این مطلب را به دوست خود ارسال کنید

اطلاعات شما نزد تایم سیتی کاملا محفوظ می باشد

10 برتری سریال ساوث پارک (South Park) در مقایسه با مرد خانواده (Family Guy)
  • محمد مقصودی
  • دوشنبه 23 دی 98
  • 0
  • 129

10 برتری سریال ساوث پارک (South Park) در مقایسه با مرد خانواده (Family Guy)

همیشه بین دو سریال Family Guy و South Park مقایسه‌هایی صورت گرفته است. قطعا شباهت‌هایی بین هردو برنامه وجود دارد. هردو مجموعه مفاهیم برجسته‌ای دارند، انیمیشنی هستند و از همه مهمتر خنده‌دارند. با این وجود این مشابهت‌ها، سریالی که توسط پارکر و استون ساخته شده تفاوت گسترده‌ای با سریال ست مک‌فارلین دارد.

 

سریال South Park

 

یکی شاهکار طنز و دیگر سرگرمی محض است. یکی شما را فکر می‌اندازد و دیگری باعث می‌شود از خنده روده‌بر شوید. هردو سریال ثابت کرده‌اند که قابلیت ارائه شوخی‌های جالبی را دارند با این وجود یکی از آنها توانسته این کار را با تناوب و دقت بیشتری نسبت به دیگری انجام بدهد. در ادامه با تایم سیتی همراه باشید تا نقاط قوت سریال پارک جنوبی در مقایسه با سریال مرد خانواده را با یکدیگر بررسی کنیم.  

 

10- ساوث پارک دارای نوآوری بیشتری است

 

سریال South Park

 

سریال فمیلی گای در طول سال‌ها همواره با این انتقاد روبه‌رو بوده است که تقلیدی از سریال سیمپسون‌ها است. حتی شخصیت پیتر در یک قسمت از فصل چهاردهم سریال Family Guy به این موضوع اشاره می‌کند که سریال آنها یک دزدی از شاهکار مت گرونینگ است. همچنین درباره عدم اصالت شخصیت استیوی گریفین نیز تردیدهای وجود دارد، ادعا شده است که این کاراکتر از روی یک شخصیت کمیک دهه 90 به‌نام جیمی کوریگان ایجاد شده است.

در سمت مقابل سریال ساوت پارک در نوع خودش کاملا خاص است. سازندگان سریال South Park یعنی مت استون و تری پارکر شخصیت‌های استن و کایل را بر اساس خودشان نوشته‌اند و شخصیت کارتمن نیز تاریک‌ترین وجوه شخصیت آنها را ارائه می‌دهد. همین اصالت سریال ساوث پارک باعث شده که این مجموعه خاص‌تر، اصیل‌تر و به‌یادماندنی‌تر از سریال مرد خانواده باشد.

 

9- ساوث پارک یک سریال هجوآمیز است

 

سریال South Park

 

در حالی که سریال South Park طنز است و شوخی‌های خودش را بر اساس انسان‌های متعصب با ذهنی محدود شکل می‌دهد، سریال Family Guy اغلب جوک‌های خود را به‌طرز ابلهانه‌ای با محوریت اقلیت‌ها و اقشار ضعیف می‌سازد. برای مثال در سریال ساوت پارک، ضددین بودن شخصیت کارتمن را با توهین‌های ضدیهودی دست‌مایه طنز قرار می‌دهد.

اما زمانی که نوبت به سریال مرد خانواده می‌رسد، اغلب با شوخی‌هایی نژادپرستانه، ضدجمسیتی و ضددینی روبه‌رو هستیم که با منشأ کلیشه‌های بدون اعتبار ایجاد شده‌اند. در حقیقت، پارک جنوبی به نادانی انگشت اتهام می‌زند در حالی که مرد خانواده خود نادانی است.

 

8- سریال ساوث پارک دارای داستان واقعی است

 

سریال South Park

 

سریال South Park یک اپیزود دو قسمتی به‌نام «Cartoon Wars» ایجاد کرد که کارتمن طی آن کارتمن سعی می‌کند پخش سریال Family Guy را متوقف کند. کارتمن نمی‌تواند سریال مرد خانواده را تحمل کند چون به نظرش داستان خاصی ندارد و تنها از قرار دادن برش‌های مختلف در کنار هم تشکیل شده است. کارتمن کمی بعد به این حقیقت پی می‌برد که فمیلی گای توسط گاوهای دریایی نوشته شده است. این گاوهای دریایی ایده‌هایشان را به صورت کاملا اتفاقی و مضحکی دریافت می‌کنند.

