اخبار سینماسینمای خارجی

تاریخ اکران فیلم Peterlooo

peterloo
peterloo

تاریخ اکران فیلم peterloo جدید ترین ساخته ی گارگردان کهنه کار بریتانیایی  مایک لی است.موضوع فیلم جدید کارگردان 75 ساله که اولین فیلم او پنج سال بعد از فیلم تحسین‌شده “آقای ترنر” است، یک اعتراض سیاسی مسالمت‌آمیز است که پیامدی فاجعه‌آمیز داشت. این کشتار دراوت سال 1819 در پی حمله نیروهای دولت بریتانیا به شرکت‌کنندگان در یک راهپیمایی صلح‌آمیز که در حمایت از دموکراسی در سنت پیتر فیلد در منچستر برگزار شده بود روی داد. در نتیجه آن 18 نفر کشته و 700 نفر مجروح شدند. در این اجتماع بیش از 60 هزار نفر حضور داشتند.

وی درباره ی فیلم جدید خود گفته است : هیچ‌وقت یک فیلم بلند داستانی درباره کشتار پیترلو ساخته نشده بود. صرف نظر از اهمیت سیاسی این اتفاق تاریخی در جهان، خود داستان به لحاظ شخصی برای من که اهل منچستر و سالفورد هستم اهمیت دارد.

 

لی در پروژه که اولین بار در دنیا روز شنبه در بخش مسابقه بین‌الملل جشنواره ونیز روی پرده رفت، با تعدادی از همکاران قدیمی‌اش مانند جرجینا لو تهیه‌کننده و دیک پوپ فیلمبردار – که برای “آقای ترنر” نامزد جوایز اسکار و بفتا شد – همکاری کرده است. دیوید بامبر، آلستر مکنزی، جیمز دنجرفیلد و ماکسین پیک در فیلم peterloo که نزدیک به 154 دقیقه طول دارد ایفای نقش کرده اند

فیلم peterloo(“پیترلو”) چهارمین فیلم تاریخی لی پس از “واژگون”، “ورا دریک” و “آقای ترنر”‌ است. فیلم آخر نامزد چهار جایزه اسکار و چهار جایزه بفتا شد و همچنین پرفروش‌ترین فیلم کارنامه لی نیز هست.

این کارگردان در سال 2004 برای “ورا دریک” جایزه شیر طلای جشنواره ونیز را دریافت کرد. “بی‌غم” به کارگردانی او سال 2008 در بخش مسابقه جشنواره برلین به نمایش درآمد و جایزه بهترین بازیگر زن را برای سالی هاوکینز ستاره فیلم به همراه داشت و “آقای ترنر” نیز سال 2014 در بخش مسابقه اصلی جشنواره کن روی پرده رفت و تیموتی اسپال بازیگر اصلی آن جایزه بهترین بازیگر مرد جشنواره را برد. لی برای فیلم‌های “رازها و دروغ‌ها”، “واژگون”، “ورا دریک”، “بی‌غم” و “سال دیگر” در مجموع هفت بار نامزد اسکار بوده است.

 

تریلربرچسب ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + 5 =

دکمه بازگشت به بالا