فیلم و سریالانیمیشن

بهترین شخصیت های کارتونی دختر ؛ 14 شخصیت انیمیشنی دختر خاطره انگیز

در بدو حضور انیمیشن‌ها و کارتون‌ها به صنعت سرگرمی، شاهد طراحی شخصیت های کارتونی دختر بودیم که معمولاً دخترانی زیبا در انتظار همسر آینده‌شان بودند. خوشبختانه این موضوع به‌مرور زمان از بین رفت و حالا جمعی از کاراکترهای دختر را داریم که همگی ویژگی مشترکی دارند: قوی و متکی‌به‌خود بودن. بسیاری از شخصیت‌های دختر دارای هوش و ذکاوتی مثال‌زدنی هستند که در هنگام مواجهه با مشکلات و چالش‌ها از آنها سربلند بیرون میایند.

بیشتر آنها هدفی بزرگ را دنبال می‌کنند و برای رسیدن به آن مصمم هستند. این دسته از شخصیت‌ها هر کاری می‌کنند تا به هدف خود برسند و این پایبندی به هدف از جمله مواردی است که آنها را تبدیل به الگویی امیدبخش می‌کند. کاراکترهای کارتونی دختر علاوه بر مستقل و باهوش بودن، قلب مهربانی هم دارند که به‌واسطه آن عشق و محبت به اطرافیانشان را از آنها دریغ نمی‌کنند.

ترکیب قدرت و مهربانی در شخصیت‌های دختر کارتونی، باعث می‌شود همه اقشار جامعه بتوانند از آنها الگو گرفته یا با آنها به‌راحتی ارتباط بگیرند. مورد مهم دیگر راجع به کاراکترهای دختر، مقابله آنها با هنجارهای غیرمنطقی در رابطه با زنان است. آنها می‌کوشند تا روی این هنجارها پا گذاشته و به برابری جنسیتی برسند. حالا که میزان اهمیت شخصیت‌های دختر کارتونی را متوجه شدیم، وقت آن است که سراغ معرفی آنها برویم. با تایم سیتی در معرفی بهترین و قوی‌ترین شخصیت‌های زن کارتونی، همراه باشید.

لیست معرفی کاراکترهای انیمیشنی دختر معروف

کاراکترهای کارتونی دختر نقشی حیاتی در به تصویر کشیدن جایگاه زن در جامعه ایفا می‌کنند. این کاراکترها به دختران، به‌خصوص قشر جوان‌تر، یاد می‌دهند که اگر با باورهای اجتماعی غلط راجع به زنان مواجه هستند، به آنها توجهی نکرده یا در مقابل آنها ایستادگی کنند. از این رو اگر فرزندی دارید که قرار است برایش کارتون مناسبی انتخاب کنید، پیشنهاد می‌کنیم هنگام این کار دقت کافی را به خرج دهید.

این شخصیت‌های کارتونی قرار است الگوی کودکان و نوجوانان باشند و ذهنیت آنها را شکل بدهند. از همین جهت تلاش داشته‌ایم چند مورد از بهترین کاراکترهای زن را گلچین کنیم؛ کاراکترهایی که ویژگی به‌خصوصی دارند و می‌توانند الگوی خوبی برای افراد باشند.

شخصیت های کارتونی دختر ؛ ولما دینکلی

ولما دینکلی

 • نام انگلیسی: Velma Dinkley
 • کارتون مربوطه: Scooby-Do
 • سال تولید کارتون: 1969
 • صداپیشه: نیکول جف، پت استیونز، کریستال هریس، جینا رودریگز

ولما دینکلی یکی از شخصیت های کارتونی دختر قدیمی است که به‌واسطه هوش خود و مهارت آنالیز شرایط، کاراکتری الهام‌بخش به شمار میاید. او همیشه ظاهری یکسان داشته و با بلیز یقه‌اسکی نارنجی و دامنش شناخته می‌شود. ولما دینکلی آن عضو گروه ماجراجویی است که باز کردن گره معماها کار اوست. چیزی که باعث وجه تمایز ولما با دیگر شخصیت های کارتونی دختر می‌شود، تلاش او برای حل رمز و رازها و آشکار کردن حقیقت است.

