این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد تایم سیتی کاملا محفوظ می باشد

نقد و بررسی مینی سریال کوتاه سرود کریسمس (A Christmas Carol)

نقد و بررسی مینی سریال کوتاه سرود کریسمس (A Christmas Carol)

انتشار : جمعه 6 دی 98

کتاب سرود کریسمس اثر چارلز دیکنز، در تعطیلات سال نوی میلادی بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد. همچنین از روی این کتاب آثار سینمایی و تلویزیونی متعددی ساخته شده است. اما در جدیدترین اثر تلویزیونی که با اقتباس از این کتاب ساخته شده و در واقع یک مینی سریال است، رویکرد متفاوتی از گذشته وجود دارد و با بخش تاریک گذشته ابنزر اسکروج بیشتر آشنا می‌شویم. در ادامه با شهر زمان همراه باشید.

 

سریال کوتاه A Christmas Carol

 

در وصف آثار مختلف با الهام از کتاب سرود کریسمس یا آواز سال نو، برای مثال دیزنی یک اثر انیمیشنی با اقتباس از این کتاب ساخته است، یک نسخه از برنامه مشهور ماپت‌ها نیز با الهام از سرود کریسمس ساخته شده که مناسب کودکان است و علاوه بر این‌ها آثار دیگری در سبک استاپ موشن و انیمیشنی هم وجود دارد. یک فیلم سینمایی دیگر هم با اقتباس از کتاب سرود کریسمس ساخته شده که جرج سی اسکات و پاتریک استوارت در آن ایفای نقش می‌کنند. علاوه بر آن فیلم Scrooged نیز بر اساس همین رمان ساخته شده است که بیل ماری در آن به ایفای نقش می‌پردازد و تماشای در این مقطع از سال شدیداً پیشنهاد می‌شود. از طرفی دیگر، با توجه به آنکه در تلویزیون سریال‌های متعددی با موضوع این کتاب در دهه‌های پنجاه و شصت ساخته شدند، شاید نیاز چندانی به یک سریال با اقتباس از رمان چارلز دیکنز نباشد اما شبکه FX و خالق سریال پیکی بلایندرز یعنی استیفن نایت در همکاری با یکدیگر سریال جدیدی از سرود کریسمس را ساخته‌اند.

FX مطابق معمول محتوای سبک خودش را تولید خواهد کرد و همین موضوع برای برخی این سؤال را پیش خواهد آورد که سریال جدید A Christmas Carol چه حال‌وهوایی خواهد داشت؟ اما با نگاهی به برخی از تصاویر و تریلرهای منتشر شده، معلوم شد که سریال جدید سرود کریسمس مخصوص بزرگسالان خواهد بود. در این سریال خشونت کلامی وجود دارد و همچنین برداشت‌های تیره‌ای از شخصیت‌های مختلف مثل اسکروج (گای پیرس) و جیکوب مارلی (استیفن گراهام) را خواهیم دید. همچنین سه روح معروف کتاب نیز که اسکروج آنها را ملاقات خواهد کرد در سریال حضور دارند. روح کریسمس قبل با ظرافت تمام توسط اندی سرکیس بازی شده است و نقش روح کریسمس فعلی را شارلوت رایلی به تصویر کشیده که در سریال Peaky Blinders نقش می کارلتون را بازی کرده بود. همچنین جیسون فلمینگ، بازیگر سریال Pennyworth نیز در نقش روح کریسمس بعدی ایفای نقش کرده است.

 در حالی که یک نسخه سرراست، دارای تم تیره و پر از فحاشی از رمان دیکنز شاید ارزش تماشا کردن، مخصوصاً در این مقطع از سال را داشته باشد، نایت برای این اقتباس چیز متفاوتی در ذهن خود داشت. نایت در سریال A Christmas Carol با کمک کارگردان آن یعنی نیک مورفی، قصد دارد از فرصت اجرای سه ساعته خود استفاده کند تا مخاطب را به بررسی شخصیت اسکروچ خسیس وا دارد و همچنین به آسیب‌های گذشته و ریشه‌های روان‌شناختی نگاه تحقیرآمیز به انسان می‌پردازد که دامنه آن حتی تا کارکنانش مثل باب کراچت (جو آلوین) و خانواده‌اش، مری (وینت رابینسون)، بلیندا (تیارنا ویلیامز) و همچنین تاینی تیم (لنی راش) را هم دربرمی‌گیرد.

