درصد بوده که این به معنای پذیرفته شدن فیلم توسط سایت و مخاطبین است.

خلاصه داستان به سوی تاریکی

قصه از جایی شروع می‌شود که  کارخانه داری دانمارکی  از اشغال وطنش توسط آلمانی‌ها منفعت برده و در این امر با آنها مشارکت می‌کند. این در حالی است که خانواده‌اش در طرف مقابل این درگیری قرار دارند و… نتیجه این خیانت بزرگ چگونه رقم خواهد خورد و نتیجه چه می‌شود؟

دریاسالار - The Admiral: Roaring Currents

دریاسالار – The Admiral: Roaring Currents

 • امتیاز در IMDb: هفت و یک  ( 7.1/10 )
 • سال انتشار: 2014

فیلم دریاسالار اثری از کارگردان کیم هان مین است که واقعه تاریخی را به تصویر می‌کشد. اگر به دنبال بهترین فیلم‌های کره‌ای باشید، در بسیاری از لیست‌های مختلف نام این فیلم سینمایی جنگی تاریخی به چشمتان می‌خورد.

این فیلم در همان سال توانست با رکورد نزدیک به 18 میلیون بیننده، رکورد فیلم آواتار را برای بیشترین بیننده و پرفروش‌ترین فیلم در کره جنوبی بزند. فیلم دریاسالار روایتی از یکی از اساطیر کره‌ای به نام دریاسالار یی سون شین را به تصویر می‌کشد. این دریاسالار توانست حرکت خارق‌العاده‌ای در نبرد میونگ نیانگ 1597 بزند و با نیروی دریایی ژاپن مقابله کند.

نقش این دریاسالار را بازیگر پیش‌کسوت و توانا چوی مین شیک بازی می‌کند که با همین نقش توانست جایزه بهترین بازیگر را از چند جشنواره همچون گرند بل دریافت کند. از دیگر بازیگران اصلی می‌توان به ریو سونگ ریونگ، چوی جین وونگ، کیم میونگ گون، جین گو، پارک بو گوم و لی جونگ هیون اشاره کرد.

این فیلم در کره جنوبی توانست رکوردهای زیادی از جمله بیشترین فروش در اولین روز اکران را بزند و همچنین اولین فیلمی بود که بیش از 14 میلیون بلیت فروخت. درنهایت فروشی بیش از 138 میلیون دلار در گیشه را کسب کرد  که خود موفقیت بسیار بزرگی به‌حساب می‌آید.

خلاصه داستان فیلم دریاسالار

فیلم حول محور نبرد میونگ نیانگ می‌چرخد که در آن یی سون شین تنها با 12 کشتی توانست در برابر ارتش دریایی ژاپن با 333 کشتی ایستادگی کند و بر آن‌ها پیروز شود. یی سون شین نه‌تنها یکی از بزرگ‌ترین دریاسالارهای دوره امپراطوری جوسئون، بلکه یکی از بزرگ‌ترین دریاسالارهای تاریخ کره به شمار می‌رود.

آخرین دوئل – The Last Duel

آخرین دوئل – The Last Duel

 • امتیاز در IMDb: هفت و چهار ( 7.4/10 )
 • سال انتشار: 2021

فیلم آخرین دوئل از ریدلی اسکات، یکی از بهترین فیلم های جنگی شمشیری به شمار می‌رود. ریدلی اسکات تا به حال کارهای بزرگی ارائه داده و دیگر فیلم او یعنی گلادیاتور، یکی از بهترین فیلم های تاریخی جهان به شمار می‌رود. فیلم آخرین دوئل بر اساس کتابی با همین نام اثری از اریک جیگر است.

بازیگران این فیلم شامل ستارگانی از جمله مت دیمون، آدام درایور، جودی کومر و بن افلک است که از میان آن‌ها جودی کومر موفق به کسب جایزه بهترین بازیگر زن در فیلم اکشن در جشنواره Critics’ Choice Super Awards شد.

بخوانید :  معرفی بهترین فیلم های IMDB که نباید تماشای آن‌ها را از دست داد

تصویربرداری فیلم از فوریه تا اکتبر 2020 به طول انجامید و در کشورهای فرانسه و ایرلند انجام شد. جالب است بدانید بن افلک و مت دیمون در تصویربرداری همکاری کرده‌اند و علاوه بر این جزو تهیه‌کنندگان فیلم به شمار می‌روند. این فیلم یکی از بهترین فیلم های خارجی سال 2021 به شمار می‌رود و سازمان National Board of Review هم این موضوع را با آوردن فیلم آخرین دوئل در لیست 10 فیلم برتر 2021، تایید کرده است.

خلاصه داستان فیلم آخرین دوئل

داستان در دوران قرون وسطی فرانسه شکل می‌گیرد که در آن سر ژان د کاروژ، شوالیه‌ای است که دوست سابقش را به چالش می‌کشد. دلیل اصلی این دعوت به دوئل، همسر ژان است که افشا می‌کند دوست ژان، ژاگ له گریس به او تجاوز کرده است. جریانات حول محور این دوئل از دید این سه شخص اصلی در فیلم بیان می‌شوند.

مرد شمالی – The Northman

مرد شمالی – The Northman

 • امتیاز در IMDb: هفت و یک ( 7.1/10 )
 • سال انتشار: 2022

مرد شمالی به طور قطع می‌تواند در صدر بهترین فیلم های تاریخی جدید قرار بگیرد. کارگردان این فیلم، رابرت اگرز، جمعی از بازیگران توانا را گرد هم آورده و با بودجه‌ای حدود 80 میلیون دلار، فیلم با کیفیتی ارائه داده است.

فیلم از روی افسانه املث (Amleth)تولید شده است و به همین خاطر می‌توان آن را جزو بهترین فیلم های افسانه ای تاریخی هم آورد. املث شاهزاده وایکینگی بود که به دنبال کشته شدن پدرش، سراغ انتقام رفت.

فیلم‌برداری مرد شمالی از آگوست تا دسامبر سال 2020 طول کشید و برای فیلم‌برداری از ایرلند شمالی و ایسلند استفاده شد. بازیگران این فیلم شامل الکساندر اسکاشگورد، نیکول کیدمن، کلیس بنگ، آنیا تیلور جوی و ایثن هاک بودند که اکثر آن‌ها در سال 2019 به عوامل فیلم پیوستند. در زمان انتشار این فیلم، بازی اسکاشگورد، نیکول کیدمن و کلیس بنگ مورد توجه و تحسین منتقدان زیادی قرار گرفت.

متاسفانه فیلم مرد شمالی فروش زیادی در گیشه نداشت؛ اما پس از انتشار نسخه خانگی آن، توانست به فروش قابل‌توجهی دست پیدا کند. اگر به فیلم های تاریخی خارجی که دارای بازیگران قوی است و بر پایه افسانه‌ها ساخته شده علاقه دارید، فیلم مرد شمالی می‌تواند انتخاب مناسبی برای شما باشد.

خلاصه داستان فیلم مرد شمالی

در هنگام نوجوانی املث، پدر او توسط عمویش کشته شده و مادرش هم توسط او ربوده می‌شود. مدت‌ها بعد که املث تبدیل به وایکینگ قدرتمندی می‌شود، پیشگویی به او عهدش را یادآوری می‌کند. عهدی که شامل نجات دادن مادرش و گرفتن انتقام پدرش از قاتل اوست.

پادشاه زن – The Woman King

پادشاه زن – The Woman King

 • امتیاز در IMDb: شِش و هفت ( 6.7/10 )
 • سال انتشار: 2022

آیا به دنبال یک فیلم سینمایی تاریخی جنگی با قهرمانان خانم هستید؟ فیلم پادشاه زن می‌تواند بهترین انتخاب برای شما باشد. نه‌تنها بیشتر نقش‌های اصلی، بلکه اکثر عوامل فیلم را هم خانم‌ها تشکیل می‌دهند. این فیلم کاری از جینا پرینس بایدوود است و تهیه‌کنندگی آن  برعهده کیثی اسکالمن، وایولا دیویس، جولیوس تنون و ماریا بلو بود.

فیلم پادشاه زن از روی داستانی از دینا استیونز و ماریا بلو ساخته شده است که در آن از روایات واقعی الهام گرفته‌اند. بازیگران اصلی این فیلم شامل وایولا دیویس، توسو امبدو، لاشانا لینچ، شیلا آتیم و هیرو فینس تیفین می‌شوند. وایولا دیویس، نقش اصلی فیلم توانست نامزد بهترین بازیگر زن در جشنواره‌های گلدن گلوب و Critics’ Choice Awards شود.

علاوه بر جایزه بهترین بازیگر زن، این فیلم نامزد جایزه در چندین دسته دیگر از جمله بهترین طراحی لباس، بهترین کارگردان و بهترین انتخاب بازیگر در جشنواره Critics’ Choice Awards شد. فیلم پادشاه زن پس از اکران با نظرات مختلفی مواجه شد. بسیاری از افراد بازی فوق‌العاده دیویس و صحنه‌های اکشن را تحسین کردند؛ اما برخی از تاریخ‌دان‌ها از سیر داستانی راضی نبودند.

خلاصه داستان فیلم پادشاه زن

داستان راجع به یکی از امپراطوری‌های آفریقاست که تنها ارتش متشکل از خانم‌ها را در آفریقا داشت. فرمانده این ارتش، ژنرال نانیشکا سعی دارد ارتشی قدرتمندتر بسازد تا به مقابله با دشمن و سیستم برده‌داری آن‌ها بایستد.