همچنین این شخصیت به دختران جوانی که به علم‌آموزی علاقه دارند، شجاعت کافی می‌دهد تا برخلاف برخی از افکار و کلیشه‌های قدیمی نسبت به دختران، راهی را که می‌خواهند ادامه دهند. ولما به طور کلی یکی از دوست‌داشتنی‌ترین کاراکترهای دختر و اسکوبی دو بوده که بابت هوش و شجاعتش دل بسیاری از بینندگان را به دست آورده است.

شخصیت های کارتونی دختر ؛ واندر وومن

واندر وومن

 • نام انگلیسی: Wonder Woman
 • کارتون مربوطه: Wonder Woman
 • سال تولید کارتون: 2009
 • صداپیشه: کری راسل

واندر وومن یا زن شگفت‌انگیز یکی از محبوب‌ترین کاراکترهایی است که تا به حال طراحی شده. از این شخصیت برای اولین بار در یک کمیک محصول سال 1941 میلادی رونمایی شد. ظاهر واندر وومن با لباس آبی، قرمز و طلایی‌اش شناخته می‌شود که طراحی منحصربه‌فردی دارد. واندر وومن یکی از قوی‌ترین ابرقهرمان‌ها در دنیای دی سی محسوب شده و همین موضوع باعث جذابیت هرچه بیشتر این کاراکتر می‌شود.

او علاوه بر توانایی فیزیکی‌، به‌خاطر روحیه عدالت‌خواهش به شهرت رسیده و از جمله شخصیت های کارتونی دختر است که برای حقیقت و برابری می‌جنگد. واندر وومن کاراکتری است که در یک جزیره با ساکنان زنان آمازونی بزرگ شده و این جزیره از کل جهان پنهان است. او روزی به‌قصد جنگ با شر جزیره را ترک کرده و تبدیل به یک سمبل الهام‌بخش می‌شود.

پیشنهاد کاربران تایم سیتی:  زمان ساعت پخش سریال دایره تردید از شبکه آی فیلم 【ساعت تکرار + داستان】

شخصیت های کارتونی دختر ؛ السا

السا

 • نام انگلیسی: Elsa
 • کارتون مربوطه: Frozen
 • سال تولید کارتون: 2013 و 2019
 • صداپیشه: ایدینا منزل

به هر دهه‌ای تعلق داشته باشید، محال است نام انیمیشن یخ‌زده، از بهترین انیمیشن های دنیا و کاراکترهای دوست‌داشتنی‌اش به‌خصوص السا، به گوشتان نخورده باشد. او به همراه خواهرش، آنا، از بهترین شخصیت های کارتونی دختر هستند که شاهزادگان سرزمین آرندل به شمار میایند. السا قدرتی جادویی دارد که به کمک آن می‌تواند یخ و برف درست کند و این توانایی چیزی است که در ابتدا باعث آسیب به اطرافیانش می‌شود.

چیزی که جایگاهی ویژه به السا در میان بهترین شخصیت های کارتونی می‌بخشد، ایستادن بر پای خود بدون تکیه بر افراد دیگر است. درواقع السا از معدود شخصیت‌هایی است که به کسی دل نداده و همین موضوع وجه تمایز او با دیگر شخصیت های کارتونی دختر است. شخصیت السا می‌تواند الهام‌بخش کسانی باشد که نیاز دارند روی پای خود ایستاده و به استقلال برسند.

شخصیت های کارتونی دختر ؛ پرنسس فیونا

پرنسس فیونا

 • نام انگلیسی: Princess Fiona
 • کارتون مربوطه: Shrek
 • سال تولید کارتون: 2001
 • صداپیشه: کامرون دیاز

پرنسس فیونا یکی از مهم‌ترین شخصیت های کارتونی دختر است که می‌تواند آموزگار درس‌های مهم و عمیقی برای دختران جوان باشد. در ابتدا از شاهزاده فیونا، تصویری از یک دختر زیبا را داریم که در برجی با محافظت یک اژدها، زندانی شده است. حال با وجود اینکه پرنسس فیونا با این تفکر بزرگ شده که باید مردی به نجات او بیاید، شخصیتی محکم و مستقل دارد که می‌تواند به‌تنهایی از خودش محافظت کند.

