سینمای خارجیمقالات

بهترین کارگردانان جهان سینما [17 کارگردان برتر تاریخ سینما]

نوشتن پست مربوط به بهترین کارگردانان جهان سینما برای هر تولید کننده محتوا حتی اگر به سینما اشراف کامل داشته باشد کار بسیار دشواری قلمداد میشود، در این پست طبق روال گذشته و برای احترام به کاربران سایت تایم سیتی باز هم رتبه بندی خاصی صورت نمیگیرد زیرا انتخاب بهترین کارگردانان جهان سینما میتواند جنبه سلیقه ای در پی داشته باشد. در ادامه این پست با ما همراه باشید.

best directors of all time

سینما، جهانی وصف نشدنی در عمق فکری هر فردی میباشد و این جهان به وسیله کارگردانان به مخاطبان نشان داده میشود، نورپردازی ، فضاسازی ، فیلنامه و بازیگران یک فیلم را میسازند ولی ادغام همه آنها و به تصویر کشیدن آن به گونه ای که مخاطب با فیلم ارتباط برقرار کند کار یک کارگردان است، که هنر را برای بیننده ها به نمایش بگذارد. یک فیلم شما را عاشق میکند ، به شما انگیزه میدهد ، و ممکن است تا ساعت ها شما را از واقعیت دنیا و شرایط حاکم بر آن دور یا نزدیک کند و همواره تماشای فیلم تجربه های مختلفی میتواند داشته باشد، که کشش هوادارن این صنعت را روز به روز بیشتر میکند.

بدون معطلی به سراغ لیست بهترین کارگردانان جهان سینما میرویم

(این پست همواره و با نظر شما کاربران محترم ، با اضافه شدن بهترین کارگردانان جهان سینما در حال آپدیت میباشد)

Steven Spielberg

Steven Spielberg – استیون اسپیلبرگ

لیست بهترین کارگردانان جهان سینما را با استیون اسپیلبرگ که یکی از محبوب ترین کارگردانان از نظر منتقدان و مردم میباشد شروع میکنیم،استیون آلن اسپیلبرگ که رده بندی بهترین کارگردان های جهان جایگاه خاص خود را دارد. اسپیلبرگ کارگردان، تهیه‌کننده و فیلم‌نامه‌نویس آمریکایی یهودی، برنده ۳ جایزه اسکار و یکی از موفقترین و بهترین کارگردان های حال حاضر جهان می‌باشد،ستایش او هم در میان منتقدان و هم در بین مردم عادی است. شخصی پر قدرت و کاربلد در زمینه های سرگرمی و سینما که توسط تعداد بیشماری از سینمادوستان جهان همواره مورد تمجید قرار میگیرد.

وقتی در فیلم نجات سرباز رایان و با نظر اسپیلبرگ بخشی اعظمی از کارگردانی فیلم با قرار دادن دوربین بر روی شانه انجام شد باعث تعجب همه شد ولی بعد از ساخت کامل فیلم، منتقدان با دیدن این فیلم کاملا شوکه شده بودند. واقعیت جنگ کاملا در لنز دوربین او قابل رویت بود. این فیلم موفق شد اسکار بهترین کارگردانی و 4 اسکار دیگر را نیز دریافت کند.

اسپیلبرگ بدون شک موفق ترین کارگردان در زمینه تجاری سینماست و بارها شاهد رکورد شکنی وی در سالهای موفق فیلمسازیش بوده ایم ولی آثار او تجربه ای به انسان میدهد که نمیتوان آن ها را بین بهترین های تاریخ قرار نداد. وقتی سالها قبل به تماشای فیلم «ای‌تی موجود فرازمینی» (E.T. the Extra-Terrestrial) مینشستیم. این فیلم شاهکار را، بهترین در ژانر علمی- تخیلی میدانستیم و با آن فهمیدیم هر موجودی را اگر عاشق باشید میتوان دوست داشت و عشق و دوستی هرگز حد ومرز نخواهد داشت.

شاید در بین فیلمهای بیشمار استیون اسپیلبرگ «فهرست شیندلر» (Schindler’s List) جایگاه ویژه ای  داشته باشد، فیلمی که براساس واقعیت میباشد و به موضوع هولوکاست در جریان جنگ جهانی میپردازد. وحشت جنگ و اوضاع غیر قابل وصف مردم یهودی آن زمان کاملا واقعی به نظر میرسد در طول فیلم بیننده یک واقعیت را میبیند نه فقط یک فیلم معمولی و این کاری است که از دست اسپیلبرگ برخواهد آمد.

بهترین آثار استیون اسپیلبرگ


Martin Scorsese

Martin Scorseseمارتین اسکورسیزی

اگر لیست بهترین کارگردانان جهان سینما را  براساس جوایز و افتخارات گوناگون بخواهید به نگارش در بیاورید قطعا اسکوریزی جزء بهترین هاخواهدبرد.مارتین اسکورسیزی، کارگردان، فیلمنامه‌نویس، تهیه‌کننده، هنرپیشه و تاریخ‌دان ایتالیایی-آمریکایی فیلم و سینما است.شخصی که عنوان دار تمام جوایز معتبر سینمای جهان میباشد و در برخی از آثار او شاهد هنرمایی در نشان دادن ریشه خلاف در محله های پایین شهر هستیم که به طرز استثنایی به واقعیت نزدیک میباشد واین موفقیت شاید بتوان به خاظر زندگی کردن خود مارتین در این محله ها در دوران کودکی و نوجوانی دانست.

قهرمان بودن همیشه در فیلم ها معنای متفاوتی پیدا میکند ولی این معنا در فیلم راننده تاکسی مارتین اسکورسیزی کاملا با تصورات ما تفاوت دارد واین هنر مارتین است نشان دادن چیزی که وجود دارد ولی ممکن است زیاد به چشم ما واقعی به نظر نرسد. فیلم راننده تاکسی جدا از افتخاراتی که موفق به کسب آن ها شده است متاسفانه تاثیر متفاوتی در بین بیننده داشت و حتی باعث سوء قصد یک فرد به جان ریگان رونالد رییس جمهور وقت آمریکا شد و اینجاست که میتوان گفت سینما فراتر از یک سرگرمی است وممکن است حتی باعث جنون فرد شود.

دوستی و همکاری اسکورسیزی با رابرت دنیرو در هشت فیلم جریان داست و آثاری فوق العاده ای را در کارنامه هر دو نفر ثبت کرد، بعد از حضور پر رنگ دنیرو در آثار وی مارتین در چند فیلم هم با لئوناردو دیکاپریو همکاری داشت که میتوان به جزیره شاتر و گرگ وال استریت اشاره کرد که هرکدام جزء بهترین آثار سینمای جهان میباشند.

در جدیدترین اخبار شاهد ساخت فیلم مرد ایرلندی ( The Irishman ) توست این کارگردان هستیم که بر پایهٔ زندگی فرانک شیران تبهکار ایرلندی ساخته می‌شود، این فیلم با بازی آل پاچینو و رابرت دنیرو همراه است و احتمالا در سال 2019 منتشر خواهد شد. قطعا این فیلم به کارگردانی اسکورسیزی و بازی ستارگانش جزء بهترین آثار سال 2019 میلادی خواهد بود.

بهترین آثار مارتین اسکورسیزی


Quentin Tarantino

Quentin Tarantino – کوئنتین تارانتینو

شاید ظهور تارنتینو در ده 90 میلادی یکی از بهترین اتفاقات سینمای جهان را رقم زد، فردی که با رها کردن مدرسه و تحصیل به دنبال بازیگری بود ولی راه او به کارگردانی ختم شد . تارانتینو در بین بهترین کارگردانان جهان سینما جایگاه ویژه ای دارد ، زیرا که او ساخته های خود را با تجربه و سخت کوشی به وجود آورده است و تحصیلات در فیلم های او اصلا نقشی نداشته است و این نمایان گر این موضوع است که حتما نباید علمی وجود داشته باشد گاهی علاقه به همه چیز غلبه میکند.

خشونت ، ذکاوت وهوش در جلو بردن داستان فیلم ، مکالمات هوشمندانه و ساختار هیجانی اجزاهای جدانشدنی فیلم های تارانتینو هستن و خواهند بود. بعضی وقت ها به حدی خونریزی در فیلم های او بالا میگیرد که ممکن است بیننده را خسته کند ولی این خونریزی با فکر ساخته شده است و فقط یک سکانس هیجان انگیز به حساب نمیاید و هدفی بزرگتر را دنبال میکند نمونه این خونریزی ها را ر فیلم بیل کش و حرومزاده های لعنتی به راحتی میتوان دید.

نقطه عطف کارهای تارانتینو را میتوان فیلم داستان عامه‌پسند ( Pulp Fiction ) دانست، این فیلم به عنوان یکی از بهترین فیلم های تاریخ سینمای جهان به حساب میاید و سالها مورد تقدیر و توجه منتقدان و دوستداران سینما بوده است و در اسکار هم با نامزدی در 7 بخش این امر را ثابت کرد، ولی رقابت با فیلم فوق العاده فارست گامپ ( Forrest Gump ) درخشش این فیلم را کمرنگ کرد. تارانتینو به خاطر آثاری چون جنگوی آزادشده حرامزاده‌های لعنتی، ضد مرگ، هشت نفرت‌انگیز و بیل کش همواره مورد تحسین قرار میگیرد.

بهترین آثار کوئنتین تارانتینو


Christopher Nolan

Christopher Nolan – کریستوفر نولان

کریستوفر ادوارد نولان  کارگردان، فیلم‌نامه‌نویس و تهیه‌کنندهٔ بریتانیایی – آمریکایی است. او یکی از مهمترین کارگردانان حال حاضر دنیاست و تا به حال فیلم های او بیش از ۴ میلیارد دلار در گیشه فروش اشته اند.

نولان را باتوجه به آثار موفق و مشهورش میتوان بهترین کارگردان از سال 2000 تا به حال دانست و این را موضوع را با کمترین اغراق بیان میکنم . نولان را در این سالها با آثار روانشناسی و فلسفی میشناسیم، او در نشان دادن درون مایه هر شخصیت تبحر خاصی دارد و برای توصیف هر یک از عناصر فیلمش تمام زوایای ممکن را برای بهتر شدن در نظر میگیرد. کریستوفر نولان همیشه فضاهای طبیعی را به استودیو ترجیح میدهد و معتقد است کوچکترین و ریزترین نکات ممکن است در فیلم تاثیر مستقیم بگذارد.

شروع کار حرفه ای نولان فیلم ممنتو (Memento) بود، که فیلم‌نامه آن را بر پایهٔ داستان کوتاهی از برادرش، جاناتان نوشته است. ممنتو مورد تحسین منتقدین قرار گرفت و پایه گذار فیلم هایی با ایده نو در قرن 20 میلادی شد. که در روند ساخت فیلم های سینمای هالیوود کاملا تاثیر گذار بود و همین امر باعث مشهوریت کریستوفر نولان در سینمای جهان شد. بعد از ممنتو نولان به پیشنهاد استیون سودربرگ به کارگردانی فیلم بی‌خوابی مشغول شد که با بازی آل پاچینو همراه بود که تقریبا اثری موفق به شمار میرفت.

کریستوفر نولان با ساختن سه‌گانه بتمن با  تبحر خاص خود محبوبیتی بسیار را توانست کسب کند و به عنوان فردی با سبک خاص در سینمای جهان شناخته شد. آثاری همچون میان‌ستاره‌ای، تلقین، حیثیت و دانکرک از آثار دیگر نولان هستند که همواره در جهان به عنوان بهترین آثار قرن جدید میلادی از آن ها یاد میشود و توانسته اند هم در گیشه و هم از نظر منتقدان نمرات قابل قبولی را دریافت کنند.

بهترین آثار کریستوفر نولان


Francis Ford Coppola

Francis Ford Coppola – فرانسیس فورد کوپولا

فرانسیس فورد کوپولا  یکی از مشهورترین فیلمسازان و کارگردانان تاریخ سینمای جهان است. کاپولا اصلیتی آمریکایی – ایتالیایی دارد. او به جز کارگردانی، فیلمنامه می‌نویسد، شراب تجارت می‌کند، مجله چاپ می‌کند و صاحب هتل نیز هست و این ها همه بخشی از تجارت های این شخص میباشد.

همیشه دوست داشتم در مورد تاثیر یک فیلم در یک جامعه واقعی و ادامه این تاثیر بر سینمای جهان مقاله ای بنویسم ولی به علت گستردگی این بحث شاید یک کتاب هم برای این مبحث کوچک شمرده شود ، کاپولا را معمولا با پدرخوانده میشناسند و ساخت این مجموعه به او شهرت جهانی داد ولی یک فیلم تا چه حد میتواند بزرگ باشد که برند سینمای جهان شود و تا 100 سال آینده هم در مورد آن صحبت شود و به تحسین از آن بپردازند .مجموعه ای که کلا تمام فیلم های مافیایی را در زمان خود و تا قرن جدید میلادی تغییر داد و لول فیلم های هالیوودی را افزایش داد.

کاپولا شاید کارگردان خوبی باشد ، ولی فیلنامه نویس بهتری است و این را بارها ثابت کرده است ، دیالوگ های فیلم های او معمولا ماندگار میشوند مخصوصا اگر بازیگر گوینده او فردی مشهور باشد ، مثلا در فیلم پدرخوانده 1 هر حرفی که از زبان مارلون براندو گفته میشد همه را شوکه میکرد .

کاپولا تا حالا 13 بار جایزه اسکار را دریافت کرده است و بهترین آثار او را میتوان مکالمه ، اینک آخرالزمان، تترو،  پدرخوانده ، دراکولای برام استوکر و ماهی جنگی نام برد که هرکدام در زمان خود از بهترین آثار سینمای جهان به حساب می امده اند.

بهترین آثار فرانسیس فورد کوپولا


James Cameron

James Cameron – جیمز کامرون

بعد از دیدن چهره جیمز کامرون احتمالا اولین فکری که میکنید این خواهد بود که پول همه چیز نیست و موفقیت تجاری برای  قرار گرفتن در لیست بهترین کارگردانان جهان سینما کافی نخواهد بود، ولی مگر میشود تاثیر و نبوغ این کارگردان اهل کانادا را در فیلم های علمی – تخیلی  نادیده گرفت. کامرون از بچگی و بعد از دین 2001 اودیسه فضایی کوبریک عاشق سینما و جلوه های ویژه شد ولی استعداد و تجربه جلوه های ویژه را از خواندن کتاب و مقالات متعدد به دست آورد و به تحصیلات او کوچکترین ارتباطی نداشت.

جیمز کامرون وقتی نابودگر (Terminator) را ساخت ، منتقدین از صحنه های اکشن و جلوه های ویژه آن استقبال کردن و هنر کامرون را در خلق سکانس های علمی-تخیلی خارق العاده توصیف کردند. فیلم تایتانیک میتوان اوج فعالیت کامرون دانست. فیلمی با داستانی عاشقانه که بارها از روی آن اقتباس شده بود. ولی جیمز کامرون بدون توجه به آثار قبلی فیلمنامه خود را شروع کرد ، بعد از اکران با فروش 1.8 میلیارد دلاری به عنوان پرفروش ترین فیلم تاریخ در زمان خودش شناخته شد و علاوه بر آن با گرفتن 11 جایزه اسکار مورد تحسین همگان قرار گرفت .

اوج هنر ساخت جلوه های ویژه در فیلم های جیمز کامرون را، میتوان در فیلم آواتار دید ، نگاه به جلوه های ویژه این فیلم انسان را در زمان خودش حیرت زده میکرد و وقتی این فیلم با داستانی عمیق و زیبا همراه شد کل سینمای جهان را متحول کرد و فروش گیشه فوق العاده ای را پشت سر گذاشت و با گذشتن از 2 میلیارد دلار رکورد تایتانیک را نیز شکست و به عنوان پرفروشترین فیلم تاریخ سینمای جهان تا به حال شناخته میشود.

فیلم آواتار هم موفق شد 3 جایزه اسکار دریافت کند و تا 4 قسمت تمدید شود،  قسمت دوم این فیلم در تاریخ ۱۸ دسامبر ۲۰۲۰ اکران خواهد شد و پس از آن و در تاریخ ۱۷ دسامبر ۲۰۲۱ قسمت سوم به سینماها می‌آید.

بهترین آثار جیمز کامرون


Alfred Hitchcock

Alfred Hitchcock – آلفرد هیچکاک

واژه کارگردان برای هیچکاک خیلی کوچک شمرده میشود، او برای همه الهام بخش بوده است . شخصی که عاشق سینما بود و همیشه میگفت بیننده از فیلم چه چیزی میخواهد، من آن را به او خواهم داد و تا حد زیادی هم در این راه موفق بود ، آلفرد هیچکاک یکی از بزرگترین کارگردان جهان بوده و خواهد بود. هیچکاک کارگردانی بریتانیایی بود که عمده فعالیت های خود را در ایالت متحده آمریکا انجام داد و به عنوان سرشناس‌ترین و محبوب‌ترین کارگردان فیلم‌های سینمایی در جهان شناخته میشود و تاثیر فیلم های او همواره بر فیلمسازان انکار ناپذیر است .

آلفرد هیچکاک را استاد سینمای دلهره آور و معنایی تاریخ جهان میدانند و همیشه نام او را در لیست های بهترین کارگردانان جهان سینما میتوان مشاهده کرد و تمجید از او حتی بعد از نزیک به 4 ده گذشتن از مرگش همچنان ادامه دارد. ندادن جایزه اسکار به هیچکاک بیشتر این مراسم را در حسرت خواهد گذاشت نه آلفرد کبیر را، مطمئن باشید اگر هیچکاک این جایزه را گرفته بود، رقابت برای تصاحب آن خیلی جذاب تر میشد و از هر فیلمی که آن را میگرفت نمیشد به راحتی گذشت . فیلم های هیچکاک فراتر از یک اثر تماشایی هستن او به سینما معنا بخشید و لذت ساخت فیلم را به همه چیز ترجیح میداد.

هیچکاک در لیست فیلم های خود 5 فیلم با امتیاز  بالای 95 از 100 در سایت Metascore  دارد و بهترین آثار او را میتوان سرگیجه، پنجره پشتی، شمال تا شمال غربی، روانی، بدنام، ربه‌کا،طناب، پرندگان و مرد عوضی نام برد که همواره مورد تحسین سینما دوستان جهان قرار دارند.

بهترین آثار آلفرد هیچکاک


David Fincher

David Fincher – دیوید فینچر

دیوید فینچر فیلمساز اهل آمریکا که  کارگردانی موزیک ویدئو و تهیه‌کنندگی حرفه اصلی او در ابتدای راهش بود، بعد پا به عرصه هالیوود و کارگردانی گذاشت . فینچر دو نامزدی «اسکار بهترین کارگردانی برای درام عاشقانه و فانتری مورد عجیب بنجامین باتن و فیلم زندگینامه‌ای شبکه اجتماعی را در کارنامه هنری خود دارد، او را با تکنیک خاص خود در فیلمبرداری فضای باز و پایان بد فیلمهایش میشناسند، فیلم های باشگاه مشت زنی و هفت جزء بهترین آثار او هستند که از محبوبیت بسیاری برخوردار هستند.

شاید خیلی زود در لیست بهترین کارگردانان جهان سینما به سراغ فینچر رفتیم ولی هنر او خاص است و همیشه آن را ثابت کرده است ، او همیشه میداند چه بازیگری را انتخاب کند وچه چیزی را از او انتظار دارد، فینچر چهره های جوان زیادی را به شهرت جهانی رسانده است. از این لیست بلند بالا میتوان به «جسی آیزنبرگ»، «اندرو گارفیلد»، «رونی مارا» و «رزاماند پایک» اشاره کرد که همه ستارگان حال حاضر سینمای هالیوود به حساب می آیند.

فینچر همیشه کاری که دوست دارد و در آن تخصص دارد انجام میدهد و بارها کارگردانی فیلم های مطرحی را قبول نکرده است که واقعا شایسته احترام میباشد، از این عناوین مطرح میتوان به مأموریت غیرممکن ۳ با حضورستارگانی بیشمار همچون تام کروز اشاره کرد، بتمن آغاز میکند و اگه منو میتونی بگیر آثار دیگری بودند که ابتدا به او برای کارگردانی پیشنهاد شده بود اما او در این پروژه ها شرکت نکرده بود.

بهترین آثار او را میتوان  هفت، باشگاه مبارزه، بازی، زودیاک و دختر گم‌شده نام برد که همواره مورد تحسین سینما دوستان جهان قرار دارند.

بهترین آثار دیوید فینچر


Ridley Scott

Ridley Scott – ریدلی اسکات

در ادامه این پست جذاب به سراغ یکی از بهترین کارگردانان انگلیسی جهان یعنی ریدلی اسکات می‌رویم. اسکات تحصیلات خود را در کاج سلطنتی آغاز کرد و با ساخت تبلیغات تلویزیونی کار خود را توانست پیشرفت دهد، ولی علاقه او به سینما پای او را به دنیای پرده نقره ای باز کرد. ریدلی اسکات کار خود را با فیلم دوئلیست‌ها آغاز کرد که در جشنواره کن با استقبال خوبی رو به رو شد و به گونه ای شروع خوبی برای یک کارگردان تازه کار به حساب می‌آمد. .

فیلم بیگانه توانست ده برابرهزینه ساخت خود فروش کند که موفقیتی بسیار خوب برای دومین فیلم اسکات به حساب می‌آمد و به گونه ای با ساخت این فیلم اسکات به درون سینمای هالیوود راه یافت تا با سرمایه گذاری و پروژه های عظیم دیگر رو به رو شود و روند پیشرفت خود را در زمینه فیلم‌سازی و تهیه‌کنندگی ادامه دهد.

فیلم بلد رانر (Blade Runner) شاهکار علمی-تخیلی در زمان خودش بود و حتی بعد از گذشت سال‌ها همواره از آن تقدیر میشود، این فیلم با بهم ریختگی بسیاری در زمان ساخت درگیر بود و باعث درگیری ریدلی و کمپانی برای تدوین و تغییر پایان این فیلم شد که در نهایت کمپانی سازنده برای ادامه روند فیلم به ریدلی اسکات رجوع کرد و با مشورت های او این فیلم به پایان رسید.

بهترین کارگردانان جهان سینما را همیشه با یک اثر بیشتر میشناسند و این فیلم برای اسکات گلادیاتور میباشد که به غیر از بازتاب جهانی توانست در 12 بخش مراسم اسکار نامزد شود و در نهایت با 5 جایزه توانست مراسم اسکار را ترک کند تا اسکات را جهان سینما بهتر بشناسند.

بهترین فیلم‌های ریدلی اسکات


Stanley Kubrick

Stanley Kubrick – استنلی کوبریک

وقتی صحبت از ساخت اقتباس های ادبی در قالب فیلم می‌شود، کوبریک را باید بهترین بدانیم. کارگردانی که در دوران زندگیش تنها سیزده فیلم را کارگردانی کرد ولی این روند را طی نیم قرن انجام داد واین نشان از دقت وحساسیت او برای ساخت هر یک از فیلم‌هایش بود. کوبریک تا نوزده سالگی در دبیرستان ناموفق بود و بعد از آن برای رفتن به کاج بارها رد شد و به گفته خودش در زمان تحصیل کوچک‌ترین چیزی به او برای موفقیت در زندگی کمک نکرده است.

2001: ادیسه فضایی به عنوان یکی از بهترین فیلم‌های سینمایی تمام ادوار شناخته می‌شود و بارها در بین 10فیلم تاثیرگذار در طول تاریخ در نظرسنجی های مختلف انتخاب شده است. فیلمی که در زمان خودش با جلوه های ویژه خود توانست توجه همه را به خود جلب کند و همچنین با فروش نزدیک به 200 میلیون دلار یکی از پرفروشترین فیلم های سینمایی تاریخ در زمان خودش شود.

درخشش تنها فیلم کوبریک در ژانر ترسناک میباشد و به عنوان ضرب المثل کارگردانان سخت‌گیر در سینما از آن یاد می‌شود، فیلمی که آنقدر برداشت های طولانی داشت که بسیار خبرساز شد در یک صحنه کوبریک، اسکتمن کراترز را مجبور کرد که صحنه درگیری با تبر فیلم را 40 بار تکرار کند که با گریه بازیگر مذکور همراه شد.

کوبریک بارها نامزد جایزه اسکار شد وهمواره فیلم‌هایش مورد علاقه منتقدین سینما قرار می‌گرفت، او که تقریبا در تمام ژانرها به کارگردانی پرداخته است. در دقت سکانس ها وسواس عجیبی داشت به گونه ای که در فیلم درخشش یک سکانس را 127 مرتبه فیلمبرداری کرد، که مورد اعتراض جک نیکلسون و دیگر عوامل فیلم قرار گرفت.

لولیتا ، پرتقال کوکی و چشمان کاملا بسته از دیگر فیلم‌های استنلی کوبریک هستند که همواره مورد تقدیر قرار می‌گیرند.

بهترین فیلم‌های استنلی کوبریک


Akira Kurosawa

Akira Kurosawa – آکیرا کوروساوا

آکیرا کوروساوا قطعا یکی از تاثیرگذارترین کارگردانان جهان سینما تلقی می‌شود. هوش سرشار و عشق او به سینما طی پنجاه سال فعالیت او کاملا مشهود بوده است. آکیرا یک اثر سینمایی را مانند یک شعر برای بیننده روان و پرمعنا به تصویر می‌کشید و با نوشتن فیلنامه های تمام عیار همیشه مورد تحسین واقع شده بود.

آکیرا برای معنا دادان به زندگی شخصیش شروع به ساختن آثار سینمایی می‌کرد و در استفاده از نورپردازی و فضاهای پیرامون سکانس ها به طرز باورنکردنی موفق بود. آکیرا کوروساوا بارها جوایز متعددی را دریافت کرده است و به عنوان یک پرفسور در ژانرهای اجتماعی و اسطوره سرایی از او یاد می‌شود.

نقطه عطف آثار این کارگردان موفق ژاپنی فیلم سینمایی راشومون بود که در سال 1951 به روی پرده سینما رفت و بعد از پخش شدن در جشنواره ونیز به دلیل پیچیدگی هنری که در به تصویر کشیدن داستان یک قتل در طول روند فیلم به نمایش درآمده بود موجب تعجب منتقدین اروپایی شد و سینمای ژاپن که تا به آن زمان ناشناخته بود را به عنوان یک الگو معرفی کرد.

آکیرا کوروساوا در زندگی حرفه اش موفق شد که 30 فیلم را بسازد و به اکران دربیاورد که بهترین آن‌ها را می‌توان بهشت و جهنم ، هفت سامورایی ، راشومون و یوجیمبو معرفی کرد. نکته جالب در مورد این کارگردان ساختن فیلم در تمام ژانرهاست که در بین نسل جدید کارگردانان این مسئله به ندرت یافت می‌شود.

بهترین فیلم‌های آکیرا کوروساوا


Clint Eastwood

Clint Eastwood – کلینت ایستوود

در ادامه لیست به سراغ یکی از معدود نفرات لیست می‌رویم که هم در کارگردانی و هم در بازیگری موفق بوده است. کلینت ایستوود دوبار جایزه اسکار بهترین کارگردانی را دریافت کرده است و همواره او را با فیلم های صادقانه ولی تلخ می‌شناسیم. تاثیرگذاری مثبت فیلم های او بر جامعه نیز یکی از دستاوردهای آثار این کارگردان کاربلد آمریکایی به حساب می‌آید.

Clint Eastwood را به عنوان ستاره فیلم های وسترن رجیو لئونه در سالهای دورتر می‌شناسیم که او را به شهرت جهانی رساند. فیلم‌های سه‌گانهٔ دلار، به نام‌های یک مشت دلار، به‌خاطر چند دلار بیشتر و خوب بد زشت را می‌توان در لیست بهترین فیلم های تاریخ وسترن جهان دانست که با چهره ایستوود بسیار دراماتیک و دیدنی به نظر میرسید.

ایستوود دو اسکار بهترین فیلم  را نیز توانسته است دریافت کند و به عنوان معدود افرادی از وی یاد می‌شود که برای جایزه اسکار بهترین کارگردانی و جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد برای یک فیلم نامزد شده است و همواره مورد تقدیر قرار می‌گیرد.

از فیلم های مشهور وی میتوان: محکم دارشان بزن (۱۹۶۸)، قلعه عقابها (۱۹۶۸)، هری کثیف (۱۹۷۱)، ولگرد دشتهای مرتفع (۱۹۷۳)، تاندربولت و لایت فوت (۱۹۷۴)، جوزی ولز یاغی (۱۹۷۶)، فرار از آلکاتراز (۱۹۷۹)، سوار رنگ پریده (۱۹۸۵)، روی خط آتش (۱۹۹۳)، پلهای مدیسون کانتی (۱۹۹۵)، پرچم‌های پدران ما(۲۰۰۶)، نامه‌هایی از ایوجیما(۲۰۰۶)، گرن تورینو (۲۰۰۸) را به ترتیب نام برد.

بهترین فیلم‌های کلینت ایستوود


John Ford

John Ford – جان فورد

در بین کارگردانان آمریکایی همیشه جان فورد جایگاه خاصی داشته است و همواره الگویی برای نسل‌های بعد از خود بوده است. فورد وسترن را دوست داشت و همواره این سبک را شروع دوره جدید فیلم‎سازی و هنر به شکلی مدرن خطاب می‌کرد. سکانس های ماندگار او در مانیومنت ولی در ایالت یوتا  شکوهی به فیلم های فورد داد که نمونه‌های آن در هالیوود زبان زد است.

وقتی اورسن وِلْز نابغه سینما جان فورد را بهترین می‌خواند دیگر جایی برای نقد وتحلیل باقی نمی‌گذارد. جان فورد در طول فعالیت هنری خود چهار بار جایزه بهترین کارگردانی اسکار را به دست آورد در حالی تنها پنج بار نامزد این جایزه شده بود و این به تنهایی یک رکورد در بین کارگردانان آمریکایی به حساب می‌آید.

تاثیر عمیق فیلم‌سازی او در آثار آکیرا کوروساوا، مارتین اسکورسیسی، استیون اسپیلبرگ و سرجیو لئونه نمود پیدا کرد و به موفقیت این کارگردانان در اثر حاضر هالیوود منجر شده است. جمله «نام من جان فورد است، من وسترن می‌سازم» یکی از نقل قول های مشهور جان فورد بود که به علاقه و نبوغ این کارگردان در این ژانر خاص اشاره می‌کند.

جان فورد در طول سالهای هنری خود حدود پنجاه فیلم را کارگردانی کرد که از آثار مشهور او می‌توان به چه سرسبز بود دره من، خوشه‌های خشم، مرد آرام، جویندگان، دختری با روبان زرد، ریو گرانده و کلمنتاین عزیزم اشاره کرد.

بهترین فیلم‌های جان فورد


David Lynch

David Lynch – دیوید لینچ

اگر هنرمند باشی به خصوص نقاش نمی‌توانی کارگردانی معمولی باشی و این کاملا برای لینچ صدق می‌کند. دیوید لینچ کارگردان معاصر آمریکایی که سورئالیسم ( گرایش به مسائل ماورای واقعیت) را در تمام فیلم‌های او جای به خصوصی دارد و به گونه ای این مسئله از هنر لینچ در نقاشی و مجسمه سازی و به خصوص موسیقی نشات می‌گیرد.

دوگانگی در فیلم‌های لینچ کاملا برای همه آشکار است. مثلا در بعضی سکانس های فیلم لینچ نمی‌دانید که گریه کنید یا بخندید و این یکی از دلایل عدم موفقیت لینچ در گیشه تلقی میشود. عده‌ای فیلم‌های او را شاهکار می‌دانند که غالبا منتقدین فیلم‌های لینچ در این دسته قرار می‌گیرند و عده‌ای دیگر یک فیلم بدون مفهوم که روایت یک داستان ساده را پیچیده می‌کند و پاسخ سوالات را نمی‌دهد.

دیوید لینچ در سال‌های فعالیت خود موفق شد چهار بار نامزدی اسکار را به دست بیاورد ولی هیچوقت نتوانست آن را دریافت کند. در سال 2003 نشریه گاردین برای انتخاب بهترین کارگردان زنده در بین منتقدین سراسر جهان نظرسنجی کرد که لینچ در این لیست جایگاه نخست را به دست آورد.

دیوید لینچ یکی از معدود کارگردان‌هایی می‌باشد که فیلم‌هایش فراز و نشیب زیادی ندارد و تمام فیلم‌های او مثل نقاشی می‌باشد که به وسیله مردم از آن برداشت‌های متفاوتی می‌شود.

بهترین فیلم‌های دیوید لینچ


Woody Allen

Woody Allen – وودی آلن

وودی آلن که به خاطر مردود شدن در دروس سینمایی دانشگاه را ترک کرده بود بدون هیچ تجربه آکادمیکی وارد عرصه‌های بسیاری شد . وودی آلن در هنر دست بسیاری داشت او در موسیقی آلبوم‌های بسیاری را منتشر کرده است در روزنامه‌های طنز به نوشتن می‌پرداخت و در امر بازیگری هم بسیار موفق ظاهر شد و از همان ابتدا به بیشتر برنامه های تلویزیونی دعوت می‌شد. Woody Allen به خاطر شخصیت طنز و عصبی خود بسیار محبوب بود.

وودی آلن به وسیله استعداد و قلم اعجاب انگیز خود توانست 19 بار نامزدی جایزه اسکار در بخش های مختلف تجربه کند که در این بین موفق شد چهار بار این جایزه را دریافت کند . او یکی از بهترین فیلنامه نویس های غیر اقتباسی است که جهان سینما به خود دیده است. وودی آلن چندین کتاب را نیز چاپ کرده است که برای او بسیار سودآور بوده‌اند.

Woody Allen طی سه دهه توانست بیش از 40 فیلم را بسازد که برای او شهرت جهانی و جایزه های فراوانی را به ارمغان آورد. وودی آلن همانند اسکورسیزی «فیلم راه‌های افتخار» ساخته «استنلی کوبریک» جزء بهترین فیلم‌های تاریخ سینما می‌داند.

آنی‌هال، صحنه‌های داخلی منهتن، خاطرات اکلیلی، امتیاز نهایی، آلیس، ویکی کریستینا بارسلونا، گلوله‌های بر فراز برادوی، آفرودیت قدرتمند و شالوده‌شکن از جمله بهترین ساخته‌های این کارگردان صاحب‌نام سینمای جهان است.

بهترین فیلم‌های وودی آلن


Sergio Leone

Sergio Leone – سرجو لئونه

سرجو لئونه  کارگردان اهل ایتالیا که درزمینه تهیه‌کنندگی و فیلمنامه‌نویسی هم مدت‌ها فعالیت داشت به عنوان یکی از بزرگترین کارگردانان در ژانر وسترن شناخته می‌شود که ژانر وسترن اسپاگتی را به وجود آورد و با نشان دادن وسترن اروپایی روح تازه‌ای در این ژانر دمید که با استقبال بسیاری از اهالی سینما و سینما دوستان همراه شد. لئونه با ساخت سه‌گانه دلار شهرت جهانی گرفت و همکاری او با کلینت ایستوود تا سال‌ها زبانزد فیلم‌سازان هالیوود بود.

شروع کار حرفه ای ایستوود هم با اکران اولین همکاری او با لئونه به صورت حرفه ای در هالیوود قوت گرفت و هر سه فیلم لئونه توانستند گیشه را تسخیر کنند و دوباره موج تازه‌ای از ساخت فیلم‌های وسترن وارد صنعت فیلم‎سازی جهان شد. به حدی این موج عظیم بود که حتی سینمای آسیا هم به سمت وسترن اسپاگتی رفت ولی نتوانست موفقیتی را کسب کند.

سرجو لئونه از دوران نوجوانی به ساخت فیلم علاقه‌مند و به دنبال سبک کاری متفاوتی می‌گشت. آثار جان فورد روی علاقه او برای ساخت فیلم‌هایی با ژانر وسترن بسیار تاثیرگذار بود بعد از گذشت چند سال سرانجام در سال 1961 اولین فیلم مستقل خود را با نام غول رودس را ساخت که توجه منتقدان را با بودجه‌ی بسیار کمش به خود جلب کرد.

از بهترین فیلم‌های این کارگردان خوش ذوق و بسیار خلاق ایتالیایی سرت را بدزد احمق، روزی روزگاری در غرب خوب، بد، زشت، به خاطر چند دلار بیشتر، به خاطر یک مشت دلار و غول رودس را می‌توان نام برد.

بهترین آثار سینمایی سرجو لئونه


Peter Jackson

Peter Jackson – پیتر جکسون

در ادامه لیست بهترین کارگردانان جهان سینما به سراغ پیتر جکسون می‌رویم که برای تمجید او برای ساخت فیلم‌های فانتزی با جلوه‌های ویژه فراوان هیچ جایزه را نمی‌توان شایسته دانست. وقتی سه‌گانه ارباب حلقه ها را که از بچگی برای ساختن آن ایده در ذهن می‌پروارند را به روی پرده نقره ای فرستاد، تمام سینمادوستان جهان از او تمجید کردند و او را بهترین کارگردان ده 90 میلادی خطاب می‌کردند. مراسم اسکار برای فیلم ارباب حلقه‌ها: بازگشت پادشاه کمی کوچک بود . این فیلم تنها فیلمی است که در تمامی رشته‌های اسکار نامزد بود و از این بابت هنوز رکورد دار می‌باشد.

جکسون معمولا فیلمی را که دوست دارد می‌سازد بدون توجه به میزان درآمد یا بازخورد آن ساختن فیلم کینگ کونگ که یکی از شخصیت‌های محبوب او در بچگی بود به حدی عالی از آب ردآمد که بعد از آن همواره برای آن دنباله‌های متفرقه ساخته می‌شود. پیتر جکسون تمام توانایی خود را مدیون آزمون و خطاهایی است که طی سال‌ها آن را به دست آورد و بعدها در قابی بزرگتر او را به جلو می‌برد.

پیتر جکسون بعد از بازخوردهای مثبت به سراغ داستانی دیگر از تالکین رفت تا دوباره یک جهان بصری فوق العاده را خلق کند ولی متاسفانه سه‌گانه هابیت نه تنها به سطح ارباب حلقه‌ها نرسید بلکه همین مقایسه بیش از حد نیز آن را به شدت یک اثر معمولی معرفی کرد.

ارباب حلقه ها، هابیت، کینگ کونگ، منطقه 9 و غرب ممفیس از جمله بهترین ساخته‌های این کارگردان صاحب‌ نام نیوزلندی می‌باشد.

بهترین آثار سینمایی پیتر جکسون


به نظر شما جای کدام یک از بهترین کارگردانان جهان سینما در این پست خالی میباشد؟؟؟؟

بیشتر بخوانید :

امتیاز کاربران: 4.77 ( 5 رای)
برچسب ها

16 دیدگاه

 1. فکر کنم تنها سایتی کارگردان های مولف را آورده شما بودید ولی یکی کمه واون سرجی لئونه هستش و جان فورد اگه این دوتا را بزارید لیست کامل ترین لیست جهان میشه

 2. حیف نیست جان فورد ، کوراساوا، هیچکاک توی لیستی باشن که اسپیلبرگ و اسکورسیزی هستن!!!!!!

  1. سلام.
   ممنون از نظرتون.
   سعی ما در این پست پرداختن به بهترین کارگردانان تاریخ سینما به کمک کاربران محترمه.

 3. مگر میشه کارگردان شاهکار ارباب حلقه ها تو لیستتون نباشه؟ پیتر جکسون جاش خالیه

 4. سلام. اشخاصی که تو لیست هستند واقعا کارگردانان بزرگی هستن ولی نه نظرم ولفگانگ پترسن هم میتونه جزو اونا باشه و حتی بهتر از بعضی ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بیست + بیست =

دکمه بازگشت به بالا