شمشیرباز - The Swordsman

شمشیرباز – The Swordsman

 • امتیاز در IMDb: شِش و هشت ( 6.8/10 )
 • سال انتشار: 2020

همان‌طور که نام این فیلم بیان می‌کند، قرار است با یکی از بهترین فیلم های شمشیری تاریخی روبه‌رو باشیم. بسیاری از ما به‌واسطه سریال‌های کره‌ای با تاریخ کره آشنا هستیم. حال با این فیلم قرار است باری دیگر به تاریخ کره جنوبی در دوران جوسئون و امپراتور گوانگهه گون سفر کنیم.

کارگردانی و فیلمنامه این اثر توسط چوی جه هون انجام شد و تهیه‌کنندگی آن را پارک آهیونگ برعهده گرفت. نقش اصلی فیلم را بازیگر محبوب کره‌ای، جانگ هیوک بازی می‌کند. اگر اهل تماشای فیلم و سریال‌های کره‌ای هم نباشید، چهره این بازیگر به‌خاطر سریال متشکرم برایتان آشنا خواهد بود. اگر به تاریخ کره جنوبی علاقه‌مند هستید، فیلم شمشیرباز می‌تواند یک فیلم تاریخی پادشاهی عالی برای شما باشد.

خلاصه داستان فیلم شمشیرباز بدین شرح است: داستان راجع به فردی به نام ته یول است که به‌عنوان یکی از بهترین شمشیربازان جوسئون به شمار می‌رود. او در سانحه‌ای تقریبا نابینا می‌شود و به دنبال آن دیگر نمی‌تواند به‌عنوان شمشیرباز و محافظ پادشاه باقی بماند. سال‌ها می‌گذرد و ته ایل که حالا با دختر نوجوانش زندگی می‌کند، مجبور می‌شود باری دیگر شمشیر به دست بگیرد تا دخترش را نجات دهد.

قرون وسطایی – Medieval

قرون وسطایی – Medieval

 • امتیاز در IMDb: پنج و نُه ( 5.9/10 )
 • سال انتشار: 2022

فیلم قرون وسطایی کاری از کارگردان چکی، پتر ژاکل است که به زبان انگلیسی تولید شده و یک فیلم سینمایی تاریخی قرون وسطی باکیفیت محسوب می‌شود. این فیلم راجع به فرمانده‌ای به نام یان ژیژکاست که این شخصیت را بن فاستر بازی کرده است. در واقع در طی فیلم قرون وسطایی می‌بینیم که یان ژیژکا کی بود و چگونه تبدیل به فرمانده معروف ارتشش شد.

نکته قابل توجه این است که فیلم قرون وسطایی از سال 2013 برنامه‌ریزی شده بود؛ ولی هر بار به دلایلی عقب افتاد. این فیلم با بودجه 500 میلیون کرون، پرهزینه‌ترین فیلم جمهوری چک تا به حال است.

جالب است بدانید کارگردان این فیلم وعده دو بازی ویدئویی را به طرفداران داده است که یکی برای گوشی‌های همراه و یکی برای کامپیوتر و کنسول‌های بازی خواهد بود. با وجود اینکه فیلم قرون وسطایی به طور جهانی مورد استقبال زیادی قرار نگرفت، توانست چهارمین فیلم پرفروش سال در چک شود.

خلاصه داستان فیلم قرون وسطایی

یان ژیژکا برای ماموریتی گماشته می‌شود که باید در آن نامزد یکی از لردهای قدرتمند را بدزدد. در همین حین یان مجذوب کاترین و روح بزرگ او در جهت نجات مردم می‌شود. او به‌خاطر آزاد کردن کاترین، مقابل ارتشی از افراد شورشی می‌ایستد.

هانسان: خیزش اژدها - Hansan: Rising Dragon

هانسان: خیزش اژدها – Hansan: Rising Dragon

 • امتیاز در IMDb: شِش و شش ( 6.6/10 )
 • سال انتشار: 2022

پیش از این فیلم دریاسالار را به‌عنوان یکی از بهترین فیلم های جنگی معرفی کردیم؛ حال نوبت دنباله آن یعنی هانسان: خیزش اژدهاست. البته باید خاطرنشان کنیم که جریانات این فیلم پیش از جریانات دریاسالار و نبرد میونگ نیانگ اتفاق افتاده است. فیلم هانسان: خیزش اژدها روایتی از نبرد بزرگ هانسان است که 5 سال پیش از نبرد میونگ نیانگ شکل گرفت.

کارگردانی این قسمت را هم کیم هان مین انجام داده و از بازیگران توانایی استفاده کرده است. از جمله بازیگران اصلی می‌توان به پارک هه ایل، از بازیگران فیلم خاطرات قتل که یکی از بهترین فیلم های IMDb به شمار می‌رود اشاره کرد. او همچنین از سلبریتی کی پاپی، اوک ته کیون، عضو گروه مشهور 2pm برای ایفای نقش در فیلم دعوت کرده است.

صحنه‌های نبرد دریایی این فیلم برخلاف دریاسالار که روی کشتی واقعی شناور بر آب ضبط شده بود، با استفاده از جلوه‌های بصری تولید شده است. فیلم‌برداری در سال 2020 انجام شد و ساخت فیلم تا سال 2022 طول کشید. فیلم هانسان: خیزش اژدها رکورد فروش بلیت را از فیلم انگل گرفت و همچنین تبدیل به دومین فیلم پرفروش 2022 در کره جنوبی شد.

خلاصه داستان فیلم هانسان: خیزش اژدها

ژاپن در سال 1592 تهدید بسیار بزرگی برای کره به وجود آورد. او با نیروی دریایی قدرتمندش قصد حمله داشت؛ اما نمی‌دانست که یی سون شین سلاحی پنهان دارد.

King Arthur - شاه آرتور

King Arthur – شاه آرتور

 • امتیاز در iMDB: شیش و سه ( 6.3/10 )
 • سال انتشار: 2004

فیلم سینمایی کینگ آرتور یکی از بهترین فیلم های تاریخی سینما است که در سال 2004 توسط کارگردان خوش ذوق آمریکایی «آنتونی فوکوآ» ساخته شد. از جمله بازیگران این فیلم می‌توان کلایو اوون و کیرا نایتلی را نام برد.

داستان این فیلم در مورد زندگی آرتور شاه، قهرمان و پادشاه افسانه‌ای بریتانیا است. تاکنون داستان‌ها، بازی‌های ویدئویی و فیلم‌های زیادی پیرامون زندگی این قهرمان افسانه‌ای ساخته شده و این فیلم یکی از بهترین اقتباس‌ها در مورد این شاه جوان است.

ماجرای فیلم در زمانی شروع می‌شود که جنگی سخت میان سربازان بریتانیایی و رومیان صورت گرفته و رومیان موفق به شکست انگلیسی‌ها می‌شوند. طی این نبرد تمامی ارتش انگلستان کشته می‌شوند و تنها چند شوالیه زنده می‌مانند و رومی‌ها به خاطر تحسین آن‌ها در نبرد، تصمیم به زنده گذاشتنشان می‌گیرند. اما بدین شرط که فرزندان و فرزندانِ فرزندانشان برای 15 سال، در اختیار ارتش روم باشند.

داستان فیلم پس از این اتفاق شروع می‌شود. زمانی که نسل جدیدی از بازماندگان شوالیه‌های بریتانیایی برای آموزش و خدمت 15 ساله به بخش شمالی بریتانیا فرستاده می‌شوند تا به فرماندهی یک اشراف زاده‌ی رومی-بریتانیایی نوجوان (آرتور) به دفاع از منافع رومیان بپردازند.

چندین سال بعد، طی این 15 سال نبردهای زیادی اتفاق می‌اُفتد و تنها 6 تن از مردان آرتور برای او باقی میمانند و وفادارترین و شجاع‌ترین سربازان بریتانیا لقب می‌گیرند. درست در زمانی که خدمت 15 ساله‌ی آن‌ها به اتمام رسیده، آن‌ها به اجبار وارد مأموریت جدیدی می‌شوند که …

تا بدین‌جای کار بخش ابتدایی داستان برای شما بازگو شده و می‌توانید تصمیم بگیرید که آیا این فیلم ارزش دیدن دارد یا خیر. بگذارید پاسخ کوتاهی به شما بدهم. تماشای این فیلم برای علاقه مندان به ژانر تاریخی امری لذت بخش است و نباید به سادگی از کنار آن بگذرید. بنابراین در لیست تماشای خود جایی برای این فیلم کنار بگذارید و مطمئن باشید از این پیشنهاد پشیمان نمی‌شوید.

پس از اکران فیلم، انتقادات زیادی به این فیلم وارد شد. تولید کنندگان این فیلم به واقعی بودن داستان و شخصیت‌های فیلم اصرار زیادی داشتند اما در انگلستان، ولز و ایرلند چنین نبود. انگلیسی‌ها معتقد بودند که ادعای رومی بودن آرتور دروغ است و آرتور یک انگلیسی اصیل است.

فیلم سینمایی آرتور شاه با بودجه‌ای بالغ بر 90 میلیون دلار ساخته شد و نهایتا توانست چیزی بیش از 203 میلیون دلار فروش داشته باشد.