او که به مهارت‌های رزمی تسلط دارد، می‌تواند حتی در برابر اژدها هم ایستادگی کند. پرنسس فیونا همچنین بُعد شوخ و مهربانی هم دارد که باعث می‌شود او را میان دوست‌داشتنی‌ترین کاراکترهای دختر قرار دهیم. لازم به ذکر است که رابطه منحصربه‌فرد پرنسس فیونا با شرک، این مجموعه انیمیشن را تبدیل به یکی از بهترین انیمیشن های عاشقانه می‌کند.

شخصیت های کارتونی دختر ؛ کاتارا

کاتارا

 • نام انگلیسی: Katara
 • کارتون مربوطه: Avatar: The Last Airbender
 • سال تولید کارتون: 2005
 • صداپیشه: می ویتمن

بسیاری از افراد به‌اشتباه کارتون آواتار: آخرین بادافزار را از انیمه های سریالی می‌خوانند؛ اما در واقع این کارتون محصول آمریکاست و انیمه محسوب نمی‌شود. لازم به ذکر است که این کارتون در دسته بهترین کارتون ها برای تقویت زبان انگلیسی به‌حساب میاید. در این کارتون شخصیتی محبوب به نام کاتارا را داریم که توانایی کنترل آب را دارد. چیزی که ارزش شخصیت کاتارا را بالا می‌برد، اهمیت دادن او به کمک به دیگران و همچنین جنگیدن برای عقایدش است که می‌تواند برای بسیاری از افراد الهام‌بخش باشد.

او به دختران جوان نشان می‌دهد که اگر بخواهند می‌توانند تبدیل به لیدرهای بزرگ و قدرتمندی بشوند و در عین حال به اصل خود پایبند بمانند. کاتارا همچنین یکی از شخصیت های کارتونی دختر محسوب می‌شود که عشق خود به خانواده و دوستانش را از آنها دریغ نمی‌کند تا حدی که حاضر است برای محافظت از آنها، جان خود را در خطر بیندازد.

شخصیت های کارتونی دختر ؛ سندی چیکس

سندی چیکس

 • نام انگلیسی: Sandy Cheeks
 • کارتون مربوطه: SpongeBob SquarePants
 • سال تولید کارتون: 1999
 • صداپیشه: کرولین لارنس

کمتر کسی پیدا می‌شود که کارتون باب اسفنجی را دوست نداشته باشد. حال یکی از شخصیت‌های اصلی این کارتون، به نام سندی، یک سنجاب است که در دریا زندگی می‌کند. او به‌خاطر هوش و ورزش‌دوست بودن و علاقه‌اش به علم و دانش شناخته می‌شود. سندی چیکس شخصیتی محکم دارد و در فعالیت‌های فیزیکی از جمله اسکی روی آب، وزنه‌برداری و کاراته بسیار ماهر است.

سندی چیکس که در ایران به سندی سنجابه هم شناخته می‌شود، کمک بزرگی برای ساکنان بیکینی باتم بوده است. او مخترع و دانشمندی است که با برخی از اختراع‌هایش توانسته به دوستان خود از جمله باب اسفنجی کمک کند.

شخصیت های کارتونی دختر ؛ هلن پار

هلن پار

 • نام انگلیسی: Helen Parr
 • کارتون مربوطه: The Incredibles
 • سال تولید کارتون: 2004
 • صداپیشه: هالی هانتر
پیشنهاد کاربران تایم سیتی:  زمان پخش سریال کره ای روح دکتر از شبکه جم دراما【ساعت تکرار + داستان】

اگر دنبال عکس شخصیت های کارتونی دخترانه گشته باشید، به‌احتمال زیاد با عکس هلن پار مواجه شده‌اید. او که به الاستی گرل یا خانم شگفت‌انگیز هم مشهور است، مادر سه فرزند خارق‌العاده و خانم خانواده شگفت‌انگیزان است. هلن پار ابرقهرمانی است که از انعطاف بدنی فوق‌العاده بالایی برخوردار است. او مادر و همسری است که خانواده خود را در اولویت قرار می‌دهد که از همین جهت می‌تواند از الهام‌بخش‌ترین شخصیت های کارتونی دختر باشد.

هلن پار زنی نترس و مستقل است که در بعضی شرایط شجاعت او باعث تشویق بقیه شخصیت‌ها می‌شود. او اهمیت ویژه‌ای به برقراری عدالت می‌دهد که این موضوع می‌تواند نکته آموزنده دیگری از این شخصیت کارتونی باشد.

شخصیت های کارتونی دختر ؛ جاسمین

جاسمین

 • نام انگلیسی: Jasmine
 • کارتون مربوطه: Aladdin
 • سال تولید کارتون: 1992
 • صداپیشه: لیندرا لارکین، لی سالونگا

شاهزاده جاسمین یکی از کلیدی‌ترین شخصیت های کارتونی دختر در دیزنی محسوب می‌شود که می‌تواند الگوی بسیاری از دختران جوان قرار بگیرد. او شاهزاده‌ای است که زندگی در قصر را دوست نداشته و تمایل دارد آزادانه زندگی کند. جاسمین برای رسیدن به هدفش برخلاف اولین پرنسس‌های دیزنی، منتظر مردی نیست تا به نجات او بشتابد؛ بلکه خودش دست‌به‌کار می‌شود. او شخصیتی مستقل و محکم دارد که می‌تواند از پس خود بربیاید.

این شخصیت کارتونی دختر مو مشکی زیبایی است که به‌واسطه هوش و مصمم بودنش محبوبیت زیادی دارد. او همچنین در مقابل ناعدالتی سکوت نکرده و در برابر ظلم ایستادگی می‌کند. این روحیه جاسمین، او را تبدیل به یکی از شخصیت‌های الهام‌بخش برای دختران کم‌سن‌وسال می‌کند.

شخصیت های کارتونی دختر ؛ مولان

مولان

 • نام انگلیسی: Mulan
 • کارتون مربوطه: Mulan
 • سال تولید کارتون: 1998
 • صداپیشه: مینگ نا ون

مولان از اولین کاراکترهای آسیایی دیزنی بود که با وجود محبوبیت زیاد آن، در دسته پرنسس‌های دیزنی قرار نمی‌گیرد. او از الهام‌بخش‌ترین شخصیت های کارتونی دختر است که با هنجارهای موجود در برابر دختران ایستادگی می‌کند و با کنار زدن آنها تلاش در نجات پدرش دارد. مولان جنگجویی است که خود را جای یک سرباز مرد جا می‌زند و وارد ارتش می‌شود. او در این راه با چالش‌های زیادی مواجه می‌شود که در نهایت با شجاعت، هوش و اراده‌اش بر همه آنها پیروز می‌شود.

چیزی که اهمیت شخصیت مولان را بالاتر می‌برد، ایستادگی او در برابر هنجارهاست. او برای پایبندی به هدفش از هیچ کاری سر باز نمی‌زند و با شخصیت قدرتمند خود الهام‌بخش افرادی است که می‌خواهند در زندگی قوی باشند. برخلاف شخصیت های کارتونی دختر دهه 60 همچون سفیدبرفی و سیندرلا، جاسمین دارای شخصیت خودساخته‌ای است که وابستگی به جنس مخالف ندارد.

شخصیت های کارتونی دختر ؛ مریدا

مریدا

 • نام انگلیسی: Merida
 • کارتون مربوطه: Brave
 • سال تولید کارتون: 2012
 • صداپیشه: کلی مک‌دونالد

مریدا از خاص‌ترین پرنسس‌های دیزنی است که همچون نام انیمیشن، به‌خاطر شخصیت جسور و شجاع خود شناخته می‌شود. او شخصیتی دارد که نمی‌گذارد هنجارهایی که حول محور دختران هستند، روی او تاثیر بگذارند و درواقع با آنها مبارزه می‌کند. مریدا اسب‌سوار و تیرانداز ماهری است که این موضوع وجه تمایز دیگری میان او و دیگر پرنسس‌های دیزنی محسوب می‌شود. او همچنین با موهای فرفری و جینجری‌اش شناخته می‌شود و موهایش به‌نوعی سمبل او هستند.

