این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد تایم سیتی کاملا محفوظ می باشد

تحصیل در رشته پزشکی در ترکیه

شاید شما هم از آن دسته کسانی هستید که رویای پزشکی در سر دارد. همان طور که می دانید قبولی پزشکی در ایران کاری بسیار سخت می باشد اما شما می توانید به ادامه تحصیل رشته پزشکی در ترکیه فکر کنید. چالش هایی که با آن مواجه هستید عبارتند از هزینه تحصیل، زبان انگلیسی، شرایط کار، دانشگاه ها  و ... . در این مقاله قصد داریم به موارد ذکر شده بپردازیم:

 

شرایط عمومی تحصیل پزشکی در ترکیه

در ابتدا لازم است اطلاعاتی در خصوص شرایط تحصیل رشته پزشکی در ترکیه بدست آوریم. امروزه اغلب افراد دوست دارند در رشته پزشکی تحصیل کنند که می توانند این آرزو را برآورده کنند و در کشور ترکیه تحصیل کنند.
هم چنین بسیاری از افراد قصد مهاجرت از ایران را دارند پس چه بسا بهتر که رشته و شغلی را نیز برای خود در نظر داشته باشند. بنابراین تحصیل رشته پزشکی در ترکیه یکی از بهترین انتخاب های قابل اتخاذ است.

 

تحصیل در رشته پزشکی در ترکیه

 

ممکن است برای شما سوالاتی پیش بیاید که به ترتیب عبارتند از:

  •   آیا مدارک دانشگاه های تحصیل پزشکی در کشور ترکیه مورد تایید وزارت بهداشت ایران می باشد؟
  •  هزینه تحصیل پزشکی در کشور ترکیه حدوداً چقدر خواهد شد؟
  •  مزایا و تفاوت های تحصیل پزشکی در ترکیه نسبت به تحصیل پزشکی در روسیه ، تحصیل پزشکی در اروپا و تحصیل پزشکی در بلاروس چیست؟

 

جهت وارد شدن به رشته پزشکی لازم است یک دوره یک ساله کالج را بگذارنید تا برای کنکور آن آماده شوید. نکته قابل توجه این است که امکان ورود به رشته پزشکی بدون آزمون وجود ندارد. خبر خوبی که وجود دارد این است برای تحصیل یکی از دو زبان انگلیسی یا ترکی کافی می باشد. مدت زمان دوره تحصیل پزشکی در ترکیه 6 سال است که دو نوع دانشگاه دولتی و خصوصی وجود دارند.
با وجود دو نوع دانشگاه دو نوع آزمون نیز وجود دارد که آزمون YOS برای دانشگاه دولتی می باشد اما آزمون SAT  برای دانشگاه خصوصی برگزار می شود. نکته ی دیگری که دانستنش خالی از لطف نیست این است که در دو سال اول دروس علوم پایه مطالعه می شود.
در سال سوم شما دروس مربوط به معرفی نظری و عملی بیماری ها را خواهید خواند. در سال پنجم شما باید دوره یک ساله کارآموزی بالینی را بگذارنید و در سال آخر باید تمرین عملی را آغاز کنید. در این دوره تمامی شهروندان با درامد متوسط وارد بیمارستان می شوند و از خدمات استفاده می کنند. لازم به ذکر است این دوره برای کارورزی نهایی است.
خبر بد این است که ورود به دانشگاه های دولتی بسیار سخت است زیرا نمرات آزمون باید بسیار بالا باشد و جالب تر این است که هر دانشگاه آزمون منحصر به فرد خود را دارد که به زبان ترکی است. البته تحصیل با زبان انگلیسی نیز ممکن است. اگر می خواهید با زبان انگلیسی تحصیل کنید باید آزمون SAT را بدهند. نکته ای که باید متقاضیان انگلیسی زبان به آن آگاه باشند این است که از سال سوم باید تسلط کافی به زبان ترکی داشته باشند تا با مردم ارتباط خوبی داشته باشند. البته بلد بودن یک زبان دیگر مزیتی برای دانشجویان محسوب می شود. ترکیه از آن دسته کشورهایی است که توریست های بسیاری در آن رفت و آمد می کنند و بلد بودن زبان آن ها مزیت محسوب می شود.

 

اقامت تحصیلی ترکیه

تمامی افراد قبل از انتخاب رشته و دانشگاه حتما مواردی را نیز خود بررسی می کنند. بدون شک اعتبار و رنک دانشگاهی که در آن تحصیل می کنید با آینده شما ارتباط مستقیمی دارد پس لازم است قبل از درخواست رنک دانشگاه های ترکیه را بررسی کنید تا بتوانید بهترین انتخاب را داشته باشید.

 

 

مدارک لازم برای پذیرش در رشته پزشکی ترکیه

برای ورود به دانشگاه های پزشکی ترکیه باید مدارک زیر را به دانشگاه مورد نظر ارائه دهید:


1. فرم درخواست تکمیل شده توسط دانشجو
2. مدرک فارغ التحصیلی دیپلم
3. داشتن مدرک زبان در صورت تحصیل به زبان انگلیسی
4. اثبات داشتن بودجه تحصیل
5. فیش پرداختی درخواست بین 35 تا 100 دلار آمریکا
6. داشتن نمرات آزمونهای YOS یا SAT

 

شهریه ها و هزینه تحصیل پزشکی در ترکیه

هزینه های تحصیل تنوع و گستردگی بالایی دارد. هم چنین هزینه دانشگاه های خصوصی و دولتی بسیار متفاوت است. اگر بخواهید در دانشگاه دولتی تحصیل کنید باید سالیانه هزینه ای بین 240 تا 1500 دلار پرداخت کنید، اما در دانشگاه های خصوصی هزینه های تحصیل شما بین 10 تا 25 هزار دلار متفاوت خواهد بود. علاوه بر کشور ترکیه می توانید به کشور های کشورهای دیگری مانند فرانسه و اسپانیا، آلمان و اتریش نیز فکر کنید.

 

هزینه زندگی دانشجویی در ترکیه

علاوه بر هزینه تحصیل، هزینه هایی برای زندگی دانشجویی وجود دارد که در کشور ترکیه بسیار به صرفه و اقتصادی است. به صورت میانگین برای هر دانشجو به طور متوسط ماهیانه بین 400 تا 500 دلار لازم است تا هزینه های زندگی را بپردازد. البته لازم به ذکر است هزینه های زندگی افراد به نوع سبک زندگی نیز مربوط است. برای هر ترم نیز هزینه های کتاب بین 100 تا 150 دلار است. نکته ی دیگری که در هزینه های زندگی باید به آن توجه کنید میزان تورم می باشد که تورم ترکیه نسبت به سایر کشور های اروپایی بسیار بالاتر می باشد و اگر طبق هزینه امروز محاسبه کرده اید، آگاه باشید که این مقدار هزینه ممکن است بیشتر شود.

 

 

شرایط اخذ بورسیه تحصیل پزشکی در ترکیه

مهم ترین نکته برای تحصیل در خارج از کشور بورسیه تحصیلی است اما متاسفانه برای تمامی دانشجویان بورسیه تحصیلی وجود ندارد. به صورت معمول به این صورت است طی دو ترم وضعیت دانشجویان مشخص می شود و اگر دانشجویان بتوانند طی دو ترم نمرات عالی و خوبی آورند، سپس می توانند از دانشگاه درخواست بورسیه کنند.
لازم به ذکر است تعداد سهمیه بسیار کم می باشد و بسته به نوع دانشگاه متفاوت است. پس از این که تمامی دانشجویان درخواست بورسیه تحصیلی کردند، نمرات و معدل آن ها مورد بررسی قرار می گیرد و هر کدام شایستگی داشته اند بورسیه تحصیلی به آن ها تعلق می گیرد.

شرایط اخذ ویزای تحصیل پزشکی ترکیه

1. نسخه کامل نامه پذیرش دانشگاه شما
2. فرم درخواست ویزا که از سفارت کشور ترکیه دریافت کرده اید
3. گذرنامه معتبر دارای تاریخ بیش از مدت اقامت شما
4. هزینه ویزا (بسته به ملیت شما تفاوت دارد)
5. عکس اندازه پاسپورت

منبع : توران آکادمی

 


هم اکنون تماشا کنید 🔴

نظرات

captcha Refresh
مشاهده نظرات (0)
rtyddrt75667