تروآ - Troy

تروآ – Troy

 • امتیاز در iMDB: هفت و دو ( 7.2/10 )
 • سال انتشار: 2004

یکی دیگر از بهترین فیلم‌های حماسی هالیوود، فیلم تروآ (تروی) است که در سال 2004 توسط ولفگانگ پترسن و با درخشش برد پیت ساخته شد. داستان فیلم برگرفته از ایلیاد، اثر تاریخی-حماسیه شاعر بزرگ یونانی «هومر» است که در آن جنگ 10 ساله‌ای که میان یونانی‌ها و فرانسوی‌ها اتفاق افتاد را بازگو می‌کند.

از جمله بازیگران این فیلم می‌توان برد پیت، اورلاندو بلوم، اریک بانا، شان بین، رز بیرن، سافرون باروز و دیانه کروگر را نام برد.

ماجرای این فیلم براساس واقعیتی تاریخی ساخته شده. زمانی که اگاممنون، پادشاه بزرگ و افسانه‌ای یونانی‌ها توانسته بود کل کشور را متحد کند و به مرزهای دیگر کشورها هجوم ببرد و آن‌ها را به قلمروی خود اضافه کند. یکی از کشورهایی که اگاممنون همواره در طمع فتح آن بود، کشور فرانسه بود که با یونان رابطه خوبی داشت. در برهه‌ای از زمان، فرزندان پادشاه تروآ (پاریس و هکتور – فرزنداند فرمانروای فرانسه) برای صلح و ایجاد رابطه‌ای قویتر به یونان می‌روند تا با اگاممنون و برادرش «منلائوس» دیدار کنند.

در همین حین، پاریس با همسر منلائوس «هلن» رابطه برقرار می‌کند و در راه بازگشت اورا می‌رُباید و با خود به تروآ می‌برد.

منلائوس پس از فهمیدن این موضوع خشمگین می‌شود و از برادر خود فتح تروآ و فرانسه را درخواست می‌کند. اگاممنون که اکنون بهانه‌ی خوبی برای این حمله پیدا کرده شروع به جمع کردن بزرگترین لشگر ممکن می‌کند و در همین راستا به آکیلیس (جنگجوی بزرگ یونانی‌ها که به آشیل مشهور است) درخواست کمک میکند. آکیلیس ابتدا از این کمک سرباز می‌زند، اما از آن‌جا که به دنبال شهرت و جاودانگی پس از مرگ بوده، فریب می‌خورد و وارد جنگ می‌شود. جنگی که پیامدها و عواقب دردناکی داشت و سربازان بسیار زیادی طی آن کشته شدند.

این جنگ یکی از بزرگترین جنگ‌های قرون وُسطی است و تاکتیک اسب تروآ (اسب چوبی) نیز در این نبرد اتفاق افتاده. تاکتیکی که طی آن سربازان یونانی در یک اسب بزرگ چوبی مخفی شدند و از طریق آن موفق به فتح دروازه‌های تروآ شدند.

تروآ فیلمی طولانی است و طی 193 دقیقه مخاطب را درگیر خود می‌کند. همچنین این فیلم یکی از پرخرج‌ترین آثار حماسی تاریخ است که با بودجه‌ی 175 میلیون دلاری ساخته شده. فروش این فیلم نیز چیزی بیش از 497 میلیون دلار بود که موفقیت نسبتا خوبی برای سازندگان آن به شمار میرود. فیلم گلادیاتور به جرات یکی از بهترین فیلم های خارجی است و پس از گذشت چند سال از اکران، همچنان ارزش دیدن دارد.

تماشای این فیلم یکی از لذت بخش‌ترین تجربه‌های سینمایی را برای بیننده ایجاد می‌کند. جنگی تمام عیار که توسط ستارگان بزرگ هالیوود به تصویر کشیده شده و به خوبی جزئیات را نشان داده.

پیشنهاد مطالعه در تایم سیتی:

The crown تاج

The crown تاج

سریال the crown یک سریال تاریخی است که توسط سونی پیکچرز ساخته و توسط شبکه‌ی نتفلیکس منتشر شده است.نویسندگی این اثر را پیتر مورگان بر عهده داشته است. اساس داستان سریال تاج فیلمی به نام the queen و نمایشنامه‌ای به نام  the audience بوده است.

این سریال برای اولین بار در سال 2016 شروع به پخش کرد و برای چهار فصل ده قسمتی ادامه یافت. از جمله بازیگرانی که در این سریال به ایفای نقش پرداخته‌اند می‌توان به کلر فوی، مت اسمیت، ونسا کربی، ویکتوریا همیلتون، جرمی نورتهام، لیا ویلیامز و بن دنیلز اشاره کرد.

سریال تاج از زمان انتشارش تا به کنون موفق به دریافت جوایز متعدد و بسیاری شده است. حتی با وجود نقدهای تاریخی که به آن وارد شد، این مجموعه توانست نمرات بالایی از طرف منتقدان دریافت کند. این سریال تاریخی توانست حدود بیست و یک جایزه در جشنواره‌ی امی بدست بیاورد و دو بار برنده‌ی جایزه‌ی گلدن گلوب شود.

از جمله این جوایز می‌توان به جایزه‌ی بهترین سریال درام و بهترین مجموعه‌ی تلویزیونی اشاره کرد. جالب است بدانید تخمین زده شده که بودجه‌ی ساخت این سریال تاکنون چیزی بالغ بر 260 میلیون دلار بوده است که این باعث می‌شود the crown یکی از پرخرج‌ترین سریال‌های تاریخ به شمار بیاید.

داستان سریال تاج درباره‌ی زندگی ملکه الیزابت دوم است. این سریال تمامی وقایع زندگی ملکه را از زمان جوانی تا دوران مدرن به تصویر می کشد.

Paul apostle of Christ پاول فرستاده‌ای از عیسی مسیح

Paul apostle of Christ پاول فرستاده‌ای از عیسی مسیح

پاول فرستاده‌ی عیسی مسیح یک فیلم سینمایی تاریخی است در سال 2018 اکران شد. وظیفه‌ی کارگردانی و نویسندگی این اثر تاریخی-دینی بر عهده‌ی اندرو حیات بوده است.

همچنین در ساخت این فیلم شرکت سونی پیکچرز دست داشته است. این فیلم تاریخی آمریکایی در واقع بیشتر یک فیلم مذهبی به حساب می‌آید که روی دوران ابتدایی مسیحیت تمرکز دارد. از بازیگرانی که در این فیلم به ایفای نقش پرداخته‌اند می‌توان به اولیور مارتینز، جیمز فالکنر، جان لینچ، جوان ولی و جیم کاویزل اشاره کرد.

فیلم paul apostle of christ موفق به جلب نظر مخاطبان شد و مورد تحسین منتقدان قرار گرفت. فضاسازی واقع‌گرایانه و بازی خوب بازیگران در کنار روند داستانی منطقی همگی باعث شدند تا این فیلم سینمایی افسانه ای تاریخی تبدیل به فیلمی موفق شود. این فیلم با بودجه‌ی پنج میلیون دلاری ساخته و موفق به فروش 25.5 میلیون دلاری در باکس آفیس شده است.

داستان فیلم درباره‌ی مسیحیت در دوران ابتدایی شکوفایی خود است. لوک قدیس به طور مخفیانه به رم فرستاده شده تا به گروه مبلغان مسیحیت بپیوندد. از طرفی پاول به دلیل تاثیرگذاری بیش از حدش به عنوان یک مبلغ، در زندان است و پادشاه زمان یعنی نرو تصمیم دارد تا او را اعدام کند.

لوک موفق می‌شود راهی به درون سلول زندان پاول بیابد و او را ملاقات کند. لوک تصمیم دارد تا قبل از اعدام شدن پاول، شرحی از زندگی و مسیر او بنویسد و داستان اصلی از اینجا شروع می‌شود. پاول تمام داستان خود را شرح میدهد، اینکه چگونه با این دین آشنا و از یک جوان مخالف با مسیح به یکی از بهترین رهبران مسیحیت تبدیل شده است.

Darkest hour تاریک‌ترین ساعت

Darkest hour تاریک‌ترین ساعت

فیلم تاریک‌ترین ساعت فیلمی تاریخی آمریکایی است که در سال 2017 به کارگردانی جو رایت اکران شد. نویسندگی این اثر بر عهده‌ی آنتونی مک‌کارتن بوده است. این فیلم سینمایی تاریخی توسط شرکت یونیورسال پخش جهانی خود را آغاز کرد. از بازیگرانی که در این فیلم به ایفای نقش پرداخته‌اند می‌توان به گری اولدمن محبوب، کریستن اسکات توماس، لیلی جیمز و رونالد پیک‌آپ اشاره کرد.

فیلم darkest hour یکی از بهترین فیلم های تاریخی جنگی به شمار می‌رود. این فیلم در همان سال انتشارش موفق به دریافت جوایز متعددی در جشنواره‌های مختلف شد. از جمله این جوایز می‌توان به جایزه‌ی بهترین بازیگر مرد برای بازی گری اولدمن و بهترین بازیگر نقش اول در جشنواره‌های بفتا و گلدن گلوب اشاره کرد. همچنین این فیلم با استقبال ویژه‌ی مخاطبان روبرو شد. فیلم تاریک‌ترین ساعت با بودجه‌ی 30 میلیون دلاری ساخته و موفق به فروش 150.8 میلیون دلاری در باکس آفیس شد.

بخوانید :  بهترین سریال های کره ای تاریخی (تا سال 2023)

داستان فیلم درباره‌ی روزهای ابتدایی وینستون چرچیل به عنوان وزیر بریتانیا است. این فیلم مشکلات سیاسی و کشمکش‌های چرچیل جوان در دوران جنگ جهانی دوم و دیگر مصیبت‌های جنگی را نشان می‌دهد، هنگامی که مدام باید میان منفعت کشور خودش و برقراری صلح در اروپا یکی را انتخاب کند.

وایکینگ‌ها - Vikings (سریال)

پزشک – The Physician

فیلم پزشک یک فیلم سینمایی تاریخی افسانه ای است که در سال 2013 به کارگردانی فیلیپ اشتولز منتشر شد. این فیلم ساخته‌ی کشور آلمان می‌باشد و داستانش بر اساس رمانی به همین نام ساخته شده است. وظیفه‌ی نوشتن فیلم‌نامه‌ی این اثر بر عهده‌ی جن برگر بوده است. از بازیگرانی که در این فیلم به ایفای نقش پرداخته‌اند می‌توان به تام پین، بن کینگزلی، اولیور مارتینز و اما ریگبی اشاره کرد.

به طور کلی نظر منتقدان درباره‌ی این فیلم مثبت بوده است، هرچند که به حقایق تاریخی آن انتقاداتی وارد شده است. بیشتر منتقدان بازی بن کینگزلی به عنوان ابن‌سینا را مورد تحسین و تمجید قرار دادند و معتقد بودند به خوبی توانسته چهره‌ی یک دانشمند مسلمان را به تصویر بکشد. همچنین منتقدان و مخاطبان این فیلم تاریخی را برای داستان و موضوع جالبش مورد تمجید قرار داده‌اند. فیلم پزشک با بودجه‌ی 32 میلیون دلاری ساخته و موفق به فروش 57 میلیون دلاری در باکس آفیس شده است.

داستان فیلم درباره‌ی دورانی است که مذهبیان و رهبران دینی معتقد بودند علم پزشکی نوعی جادوی سیاه است و استفاده از آن را ممنوع کرده بودند. جراحان و پزشکان به طور مخفیانه خدمات سلامتی و پزشکی را به دور از چشم کلیساها در اختیار مردم عادی قرار می‌دادند و جان خود را در این راه به خطر می‌انداختند.

داستان درباره‌ی پسری مسیحی به نام رابرت است که دارای موهبتی خاص است. او می‌تواند بدون داشتن علم پزشکی بفهمد که چه کسی به بیماری مرگ‌آور مبتلا شده است. او تصمیم می‌گیرد برای تحصیل به سرزمین‌های خاورمیانه سفر کند، اما به او گفته می‌شود که مسیحیان جایی میان مسلمانان ندارند درحالی که یهودیان می‌توانند بدون دردسر میان آن‌ها زندگی کنند. بنابراین رابرت هویت خود را تغییر می‌دهد و وانمود می‌کند که یک یهودی است و به سفر می‌رود. رابرت در آخر با ابن‌سینا ملاقات می‌کند و تحصیلات پزشکی خود را نزد این عالم بزرگ آغاز می‌کند.

وایکینگ‌ها - Vikings (سریال)

وایکینگ‌ها – Vikings (سریال)

 • امتیاز در iMDB: هشت و شِش ( 8.6/10 )
 • سال تولید: 2013 تا 2020
 • تعداد فصل‌ها: 6

مورد سوم در لیست، یک سریال تاریخی است. سریالی که توسط شبکه موفق آمریکایی پخش می‌شود.

داستان فیلم در مورد جنگجویان افسانه‌ای و باستانی اسکاندیناوی یا همان وایکینگ‌ها است. قومی که بزرگترین تاخت و تازها را انجام می‌دادند و از مرگ هیچ ترسی نداشتند.

ماجرای فیلم حول راگنار لاثبروگ، یکی از بزرگترین و نامدارترین جنگجویان وایکینگ است می‌گذرد. البته در کُتُب تاریخی، راگنار این چنین بزرگ و قدرتمند نبوده و می‌توان گفت در سریال، جهت خلق یک شخصیت محبوب، کمی زیاده روی کرده‌اند و راگنار را بزرگ‌تر از چیزی که در واقعیت است نشان داده‌اند.

اما هرچه باشد، طرفداران این سریال تماما عاشق راگنار هستند و خوده من نیز یکی از کسانی هستم که راگنار را بسیار دوست دارم.

راگنار در ابتدا یک کشاورز ساده است که برای نخستین بار پیشهاد حمله به انگلستان را میدهد. در آن زمان وایکینگ‌ها در کشورهای حوضه اسکاندیناوی (سوئد، دانمارک، بلژیک، نروژ و …) زندگی می‌کردند و هیچ کس نمیدانست که آن طرف اقیانوس، قاره‌ای وجود دارد که از موقعیت جغرافیایی بسیار خوبی برخوردار است.

راگنار توسط یک دوره گرد، حرف‌هایی از انگلستان شنیده بود و آن را با برادر خود رولو (یکی دیگر از جنگجویان باستانی وایکینگ‌ها) درمیان گذاشته بود. نهایتا راگنار و رولو توانستند به همراه تعدادی جنگجو، با یک قایق کوچ خود را به انگلستان برسانند. انگلستانی که کاملا بی دفاع بود و آیین مسیحیت را داشتند.

اولین هجوم وایکینگ‌ها به یک سومئه واقع در جزیره بود و غنایم آن‌ها مقدار بسیار زیادی طلا، و یک برده انسانی به نام اتلستن بود که راگنار آن را به منظور اثبات وجود قاره انگلستان به سایر وایکینگ‌ها با خود به اسکاندیناوی برگرداند.

پس از این، حملات گسترده و سالانه وایکینگ‌ها به انگلستان شروع شد و رفته رفته دیگر شخصیت‌ها و رهبران بزرگ وایکینگ به این قاره پای نهادند و سرنوشت خود و انگلستان را تغییر دادند.

سریال وایکینگ‌ها یکی از بهترین سریال‌های تاریخی ساخته شده است که عمیقا به آداب و فرهنگ وایکینگ‌ها اشاره داشته.

اگر از علاقه مندان به تاریخ و فرهنگ گذشتگان و البته کمی خشونت هستید، Vikings یکی از بهترین گزینه‌های پیش روی شماست.

آخرین پادشاهی - The Last kingdom (سریال)

آخرین پادشاهی – The Last kingdom (سریال)

 • امتیاز در iMDB: هشت و سه ( 8.3/10 )
 • سال تولید: 2015 –
 • تعداد فصل‌های منتشر شده: 5 

یکی دیگر از سریال‌های تاریخی که می‌تواند حال و هوای جالبی برای بیننده ایجاد کند، سریال آخرین پادشاهی (The Last Kingdom) است. این سریال وقایع ساکسون‌ها و وایکینگ‌ها را نشان می‌دهد. تقریبا چیزی شبیه به سریال وایکینگ‌ها، اما از دیدگاه مسیحیان. در واقع خط داستانی این فیلم از نگاه مسیحیان جلو می‌رود.

در همین ابتدا باید بگویم که وقایع این سریال، کاملا متفاوت از وایکینگز هستند و شخصیت‌ها و رهبران هر سریال با دیگری متفاوت است و تنها وجه مشترک آن‌ها، حملات و دوره‌ی زمانی است که وایکینگ‌ها انگلستان را تصرف کردند.

داستان سریال در زمانی اتفاق می‌اُفتد که اوترد ببنرگ (اِرل یا پادشاه دهکده‌ی بِبِنبِرگ) مورد خیانت یکی از افراد دهکده‌ی خود قرار می‌گیرد و با حملات وایکینگ‌ها مواجه می‌شود. تمام افراد دهکده به قتل می‌رسند و تنها دو کودک زنده می‌مانند که توسط رهبر این حمله یعنی «راگنار راگنارسون» به عنوان برده گرفته می‌شوند. اما بخت با این دو کودک یار است و راگنار آن‌ها را جزئی از خانواده خود می‌کند و این دو کودک ساکسون، با آیین وایکینگ‌ها بزرگ می‌شوند.

چندین سال بعد، این کودک که اوترد نام دارد طی حوادثی به دربار پادشاهی انگلیس (نورسامبریا) وارد می‌شود و تبدیل به یک جنگجوی بزرگ و پرآوازه در میان انگلیسی‌ها می‌شود.

خط داستانی سریال براساس همین موضوع پیش می‌رود و اوترد که یک دورگه‌ی ساکسون-وایکینگ است باید از مردم نورسامبریا در برابر حملات وایکینگ‌ها محافظت کند.

کمپانی سازنده این سریال، شبکه BBC Two است. همان شبکه‌ای که ساخت 4 فصل ابتدایی سریال پیکی بلایندرز را به عهده داشت و پیش از شروع سریال می‌توانید مطمئن باشید که این مجموعه کیفیت‌های لازم برای سرگرم کردن را دارد.

امیدوارم از تماشای این سریال لذت ببرید و اگر آن‌را تماشا کرده‌اید، نظر خود را با ما و دیگر کاربران به اشتراک بگذارید.

 

پیشنهاد مطالعه:


پادشاه/یاغی- Outlaw/King

پادشاه/یاغی- Outlaw/King

 • امتیاز در iMDB: شِش و نُه ( 6.9/10 )
 • سال انتشار: 2018

یکی دیگر از بهترین فیلم های تاریخی، فیلم پادشاه یاغی است که در سال 2018 توسط دیوید مکنزی ساخته شد. از بازیگران این فیلم می‌توان کریس پاین، آرون تایلر جانسون، فلورنس بیو و تونی کارن را نام برد.