کارتمن به این اشاره می‌کند که سریال مرد خانواده تنها قرار دادن جوک‌های اتفاقی در کنار هم است و در عین حال به این افتخار می‌کند که پارک جنوبی دارای یک داستان است. این موضوع که هر اپیزود دارای یک خط داستانی باشد، فضای زیادی برای توسعه شخصیت‌ها ایجاد می‌کند. در بخشی از سریال ساوث پارک می‌بینیم:

کایل: «کارتمن! منو از این تور لعنتی خلاص کن!»

کارتمن: «خوبه کایل! تو اینجا عصبانیت را نشان می‌دهی، متوجه هستی؟ این توسعه احساسی کاراکتر است که بر اساس آنچه در خط داستانی اتفاق می‌افتد روی می‌دهد، نه مثل چیزی که در Family Guy وجود دارد.»

 

7- سریال ساوث پارک دارای شخصیت‌های بهتری است

 

سریال South Park

 

 همانطور که قبل از این اشاره شد، داشتن سریال در هر قسمت باعث می‌شود که شخصیت‌های با پویایی بیشتری دیده شوند تا آنکه تنها به خاطر ایجاد یک جوک در صحنه حضور داشته باشند. برای مثال، شخصیت مگ در سریال Family Guy تنها با این هدف طراحی شده که کیسه بوکس خانواده باشد. با وجود آنکه اکنون چندین سال از پخش سریال مرد خانواده می‌گذرد ما هنوز چیزی از شخصیت مگ نمی‌دانیم به‌جز آنکه دائما تحقیر می‌شود.

اما در سریال South Park، باترز اغلب به‌عنوان کیسه بوکس مورد استفاده قرار می‌گیرد اما ما از شخصیت او آگاهی زیادی داریم. مثل اکثر کاراکترهای پارک جنوبی، باترز سه‌بعدی است در حالیکه در سریال فمیلی گای گاهی اوقات احساس می‌شود تنها استیوی و برایان هستند که پرداخت شخصیتی مناسبی دارند. در مرد خانواده شخصیت‌ها برای ایجاد یک جوک از چهارچوب خود خارج می‌شوند اما در پارک جنوبی تمام اعضای شهر تأثیرگذاری خاص خود را دارند.

 

6- کارتمن در مقابل استیوی

 

سریال South Park

 

کارتمن و استیوی شباهت‌های بسیاری دارند. هردو خواهان سلطه بر دنیا هستند، به مسائل جنسیتی نگاه خاصی دارند و همچنین به اشیاء خاصی علاقه‌مند هستند. هردو نفر خودشان را یک شرور بزرگ می‌دانند. هردوی آنها بامزه‌اند. با این وجود، در بیشتر مواقع، شخصیت استیوی بر اساس چیزی که معمولا خنده‌دار تلقی می‌گردد دگرگون می‌شود در حالی که کارتمن همیشه کارتمن است.

کارتمن در سریال ساوت پارک نقش مهمی ایفا می‌کند و همان کودک سادیسمی است که همه از او متنفرند در حالی که استیوی را تنها ممکن است برایان درک کند. استیوی در دنیای سریال مرد خانواده چندان به حساب نمی‎آید زیرا همه به او به چشم یک نوزاد نگاه می‌کنند پس تقریبا این امکان برای او وجود ندارد که یک رابطه معنی‌دار (یا حداقل پیچیده) با دیگران به‌جز سگش برقرار کند.

 

5- سریال ساوث پارک دارای پیام‌های قوی‌تری است

 

سریال South Park

 

  سریال South Park تقریبا در تمام اپیزودهای خودش سرشار از دانایی درخشان است و در تمام طول آن دارای یک قطب‌نمای اخلاقی است. سریال Family Guy هر از چند گاهی دارای یک قسمت اخلاقی است اما معمولا اینطور به‌نظر می‌رسد که برای همان هم در ابتدا قصدی نبوده است. سریال پارک جنوبی در عین خنده‌دار بودن می‌تواند مفاهیم فلسفی را نیز برای نشخوار ذهنی در اختیار بیننده قرار بدهد. سریال مرد خانواده برای کسانی که به‌دنبال محتوای خنده‌دار و سرگرم‌کننده هستند و نمی‌خواهند با مفاهیم سنگین روبه‌رو شوند کاملا مناسب است.

 

4- سریال ساوث پارک دارای انیمیشن بهتری است

 

سریال South Park

 

قطعا در این بخش درباره قسمت‌های دهه 90 سریال پارک جنوبی با آن انیمیشن مزخرف‌شان حرف نمی‌زنیم. منظورمان سریالی است که بیش از یک دهه می‌شود با جلوه‌های بصری زیبا پخش شده است. زمانی بود که به نظر می‌رسید سریال South Park آخرین سریال دارای جنبه‌های بصری زیبا است اما حالا اوضاع بهتر شده است. برف درخشان و رنگ‌بندی‌های غنی تصویری رمانتیک از کوه کوچک شهر به نمایش می‌گذارند که برای انیمیشن‌سازهای سریال جای تقدیر می‌گذارد.

شخصیت‌ها در سریال پارک جنوبی از نظر بصری در مقایسه با سریال Family Guy دلنشین‌تر هستند. انیمیشن پارک جنوبی کودکان را بسیاردوست‌داشتنی‌تر جلوه می‌دهد در حالی که در سریال مرد خانواده شخصیت‌ها با گرمی کمتری دیده می‌شوند. همچنین باید به این موضوع هم اشاره کرد که ظاهر شخصیتهای ساوت پارک بسیار گویاتر از کاراکترهای سریال ست مک‌فارلین است. سریال ساوث پارک از ایده اغراق‌آمیز بودن ظاهر شخصیت‌ها بهترین بهره را گرفته و تصاویر هیجان‌انگیزتر و قابل‌درک‌تری ایجاد کرده است.

 

3- سریال ساوث پارک قبل بزرگتری دارد

 

سریال South Park

 

پارک جنوبی کارتون بزرگسالانه‌ای است که در کمال تعجب قبل از آنکه خنده‌دار باشد احساسی است، درست مثل سریال ریک و مورتی و بوجک هورسمن. سریال South Park بدون آنکه هیچ واهمه‌ای داشته باشد، نشان می‌دهد که شخصیت‌هایش برای یکدیگر اهمیت بالایی قائل هستند و حتی حاضر هستند گاهی جانشان را برای یکدیگر به خطر بیندازند.

در اپیزود «Kenny Dies» سریال ساوت پارک به‌جای آنکه کمدی باشد یک درام کامل است. در این قسمت کنی با یک بیماری لاعلاج روبه‌رو می‌شود و بچه‌ها باید با این حقیقت تلخ کنار بیایند که بهترین دوست‌شان در حال مرگ است. در ایپزود «You’re Getting Old» استن متوجه می‌شود که شدیدا افسرده است و نسبت به دنیای اطرافش بی‌حس می‌شود. کایل و کارتمن در همین قسمت به بهترین دوستان خود تبدیل می‌شوند یک توسعه شخصیتی بزرگ را تجربه می‌کنند. سریال South Park از این که گاهی اوقات احساسات را به‌جای کمدی ترجیح دهد ترسی ندارد. در حالی که سریال Family Guy ترجیح می‌دهد یک کمدی صرف باشد.

 

2- سریال ساوث پارک برای ریسک کردن آماده است

 

سریال South Park

 

سازنده سریال مرد خانواده در یک مصاحبه درباره این که آیا یکی از قسمت‌های سریال South Park زیاده‌روی کرده است یا نه صحبت کرد. او درباره یک شوخی سریال که طی آن زندگی استون و پارکر در خطر قرار می‌گیرد مدعی شد که این شوخی ارزش روایت را ندارد و از خود پرسید اصلا آیا به اندازه کافی خنده‌دار است که زندگی‌اش را به خطر بیندازد؟ سپس پن تلر در همین مصاحبه می‌گوید که قضیه اصلا به خنده‌دار بودن یا نبودن مربوط نیست بلکه درباره دوراهی اخلاقی و پایبندی به اعتقادات است.

در اپیزود «Cartoon Wars Part 2» کارتمن و کایل دقیقا همین مکالمه را با تهیه‌کننده سریال مرد خانواده دارند.

 

1- عملکرد بهتر سریال ساوث پارک در فضاسازی

 

سریال South Park

 

سریال South Park توانسته به خوبی یک شهر کوچم بسازد که شخصیت‌های عجیب‌وغریب آن دارای رابطه خاصی با یکدیگر هستند. در این شهر کوچک و دورافتاده همه تقریباً همه چیز را درباره یکدیگر می‌دانند. تمام شخصیت‌های در پارک جنوبی کاربرد خاص خود را دارند در حالی که در مرد خانواده اصلاً اینطور نیست.

مخاطب می‌تواند با سریال South Park ارتباط برقرار کند. ما متوجه می‌شویم که خودمان و اطرافیان‌مان نسخه‌های اغراق‌نشده شخصیت‌های پارک جنوبی هستیم. اما در سریال Family Guy، ارتباط برقرار کردن با یک نوزاد شرور و یک سگ سخنگو دشوار است.

بیشتر بخوانید:

نظرات اولیه منتقدین در مورد فصل 1 سریال وظیفه / شرم (Giri/Haji)
9 شخصیت کتاب‌های نغمه‌ای از یخ و آتش‌ که سریال بازی تاج‌وتخت به آنها اشاره نکرد
آشنایی با نقشه دنیا در سریال ویچر و توضیحاتی درباره کشورها و سیاست‌های حاکم بر آنها
دانلود سریال قورباغه قسمت‌های 1 تا 3 [ با ترافیک نیم‌بها ]

نظرات

captcha Refresh
rtyddrt75667