مقالات

سهم هر ایرانی از آپارات چقدر است ؟

آپارات رسانه ای بزرگ و شناخته شده در ایران است که با شعار سرویس اشتراک ویدیو فعالیت میکند و حوضه ی فعالیت این رسانه به حدی شناخته شده است که نیازی به توضیح دادنش نیست .
در این مطلب قصد داریم آپارات را از یک سری جهات به چالش بکشیم و ببینیم که آیا واقعا مستحق این رشد بوده ؟ خوب در نگاه اول باید بگوییم « بله » ، هیچ ایده ای بدون تلاش و برنامه ریزی درست در مسیر پیشرفت قرار نمیگیرد و آپارات نیز ازین قید مستثنی نیست .

اما تمرکز اصلی ما دراین مطلب بررسی و مقایسه آپارات با همتاهای خودش است که به طور واضح تر بخوایم بگیم ، قصد داریم آپارات رو با « YouTube » مقایسه کنیم .
برای شروع مبحث بیاید از خودمان سوالی بپرسیم :
– چرا سرویس مشابه خارجی آپارات ، یعنی YouTube در ایران مسدود است ؟
– چرا ما نمیتوانیم از سیستم های حرفه ای YouTube استفاده کنیم ؟

جواب این سوالها میتواند هر چیزی باشد و چیزی که شما عزیزان فکر میکنید دقیقا درست است ، اما مسئله ای که در نهایت با آن مواجه میشویم ، استفاده از سرویس های داخلی است .
دوستان میتونم بگم هممون تجربه ی استفاده از آپارات رو داریم و میخوایم این تجربیات رو باهم درمیون بگذاریم .
من ازین لحظه کاملا خودمونی و دوستانه باهاتون صحبت میکنم و امیدوارم مقبول شما عزیزان واقع بشه .

اپارات

۱- منبع درآمد آپارات از کجاست ؟

آپارات وب سایتی است که خودشو به عنوان بستر نمایش معرفی کرده .
یکی از رایج ترین روش های کسب درآمد توسط این سرویس ها ، تبلیغاتی است که در نقاط مختلف وب سایت قرار میگیرد . البته به صورت جانبی روش های بسیار زیاد دیگری نیز مورد استفاده قرار میگیرند : برای مثال بر اساس میزان ترافیکی که توسط این رسانه در حال مصرف است ، هر ماهه میزان قابل توجهی پورسانت از زیرساخت های اینترنتی کشور دریافت میشود .

به طور کلی هر سیستمی با شناخت رشد خود ، میتواند شیوه های درآمد زایی مختلفی داشته باشد .
ورود کاربران به سایت ، اصلی ترین روشی است که آپارات در سیستم خود در نظر گرفته . بدین صورت که اگر کاربران سایت تعداد زیادی باشند ، و شرکتی قصد معرفی محصولی را داشته باشد میتواند آن را به تبلیغات آپارات بسپارد و میزان قابل توجهی بازدید بگیرد .

در صحبت های بالا گفتیم که تعداد کاربران تاثیر زیادی در روند درآمد زایی دارد .
یعنی اگر قرار باشد که با هزار ویدیو ، هزار تبلیغ پخش شود پس اگر کاربران یک سرویس به صد هزار برسد، صد هزار بار پخش خواهد شد و تاثیر گذاری آن به مراتب بیشتر خواهد شد.
حالا که صحبت از تاثیرگذاری شد این رو درنظر بگیرید که کاربرانی را که شما با یک محتوای معمولی به سایت میاورید تفاوت زیادی دارد با کاربری که توسط محتوای تخصصی به مجموعه اضافه میکنید .
صحبت از محتوای خاص شد ، آپارات چند وقتی است که تصمیم به ساخت محتوای تخصصی خودش گرفته . محتوایی که مختص آپارات پخش میشود .

تناقض های بزرگ از همین جا شروع میشود .
اگر آپارات رسانه‌است و به سراغ جذب نیرو تولید کننده محتوا می‌رود، پس به نحوی نیروی داخلی استخدام کرده است و می‌بایست به آن‌ها حقوقی ثابت پرداخت کنم اما اگر بستر تولید محتوا ایجاد شده است پس دلیلی بر پروموت برنامه تولیدی خاص نیست .  در مورد چند خط بالا زیاد ذهنتونو درگیر نکنید چرا که در ادامه بیشتر به آن خواهیم پرداخت .

۲- تفاوت درآمدزایی آپارات و یوتیوب چیست ؟

در یوتیوب همواره سعی میشود که با ارائه دادن قابلیت های ویژه به تولید کنندگان محتوا ، بازدید سایت را بالا ببرند و با این افزایش بازدید تبلیغاتی را ارائه دهند که این تبلیغات علاوه بر یوتیوب ، برای تولید کننده اون مطلب نیز سود به همراه داشته باشد .

شما زمانی که ویدیویی را در یوتیوب منتشر میکنی مشخص میکنی که چه میزان تبلیغ توی این ویدیو قرار بگیره و هزینه ای که ازین تبلیغ کردن به دست میاد ، بین یوتیوب و تولید کننده تقسیم میشه .

حالا از شما خواهش میکنم که وارد سایت آپارات بشید . من لینک این سایت رو برای شما میذارم و شما با یه کلیک میتونید مطلبی که قصد گفتنش رو دارم مشاهده کنید .
شما پس از ورود به آپارات در سمت چپ صفحه چند بنر بزرگ تبلیغاتی میبینید که علاوه بر استفاده از ترافیک زیرساختی ، چشم را نیز اذیت میکند .
قسمت عمده ی صفحه هم گزینه ی « ویژه های آپارات » قرار داره که محتوای موجود در این قسمت توسط آپارات تعیین میشه و یکی از پلان های قوی برای کسب درآمد به شمار میره .
با اندکی گشت و گذار در این وب سایت قسمت های دیگری را نیز مشاهده میکنید که توسط همین سیاست مورد استفاده قرار گرفته .

حال اگر ویدیویی را آپلود کنید ، با نهایت تعجب مشاهده میکنید که واترمارک آپارات روی ویدیو تولیدی شما حک میشود ، به زبان ساده تر امتیاز ویدیوی شما به آپارات تعلق میگیرد . سپس میبینید که در ابتدا و انتها و گاهی اوغات میانه ی ویدیو تبلیغات آپارات قرار گرفته .
خوب چیزی که حائظ اهمیته اینه که هزینه ای که ازین تبلیغات به دست میاد ، بین ما و آپارات تقسیم میشه ؟ باید بگویم « نه » .

۳- آیا آپارات یک رسانه است یا یک بستر نمایش ویدیو ؟

بحث اصلی راجب این مبحث است .
خوب در ابتدا لازم است که تشکری داشته باشیم از آپارات ، چراکه این سیستم امکان ارائه ی محتوای تخصصی را در ایران پیاده کرده و فرصت خوبی است که جوانان وارد زمینه های کاری جدیدی شوند .
اما گلایه ای نیز نسبت به این وبسایت وجود دارد . چرا که با اطلاع داشتن از اهمیت موضوع کسب درآمد ، با اتکا بر انحصار طلبی و در دسترس نبودن سرویس های مشابه ، کم توجهی به تولید کنندگان محتوا را در راس امور قرار داده .

خوب بگذارید گام به گام جلو برویم و مبحث را کم کم باز کنیم . اگر شما قصد داشته باشید که به عنوان تولید کننده در آپارات مشغول به کار شوید ، ۲ راه جلوی پای شما قرار دارد .

یا با شما قراردادی مبنی بر پرداخت در ازای بازدید بسته میشود ، یا شما موظف هستید در صورت جذب اسپانسر مبلغی را به آپارات بپردازید و اگر این اسپانسر را آپارات برای شما پیدا کند ۵۰% هزینه ها به شما تعلق میگیرد .

تمام ویدیو هایی که در قسمت داغترین ها یا ویژه های آپارات قرار دارند جزء این دو دسته هستند ، مگر اینکه در شرایط خاصی ایجاد شده باشند . در هردو حالت نمایش تبلیغات همانند قبل است و در سر و ته ویدیو تبلیغات قرار میگیرد . بخواهید یا نخواهید قرار میگیرد .
در خصوص کلیک بر روی بنرهای موجود در ویدیو شما نیز باید بگویم فرقی به حال شما ندارد و به نوعی از ویدیو شما سوء استفاده میشود و تبلیغات درآن قرار میگیرد .

  • اگر آپارات یک رسانه است :
  • پس تولید محتوا و افزایش محتوا صرفا باید با استخدام نیروی متخصص در سراسر کشور همراه باشد . یعنی به هر ویدیوی تولیدی باید هزینه ای پرداخت شود .
  • اگر یک بستر نمایش است :
  • چرا تبلیغات بنری به صورت خودکار در پست ها قرار میگیرد ؟
  • چرا هزینه ی این تبلیغات به صورت جداگانه محاسبه نمیشود ؟
  • چرا سیستم مدیریت محتوا وجود ندارد ؟
اپارات

۴ – رشد آپارات از کجاست ؟

آپارات رشد خود را مدیون اضافه شدن کاربران است ، یعنی چی ؟
یکی از راه های افزایش کاربر ، تولید محتوای سبز و اختصاصی است . یعنی محتوایی که تنها در آپارات یافت شود .

با این اوصاف اگر آپارات رشد کند و بازدید آن افزایش پیدا کند ، تبلیغاتش بیشترمیشود و رشد چشمگیرتری به دست میاورد .
خوب حالا که تعداد ویدیوهای اختصاصی بیشتر شده ، اون فردی که ویدیو اختصاصی رو تولید کرده باید در سود آپارات سهیم باشد ، یعنی همان کپی رایت .
عرض بالا یعنی اینکه آپارات موظف است سیستم مدیریت محتوا و تبلیغات درون ویدیو را به تولید کننده بسپارد و فقط در سودی که ازین طریق حاصل میشود خود را سهیم کند . دقیقا مثل کاری که YouTube انجام میدهد .

بگذارید یه نکته رو اینجا خدمتتون بگم و سپس نقد رو ادامه بدیم .
هزینه ای که از کلیک روی بنرهای تبلیغاتی درون پست به دست می آید ، معمولا به ازای هر کلیلک ۱۰۰ تومان برای تولید کننده در نظر گرفته میشود . حالا با دونستن این نکته موضوع رو کاملتر باز میکنیم .
با وضعیتی که الان بررسی میکنیم ، اگر شما تولید محتوای اختصاصی در آپارات انجام دهید ممکن است با ۱۰۰ هزار بازدید از ویدیو مبلغ ۱۰۰ هزار تومان برای شما در نظر گرفته شود . در صورتی که اگر پلنی همانند یوتیوب وجود داشت ممکن بود با تنها هزار کلیک از ۱۰۰ هزار بازدید ، مبلغی معادل ۱۰۰ هزار تومان به حساب شما افزوده شود .

اگر این متن بالا رو در بازدیدهای آپارات تصور کنید ، مشاهده میکنید که میشد ازین روش به درآمدهای جالبی دست پیدا کرد .

بگذارید یه نگاه به پلن درآمدزایی یوتیوب بندازیم :
در یوتیوب علاوه بر مبلغی که به ازای تبلیغات به کاربر داده میشود ، مبلغی نیز به میزان بازدید از ویدیو افزوده خواهد شد .
یعنی اینکه در یوتیوب به ازای هر هزار بازدید ، حدودا ۷ دلار برای تولید کننده اثر در نظر گرفته میشود که این ۷ دلار بسته به شرایط ویدیو و جایگاهی که دارد متغیر است و گاها تا ۲۰ دلار افزایش پیدا میکند .

حالا اگر ما این دو وبسایت رو باهم مقایسه کنیم به این نتیجه میرسیم :
آپارات : به ازای هر هزار بازدید ، هزار تومان .
یوتیوب : به ازای هر هزار بازدید ، چیزی حدود ۷۰ هزار تومان « با در نظر گرفتن دلار ۱۰ هزار تومانی » .

یعنی اگر یه تولید کننده ، تلاش کنه و بازدید ویدیو آپاراتشو به ۱۰۰ هزار بازدید برسونه ، ۱۰۰ هزار تومان پورسانت دریافت میکنه و اگر این تلاش رو در YouTube انجام بده … حساب کردنشو به عهده خودتون میذارم تا با یکی دیگه از شگفتی های قرن آشنا شید .
نکته اول : الان با دانستن این مطالب متوجه میشید که چرا یه نفر میاد گوشی جدید آیفونشو از ۱۰ طبقه میندازه پایین و خوردش میکنه ، یا اونو زیر دستگاه پرس میذاره .
با بازدیدی که ازین طریق به دست میاره ، میتونه چندین آیفون بخره .

بیشتر بخوانید

برچسب ها

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

11 − 5 =

دکمه بازگشت به بالا