داستان فیلم در مورد اوایل سال 1300 میلادی است. زمانی که پادشاه اسکاتلند بدون وارث از دنیا می‌رود. لردهای اسکاتلند از “اداورد اول” که پادشاه انگلستان بود به عنوان یک داور کمک گرفتند تا در انتخاب پادشاه و جانشین به آن‌ها کمک کند. اما ادوارد با قدرت و نیرنگ پادشاهی اسکاتلند را تصاحب می‌کند و اداره گره حکومتی مستبد می‌شود.

اسکاتلندی‌ها به منظور بازپس گیری سرزمینشان، توسط «سر ویلیام والاس» شورشی را تدارک می‌بینند که به جنگی تلخ منتهی می‌شود. اسکاتلندی‌ها در این جنگ شکست می‌خورند و والاس خود را در شهر فالکرک مخفی می‌کند. لردهای اسکاچ (اسکاتلندی‌ها) به ادوارد سوگند پیروی می‌خورند و بدین صورت مستعمره‌ی او می‌شوند.

ماجرای فیلم کمی پس از این ماجرا آغاز می‌شود. زمانی که ویلیام والاس به دست نیروهای ادوارد کشته می‌شود و لرد رابرت بروس، تصمیم به جنگی مجدد جهت بازپس گیری سرزمینشان می‌گیرد.

رابرت به عنوان پادشاه تاج گذاری می‌کند و این امر موجب خشمگین شدن ادوارد می‌شود. خط داستانی فیلم پس از این اتفاق آغاز می‌شود و یک واقعه‌ی تاریخی را به نحوی جذاب و تماشایی به تصویر می‌کشد.

پادشاه یاغی یکی از بهترین فیلم‌های حماسی است که با بودجه‌ای بالغ بر 120 میلیون دلار ساخته شد و یکی از پرهزینه‌ترین آثار حماسی است.


رابین هود - Robin Hood 2010

رابین هود – Robin Hood 2010

 • امتیاز در iMDB: شِش و شِش ( 6.6./10 )
 • سال انتشار: 2010

از دیگر آثار تاریخی سینما می‌توان فیلم رابین هود که در سال 2010 منتشر شد را نام برد. این فیلم به کارگردانی ریلدی اسکات و با حضور بازیگرانی همچون راسل کرو (در نقش رابین)، کیت بلانشیت، اسکار آیزاک و دنی هاستون همراه بود.

ماجرای فیلم به اواخر قرن 12 میلادی بر می‌گردد، زمانی که انگلستان با حاکمی مستبد و زورگو در دوران بسیار سختی قرار داشت. این اتفاق درست پس از زمانی افتاد که ریچارد شیردل، پادشاه دلیر و مردمی در یکی از جنگ‌ها کشته می‌شود و حکومت به دست برادر عیاش و کم تجربه‌ی او واگذار می‌شود.

در سال 1999، پادشاه ریچارد شیردل به دنبال آخرین فتح خود در قلعه شالو (فرانسه) بود تا پس از 10 سال دوری از انگلستان، باری دیگر به وطن بازگردد. فتح قلعه شالو یکی از سخت‌ترین جنگ‌هایی بود که ریچارد در آن‌ها حضور داشت. پس از شکسته شدن درب قلعه، یک رعیت موفق می‌شود با تیروکمان ریچارد را به قتل برساند و نتیجه‌ی جنگ را تغییر دهد. حال ارتش انگلستان با فقدان از دست دادن رهبرشان باید به میهن بازگردند.

داستان فیلم از همینجا آغاز می‌شود. خط داستانی براساس یک تیرانداز ماهر در ارتش ریچارد به نام رابین لانگستراد (راسل کرو) است که پس از خبر کشته شدن پادشاه قصد دارد کمی زودتر به وطن بازگردد و در میانه‌ی راه، با یک شبیه خون مواجه می‌شود و پس از آن موظف می‌شود که تاج پادشاهی را به انگلستان بازگرداند. او برای بازگشت به انگلستان خود را به عنوان رابرت لاکسلی، فرمانده و مشاور ریچارد جا بزند که در همین شبیه‌خون کشته شده.

اما لاکسلی پیش از مرگش یک درخواست از رابین دارد، آن هم این است که پس از بازگشت به انگلستان، شمشیرش را به ناتینگهام برگرداند. جایی که همسر و پدرش در آن‌جا زندگی می‌کنند. بدین ترتیب ماجرابی فیلم آغاز می‌شود.

رابین هود یکی از قهرمان‌های افسانه‌ای مردم انگلستان است که در جنگل شروود به دفاع از مستمندان می‌پرداخت و همواره در میان مردم و داستان‌های تاریخی انگلستان جایگاه ویژه‌ای داشته. این فیلم سرنوشت این قهرمان شجاع و همراهانش را بازگو می‌کند.

رابین هود یکی از بهترین فیلم های حماسی است که می‌توانید از دیدن آن لذت ببرید.

فیلم مذکور با بودجه‌ای بالغ بر 200 میلیون دلار ساخته شد و نهایتا توانست چیزی بیش از 321 میلیون دلار فروش داشته باشد.


مجموعه فیلم ادیسه - The Odyssey Collection

مجموعه فیلم ادیسه – The Odyssey Collection

 • نمره در iMDB: هفت (7.0)
 • سال اکران: 1997

مجموعه ادیسه (The Odyssey) فیلمی دو قسمتی به کارگردانی آندری کونچالوفسکی است که در سال 1997 پخش شد؛ این مجموعه فیلم براساس کتابی به همین نام اثر هومر ساخته شد و توانست توجه طرفداران زیادی را به سمت خود جلب کند.

ادیسه را با داستان جذابش می‌توان یکی از بهترین فیلم های تاریخی محسوب کرد. آندری کونچالوفسکی علاوه‌بر انجام وظیفه کارگردانی، به‌عنوان نویسنده نیز در این پروژه همکاری داشت. نیکولاس مایر، فرانسیس فورد کوپولا و دایسون لاول نیز تهیه‌کننده مجموعه فیلم ادیسه بودند.

این مجموعه فیلم بعد از پخش مورد استقبال منتقدان قرار گرفت؛ آن‌ها روند داستانی، عملکرد گروه بازیگری و کارگردانی را مورد تحسین قرار دادند؛ این فیلم در جلب نظر مخاطبان نیز بسیار موفق عمل کرد و مورد استقبال ‌آن‌ها قرار گرفت.

ازجمله مهم‌ترین بازیگرانی که در مجموعه فیلم‌های ادیسه به ایفای نقش پرداختند می‌توان به آرماند آسانته، گرتا اسکاکی، ایزابلا روسلینی، ونسا ال. ویلیامز، برنادت پیترز، اَلن استنسن و اریک رابرتس اشاره کرد.

خلاصه داستان این مجموعه فیلم بدین شرح است: ادیسه پادشاه ایتاکا در دوران یونان باستان، بعد از تولد پسرش تلماخوس برای خدمت‌گذاری در جنگ تروآ فراخوانده می‌شود؛ این اتفاق باعث ناراحتی همسر ادیسه یعنی ملکه پنلوپه می‌شود. ادیسه که نگران عدم بازگشتش است به پنلوپه می‌گوید در صورت بازنگشتنش بعد از اینکه تلماخوس به مردی بالغ تبدیل شد، دوباره ازدواج کند. جنگ حدود ده سال به طول می‌انجامد و در ادامه حوادث جذابی در فیلم رخ می‌دهد که باید به تماشای آن بنشینید.


قلمروی بهشت - Kingdom of Heaven

قلمروی بهشت – Kingdom of Heaven

 • امتیاز در iMDB: هفت و دو ( 7.2/10 )
 • سال انتشار: 2005

یکی دیگر از بهترین آثار حماسی، فیلم قلمروی بهشت است که در سال 2005 توسط کارگردان مشهور و سرشناس هالیوود «ریدلی اسکات» ساخته شد. این اثر با درخشش ستارگان سینمای هالیوود نظیر لیام نسون، اورلاندو بلوم، اوا گرین و الکساندر سیدیگ همراه بود.

قلمروی بهشت همانند سایر آثار این لیست، به نشان دادن یک واقعه تاریخی می‌پردازد، اما وجه تمایزش با سایر آثار، دوطرفه نشان دادن ماجرا است. درواقع این فیلم سعی در تخریب دشمنان اروپایی‌ها نداشته و طرف مقابل را تمدنی فکور نشان داده است.

داستان فیلم به سال 1184 بر میگردد. زمانی که اروپا در فقر و فروپاشی به سر میبرد و حاکمین و ثروتمندان، به سوی قلمروی اورشلیم روانه می‌شدند. بیش از صدسال از فتح اورشلیم توسط اروپاییان می‌گذشت و در آن خطه، تمدنی با مذاهب مختلف شکل گرفته بود و تمامی ادیان درکنار هم زندگی آرامی داشتند. اما برخی از افراطی‌های مسیحی با این کار مخالف بودند. آن‌ها به کاروان‌های مسلمانان و یهودیان حمله می‌کردند و آن‌ها را قتل عام می‌کردند. این حملات موجب شده بود که صلاح الدین کم کم خشمگین شود. آن زمان صلاح‌الدین حاکم مسلمین و اعراب بود که ارتشی بسیار مجهز و قدرتمند در اختیار داشت.

پادشاه اورشلیم و صلاح الدین، صلحی برقرار کرده بودند و از جنگیدن خودداری می‌کردند. این صلح تا زمانی برقرار بود که پادشاه اروپایی‌ها زنده بود. اما پس از مرگ این پادشاه جذامی، یکی از فرماندهان او که به شدت با صلاح الدین مخالف بود به سلطنت رسید و جنگ را آغاز کرد و شکستی سهمگین را در مقابل اعراب و مسلمانان تجربه کرد.

داستان اصلی که در ابتدای فیلم با اشاره‌هایی به آن آغاز می‌شود، در مورد بالین ابلین است. پدری که یکی از فرماندهان جنگ‌های صلیبی است به فرانسه بازمیگردد تا پسر آهنگر خود را به اورشلیم ببرد تا در آنجا زندگی متفاوتی را شروع کند. این پسر به یکی از نزدیک‌ترین و وفادارترین یاران پادشاه تبدیل می‌شود و پس از مرگ پادشاه، و شکست خوردن نیروهای اروپایی برابر صلاح‌الدین، وظیفه‌ی نگهداری و محافظت از اورشلیم را به عهده می‌گیرد.

همانطور که در بالا اشاره کردیم، این یکی از معدود فیلم‌هایی است که وقایع را یک طرفه نشان نمی‌دهد. در قلمروی بهشت، همیشه اینطور بوده که دشمنان کشور سازنده فیلم، پادشاهانی رذل و خونخوار داشته‌اند و قهرمان تاریخ، پادشاهان کشور سازنده فیلم بوده‌اند. اما اینبار قلمروی بهشت با نشان دادن تمامی جوانب، یکی از بهترین آثار تاریخی را خلق کرده است.

فیلم Kingdom of Heaven یک اثر طولای است که 182 دقیقه زمان دارد. در 1/3 ابتدایی فیلم، سعی شده داستان بالین ابلین و چگونگی رسیدنش به اورشلیم نشان داده شود و در 2/3 دیگر فیلم، توطئه‌ها و آغاز جنگ و سرنوشت آن نمایش داده شود.


شجاع دل - Braveheart

شجاع دل – Braveheart

 • امتیاز در iMDB: هشت و سه ( 8.3/10 )
 • سال انتشار: 1995

یکی دیگر از بهترین فیلم های تاریخی، فیلم پرآوازه‌ی شجاع دل است. این فیلم در سال 1995 توسط مل گیبسون تولید شد و نقش اصلی آن نیز توسط همین چهره یعنی مل گیبسون ایفا شد.

شجاع دل یکی از موفق‌ترین آثار حماسی تاریخ است که توسط کمپانی‌های پارامونت و فاکس قرن بیستم توزیع شده است. این فیلم در 10 بخش از جشنواره‌ی اُسکار سال 1996 نامزد کسب جایزه شد که نهایتا 5 جایزه را به خود اختصاص داد.

این جوایز شامل «بهترین فیلم، بهترین تدوین صدا، بهترین کارگردانی، بهترین فیلمبرداری و بهترین چهره پردازی» بودند.

داستان فیلم در مورد وقایع تاریخی است که در سال 1290 آغاز شد. هنگامی که پادشاه اسکاتلند بدون وارث میمیرد و بین اقوام مختلف این سرزمین، جنگی برای تصاحب قدرت و پادشاهی رخ می‌دهد. بزرگان اسکاتلند برای داوری پیش پادشاه انگلستان، ادوارد یکم می‌روند تا از او بخواهند عادل‌ترین فرد منتخب را به عنوان پادشاه اسکاتلند برگزیند. اما هنگام استقبال از او، با ارتش بزرگ انگلستان مواجه می‌شوند و بدین ترتیب اسکاتلند، توسط ادوارد فتح می‌شود و به یکی از مستعمره‌های انگلستان تبدیل می‌شود.

داستان از همینجا آغاز می‌شود. زمانی که روستایی‌های اسکاتلند در ایرشایر گردهم می‌آیند و تصمیم به جنگ علیه سپاه بزرگ انگلستان می‌گیرند و کشته می‌شوند. طی این جنگ، پدر و برادر بزرگتر ویلیام والاس نیز کشته می‌شوند.

چندین سال بعد، ویلیام والاس تبدیل به یکی از بزرگترین شورشی‌های اسکاتلند می‌شود که قصد بازپس گیری کشورشان از ادوارد را دارد. او سرتاسر تنفر و خشم است و ادوارد را باعث کشته شدن پدر، برادر و معشوقه‌ی خود می‌داند. به همین دلیل تمامی تلاش خود را برای متحد ساختن قبایل اسکاتلند می‌کند.

خط داستانی این فیلم در مورد رشادت‌هایی است که ویلیام والاس در دوران خود انجام داده و ترفندهای پارتیزانی او علیه انگلستان را به نمایش می‌کشد.

بخوانید :  بهترین فیلم های 2021 [ به ترتیب تاریخ اکران + خلاصه داستان ]

شجاع دل از آن دسته فیلم‌هایی است که پیش از مرگ باید دید. سادگی به تصویر کشیدن وقایع تاریخی، در کنار تکنولوژی‌های قدیمی که در سال 1995 وجود داشتند، زیبایی چشم نوازی به این فیلم می‌دهد.


گلادیاتور - Gladiator

گلادیاتور – Gladiator

 • امتیاز در iMDB: هشت و نیم (8.5/10)
 • سال انتشار: 2000

یکی دیگر از فیلم های تاریخی زیبا و تماشایی، فیلم سینمایی گلادیاتور است که در سال 2000 توسط کارگردان خبره و مشهور سینمای هالیوود، ریدلی اسکات ساخته شد. در وصف آوازه‌ی ریدلی اسکات می‌توانم ساخت آثاری همچون «سقوط شاهین سیاه»، «مریخی»، «بیگانه» و رابین هود را مثال بزنم.

فیلم گلادیاتور با درخشش بازیگران خود یعنی «راسل کرو» و «واکین فینیکس (بازیگر نقش جوکر)» توانست نگاه‌های زیادی را به خود معطوف کند. نکته‌ی حائز اهمیت دیگر این فیلم، موسیقی‌های متن گوشنواز آن است که توسط هنرمند بزرگ «هانس زیمر» ساخته شده‌اند.

پیش از شروع توضیح داستان فیلم لازم به ذکر است که، وقایع این فیلم صرفا افسانه هستند و واقعیت تاریخی ندارند.

داستان گلادیاتور در جایی آغاز می‌شود که ژنرال ماکسیموس، آخرین گروه از بربرها را مغلوب می‌کند و ناجی کشور روم می‌شود. امپراطور آئورلیوس، که در بستر مرگ قرار دارد، بدون توجه به پسرش، زمام حکومت و آینده کشور را به ژنرال ماکسیموس می‌سپارد و همین باعث می‌شود که کومودوس (پسر امپراطور) دست به توطئه علیه پدرش بزند و اورا به قتل برساند. پس از قتل پدر، کومودوس به عنوان پادشاه رُم شناخته می‌شود و دستور اعدام ماکسیموس و خانوده‌اش را صادر می‌کند.

اما ماکسیموس موفق می‌شود از مرگ فرار کند و پس از این، او تنها به دنبال انتقام خون همسر و فرزندش می‌گردد. در پی این خشم و تنفر، ماکسیموس وارد مرحله‌ی جدیدی از زندگی خود می‌شود و پس از سپری کردن زندگی بسیار سختی، به یک گلادیاتور تبدیل می‌شود و …

همانطور که در بالا اشاره کردیم، گلادیاتور یکی از فیلم های تاریخی است که علاقه مندان به این ژانر باید آن را ببینند. تماشای این اثر خالی از لطف نیست و می‌تواند لحظات بسیار زیبایی را برای شما ایجاد کند.

گلادیاتور در جشنواره اسکار سال 2001 موفق شد 5 جایزه اُسکار را به خود اختصاص دهد که تعداد بالای این جوایز، نشان از کیفیت بالای فیلم را می‌دهند.

لازم به ذکر است که گلادیاتور با بودجه‌ای بالغ بر 103 میلیون دلار ساخته شد و در آخر موفق شد چیزی بیش از 457 میلیون دلار فروش داشته باشد که یک موفقیت تجاری برای تولید کنندگان به ارمغان می‌آید.


آخرین سامورایی - the Last Samurai

آخرین سامورایی – the Last Samurai

 • نمره در iMDB: هفت و هفت (7.7/10)
 • سال اکران: 2003

آخرین سامورائی فیلمی به کارگردانی ادوارد زوئیک است که در سال 2003 اکران شد و توانست به‌عنوان یکی از بهترین فیلم های تاریخی سینما شناخته شود. این فیلم پس از اکران توانست نظرات مثبت اکثر منتقدین را به سمت خود جلب کند. برخی معتقد هستند فیلم آخرین سامورائی درواقع یک نسخه کپی شده از فیلم رقصنده با گرگ اثر کوین کاستنر بوده که تنها پایان‌بندی آن متفاوت است. نبردهای جذاب و با ریتم تند یکی از دلایل اصلی موفقیت این فیلم محسوب می‌شود که بیننده را به سمت خود جذب می‌کند.

فیلم آخرین سامورائی روایت‌گر شورش ساتسوما و حوادث سال 1877 میلادی در ژاپن است. ازجمله مهم‌ترین بازیگرانی که در این فیلم به ایفای نقش پرداختند می‌توان به تام کروز، کن واتانابه، هیرویوکی سانادا، تونی گلدوین و تیموتی اسپال اشاره کرد. تام کروز برای بازی در این فیلم چندین ماه تمرین شمشیرزنی انجام داد. این فیلم با بودجه عظیم 140 میلیون دلاری تولید شد و توانست چیزی در حدود 456 میلیون دلار در باکس‌آفیس بفروشد.

خلاصه داستان فیلم آخرین سامورائی بدین شرح است: افسری امریکایی که از زندگی و اعمال خود به غایت گریزان است، برای رهایی از این خستگی ماموریتی برای مقابله با سامورایی‌ها را قبول می‌کند تا به آموزش ارتش ژاپن بپردازد. در این میان در نبردی بین ارتش ژاپن و سامورایی‌ها، کاپتان اتان الگرن به اسارت جنگجویان بومی ژاپن درمی‌آید و در این بین با فرهنگ و طرز فکر آنها آشنا می‌شود.

پیشنهاد مطالعه:


بن هور - Ben-Hur

بن هور – Ben-Hur

 • نمره در iMDB: هشت و یک ( 8.1 )
 • سال اکران: 1959

بن هور (Ben-Hur) نه تنها یکی از بهترین فیلم های تاریخی به حساب می‌آید، بلکه یکی از ماندگارترین آثار تاریخ سینما محسوب می‌شود که موفقیت‌های بزرگی را تجربه کرد. وظیفه کارگردانی فیلم بن هور برعهده ویلیام وایلر قرار داشت. این کارگردان فیلمش را برپایه رمانی به همین نام اثر لو والاس تولید کرد. فرآیند تولید فیلم بن هور چیزی در حدود دو سال به طول انجامید. سازندگان برای تولید این اثر لوکیشن‌های عظیمی را طراحی کردند که در زمان خود بی‌سابقه بود.

فیلم بن هور در 12 بخش نامزد دریافت جایزه اسکار شده بود، که درنهایت موفق شد در 11 بخش این جایزه را به‌دست بیاورد؛ این فیلم تا سال 1997 در این زمینه رکوردار دریافت جایزه اسکار بود. فیلم بن هور که با بودجه 15 میلیون دلاری تولید شده بود، موفق شد چیزی در حدود 90 میلیون دلار در باکس‌آفیس فروش داشته باشد. ازجمله مهم‌ترین بازیگرانی که در این فیلم به ایفای نقش پرداختند می‎‌توان به چارلتون هستون، جک هاوکینز، هایا هاراریت، استیون بوید، هیو گریفیث، کتی اودانل و خوزه گرچی اشاره کرد.

این فیلم داستان شاهزاده‌ای یهودی به نام جودا بن‌هور است که ناجوانمردانه به جرم سوءقصد به جان فرستاده سزار، توسط دوست رومی‌اش دستگیر و به بردگی و بندگی فرستاده می‌شود و دیگر اعضای خانواده‌اش هم به سیاهچال فرستاده می‌شوند. او پس از عبور از ماجراهای بسیار به وطن خویش بازمی‌گردد تا انتقام گیرد و خواهر و مادرش را رهایی بخشد.

پیشنهاد مطالعه:


اسپارتاکوس – Spartacus

اسپارتاکوس – Spartacus

 • نمره در iMDB: هفت و نه ( 7.9 )
 • سال اکران: 1960

اسپارتاکوس (Spartacus) فیلمی حماسی به کارگردانی استنلی کوبریک است که بدون شک شایستگی حضور در لیست بهترین فیلم های تاریخی را داراست. این فیلم به عقیده برخی از طرفداران و منتقدان بهترین و جاودان‌ترین اثر حماسی تاریخ سینما است که هیچ‌گاه تکرار نخواهد شد. کرک داگلاس در این فیلم علاوه‌بر ایفای نقش اصلی، به‌عنوان تهیه‌کننده نیز همکاری داشته است.

این اثر در زمان خود به واسطه صحنه‌های جنگی زیبا و داستانی جذاب بسیار مورد توجه قرار گرفت. فیلم اسپارتاکوس بعد از اکران در سال 1960 در پنج بخش نامزد دریافت جایزه اسکار شده بود که درنهایت توانست در چهار بخش بهترین بازیگر نقش مکمل مرد، بهترین کارگردانی هنری، بهترین فیلم‌برداری و بهترین طراحی لباس این جایزه را کسب کند. فیلم اسپارتاکوس با بودجه 12 میلیون دلاری تولید (که در زمان خود بودجه بسیار عظیمی بود) شد و توانست چیزی در حدود 60 میلیون دلار در باکس‌آفیس فروش داشته باشد.

در این فیلم بازیگرانی چون کرک داگلاس، لارنس الیویه، پیتر اوستینوف، جان گوین، جین سیمونز، چارلز لوتن، تونی کرتیس، هارولد گودوین، هربرت لام، ترنس د مارنی و جیمز گریفیث به ایفای نقش پرداختند. خلاصه داستان فیلم اسپارتاکوس بدین شرح است: اسپارتاکوس که از 13 سالگی در معادن لیبیا برای امپراطوری رم بردگی می‌کرد توسط اربابی خریداری می‌شود تا بعد از آموزش تبدیل به یک گلادیاتور شود.

اسپارتاکوس در آن مدرسه دلبسته یکی از خدمتکاران بنام برودیا می‌شود. بزودی او و دیگر بردگان تبدیل به یک گلادیاتور می‌شوند و بهمراه دیگر بردگان با شورش در مدرسه موفق به فرار می‌شوند. رفته رفته تعداد آنها زیاد شده و قصد مقابله با امپراطوری رم با رهبری اسپارتاکوس را دارند.


شاهزاده ایران: شن‌های زمان - Prince of Persia: The Sands of Time

شاهزاده ایران: شن‌های زمان – Prince of Persia: The Sands of Time

 • نمره در iMDB: شش و شش ( 6.6 )
 • سال اکران: 2010

شاهزاده ایران: شن‌های زمان (Prince of Persia: The Sands of Time) یکی دیگر از بهترین فیلم های تاریخی است که توسط مایک نیوول کارگردانی شد. این فیلم بر اساس داستانی به همین نام اثر کارلا جابلونسکی خلق شده است. فیلم شاهزاده ایران: شن‌های زمان بعد از اکران موفق نشد نظر مثبت منتقدین را به سمت خود جلب کند؛ اما این فیلم توانست توجه طرفداران زیادی را به خود معطوف کند.

در این فیلم بازیگرانی چون جیک جیلنهال، جما آرترتون، بن کینگزلی، آلفرد مولینا و ریچارد کویل به ایفای نقش پرداختند. فیلم شاهزاده ایران با بودجه عظیم 150 میلیون دلاری تولید شد و توانست چیزی بیش از 336 میلیون دلار در باکس‌آفیس فروش داشته باشد.

خلاصه داستان این فیلم بدین شرح است: الموت شهری است زیبا و باستانی که شاهدختی به نام تهمینه بر آن فرمانروایی می‌کند. توس، ولیعهد امپراتور ایران، به پیشنهاد نظام، وزیر شاه، به شهر الموت حمله کرده و آن شهر مقدس را پس از هزار سال تسخیر می‌کند. کاهنان الموت قرن‌هاست خنجری پنهان نگه می‌دارند که هر کس به این خنجر اسطوره‌ای دست یابد، می‌تواند زمان را به عقب برگرداند و سرنوشت جهان را دگرگون کند.

این خنجر قدرت این را نیز دارد که جهان را به نیستی بکشاند، چرا که شن و ماسه‌ای که درون این خنجر قرار دارد قابلیت کنترل زمان را دارد؛ بنابراین کاهنان الموت خنجر را مخفی نگاه می‌دارند تا بدست نااهل نیفتد. اما اینک با تسخیر شهر بدست سپاه امپراتور ایران، خنجر طی ماجراهایی تصادفا بدست «دستان»، پسرخوانده امپراتور ایران می‌افتد.

پیشنهاد مطالعه:


عقاب - The Eagle

عقاب – The Eagle

 • نمره در iMDB: شش و دو ( 6.2 )
 • سال اکران: 2011

از فیلم عقاب (The Eagle) نیز می‌توان به‌عنوان یکی دیگر از بهترین فیلم های تاریخی سینما یاد کرد که در سال 2011 اکران شد. این اثر که توسط کوین مک‌دونالد کارگردانی شد، نتوانست توجه منتقدان را به سمت خود جلب کند. درواقع منتقدان معتقد بودند فیلم‌نامه این اثر در بسیاری از بخش‌‌ها با ضعفی جدی روبه‌رو است. فیلم عقاب با اقتباس از رمان تاریخی عقاب نهم اثر رزماری ساتکلیف ساخته شد.

در این فیلم بازیگرانی چون چنینگ تیتوم، جیمی بل و دونالد ساترلند به ایفای نقش پرداختند؛ فیلم عقاب که با بودجه 25 میلیون دلاری تولید شده بود توانست چیز در حدود 38 میلیون دلار در باکس‌آفیس فروش داشته باشد. این فیلم محصول مشترک کشور‌های بریتانیا و آمریکا است. برخلاف انتقادهای منتقدان، این فیلم موفق به جلب نظر طرفداران فیلم‌های تاریخی شد.

خلاصه داستان فیلم عقاب بدین شرح است: در سال140پس از میلاد مسیح. بیست سال است که لژیون نهم امپراتوری رم در کوهستان‌های اسکاتلند بدون هیچ اثری ناپدید شده و اکنون فرمانده جوان سپاه رم با نام مارکوس آکویلا از سوی امپراتوری مامور شده تا معمای این رخداد و سرنوشت فرمانده لژیون که پدرش بوده را گره‌گشایی کند.

او به همراه برده‌ای انگلیسی به نام اسکا روانه ارتفاعات کالدونیای اسکاتلند می‌شود تا در آنجا نشان لژیون نهم و همچنین پدرش را پیدا کند. اما این سفر طولانی و خطرناک خواهد بود.


آگورا – Agora

آگورا – Agora

 • نمره در iMDB: هفت و دو ( 7.2 )
 • سال اکران: 2009

آگورا (Agora) یکی دیگر از بهترین فیلم های تاریخی سینما است که توسط آلخاندر آمنابار کارگردانی شد. این فیلم بعد از اکران نظرات مختلف منتقدین را به‌همراه داشت؛ برخی از منتقدین این اثر را به‌دلیل ترکیب ژانرهای مختلف و بازی عالی گروه بازیگری‌اش مورد تحسین قرار دادند و برخی نیز اعتقاد داشتند فیلم‌نامه این اثر دارای ضعف‌های متعددی است.

ریچل وایس، مکس مینگلا، اسکار آیزاک، همایون ارشادی، اشرف برهوم و یوسف سوید ازجمله مهم‌ترین بازیگرانی هستند که در این فیلم به‌ ایفای نقش پرداختند. این فیلم که با بودجه 73 میلیون دلاری تولید شده بود، نتوانست در باکس‌آفیس مطابق انتظارات ظاهر شود و تنها چیزی در حدود 39 میلیون دلار فروش کرد.

خلاصه داستان فیلم آگورا بدین شرح است: این فیلم روایتی است از سرگذشت هایپشیا، بانوی منجم، فیلسوف و ریاضی‌دان که در قرن چهارم بعد از میلاد در دوران حکومت روم بر این سرزمین می‌زیسته است. او در کتابخانه اسکندریه تدریس می‌کند و در مورد نظریات علمی با شاگردانش بحث می‌کند.

او تلاش می‌کند که بداند نظریات گذشتگان در مورد نظام خورشیدی و محور زمین درست بوده است یا نه. رابطه او با دو رقیب عشقی، یکی برده‌اش داووس و دیگری اشراف‌زاده‌ای به‌نام اریستس است. اما اوضاع به آرامی به پیش نمی‌رود و اسکندریه به دام جنگ می‌افتد.

جنگ‌هایی که گروه‌های افراطی و بنیادگرا به راه انداخته‌اند. داووس از سویی عاشق بانوی خود شده و از سویی دیگر می‌تواند با پیوستن به طغیان مسیحیان به آزادی برسد. در کنار داستان رمانتیک فیلم، داستان تاریخی نیز روایت می‌شود؛ داستان قدرت‌گیری مسیحیان و تسلط تعصب و جهل مذهبی بر خردورزی و دانش، که تصویری نمادین از کشمش‌های ایدئولوژیک دوران معاصر را تداعی می‌کند.


نبرد بزرگ - The Great Battle

نبرد بزرگ – The Great Battle

 • نمره در iMDB: هفت (7.0)
 • سال اکران: 2018

نبرد بزرگ (The Great Battle) فیلمی کره‌ای به کارگردانی کیم گوانگ سیک که یکی از بهترین فیلم های تاریخی سینما به‌شمار می‌آید. این فیلم نقدهای نسبتا خوبی از سوی منتقدان دریافت کرد؛ بسیاری از منتقدان از بازی عالی گروه بازیگری و همچنین فیلم‌نامه فیلم نبرد بزرگ تمجید کرده و به تحسین این اثر پرداختند. البته برخی از منتقدان اعتقاد داشتند، سازندگان می‌توانستند صحنه‌های جنگی این اثر را به شکل بهتری سازماندهی و تولید کنند.

این فیلم با استقبال مخاطبان نیز مواجه شد و فروش تقریبا خوبی را نیز در باکس‌آفیس تجربه کرد. فیلم نبرد بزرگ که با بودجه 19 میلیون دلاری تولید شده بود، توانست حدود 41.5 میلیون دلار در باکس‌آفیس بفروشد. ازجمله مهم‌ترین بازیگرانی که در فیلم نبرد بزرگ به ایفای نقش پردختند می‌توان به جو این سونگ، نام جو هیوک و پارک سونگ وونگ اشاره کرد.

داستان این فیلم تاریخی و حماسی کره‌ای درباره حمله ارتش امپراتوری تانگ به قلعه آن‌سی در قلمرو امپراتوری گوگوریو در سال 645 میلادی است که 5000 مدافع این دژ به رهبری ژنرال یانگ مان چون 88 روز در مقابل 500 هزار نفر مهاجم جنگیدند و از قلعه دفاع کردند و در نهایت موفق شدند دشمن را شکست دهند و به عقب برانند.

امپراتور تای‌زونگ که فرماندهی قوای مهاجم را به عهده داشت در جریان این یورش به سختی مجروح شد و پس از 3 سال درگذشت. وی در هنگام مرگ توصیه کرد که دیگر به گوگوریو حمله نکنند.


صخره سرخ - Red Cliff

صخره سرخ – Red Cliff

 • نمره در iMDB: مختلف
 • سال اکران: 2008 و 2009

درواقع صخره سرخ نام فیلمی دو قسمتی است که توسط جان وو کارگردانی و در سال‌های 2008 و 2009 اکران شد.

این دو اثر که جزو بهترین فیلم های تاریخی به‌حساب می‌آیند، بعد از اکران موفق شدند توجه مخاطبان زیادی را به سمت خود جلب کنند و به فروش بسیار خوبی در باکس‌آفیس دست پیدا کنند. مدت زمان این فیلم دو قسمتی درمجموع حدود 5 ساعت است؛ اما سازندگان برای اکران آن در خارج از شرق آسیا، یک نسخه دو ساعتی را آماده و اکران کردند.

فیلم صخره سرخ بعد از اکران با استقبال منتقدان مواجه شد و توانست نقدهای مثبت زیادی از جانب آن‌ها دریافت کند. منتقدان این فیلم را به دلیل صحنه‌های جنگی جذاب و عملکرد عالی گروه بازیگری‌اش مورد تحسین قرار دادند.

ازجمله مهم‌ترین بازیگرانی که در این فیلم به ایفای نقش پرداختند می‌توان به تونی لیانگ، تاکشی کانشیرو، جانگ فونگ‌ئی، جائو وی، چانگ چن، سونگ جیا و لین چی-لینگ اشاره کرد. این فیلم مجموعا با بودجه 80 میلیون دلاری تولید شد و توانست بیش از 250 میلیون دلار در باکس‌آفیس فروش کند.

خلاصه داستان فیلم دو قسمتی صخره سرخ بدین شرح است: نخست وزیر سائو سائو، از امپراتور شیان جوان می‌خواهد تا وارد جنگ با لیو بی و سون چوان که آن‌ها را تهدیدی برای امپراتوری هان می‌داند شود. او موفق به جلب نظر امپراتور شده و فرماندهی ارتش امپراتوری را بر عهده می‌گیرد. ارتش او به آرامی سرزمین‌های جنوبی را اشغال می‌کنند و لیو بی و 100 هزار نفر از مردمی که نمی‌خواهند زیر فرمان سائو سائو دربیایند دست به مهاجرت می‌زنند. با این وجود سائو سائو به آن‌ها رسیده و نبرد چانگ‌بان شکل می‌گیرد.

سخن پایانی

فیلم‌های تاریخی همواره جزو مهم‌ترین آثار هر کشور به‌حساب می‌روند؛ چرا که تاریخ کشور و عظمت قهرمانانشان را به تصویر می‌کشند. در این بین برخی از فیلم‌های تاریخی موفق شده‌اند محبوبیت بیشتری کسب کنند؛ از این دسته می‌توان به بهترین فیلم های رزمی آمریکا و فیلم اکشن تاریخی امریکایی اشاره کرد. کره جنوبی هم دارای فیلم و سریال‌های تاریخی خوبی است که می‌توانید در مقاله بهترین سریال های خارجی، با برخی از آن‌ها آشنا شوید.

تایم سیتی سعی داشته است بهترین فیلم های اکشن و تاریخی را از کشورهای مختلف جمع‌آوری کند و راهنمای جامعی به شما تحویل دهد. آیا شما به فیلم‌های تاریخی علاقه دارید؟ کدام یک از فیلم‌های معرفی شده مورد تایید شما هستند؟ اگر فیلم و سریالی در نظر دارید که به نظرتان لایق حضور در این لیست است، در قسمت نظرات ما را مطلع کنید. سپاسگزاریم از همراهی شما.

 

سوالات متداول

1.بهترین فیلم‌های تاریخی رومی کدام‌اند؟

فیلم بن هور یک فیلم تاریخی جنگی جدید رومی خوب به شمار می‌رود.

2.سریال‌هایی شبیه وایکینگز کدام‌اند؟

اگر به سریال وایکینگ‌ها علاقه دارید، سریال‌های سقوط شوالیه، آخرین پادشاهی و بربرها پیشنهاد می‌شود.

3.بهترین فیلم‌های قرون وسطایی کدام‌اند؟

فیلم مرد شمالی و آخرین دوئل از جمله بهترین فیلم‌های قرون وسطایی به شمار می‌روند.

 

بیشتر بخوانید:

 1. بهترین فیلم های معمایی
 2. بهترین فیلم های درام
 3. بهترین فیلم های کمدی
 4. بهترین فیلم های علمی تخیلی

به این مطلب چه امتیازی میدی؟

adbanner
بهترین انیمیشن ها برای یادگیری زبان انگلیسی و تقویت زبان در کودکی【10 انیمیشن برتر】بهترین انیمیشن ها برای یادگیری زبان انگلیسی و تقویت زبان در کودکی【10 انیمیشن برتر】