 

سریال کوتاه A Christmas Carol

 

برای ارائه چنین دیدگاهی، سریال A Christmas Carol بیشتر وقت خود را به جستجو و بررسی در گذشته اسکروج می‌پردازد. در حالی که چنین رویکردی منجر به یک توزیع نابرابر زمان بین روایت سه روح شده است (هردو روح فعلی و آینده تنها در ساعت آخر مینی‌سریال سرود کریسمس ظاهر می‌شوند)، با این وجود، این پیش‌زمینه داستانی توضیحاتی گیرا و غم‌انگیز درباره تبدیل شدن اسکروج به شخصیت فعلی‌اش ارائه می‌کند. این گذر به گذشته اسکروج از طریق تبدیل شدن روح کریسمس گذشته با بازی سرکیس به فرم‌های مختلف مثل پدر اسکروج، فرانکلین (جانی هریس) و همچنین علی بابا (کیوان نواک)، تجسمی نه چندان زنده از داستان مورد علاقه ابنزر در کودکی انجام می‌شود.

این فرم‌ها به نفع داستان سریال آواز سال نو عمل می‌کنند و منشأ درد اسکروج را بدون اتکای صرف بر روی سرکیس به‌عنوان تنها مجرای رسیدن به گذشته سخت ابنزر ارائه می‌دهند. این شیرجه عمیق به دوران کودکی غم‌انگیز پر است از آزار اسکروج از جانب پدر و هم از طرف مدیر مدرسه خصوصی که به اجبار به آنجا فرستاده شده بود و همین به توضیح مردم‌گریزی ابنزر کمک می‌کند. مردم‌گریزی اسکروج اخلاقی است که او بعداً شیفته‌اش می‌شود و این فرآیند از طریق تجربیات مختلف و با بررسی حد خوبی و اخلاقیات اطرافیانش به‌خصوص مری کراچت صورت می‌گیرد، کسی که مشخص می‌شود رابطه خاصی با ارواح حتی پیش از اسکروج داشته است.

 

سریال کوتاه A Christmas Carol

 

تأکیدی که بر روی ارواح وجود دارد تقریباً شبیه به برجستگی گذشته اسکروج است، بدین معنی که همزمان داستان پی‌ریزی می‌شود در حالی که یک شخصیت خاص نیز از طریق تمایلی غیرواقعی که ریشه در گذشته دارد به ماوراءالطبیعه علاقه‌مند می‌شود. سریال آواز سال نو در مجموع در تمام اوقات نمی‌تواند به این هدف دست پیدا کند، حداقل از نظر بررسی ریشه‌های بدبختی اسکروج و نشان دادن بهای واقعی طمع و علاقه بی‌شرمانه‌اش به کاپیتالیسم آنطور که به زندگی واقعی انسان‌ها مربوط می‌شود. هرچند، ارتباط مری با دنیای ارواح ظریف‌تر است و بیشتر به‌عنوان یک روایت‌گر و آگاه کردن مخاطب از شخصیت واقعی مری مورد استفاده قرار می‌گیرد. اطلاعات چندانی از ارتباط مری با دنیای ماوراءالطبیع وجود ندارد و همچنین خودش هم تلاش چندانی برای مشخص شدن آن نمی‌کند و در نتیجه، ارتباط با ماوراءالطبیه هم غیرمنتظره و هم کمی گیج‌کننده است. این مورد البته بدون مزیت هم نیست، همانطور که در یک صحنه اضطراب‌آور می‌بینیم که اسکروج تصمیم مری درباره تبادل پول برای نجات دادن زندگی تیم آزمایش می‌کند و این صحنه به لحظه‌ای تبدیل می‌شود که طی آن به‌نظر می‌رسد که ابنزر به فراتر از رستگاری رسیده است (شاید هم واقعا اینطور شده باشد) و منبع خشم خانم کراچت است.

با وجود آنکه تأکید بر گذشته اسکروج، داستان را در برخی مواقع نامتعادل ساخته است و برخی از بازیگران نیز در سطح کاملاً متفاوتی از بازیگری قرار دارند، سریال A Christmas Carol یک اقتباس جدید و ارزشمند به رمان چارلز دیکنز است. می‌توان متفاوت بود و گفت که این سریالی نیست که کسی به‌دنبالش بود و با وجود آنکه مناسب همه نیست و اصلاً برای تماشا در کنار خانواده توصیه نمی‌شود اما FX توانسته یکی از عناصر خاص تعطیلات کریسمس را با حال و هوایی کاملاً متفاوت ارائه کند.

 


بیشتر بخوانید:

 

نقد و بررسی مینی سریال کوتاه سرود کریسمس (A Christmas Carol)
بد !

با وجود آنکه تأکید بر گذشته اسکروج، داستان را در برخی مواقع نامتعادل ساخته است و برخی از بازیگران نیز در سطح کاملاً متفاوتی از بازیگری قرار دارند، سریال A Christmas Carol یک اقتباس جدید و ارزشمند به رمان چارلز دیکنز است. می‌توان متفاوت بود و گفت که این سریالی نیست که کسی به‌دنبالش بود و با وجود آنکه مناسب همه نیست و اصلاً برای تماشا در کنار خانواده توصیه نمی‌شود

به این مطلب امتیاز دهید

تعداد کل امتیازات این مطلب 8

نظرات

captcha Refresh