اخبار سینما و هنرمندان جهاناخبار فیلم و سریالفیلم و سریال

بررسی انیمه How Do You Live ؛ آخرین اثر هایائو میازاکی

انیمه پسر و مرغ ماهی‌خوار از جدیدترین اثار میازاکی است که سروصدای زیادی به پا کرده است. در این خبر از تایم سیتی به نقدر و بررسی این انیمه جدید پرداخته‌ایم.

یک تصویر جدید از انیمه “چگونه زندگی می‌کنی – How Do You Live”، که آخرین اثر هایائو میازاکی است به تازگی منتشر شده است. این انیمیشن با عنوان “پسر و مرغابی” در آمریکا عرضه خواهد شد.

امتیاز اکران آخر اثر هایائو میازاکی با نام “پسر و مرغ ماهی‌خوار” به استودیوی پخش‌کننده آمریکایی جی‌کیدز رسید. “پسر و مرغ ماهی‌خوار” در آمریکای شمالی به نمایش گذاشته می‌شود. این فیلم، آخرین اثر میازاکی است که در ژاپن در هفته گذشته با عنوان “چگونه زندگی می‌کنی” اکران شد. بازگشت استاد هایائو میازاکی پس از یک دهه در سینماهای ژاپن با واکنش‌های فراوان روبرو بود.

تصویر جدیدی از انیمه How Do You Live

تصویر جدیدی از انیمه How Do You Live

تصویر جدیدی از انیمه‌ی How Do You Live، آخرین ساخته‌ی هایائو میازاکی منتشر شد. این تصویر مربوط به کاور آهنگ “کنشی یونزو” خواننده معروف ژاپنی است و در تم‌های انیمه‌هایی مانند “مرد چاپا”، “قهرمان من” و “مارس مثل شیر” برای این فیلم ساخته شده است. با وجود عدم داشتن استراتژی بازاریابی، این انیمیشن با فروش ۱۱.۳ میلیون دلاری موفقیت آمیز بوده است.

تاریخ اکران انیمه چگونه زندگی می کنی؟

میازاکی برای اولین بار در سال 2016، پس از انتشار اثر برجسته خود “باد برمی‌خیزد”، اعلام کرد که قصد ساخت یک انیمه سینمایی جدید را دارد و همکاری خود را با توشیو سوزوکی آغاز کرد؛ اما به دلیل سن بالای میازاکی و کند شدن سرعت او، انتظار می‌رفت که انیمه “چطور زندگی می‌کنی؟” زودتر منتشر شود. در نتیجه، ساخت آن تا سال 2023 طول کشید. در دسامبر 2022، تاریخ اکران فیلم جدید “هایائو میازاکی” به 14 ژوئیه 2023 (23 تیر 1402) اعلام شد.

پیشنهاد کاربران تایم سیتی:  تغییر 180 درجه لیلا بلوکات

نگرانی میازاکی برای عدم تبلیغات جدید ترین اثر خود

در مصاحبه‌های اخیر، استاد میازاکی نیز نگرانی خود را درباره عدم انجام تبلیغات برای این اثر بیان کرد و اظهار داشت:

“من نمی‌دانم آیا بدون تبلیغات مشکلی پیش نمی‌آید؟ این موضوع کم کم باعث نگرانی من شده است. من نگران هستم، همین.”

با توجه به سیاست عجیب و جدید مدیر استودیو جیبلی، تاکنون هیچگونه تبلیغاتی برای این فیلم انجام نشده است. علاوه براین، خلاصه داستانی برای این فیلم منتشر نشده و صداپیشگان آن معرفی نشده‌اند. با این حال، با استقبال فراوانی که این فیلم داشته است، میازاکی با چالش‌هایی مواجه شده است.

توشیو سوزوکی (مدیر استودیو جیبلی) این تصمیم را با این عنوان توجیه کرده است:

“هیچ تیزر، آگهی تلویزیونی یا آگهی برای روزنامه‌ها نداریم. معتقدم که این دقیقاً آرزوی سینما دوستان در این روزها است. در عصر فراوانی اطلاعات، کمبود اطلاعات سرگرم‌کننده است. نمیدانم آیا این روش موفق خواهد بود یا نه، اما به شخصه به آن اعتقاد دارم. بنابراین، قصد دارم این روش را پذیرفته و به کار ببرم.”

بازگشت استاد هایائو میازاکی بعد از یک دهه

بازگشت استاد هایائو میازاکی بعد از یک دهه

بازگشت استاد هایائو میازاکی بعد از یک دهه ، هایائو میازاکی، پدرخوانده صنعت انیمه در ژاپن و یکی از موفق‌ترین کارگردان‌های زنده جهان است. آثار او همیشه در زمره برترین انیمه‌های تاریخ سینما قرار گرفته‌اند و موفقیت فراوانی را برای این کارگردان بزرگ به ارمغان آورده‌اند. میازاکی با اثر جدیدی به عرصه فیلمسازی بازگشته است تا طرفداران خود را با یک شاهکار به‌یادماندنی دیگر، به وجد آورد.

بازگشت استاد هایائو میازاکی، پدرخوانده صنعت انیمه در ژاپن و یکی از موفق‌ترین کارگردانان زنده جهان، پس از یک دهه غیبت، مورد توجه قرار گرفت. آثار او همواره در رده برترین انیمه‌های تاریخ سینما قرار گرفته‌اند. میازاکی با یک اثر جدید به صحنه فیلمسازی بازگشته است تا طرفداران خود را با یک اثر بی‌نظیر و به یاد ماندنی دیگر به هیجان بیاورد.

انیمه چگونه زندگی می‌ کنی اثر هایائو میازاکی

فیلمنامه انیمه “چگونه زندگی می‌کنی” توسط میازاکی بر اساس رمانی به همین نام نوشته شده است، که نویسندگی آن به عهدهٔ یوشینو گنزابورو است. داستان این انیمه حول محور پسری نوجوان به نام کوپرو و دفتر یادداشتی است که از عمویش دریافت کرده است. این دفتر یادداشت باعث می‌شود کوپرو موضوعات جالبی که در اطرافش رخ می‌دهد را در آن ثبت کند و با سایر اعضای خانواده‌اش تعاملات جذاب و تأثیرگذاری برقرار کند.

پیشنهاد کاربران تایم سیتی:  بازیگران فیلم چشمان مار: منشأ جی آی جو 2021 + داستان

با این حال استودیوی جی‌کیدز می‌گوید آخرین فیلم میازاکی بر اساس هیچ کتابی ساخته نشده است:

این فیلم داستانی اورجینال به نویسندگی و کارگردانی میازاکی است.

بازگشت استاد هایائو میازاکی بعد از یک دهه

مدت زمان این انیمه سینمایی ?How Do You Live

2 ساعت و 4 دقیقه

بیشتر بخوانید:

اولین واکنش‌ ها به فیلم میازاکی How Do You Live

در بسیاری از نقدهای ژاپنی، ذکر شده است که خانواده میازاکی در طی بمباران توکیو به حومه شهر پناه برده بودند. همچنین، پدر میازاکی به عنوان یک مهندس در کارخانه هواپیماهای جنگی مشغول به فعالیت بوده است. در گذشته، میازاکی اشاره کرده است که نقش مادرش تأثیر قابل توجهی در شکل‌گیری شخصیت او و روایت داستان‌هایی با قهرمانان زن داشته است.

یکی از کارمندان نشریه کیودو ژاپن فیلم How Do You Live را اثری پایان‌بخش دنیای انیمه میازاکی توصیف می‌کند و می‌گوید:

نمی‌توانم فقط با یک بار تماشای فیلم هضمش کنم و احساس می‌کنم که فوراً باید یک بار دیگر آن را ببینم.

انیمه نیوز نتوورک این فیلم را شگفت‌آور وصف می‌کند و می‌نویسد:

هر قاب از فیلم مثل اثر هنری جداگانه است آثاری که وقتی به عنوان قطعاتی از یک اثر بزرگ‌تر در کنار هم قرار بگیرند باشکوه‌تر می‌شوند. فیلمی است که می‌توان صدها بار دید و هنوز چیزهایی در پس‌زمینه هر یک از صحنه‌هایش کشف کرد. نمی‌توان درک کرد که جزئیات ریز بصری فیلم را از رئال به سورئال سوق می‌دهد.

کانال ایگا ژاپن نوشت:‌

اغراق نیست اگر بگوییم که این فیلم از جنبه‌های بصری و قصه در زمره بهترین آثار استودیوی جیوبری قرار می‌گیرد. از سوی دیگر، آن‌هایی که هوادار جیبوری نیستند ممکن است از روند سرگیجه‌آور و پیشرفت صحنه‌ها آسیمه شوند.» در بخش دیگری از این نقد آمده است: «جیبوری که آثار فانتزی آن را کودکان به راحتی درک می‌کنند، بالأخره اثری منتشر کرده که برای درک شدن به زمان و توجه نیاز دارد، بنابراین طبیعی است که سردرگمی یکی از واکنش‌ها باشد. اما مخاطبین زیادی غرق در زیبایی بصری آن شده‌اند.

نشریه فرهنگی و سینمایی سینماز+ ژاپن می‌نویسد این فیلم به داستان زندگی میازاکی شباهت دارد:‌

برای درک عمیق‌تر داستان و مکان وقوعش، باید به تماشای مکرر آن و در عین حال تأمل روی صحنه‌های مختلفش متعهد باشید و هایائو میازاکی را به عنوان یک انسان تجزیه و تحلیل کنید.

هالیوود ریپورتر گزارش داده است:

فیلم با تصویری امپرسیونیستی از بمباران توکیو در جنگ جهانی دوم آغاز می‌شود و قهرمان داستان، پسری به نام ماهیتو، در حال فرار از خانه‌اش است. مادرش در آتش‌سوزی مفقود می‌شود و پدرش که در یک کارخانه تولید هواپیماهای جنگی کار می‌کند، خیلی زود با خواهر کوچکتر همسر مرحومش ازدواج می‌کند و خانواده را به خانه‌ای سنتی در حومه شهر می‌برد. ماهیتو که از غم و اندوه سرگشته شده و موقعیت تازه او را دچار تشویش کرده، با اکراه شروع می‌کند به کاوش در محیط جدید زندگی‌اش. او با یک مرغ ماهی‌خوار آبی بداخلاق و سخنگو که او را دست می‌اندازد  و تصادفاً به یک برج متروکه و مرموز در جنگل‌های مجاور برخورد می‌کند. وقتی مادر جدیدش ناپدید می‌شود، ماهیتو در جست‌وجوی او رد مرغ ماهی‌خوار را تا درون برج می‌گیرد و وارد دنیایی موازی خیالات سرگیجه‌آور و پیام‌های فلسفی می‌شود.

تیچارو یوشینو نوه گنزابورو یوشین نویسنده چطور زندگی می‌کنی در سال ۱۹۳۷، از تجربه اکران خصوصی فیلم میازاکی با انتشار مقاله‌ای به اشتراک گذاشت:

«خود من هم فیلم را درک نکرده‌ام.» او اضافه می‌کند که پس از نمایش فیلم «صدای خنده ملایم» بینندگان را شنیده و یکی از کسانی بوده که «آنجا مات و مبهوت» نشسته بودند.

بالاخره اولین تصاویر از انیمه How Do You Live هایائو میازاکی منتشر شدند:

پیشنهاد کاربران تایم سیتی:  بهترین انیمیشن های پیکسار ؛ 16 انیمیشنی که نباید از دست بدهید

1691842078 184 تصاویر جدیدی از انیمه‌ی How Do You Live ؛ آخرین1691842079 172 تصاویر جدیدی از انیمه‌ی How Do You Live ؛ آخرین1691842079 321 تصاویر جدیدی از انیمه‌ی How Do You Live ؛ آخرین1691842079 344 تصاویر جدیدی از انیمه‌ی How Do You Live ؛ آخرین1691842079 577 تصاویر جدیدی از انیمه‌ی How Do You Live ؛ آخرین

در حالی که فروش این فیلم در ژاپن روز به روز افزایش می‌یابد، تصاویر بالا از کتابچه رسمی آن گرفته شده است. استودیو Ghibli به طرز عجیبی قبل از اکران، حتی یک تصویر رسمی یا تریلری از این انیمه مورد بحث را منتشر نکرده است. این اثر که به عنوان آخرین اثر افسانه‌ای هایائو میازاکی شناخته می‌شود.

برخی از گزارش‌ها ادعا می‌کنند که انیمه The Boy and the Heron پرخرج‌ترین فیلم ژاپنی تاریخ است.

بیشتر بخوانید:

به این مطلب چه امتیازی میدی؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا