مقالات

جمعه سیاه وعده قشنگ اما توخالی!

 

 

Black friday

جمعه سیاه چیست؟

جمعه سیاه یا بلک فرادی(Black Friday) به آخرین جمعه ماه نوامبر گفته می شود، که حدودا از دهه ی 50 میلادی با هدف خرید کریسمس و تعطیلات سال نو میلادی در ایالت متحده آمریکا شکل گرفت. این فرهنگ که حالا هر سال در بیشتر کشورهای جهان درحال انجام می باشد با تخفیف های ویژه از سمت فروشگاه ها و استقبال مصرف کننده همراه است که ابراز رضایت

 

[hr height=”30″ style=”default” themecolor=”1″]

بلک فرایدی در ایران

امید آخرین چیزی است که می میرد . جمله ای که گابریل گارسیا مارکز در سوال به اینکه اگر بخوهی کتابی صد صفحه ای در مورد امید بنویسی چه می نویسی ؟؟ به زبان آورد شاید مسئله را کمی بی ربط قلمداد کنید ولی با توجه به شرایط بد اقتصادی و امرارمعاش مردم امید دادن به مردم تبدیل به راه درآمد پر سود و راحتی برای افراد سودجو شده است. جمعه سیاه یکی از این وعده های تو خالی هست که چند سال است در کشورمان وارد شده و گویا دارد وارد فرهنگ ما می شود . جمعه سیاه یا بلک فرادی چیز بدی نیست و بلکه با توجه به تخفیف های که داده می شود قشر ضعیف جامعه بیشتر به خرید اجناس امیدوار می کند اما متاسفانه در ایران با توجه به نداشتن نمایندگی های معتبر و تک نرخی نبودن اجناس هر کس ساز خود را کوک میکند و قیمت خود را روی محصولات می گذارد و با توجه به وعده های پیگیری و نظارت از سمت دولت باز هم شاهد عرضه کالاهایی با کیفیت پایین و افزایش قیمت کالاهای بازاری هستیم که با زدن تخفیف های مختلف بر روی همین اجناس سعی در ترغیب مردم برای خرید از فروشگاه ها را دارند .
متاسفانه سوء استفاده از اعتماد مردم در جمعه امروزی شکل عادی به خود گرفته است و مردم به بی اعتمادی عادت کرده اند . طی سال های اخیر فروشگاه های آنلاین بیشترین مانور را روی جمع سیاه داشته اند که هرسال به تعداد آنها هم اضافه می شود . چیزی باید انتظار داشت این است که با توجه به افزایش فروشگاه ها دایره گستره تری از اجناس را باید در بر بگیرد که این اتفاق در جمعه سیاه ایران نمی افتد .

[hr height=”15″ style=”default” themecolor=”1″]

[hr height=”15″ style=”default” themecolor=”1″]

نکاتی در مورد جمعه سیاه ایرانی

[hr height=”10″ style=”default” themecolor=”1″]

1_ اجناس تا 95% برند نیستن

[hr height=”15″ style=”default” themecolor=”1″]

  همانطور که گفتم نبود قیمت تک نرخی اجناس و وجود برندهای ناشناخته باعث ورود اجناسی می شود که نه   از نظر کیفی راضی کننده هستن نه قیمت مشخصی دارند پس به راحتی و با یک تخفیف ظاهری کالا را به     سمت مصرف کننده راهی می کنند .

 

2_ همه جنس شامل تخفیف نمی شوند

[hr height=”15″ style=”default” themecolor=”1″]

 کاملا این برداشت را به وجود می آورد که فروشگاه اجناس که فروش کمتری دارند را به معرض دید می گذارد و ممکن است اصلا اجناسی که مدت ها در ته انبار بوده اند و طی زمان دچار فرسودگی شده اند را به حراج می گذارد و روند فروش آن را تسهیل می بخشد .

3_ تعداد معدود پیشنهادات چشمگیر 

[hr height=”15″ style=”default” themecolor=”1″]

 معمولا تخفیف های بالای 60% که زمان حراج  تا ناموجود شدن آن به 5 دقیقه هم نمی کشد به حدی تعداد کم است که انگار اصلا به حراج گذاشته نشده است و فقط یک تبلیغ تو خالی برای نشان دادن تخفیفات ویژه ای است که عرضه می شود تا مشتری را ترغیب کند که به امید تخفیف های ویژه سیت را ترک نکند یا دوباره باز گردد .

 

5 تا از بهترین فروشگاه ها برای خرید در جمعه سیاه

ردیف شرکت موسسکشور
1Amazonجف بزوسآمریکا
2Walmartسام والتونآمریکا
3Best Buyریچارد ام. شولزآمریکا
4eBayپیر امیدیارآمریکا
5kohl’sمکسول کولآمریکا

 

 

دوشنبه مجازی یا Cyber Monday 

با توجه به رویکرد جمعه سیاه در بازارهای ایران احتمالا سخت است که رویداد مشابهی را مثبت فرض کنیم.
دوشنبه مجازی نخستین بار در سال 2005 توسط الن دیویس به کار برده شد که با توجه به تحقیقاتی که با کمک تیم خود انجام داده بود پی برد که در دوشنبه بعد از عید شکرگزاری درآمد فروشگاه های آنلاین به طور چشمگیری افزایش می یابد و با بیانیه ای آن را بلک ماندی نام گذاری کرد ولی به خطر افت شدید بازار بورس آمریکا در نتیجه به بلک ماندی یا Cyber Monday تغییر نام پیدا کرد . البته فعالیت جدی در مورد بلک ماندی در ایران اتفاق نیفتاده است ولی انتظار می رود در طی سال های آینده به بازار دغی برای فروشگاه های مجازی تبدیل شود .

[hr height=”15″ style=”default” themecolor=”1″]

Black friday

[hr height=”15″ style=”default” themecolor=”1″]

در آخر می توان گفت تجربه تلخی برای مشتریان که علاقه به خرید های با تخفیفات معقول هستن رقم خورد ولی با یکم نظارت و با توجه به دوره طلایی نت ایران می توان با آوردن فرهنگ های درست و فکر شده باعث به وجود آمدن بازارهای خوبی برای جوانان مستعد کشور عزیزمان شد.

برچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − 7 =

دکمه بازگشت به بالا