جایی اهمیت شخصیت مریدا بالاتر می‌رود که علی‌رغم مشکلات و جروبحث‌ها با مادرش، در نهایت به درک درستی از او می‌رسد و رابطه قوی مادر-دختری را به تصویر می‌کشد. مریدا به مخاطبان خود یاد می‌دهد که مشکلی نیست اگر با بقیه متفاوت هستید، شما می‌توانید به هدف و اعتقادات خود پایبند باشید حتی اگر به قیمت پا گذاشتن روی سنت‌ها و هنجارهای موجود تمام شود. در نهایت اگر به جمع‌آوری عکس‌های فانتزی شخصیت های کارتونی دختر علاقه دارید، شخصیت مریدا یکی از خاص‌ترین چهره‌ها به شمار می‌رود.

شخصیت های کارتونی دختر ؛ مگارا

مگارا

 • نام انگلیسی: Megara
 • کارتون مربوطه: Hercules
 • سال تولید کارتون: 1997
 • صداپیشه: کلی وایتمن

مگارا که با نام مگ هم شناخته می‌شود، یکی از شخصیت‌های اصلی کارتون هرکول است که از بهترین کارتون های قدیمی به شمار میاید. این کاراکتر می‌تواند الهام‌بخش افراد بزرگسالی باشد که در گذشته خیانت دیده‌اند و به عبارتی زخم‌خورده هستند. مگارا دختری است که در گذشته به او خیانت شده؛ از این رو اعتقادش به عشق را از دست داده؛ اما پس از رویارویی با هرکول، اجازه ورود او به قلبش را می‌دهد. این موضوع نشان می‌دهد که زخم‌ها هرچقدر هم عمیق باشند، قابل‌ترمیم هستند و می‌توان به آینده امید داشت.

پیشنهاد کاربران تایم سیتی:  مخاطبین باورنکردنی سریال های ایرانی در کشورهای جهان سال 2023

مگارا از دسته شخصیت‌ها با کاریزمای بالاست که شخصیت بسیار مستقلی دارد. کارتون هرکول به یونان باستان اشاره دارد؛ اما با این وجود مگارا هنجارهای آن زمان درمورد زنان را قبول ندارد و به آنها توجهی نمی‌کند. مگ همواره یکی از منحصربه‌فردترین شخصیت‌های مونث انیمیشن‌های دیزنی محسوب می‌شود که مطابق سلیقه افراد بزرگسال هم هست.

شخصیت های کارتونی دختر ؛ نانی پلکای

نانی پلکای

 • نام انگلیسی: Nani Pelekai
 • کارتون مربوطه: Lilo & Stitch
 • سال تولید کارتون: 2002
 • صداپیشه: تیا کارره

نانی پلکای از جمله کاراکترهایی است که شاید نقش اصلی کارتون لیلو و استیچ نباشد، اما از مهم‌ترین شخصیت های کارتونی دختر به شمار میاید. او خواهر بزرگ‌تر لیلو است که پس از درگذشت والدینشان مسئولیت خانه و بزرگ کردن لیلو بر دوش اوست. نانی که سن زیادی ندارد، از شخصیت قدرتمندی برخوردار بوده و از پس چنین زندگی پرمسئولیتی برمیاید. او حتی لیلو را به خود ترجیح داده و حاضر است هر کاری برای او بکند.

نانی پلکای نه پرنسس دیزنی است نه دختری منتظر شوالیه‌ای بر اسب سفید؛ او کاراکتری محکم است که در مواجهه با مشکلات متعدد می‌تواند از پس آنها بربیاید. در مقابل لیلو را داریم که این شخصیت کارتونی دختر کوچولو گاهی برای خواهرش دردسرساز می‌شود. در نهایت نانی دختر جوانی است که هنگام گرفتن حقش سکوت نمی‌کند و همین موضوع باعث می‌شود الگوی خوبی برای دختران جوان باشد.

شخصیت های کارتونی دختر ؛ وای یا وایولت

وای یا وایولت

 • نام انگلیسی: Vi یا Violet
 • کارتون مربوطه: Arcane: League of Legends
 • سال تولید کارتون: 2021
 • صداپیشه: هیلی استنفیلد

وای یا همان وایولت از شخصیت های کارتونی جدید محسوب می‌شود که در دل افراد زیادی جا باز کرده است. او دختری جوان است که از کودکی دائماً با چالش‌ها و مشکلات بزرگی از جمله از دست دادن والدین دست‌وپنجه نرم کرده است. چیزی که اهمیت شخصیت وای را بالا می‌برد، استقامت او در برابر سختی‌هاست. او همچنین از قدرت بدنی فوق‌العاده‌ای برخوردار است و می‌تواند در نبردها موفق بیرون بیاید.

وای که شخصیتی آسیب‌دیده و زخم‌خورده است، در طول انیمیشن کم‌کم به دستاوردهای معنوی بزرگی می‌رسد. به‌عنوان مثال به‌مرور اعتماد کردن به بقیه را یاد می‌گیرد و می‌تواند ارتباط عمیقی با اطرافیانش تشکیل دهد.

شخصیت های کارتونی دختر ؛ بل

بل

 • نام انگلیسی: Belle
 • کارتون مربوطه: Beauty and the Beast
 • سال تولید کارتون: 1991
 • صداپیشه: پیج اوهارا

بل یکی از محبوب‌ترین پرنسس‌های دیزنی است که برخلاف بعضی از آنها شخصیتی محکم و متکی بر خود دارد. او به‌جای اینکه دائم به فکر تکیه بر مردها و ازدواج باشد، وقتش را به خواندن و یادگیری می‌گذراند. بل همچنین شخصیتی مستقل محسوب می‌شود که نمی‌گذارد بقیه شخصیت او را با ظاهر و موقعیت اجتماعی‌اش در نظر بگیرند؛ بلکه می‌کوشد زیبایی باطنی بیشتری داشته باشد.

یکی دیگر از بارزترین ویژگی‌های او، قلب مهربانش است. او ظاهر دیو را قضاوت نمی‌کند؛ بلکه به باطن خوب او دل می‌بندد. بل همواره یکی از بهترین و مهم‌ترین شخصیت‌های دیزنی است که توانست الهام‌بخش مخاطبان زیادی، به‌خصوص کسانی که به یادگیری علاقه‌مند هستند، باشد.

سخن پایانی

همان‌طور که مشاهده کردید، کاراکترهای معرفی شده جمعی از شخصیت های کارتونی دختر هستند که به‌نوعی در زمان خود هنجارشکنی کرده‌اند. این شخصیت‌ها قرار است نقش ویژه‌ای در شکل‌دهی افکار و رفتار کودکان داشته باشند؛ از این رو دقت به ویژگی‌های آنها ضروری است. توجه داشته باشید برخی از کارتون‌ها نظیر هرکول و سریال انیمیشن آرکین، مخاطب بزرگسال را می‌طلبند. اگر قصد دارید کارتون مناسبی برای فرزند خود انتخاب کنید، حتماً این موضوع را در نظر بگیرید.

آیا شخصیت دختر کارتونی موردعلاقه شما در این لیست قرار دارد؟ اگر پاسختان منفی است در صورت تمایل می‌توانید آن را به همراه ویژگی به‌خصوص او در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید تا در آپدیت‌های بعدی از آنها استفاده شود.  همچنین اگر با حضور کاراکتری در این لیست مخالفید، می‌توانید نام او و دلیلتان را در قسمت نظرات بیان کنید. ممنونیم از همراهی شما با تایم سیتی.

سوالات متداول:

1) معروف‌ترین کارتون‌های دخترانه کدام‌اند؟

کارتون دلیر و موانا از بهترین کارتون‌های دختران محسوب می‌شوند.

2) قوی‌ترین شخصیت کارتونی دختر کیست؟

هلن پار و مریدا از قوی‌ترین شخصیت‌های دختر کارتونی به شمار میایند.

3) زیباترین شخصیت‌های کارتونی دختر کیستند؟

جاسمین، السا و آریل از جمله زیباترین کاراکترهای دختر هستند.

به این مطلب چه امتیازی میدی؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا